Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Ποιος θα κάνει διακοπές ρεύματος αυτές τις ώρες; Από την ΔΕΗ θα γίνουν η ο καθένας μεμονωμένα; Που σιγά μην το κάνει και κανένας. 

Για τα νοικοκυριά θα υπάρχει σύσταση, προφανώς αν δεν ξεπερνάς τις 500 το μήνα θα παίρνεις κάποια επιβράβευση (επιδότηση ) και για τις επιχειρήσεις θα δίνουν προσφορές οι ίδιες για Χ κιλοβατώρες , αν τις ξεπερνούν θα πληρώνουν αποζημίωση ή θα τρέξουν τη διακοπή αυτές τις 5 ώρες, πράγμα που δε παίζει σε καμία περίπτωση, οποτε αυτοί θα πληρώνουν ότι είναι να πληρώσουν και θα ζητηθεί απ τα νοικοκυριά 😂 με τη πρόφαση πως δεν υπάρχει απόθεμα ✌️

Επεξ/σία από rackal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Ποιος θα κάνει διακοπές ρεύματος αυτές τις ώρες; Από την ΔΕΗ θα γίνουν η ο καθένας μεμονωμένα; Που σιγά μην το κάνει και κανένας. 

ραδιο αρβυλα ... η κομισιον ειπε μειωστε τη καταναλωση στις περιοδους αιχμης, καποιοι πηραν αυτο και το εκαναν θα μας κοβουν το ρευμα κατα τις ωρες αιχμης. Καμια σχεση

 

1 λεπτό πριν, rackal είπε

Για τα νοικοκυριά θα υπάρχει σύσταση, προφανώς αν δεν ξεπερνάς τις 500 το μήνα θα παίρνεις κάποια επιβράβευση (επιδότηση ) και για τις επιχειρήσεις θα δίνουν προσφορές οι ίδιες για Χ κιλοβατώρες , αν τις ξεπερνούν θα πληρώνουν αποζημίωση οι θα τρέξουν τη διακοπή αυτές τις 5 ώρες, πράγμα που δε παίζει σε καμία περίπτωση, οποτε αυτοί θα πληρώνουν ότι είναι να πληρώσουν και θα ζητηθεί απ τα νοικοκυριά 😂 με τη πρόφαση πως δεν υπάρχει απόθεμα ✌️

οι ωρες αιχμης του συστηματος, οπως τις οριζει η κομισιον, ειναι νωρις το πρωι, ανοιξε μια οποιαδηποτε μερα το χρηματιστηριο ενεργειας να το διαπιστωσεις. Αυτο που αναπαραγεις ειναι ραδιο αρβυλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ραδιο αρβυλα ... η κομισιον ειπε μειωστε τη καταναλωση στις περιοδους αιχμης, καποιοι πηραν αυτο και το εκαναν θα μας κοβουν το ρευμα κατα τις ωρες αιχμης. Καμια σχεση

 

οι ωρες αιχμης του συστηματος, οπως τις οριζει η κομισιον, ειναι νωρις το πρωι, ανοιξε μια οποιαδηποτε μερα το χρηματιστηριο ενεργειας να το διαπιστωσεις. Αυτο που αναπαραγεις ειναι ραδιο αρβυλα.

Άρα λοιπόν το Σκαι που παρέθεσες και ‘σύ λέει αρβύλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rackal είπε

Για τα νοικοκυριά θα υπάρχει σύσταση, προφανώς αν δεν ξεπερνάς τις 500 το μήνα θα παίρνεις κάποια επιβράβευση (επιδότηση ) και για τις επιχειρήσεις θα δίνουν προσφορές οι ίδιες για Χ κιλοβατώρες , αν τις ξεπερνούν θα πληρώνουν αποζημίωση ή θα τρέξουν τη διακοπή αυτές τις 5 ώρες, πράγμα που δε παίζει σε καμία περίπτωση, οποτε αυτοί θα πληρώνουν ότι είναι να πληρώσουν και θα ζητηθεί απ τα νοικοκυριά 😂 με τη πρόφαση πως δεν υπάρχει απόθεμα ✌️

Ok. Εμείς έτσι κι αλλιώς δεν ξεπερνάμε με τίποτα τις 500 ανα μήνα. 

