Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

λογ/σμος με ημ/νια εκδοσης 18/08 και ληξη 8/9 εγινε η χρεωση στην πιστωτικη καρτα στις 8/9 οπως επρεπε. 

εκδιδεται επομενος λογ/σμος 16/9 με λήξη 7/10 και εχει μεσα ανεξοφλητο ποσο του προηγουμενο λογ/σμου !!! 

ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΚ..ΤΑ ???? 

Ακριβώς ίδιες ημερομηνίες με πάγια εντολή και φαίνεται σαν ανεξόφλητο το πόσο του προηγούμενου λογαριασμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα πρόσφατα νέα συνδεση ΔΕΗ στο Γ1/Γ1Ν και πληρωσα 100€ με την υπογραφη.

Μου είπαν ότι αν βάλω πάγια εντολή θα μου τα γυρίσουν.

Ισχύει; και αν ναι πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο την ενεργοποίηση της αυτόματης εξόφλησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, blanka είπε

Εκανα πρόσφατα νέα συνδεση ΔΕΗ στο Γ1/Γ1Ν και πληρωσα 100€ με την υπογραφη.

Μου είπαν ότι αν βάλω πάγια εντολή θα μου τα γυρίσουν.

Ισχύει; και αν ναι πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο την ενεργοποίηση της αυτόματης εξόφλησης; 

Αυτό που σου είπαν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά που ακούστηκαν για πληρη απορρόφηση των αυξήσεων στις 500 πρώτες κιλοβατώρες, τον ήπιαμε πάλι εμείς με τα σταθερά και τα 22.9λ/κβ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Αν ισχύουν αυτά που ακούστηκαν για πληρη απορρόφηση των αυξήσεων στις 500 πρώτες κιλοβατώρες, τον ήπιαμε πάλι εμείς με τα σταθερά και τα 22.9λ/κβ

Απο την εως τωρα πορεια φαινεται πως δε θα συμφερουν με τιποτα εκτος απο μεγαλες καταναλωσεις. Ειναι και προεκλογικη περιοδος οποτε δε προκειται να δουμε κατι φοβερο. Επισης στο χρηματιστηριο επεσε η τιμη του ρευματος  καθως και του αεριου εχει πεσει.

Ουσιαστικα πληρωνεις εγγυηση μπας και αλλαξει κατι αλλα το θεωρω απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως έχω πει θα το κρατήσω και τον Οκτώβριο... Και ένα πάνε κλιμακωτά θα δω.. Τους 4 μήνες του χειμώνα έχω περίπου 900 με 1100 kW/ το μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες μόνο εγώ ανησυχώ δλδ που έχουμε στον καταναλωτή τιμές προ ενεργειακής κρίσης, όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη με παρόμοιες τιμές χονδρικής έχουν στενάξει? Ή είμαστε τόσο λαρτζ στην επιδοματική πολιτική επειδή έχουμε λεφτά καπου κρυμμένα ή που θα φάμε μια ξεγυρισμένη πίτσα όταν αυτό σκάσει (αφου ουσιαστικό χέρι στο περιθώριο κέρδους των προμηθευτών δεν έχουμε βάλει)

Κι ιστορία έχει δέιξει το δεύτερο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, washcloud είπε

Το πιθανότερο είναι ο επόμενος να πληρωθεί κανονικά. Και ούτως ή άλλως δεν παίζει να σου κόψουν το ρεύμα - θέλει να περάσει κάποιος καιρός ακόμη και γι' αυτό. Και στο μεταξύ μπορείς ούτως ή άλλως να πληρώσεις με κατάθεση, αν και ούτε την 2η φορά δεν λειτουργήσει η αυτόματη εξόφληση μέσω πάγιας εντολής. Ούτε θα σε πετάξει τόσο εύκολα το σύστημα από το MyHome Online - υποτίθεται πως θέλει 3 συνεχόμενες φορές να μην πληρωθεί μέσω πάγιας, για να γίνει αυτό. Συν τοις άλλοις, υπήρξαν 1 ή 2 άτομα (ίσως και περισσότερα, αλλά δεν τα πέτυχα) που έχουν "καταθέσει" εδώ ότι πλήρωναν για κα'να χρόνο από μόνοι τους το ποσό του λογαριασμού του Online και δεν τους πέταξε το σύστημα στο Γ1. Γι' αυτό περίμενε πρώτα να δεις πώς θα πάει την 2η φορά, και,,,,βλέπεις. Τσέκαρε μήπως δεν είχε λεφτά τότε ο λογαριασμός (και φρόντισέ το την επόμενη), ή δες μήπως είχες αλλάξει κάτι με τα όρια αναλήψεων και το 'χεις ξεχάσει.

