Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι στο καλό γίνεται με τον τελευταίο λογαριασμό?? Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν κάνει. Ενώ ο προηγούμενος ήταν ΟΚ, ο καινούργιος μου ήρθε με περίοδο 4μηνου...

1.jpg.113a455790e5a822369b87edf4cebad9.jpg

2.jpg.e64f9159709a4ee307cd6bd06950e4e1.jpg

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, SaFiS είπε

Τι στο καλό γίνεται με τον τελευταίο λογαριασμό?? Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν κάνει. Ενώ ο προηγούμενος ήταν ΟΚ, ο καινούργιος μου ήρθε με περίοδο 4μηνου...

1.jpg.113a455790e5a822369b87edf4cebad9.jpg

2.jpg.e64f9159709a4ee307cd6bd06950e4e1.jpg

Αφού ήταν έναντι ο προηγούμενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Μα πάντα 3 έναντι μου βγάζουν και 1 εκκαθαριστικό βάση του παλιού MyHomeOnline που έκανα...

Ποτέ δεν μου ήρθε πάνω από 90€ το ρεύμα...

ΜΗΠΩΣ και ποτέ δεν είχες κάψει 2003 κιλοβατώρες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Ποτέ δεν μου ήρθε πάνω από 90€ το ρεύμα...

Ο έναντι είναι για 426kwh που είναι 1704kwh στο τετράμηνο. Εσύ στο τετράμηνο έκαψες 2003 kwh οπότε ήρθε πιο ακριβός ο εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω και τους προηγούμενους για σύγκριση. Τώρα βέβαια μου ήρθε και φλασιά ότι πρέπει να ξέχασα να περάσω τις kWh κάποιου προηγούμενου μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, blanka είπε

Ισχύει; και αν ναι πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο την ενεργοποίηση της αυτόματης εξόφλησης; 

.....υπάρχει (...καλή ίσως...; ) πιθανότητα να μην στην επιστρέψουν στον πρώτο λογαριασμό (ούτε και στον 2ο κτλ). Σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση θα τους πάρεις και θα παραπονεθείς στην εξυπηρέτηση και ΤΟΤΕ κάτα πάσα πιθανότητα θα το,,,φροντίσουν.

3 ώρες πριν, _butterfly_ είπε

Και με προβληματίζει ακόμα περισσότερο που συνέβη ακριβώς όταν έκλεισα ένα χρόνο στο συμβόλαιο ενώ είναι διετές.

Χωρίς να είμαι μέσα στα της ΔΕΗ, μιας και γενικά έχουν δείξει τάση "να σέβονται τα συμβόλαια" (και να μην πχ αλλάξανε τιμές μετά το 6μηνο από υπογραφής όπως "δικαιωματικά" κάνανε όλοι οι άλλοι) έχοντας μάλιστα διαλαλήσει με επίσημες ανακοινώσεις αυτό ακριβώς, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να παίζει το σενάριο "κάτσε να πετάξουμε κάποιους από τα φθηνά σταθερά μέσω της πάγιας εντολής κτλ". ΑΝ είναι τελικά ζήτημα της ΔΕΗ (και όχι κάτι με τα όρια κτλ), γενικά @!#^!@#ίζονται τα συστήματά τους, και ειδικά ό,τι έχει να κάνει με τα του Online, του e-bill κτλ. (...σαν να λέμε "it's not a feature,,,,it's  a bug".........).

Aπό τα κακά της ΔΕΗ, που προφανώς κάθε άλλο παρά,,,"τέλεια" είναι (αλλά σε σχέση με τις εκούσιες ματσακονιές των άλλων,,,,,πάλι καλά).