Αύριο έχουμε διάγγελμα Πούτιν, να δούμε τι σημάδια θα φανούν για την εξέλιξη του πολέμου που επηρεάζει άμεσα τις τιμές στην ενέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rackal είπε

Άρα λοιπόν το Σκαι που παρέθεσες και ‘σύ λέει αρβύλες ;

Εσυ αυτο που το αλιευσες? Βαλε λινκ να το διαβασουμε και μεις

39 λεπτά πριν, rackal είπε

Διακοπές ρεύματος από 13:00-16:00 και 20:00-22:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Εσυ αυτο που το αλιευσες? Βαλε λινκ να το διαβασουμε και μεις

Α εσύ πας να με κάψεις μου φαίνεται

 

14 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ραδιο αρβυλα ... η κομισιον ειπε*** μειωστε τη καταναλωση στις περιοδους αιχμης, καποιοι πηραν αυτο και το εκαναν θα μας κοβουν το ρευμα κατα τις ωρες αιχμης. Καμια σχεση

 

οι ωρες αιχμης του συστηματος, οπως τις οριζει η κομισιον, ειναι νωρις το πρωι, ανοιξε μια οποιαδηποτε μερα το χρηματιστηριο ενεργειας να το διαπιστωσεις. Αυτο που αναπαραγεις ειναι ραδιο αρβυλα.

Στα *** έχεις ένα λινκ που αναφέρει το άρθρο , Τι; Δε το έβαλες εσύ;

 

Ας συμφωνήσω όμως πως είναι αρβύλα...

Πάμε να το δούμε λίγο;;;;

Μόλις είπες για Κομισιόν , σωστά ;

η Κομισιόν έχει προτείνει την υποχρέωση μείωσης της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας κατά τουλάχιστον 5%

Για πες μου πως ακριβώς θα υποχρεώσει η ελληνική κυβέρνηση μερικά εκατομμύρια ανθρώπους ;

 

Το ελληνικό σχέδιο περιλαμβάνει πλάνο για υποχρεωτική μείωση της ηλεκτρικής ενέργειας κατά 5% τις ώρες αιχμής και συγκεκριμένα από τις 13:00 έως 16:00 και από τις 20:00 έως 22:00 το βράδυ.

Το συγκεκριμένο σχέδιο έχει ανακοινωθεί απ τον Ιούλιο και ξανά ρωτάω πως ακριβώς θα υποχρεώσει επιχειρήσεις και νοικοκυριά  να κάνουν μείωση της κατανάλωσης;

Στο βίντεο που και εσύ ανέβασες απ το παραπάνω λινκ και περιέχει βίντεο απο το ΣΚΑΙ, λέει για συστάσεις σε νοικοκυριά και επιβολή σε επιχειρήσεις να καταθέτουν προσφορές για την κατανάλωση τους, Τι; Μόνο εγώ το άκουσα;

 

Πραγματικά όμως ακόμα και να είναι ράδιο αρβύλα για πες μου που ακριβώς θα βρουν το απόθεμα για να καλύψουν ότι κάλυπταν τόσα χρόνια αλλά παράλληλα και μερικές χιλιάδες ηλεκτρικά αυτοκίνητα και λόγο μεγάλης τιμής καυσίμου τουλάχιστον 30% κλιματιστικά παραπάνω απο πέρυσι ;

 

Παρακαλάω για ράδιο αρβύλα αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως θα καλυφτούν όλα αυτά συνάμα θα υποχρεώνουν αλλά δεν ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rackal είπε

Α εσύ πας να με κάψεις μου φαίνεται

 

Στα *** έχεις ένα λινκ που αναφέρει το άρθρο , Τι; Δε το έβαλες εσύ;

 

Ας συμφωνήσω όμως πως είναι αρβύλα...