Το θέμα είναι ότι και λεφτά είχα μέσα στο λογαριασμό και το ημερήσιο όριο συναλλαγών της κάρτας αποκλείται να το είχα φτάσει. Όχι μόνο τη μέρα που λένε ότι εκτελέστηκε η συναλλαγή αλλά και τις προηγούμενες και τις επόμενες μέρες.  Εκτός αν στο ημερήσιο όριο πιάνονται και συναλλαγές που εκτελούνται ετεροχρονισμένα που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω πόσες συναλλαγές προηγούμενων ημερών μπορούν να  εκτελεστούν σε μία μέρα. Θα ανεβάσω το όριο στην κάρτα για καλό και κακό πάντως, ευχαριστώ.

Όπως και να έχει πάντως η τράπεζα δεν βλέπει καμία αποτυχημένη συναλλαγή οπότε αυτό είναι περίεργο. Και με προβληματίζει ακόμα περισσότερο που συνέβη ακριβώς όταν έκλεισα ένα χρόνο στο συμβόλαιο ενώ είναι διετές.

 

6 ώρες πριν, lazarnik είπε

Στης 20 Αυγούστου μου έρχεται και εμένα ο λογαριασμός με τον προηγούμενο ανεξοφλητο. Έπαθα ένα σοκ, έλεγξα αρχικά αν είχα χρήματα μέσα (ειχα), μπήκα ebill να δω αν απενεργοποιηθηκε η πάγια εντολή (δεν απενεργοποιηθηκε). Παίρνω τηλέφωνο την δεη... Ενώ περιμένω στην αναμονή, τρώω μια φλασια και θυμάμαι λίγες μέρες πριν άλλαξα τα όρια στην κάρτα μου και μπαίνω στα γρήγορα να δω τι ακριβώς άλλαξα και βλέπω να ειχα αλλάξει το όριο online καθημερινών συναλλαγών (ειχα εντύπωση ότι δεν θα επηρεάσει όμως την πάγια....). Το βάζω σχεδόν οπως ήταν.... σηκώνει μια κυρία το τηλέφωνο μετά από λίγο,  της λέω το και το έγινε,  μου λέει να μιλήσω με τράπεζα, (δεν το εκανα γιατί ήμουν σίγουρος ότι εγώ εφταιγα), την ρώτησα μετά αν πρέπει να πληρώσω τον προηγούμενο χειροκίνητα και μου απάντησε όχι, θα τραβήξει η πάγια εντολή τον τρέχων λογαριασμό που είναι διπλός και όλα Οκ. Έγινε λέω και κλείσαμε. Όντως πριν 4 μέρες τα τράβηξε χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα. 

Αν μεχρι τωρα ηταν ολα καλα. Έλεγξε και εσύ αυτά τα 3 που ανέφερα. 

Να ρωτήσω κάτι, σε περίπτωση που κάτι δεν έχει σεταριστεί σωστά σε μένα. Έχεις δώσει την κάρτα σου στη ΔΕΗ ή έχεις βάλει πάγια εντολή στο λογαριασμό? Γιατί σε περίπτωση που κάποιος έχει δώσει την κάρτα του δεν υπάρχει στο λογαριασμό της τράπεζας πάγια εντολή, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aldim είπε

Μαγκες μόνο εγώ ανησυχώ δλδ που έχουμε στον καταναλωτή τιμές προ ενεργειακής κρίσης, όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη με παρόμοιες τιμές χονδρικής έχουν στενάξει? Ή είμαστε τόσο λαρτζ στην επιδοματική πολιτική επειδή έχουμε λεφτά καπου κρυμμένα ή που θα φάμε μια ξεγυρισμένη πίτσα όταν αυτό σκάσει (αφου ουσιαστικό χέρι στο περιθώριο κέρδους των προμηθευτών δεν έχουμε βάλει)

Κι ιστορία έχει δέιξει το δεύτερο.