 

1 ώρα πριν, manos426f είπε

Ομολογώ ότι αυτό δεν το καταλαβαίνω, πώς ακριβώς σε επηρρεάζει εσένα η όποια απορρόφηση;

...τον επηρρεάζει βλέποντας τους έχοντες κυμαινόμενο να επιδοτούνται "βαρβάτα" από τον Ιούλιο κι εντεύθεν, ενώ αυτός πληρώνει "ακριβό σταθερό". "The greener grass" φάση....Το οποίο προφανώς δεν σημαίνει ότι ακριβώς "τον ήπιε" όπως είπε - αυτός τα ίδια με τώρα θα συνεχίσει να πληρώνει, δεν θα χάνει, αλλά τον απασχολούν αυτά που θα κέρδιζε "εάν"...Με άλλα λόγια "τα λιγουρεύεται" που λέει και μια (#@$&@%) ψυχή...Άρα "δεν του κάνανε κακό", "καλό στους άλλους κάνανε" κι αυτός είναι στην απέξω και δαγκώνεται....(κακώς προφανώς, καθώς ήδη την έχει κάνει την επιλογή του - άσε που μπορεί και να την αλλάξει σχετικά φθηνά - την οποία αρχικά την έκανε για την "ασφάλεια" του σταθερού, κι αυτό ΔΕΝ το συνυπολογίζει....Τα θέλει λίγο "όλα δικά του" ένα πράμμα :ρ. Άσε που αν γίνει κα'να μπαμ τον χειμώνα με τιμές κι επιδοτήσεις και πλαφόν κατανάλωσης, τότε οι άλλοι είναι που θα τον πιουν κανονικά.) <-τα λεώ λίγο "στη νύφη για να τα διαβάσει η πεθερά" ;ρ

1 ώρα πριν, xraxra είπε

ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ?

Π ΙΣΤΩΝΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΤΑΜΗΝΟ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ( στον πρωτο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό και που αφορά όλο το τετράμηνο?)

Εννοείται. (...αλλά δυστυχώς αντί να στο γράψουν αυτοί το "εννοείται", σου στέλνουν την ίδια κοπεπεϊσταρισμένη "έμμεση" απάντηση...)

Είναι και "λογικό" κι όλας, αν το σκεφτείς : πρέπει πρώτα να εξοφλήσεις τον εκκαθαριστικό (όπου θα υπάρχουν οι "πραγματικές χρεώσεις" για την προμήθεια ρεύματος, επί της οποίας δίνεται η "έκπτωση συνέπειας") στην ώρα του, για να μπορέσουν μετά (στον επόμενο έναντι) να σου αποδώσουν αυτά που σου οφείλουν...Είναι κάτι σαν τα εκπτωτικά κουπόνια των μαγαζιών "για την επόμενη αγορά"....

 

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Τι στο καλό γίνεται με τον τελευταίο λογαριασμό?? Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν κάνει. Ενώ ο προηγούμενος ήταν ΟΚ, ο καινούργιος μου ήρθε με περίοδο 4μηνου...

1.jpg.113a455790e5a822369b87edf4cebad9.jpg

2.jpg.e64f9159709a4ee307cd6bd06950e4e1.jpg

...λες εν τω μεταξύ για "90άρι κάθε φορά", αλλά στους 3 έναντι πλήρωσες 207, ήτοι ~70 "κάθε φορά". Και όπως ήδη σου είπαν κι άλλοι, έκαψες περισσότερες κιλοβατώρες το συγκεκριμένο 4μηνο (λογικά με κλιματιστικά).

39 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Θα δω και τους προηγούμενους για σύγκριση. Τώρα βέβαια μου ήρθε και φλασιά ότι πρέπει να ξέχασα να περάσω τις kWh κάποιου προηγούμενου μήνα...

...δεν έχει ιδιαίτερη σημασία : αυτό το κάνεις (δίνεις ενδείξεις) για να ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ σου έρθει κανένας έναντι με τρεχαφεύγα "εικονικές κιλοβατώρες". Εδώ μιλάμε για την χρέωση του εκκαθαριστικού όμως, όπου όλα συνυπολογίζονται/συμψηφίζονται κτλ,  με βάση την πραγματική συνολική κατανάλωση. Το θέμα δηλαδή είναι η ουσιαστική κατανάλωση που πράγματι έκανες, και όχι "αυτή που δήλωσες (ή δεν δήλωσες)". Και όπως είπαμε, αναλογικά βγαίνει στις 500kWh/μήνα. (...το οποίο το λες και μπόλικο btw...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
26 λεπτά πριν, washcloud είπε

Και όπως είπαμε, αναλογικά βγαίνει στις 500kWh/μήνα. (...το οποίο το λες και μπόλικο btw...)