Πάμε να το δούμε λίγο;;;;

Μόλις είπες για Κομισιόν , σωστά ;

η Κομισιόν έχει προτείνει την υποχρέωση μείωσης της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας κατά τουλάχιστον 5%

Για πες μου πως ακριβώς θα υποχρεώσει η ελληνική κυβέρνηση μερικά εκατομμύρια ανθρώπους ;

 

Το ελληνικό σχέδιο περιλαμβάνει πλάνο για υποχρεωτική μείωση της ηλεκτρικής ενέργειας κατά 5% τις ώρες αιχμής και συγκεκριμένα από τις 13:00 έως 16:00 και από τις 20:00 έως 22:00 το βράδυ.

Το συγκεκριμένο σχέδιο έχει ανακοινωθεί απ τον Ιούλιο και ξανά ρωτάω πως ακριβώς θα υποχρεώσει επιχειρήσεις και νοικοκυριά  να κάνουν μείωση της κατανάλωσης;

Στο βίντεο που και εσύ ανέβασες απ το παραπάνω λινκ και περιέχει βίντεο απο το ΣΚΑΙ, λέει για συστάσεις σε νοικοκυριά και επιβολή σε επιχειρήσεις να καταθέτουν προσφορές για την κατανάλωση τους, Τι; Μόνο εγώ το άκουσα;

 

Πραγματικά όμως ακόμα και να είναι ράδιο αρβύλα για πες μου που ακριβώς θα βρουν το απόθεμα για να καλύψουν ότι κάλυπταν τόσα χρόνια αλλά παράλληλα και μερικές χιλιάδες ηλεκτρικά αυτοκίνητα και λόγο μεγάλης τιμής καυσίμου τουλάχιστον 30% κλιματιστικά παραπάνω απο πέρυσι ;

 

Παρακαλάω για ράδιο αρβύλα αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως θα καλυφτούν όλα αυτά συνάμα θα υποχρεώνουν αλλά δεν ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...

Διαβασε το οριτζιναλ αρθρο του ΣΚΑΙ πανω στο οποιο χτιστηκε το ραδιο αρβυλα που ντρεπεσαι να λινκαρεις (και το οποιο δεν αναφερει πουθενα "Διακοπές ρεύματος από 13:00-16:00 και 20:00-22:00"

https://www.skai.gr/news/finance/apokalypsi-skai-pos-tha-ginei-i-ypoxreotiki-meiosi-ilektrikis-energeias-1

Spoiler

Το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας και ο ΑΔΜΗΕ έχουν προβλέψει από τον Ιούνιο και έχουν φτιάξει μια πλατφόρμα έναν Μηχανισμό Απόκρισης - Ζήτησης όπως ονομάζεται χαρακτηριστικά. Σε αυτή την πλατφόρμα οι ενεργοβόρες βιομηχανίες, θα δίνουν τις προσφορές τους για να κάνουν εξοικονόμηση ενέργειας οι ίδιες με κίνητρο μια αποζημίωση.

Επισης ενδιαφερουσα μπορει να βρεις αυτη την παραγραφο

Spoiler

Περιορισμός της ζήτησης στις ώρες αιχμής

Σύμφωνα με το σχέδιο, η Κομισιόν θέλει να ορίσει στα κράτη έναν δεσμευτικό στόχο μείωσης της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος «κατά τουλάχιστον 5% στις καθορισμένες ώρες αιχμής κατά την διάρκεια των οποίων το ηλεκτρικό ρεύμα θα είναι ακριβότερο.

Σύμφωνα με τις Βρυξέλλες, αυτό θα επέτρεπε την μείωση κατά 3,8% της κατανάλωσης φυσικού αερίου στην παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος. Η Κομισιόν καλεί επίσης τους 27 να μειώσουν την μηνιαία κατανάλωση κατά 10%, στόχος που θεωρείται ενδεικτικός.

Κάθε χώρα θα επιλέξει η ίδια τον τρόπο για να επιτύχει τον στόχο, για παράδειγμα «μέσω συστημάτων πλειστηριασμών» που θα προσφέρει χρηματικές αποζημιώσεις στις βιομηχανίες με αντάλλαγμα την μείωση της κατανάλωσής τους.

αν σ'ενδιαφερει να ενημερωθεις σχετικα με την αποκριση ζητησης, υπαρχει εδω ενα αρθρο

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rackal είπε

Παρακαλάω για ράδιο αρβύλα αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως θα καλυφτούν όλα αυτά συνάμα θα υποχρεώνουν αλλά δεν ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...