αυτό ακριβώς θα γίνει. Τα λεφτά είναι ΠΑΡΑ πολλά. Μπορεί να μην έχουμε τα νούμερα για να κάνουμε τις πράξεις αλλά καθαρά βάσει εμπειρίας σαν πολίτης του ελληνικού κράτους τόσα χρόνια, τα επόμενα χρόνια θα είναι ΚΑΙ αυτά δύσκολα. (και δεν το πάω πολιτικά, ανεξαρτήτως κυβέρνησης/κόμματος)

Επεξ/σία από afentiko
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, satsok2 είπε

Αν ισχύουν αυτά που ακούστηκαν για πληρη απορρόφηση των αυξήσεων στις 500 πρώτες κιλοβατώρες, τον ήπιαμε πάλι εμείς με τα σταθερά και τα 22.9λ/κβ

Ομολογώ ότι αυτό δεν το καταλαβαίνω, πώς ακριβώς σε επηρρεάζει εσένα η όποια απορρόφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, satsok2 είπε

Αν ισχύουν αυτά που ακούστηκαν για πληρη απορρόφηση των αυξήσεων στις 500 πρώτες κιλοβατώρες, τον ήπιαμε πάλι εμείς με τα σταθερά και τα 22.9λ/κβ

500/μηνα δλδ 2000 το 4ο μηνο.. νομιζω μια χαρα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manos426f είπε

Ομολογώ ότι αυτό δεν το καταλαβαίνω, πώς ακριβώς σε επηρρεάζει εσένα η όποια απορρόφηση;

Θα δίνει παραπάνω χρήματα και οι άλλοι λιγότερα. Άρα έκανε κακή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση αν ξέρετε

Μου βγηκε ο εκκαθαριστικος απο ΔΕΗ (εχω DEH ENTER) και δεν ειχε εκπτωση συνέπειας.

Οπότε τους έστειλα  ερωτημα

Καλησπέρα σας. Εκδόθηκε στις 15/9/2022   ο εκκαθαριστικός μου λογαριασμός  με νούμερο ........... με ημερομηνία λήξης 10/10/2022. Με εκπληξη μου όμως ειδα ,ότι δεν μου εχετε πιστώσει την έκπτωση συνέπειας 5% ,ενώ την δικαιούμαι.

Συγκεκριμένα ο προηγουμενος λογαριασμός εκδόθηκε στις  12/7/2022 με αριθμό λογαριασμού ................. για ποσό 92,00 ευρώ και εξόφληση εως τις 4/8/2022. Μαλιστα αναφέρεται στην πρώτη σελίδα δεξιά ότι ο λογαριασμος θα πληρωθεί μεσω παγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού  ή πιστωτικής κάρτας που εχετε ενεργοποιήσει στην Τράπεζα σας. Και πράγματι στις 4/8/2022 χρεώθηκε η κάρτα με το ποσό των 92 ευρώ ,οπως προβλεπόταν.

Αρα εχετε κάνει κάποιο λάθος,και δικαιούμαι κανονικά την εκπτωση συνέπειας. Παρακαλώ να μου την υπολογίσετε και να μου αποστείλετε διορθωμένο λογαριασμό.

 

Μου απάντησαν

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι η έκπτωση συνέπειας υπολογίζεται στον εκκαθαριστικό αλλά αποδίδεται στον επόμενο έναντι. Επομένως στον επόμενο έναντι λογαριασμό όπου θα σας εκδοθεί θα αποδοθεί η έκπτωση συνέπειας και θα αποτυπωθεί στο τιμολόγιο σας.

Οπότε ξαναρώτησα για διευκρίνιση

 

Δηλαδη Η εκπτωση συνεπειας ουσιαστικά υπολογίζεται ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ, και αποδιδεται στον επόμενο έναντι?

Αρα στον επομενο  εναντι,θα λαβω την εκπτωση συνέπειας  που αφορά τις κιλοβατώρες ολου του τετραμήνου? (Δηλαδή για το ποσό που αφορά ηλεκτρική ενέργεια και για τους 2 λογαριασμούς ? (εκδόσεις 12/7/2022 kai 15/9/2022) ? 

 

Και η τελικη τους απάντηση

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι η έκπτωση συνέπειας υπολογίζεται στον εκκαθαριστικό αλλά αποδίδεται στον επόμενο έναντι. Επομένως στον επόμενο έναντι λογαριασμό όπου θα σας εκδοθεί θα αποδοθεί η έκπτωση συνέπειας και θα αποτυπωθεί στο τιμολόγιο σας.Για να λαμβάνετε την έκπτωση συνέπειας θα πρέπει να πραγματοποιείται εμπρόθεσμα όλους τους λογαριασμούς σας εμπρόθεσμα και ο υπολογισμός γίνεται όπως σας ενημερώσαμε στην προηγούμενη επικοινωνία σας.

 

 

ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ?

Π ΙΣΤΩΝΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΤΑΜΗΝΟ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ( στον πρωτο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό και που αφορά όλο το τετράμηνο?)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...