Δεν θα το χαρακτήριζα και μπόλικο. Εμείς με πολύ μαγείρεμα, πλυντήριο ρούχων, πιάτων, στεγνωτήριο καταναλώνουμε γύρω στις 450 kwh το μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dasnowy είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν θα το χαρακτήριζα και μπόλικο. Εμείς με πολύ μαγείρεμα, πλυντήριο ρούχων, πιάτων, στεγνωτήριο καταναλώνουμε γύρω στις 450 kwh το μήνα.

 

Spoiler

...το οποίο το λες και μπόλικο...Οτιδήποτε πάνω από 300kWh/μήνα, ΕΙΝΑΙ μπόλικο - με βάση το που έχει παέι το πράμμα πλέον (τιμές). Εμείς, δυο άτομα, "με οικονομία" (πλέον), έχουμε πάει στις ~400 (περσοπρόπερσι παίζαμε από 450 έως κι 650). Ενώ την ίδια ώρα φίλος με 4μελή οικογένεια, παίζει πάντα γύρω στις 300, "χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια"...

Πάντως αυτό που είπες, με μπέρδεψε : αφού έχετε 450 με "πολλή κατανάλωση", πώς δεν,,,βγαίνει "μπόλικο" του άλλου με 500...;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
28 λεπτά πριν, washcloud είπε

Πάντως αυτό που είπες, με μπέρδεψε : αφού έχετε 450 με "πολλή κατανάλωση", πώς δεν,,,βγαίνει "μπόλικο" του άλλου με 500...;

450 δεν τις θεωρώ πολλές για τα δικά μου δεδομένα. Τα προηγούμενα χρόνια είχαμε γύρω στις 500-550 το μήνα (Ειδικά πέρσι το καλοκαίρι με τα AC είχαμε 2400kwh). Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο για τις 450. Οι συσκευές μου είναι και σχετικά παλιές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν η ερώτηση μου είναι για το παρόν topic.

Είμαι σε Home Enter με το πακέτο-τιμή τέλη του 21 και τελευταία μέτρηση έγινε Απρίλιο.Έχω βάλει να πληρώνω κάθε μήνα(έναντι) και ο τέταρτος στη σειρά να είναι εκκαθαριστικός.Το θέμα είναι ότι τον Ιούλιο έγινε και προσθήκη νυχτερινού και στην καταμέτρηση του Αυγούστου για εκκαθαριστικό δεν χρέωσαν τίποτα με 0 κατανάλωση και βγήκε επιστροφή.

Η απορία μου είναι επειδή ήθελα από Σεπτέμβριο να δίνω εγώ μέτρηση κάθε μήνα για να μη βγαίνει έναντι υψηλός σε σχέση με την περσινή χρονιά να δώσω για αυτό τον μήνα ή θα τα μπερδέψω περισσότερο σε σχέση με αυτό που είναι εκκρεμές?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Inler είπε

Δεν ξέρω αν η ερώτηση μου είναι για το παρόν topic.

Είμαι σε Home Enter με το πακέτο-τιμή τέλη του 21 και τελευταία μέτρηση έγινε Απρίλιο.Έχω βάλει να πληρώνω κάθε μήνα(έναντι) και ο τέταρτος στη σειρά να είναι εκκαθαριστικός.Το θέμα είναι ότι τον Ιούλιο έγινε και προσθήκη νυχτερινού και στην καταμέτρηση του Αυγούστου για εκκαθαριστικό δεν χρέωσαν τίποτα με 0 κατανάλωση και βγήκε επιστροφή.

Η απορία μου είναι επειδή ήθελα από Σεπτέμβριο να δίνω εγώ μέτρηση κάθε μήνα για να μη βγαίνει έναντι υψηλός σε σχέση με την περσινή χρονιά να δώσω για αυτό τον μήνα ή θα τα μπερδέψω περισσότερο σε σχέση με αυτό που είναι εκκρεμές?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δώσε καταμέτρηση από το site του δεδδηε. Μπες δες πότε θα σε αφήσει και δώσε εκεί. Έτσι όπως τα λες υπολογίζω τον οκτωμβρη να σε αφήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...