-Και πώς ξέρετε τις ακριβείς ώρες; Έχετε άκρη στο υπουργείο;

-Όχι καλέ, ένας τύπος στο ίντερνετ είπε πως δεν καταλαβαίνει πώς αλλιώς θα γίνει, τις ώρες τις βγάλαμε με βελάκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι όμως.

 

40 ειδησεογραφικές σελίδες εδώ και 2 μέρες αναφέρουν τις ώρες.

Στο ΣΚΑΙ αναφέρουν τις ώρες.

Απ το μυαλό μου τις έβγαλα;

Παραιτούμε,πάω να απλώσω στόκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, rackal είπε

Οτι να ναι όμως.

 

40 ειδησεογραφικές σελίδες εδώ και 2 μέρες αναφέρουν τις ώρες.

Στο ΣΚΑΙ αναφέρουν τις ώρες.

Απ το μυαλό μου τις έβγαλα;

Παραιτούμε,πάω να απλώσω στόκο.

...το θέμα είναι ότι τίποτα δεν έχει επιβληθεί (και δεν μπορεί και να επιβληθεί), και η λέξη "υποχρέωση" σίγουρα δεν σημαίνει "θα σας κατεβάσουμε τα τανκς αν δεν". Στην ουσία το περίφημο "5%" θα προσπαθήσουν να το πετύχουν όχι κατεβάζοντας διακόπτες, αλλά με,,,,κίνητρα/αντικίνητρα. Δηλαδή με τις κλιμακωτές επιδοτήσεις όπως ήδη είδες.

Αν τα πράγματα πάνε πολύ πιο σκατά απ' ό,τι αναμένεται, προφανώς και δεν θα υπάρχει καν δυνατότητα εξυπηρέτησης του δικτύου, και τότε ναι αναγκαστικά (ουκ αν κάψοις παρά του μη έχοντος) δεν θα υπάρχει ηλεκτροδότηση. Αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι ακραίο σενάριο στον ορίζοντα, διότι ΔΕΝ κόβεις το ρεύμα "έτσι απλά", χωρίς να ξεκινήσεις έτσι,,,επανάσταση (άνθρωποι κατά πάσα πιθανότητα θα πεθάνουν, θα εγκλωβιστούν, θα κινδυνεύσουν - στην καλύτερη θα τραυματιστούν σε μαζικές και καθημερινώς επαναλαμβανόμενες διακοπές, και γενικώς θα γίνουν ζημιές που θα σημαίνουν κόστος). Σε συνθήκες πχ πολέμου, ναι, κάτι τέτοιο, παίζει. Έτσι όπως είμαστε τώρα, δύσκολο. Ο αντικειμενικός στόχος = μείωση κατανάλωσης παραμένει, οπότε τσουπ = κίνητρα/αντικίνητρα (οικονομικά).

Τώρα τί ξέρουν και τί δεν ξέρουν οι "40 κατασκευαστές ειδήσεων", είναι άλλο καπέλο. Όπως επίσης το ότι το γράψαν 40, δεν σημαίνει ότι απλά δεν αναπαράξανε και οι 40 την ίδια πηγή. Η οποία μπορεί απλά να έχει στόχο "την τρομοκρατία" ώστε από μόνοι μας να "μαζευτούμε".

Κι αν τελικά όλα αυτά αποδειχτούν αηδίες και μας κόψουν μαχαίρι 2ωρα και 3ωρα το ρεύμα, μην έρθεις να μου ζητήσεις τα ρέστα, γιατί εγώ τουλάχιστον βλέπεις δεν σ' έκραξα : απλά σου λέω κράτα και μικρό καλάθι στα νέα των "40"...

1 λεπτό πριν, nikos121 είπε

Μου λειπει ο καιρος που δεν ασχολιομουν με το ρευμα

...εννοείς τότε που κάναμε όλοι τον Πόντιο Πιλάτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

που το βρήκες βρε χάκερ ??! 5€ πάγιο και ένα 2% το οποίο κανονικά πρέπει να μπαίνει στις αρχικές χρεώσεις πριν τις επιδοτήσεις, μάλλον καλύτερα να πάτε στο Γ1 , θα φανεί στο excel αύριο/μεθαύριο

 

Αν πας στο online έχει link με το πρόγραμμα στην ερώτηση "Τι θα συμβεί μετά την λήξη της σύμβασης" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

..εννοείς τότε που κάναμε όλοι τον Πόντιο Πιλάτο;

Το ρευμα στην Ελλάδα ηταν πάντα ακριβό. Απλά το να πληρωνεις 100 ευρω για 900 kw το θεωρουσαμε εντος πλαισίου, λόγω της γενικης ακρίβειας.

Το οτι πληρωνουμε τωρα τις 300 kw 100 ευρώ, ειναι εκτός πραγματικότητας.

Η αυξημένη χρήση του νυχτερινού, η αύξηση των πωλήσεων των λαμπών led, το μαγείρεμα το βράδυ απο πολλές νοικοκυρές κοκ, έδειχνε οτι ανέκαθεν υπήρχε ευαισθησία στο θέμα και ο μέσος καταναλωτής φοβόταν τον λογαριασμό. Πλέον δεν τον φοβάται απλά...δεν μπορει να τον πληρώσει.

Aνεξάρτητα με αυτο, ειναι το λιγότερο αστειο να μιλάμε για οικονομία και οτι ένα σπίτι θα επιδοτηθεί βάσει της οικονομίας που κάνει σε σχέση με τη περσινή χρονιά. Δηλαδη κάποιος που έκανε πάντα οικονομία, πόσο περισσότερη θα πρέπει να κάνει τωρα;

Kαι για να γελάσουμε:

Βάζω στον συμβουλο της ΔΕΗ τα δεδομένα μου για να μου προτεινει τροπους εξικονόμησης. Λαμπες led, τσεκ, πλυντηρια ψυγεία όλα τελευταιας τεχνολογίας, αυτονομη θέρμανση τσεκ,....ψάχνει ψάχνει, δε βρισκει, προτεινει αγορά νέου πλυντηρίου με μηδαμινή εξοικονόμιση ρευματος :P :P :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση, 

πηραν απο την ΔΕΗ για να αλλαξουμε προγραμμα γιατι αυτο που εχουμε ειναι παλιο (0,18/0,13) και να παμε σε νεο προγραμμα κυμαινομενο που θα ειναι 0,16/0,10 αν θυμαμαι καλα. Καμια ιδεα τι λαμογια μπορει να παιζει απο καποιον που ισως ειχε αντιστοιχη εμπειρία; δεν μιλησα εγω οποτε δεν ξερω λεπτομερειες. Στο προγραμμα αυτο οταν ξεπερασεις καποιο οριο που αλλαζει η τιμη σου χρεωνουν τις εξτρα κιλοβατορες με την αυξημενη τιμη (το λογικο) ή ολες (το ελληνικο); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση, 

πηραν απο την ΔΕΗ για να αλλαξουμε προγραμμα γιατι αυτο που εχουμε ειναι παλιο (0,18/0,13) και να παμε σε νεο προγραμμα κυμαινομενο που θα ειναι 0,16/0,10 αν θυμαμαι καλα. Καμια ιδεα τι λαμογια μπορει να παιζει απο καποιον που ισως ειχε αντιστοιχη εμπειρία; δεν μιλησα εγω οποτε δεν ξερω λεπτομερειες. Στο προγραμμα αυτο οταν ξεπερασεις καποιο οριο που αλλαζει η τιμη σου χρεωνουν τις εξτρα κιλοβατορες με την αυξημενη τιμη (το λογικο) ή ολες (το ελληνικο); 

Εχει βγει το myhome open μηπως ενοουν αυτο; Νομιζω εχει ιδια τιμη για ολες τις kw ως προγραμμα αλλα η επιδοτηση ομως λογικα θα ειναι κλιμακωτη.  Υποτιθεται θα γινοντουσαν ανακοινωσεις 9:30 αλλα ακομα δεν εχουν ξεκινησει για τις επιδοτησεις. 

Εγω παντως το σκεφτομαι να μπω στο open. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...