Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Μια από τα ίδια και εγώ, εντερ 0.18 και λήγει μέσα Δεκεμβρίου.

Άσχημα τα πράγματα για εμάς με μεγάλες καταναλώσεις

https://www.protothema.gr/economy/article/1285005/ilektriko-reuma-me-meiosi-15-se-shesi-me-to-2021-i-prostheti-ekptosi-ton-oktovrio/

Ισως βγαινουμε  offtopic και φανε μπαν. Ισως απλα να εχει μιρκοτερη επιδοτηση. Λιγο δυσκολο να παει πχ 0.80 απο μια κλιμακα και πανω. Παντως 15% μειωση δεν ειναι λιγο. Προσωπικα πιστευω πως θα εχω 15% μειωση αλλα δε γινεται για παντα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως βγαινουμε  offtopic και φανε μπαν. Ισως απλα να εχει μιρκοτερη επιδοτηση. Λιγο δυσκολο να παει πχ 0.80 απο μια κλιμακα και πανω. Παντως 15% μειωση δεν ειναι λιγο. Προσωπικα πιστευω πως θα εχω 15% μειωση αλλα δε γινεται για παντα αυτο.

και βέβαια δεν γίνεται να μπορέσουν να μειώσουν όλοι την καταναλωση τους. Με το μέτρο αυτό όσοι είχαν βελτιστοποιήσει την κατανάλωση τους (και θα έπρεπε να επιβραβεύονται προ πολλού για αυτό) θεωρούνται "ένοχοι" και μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με τους ενεργοβόρους καταναλωτές που προφανώς και είναι η μεγάλη πλειοψηφία και με 2-3 απλά πράγματα θα δείξουν μείωση. Δεν νομίζω βέβαια ότι τελικά θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο οπότε ανοιγουν συζητήσεις απλά για να είχαμε να λέγαμε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που από πέρσι έκανα μέγιστη οικονομία για τα δικά μου δεδομένα φέτος θα πρέπει απλά να παγώσω ή να πλένω στο ποτάμι τα ρούχα και να τα στεγνώνω με τον καταπληκτικο χειμωνιάτικο ήλιο. 

15% οικονομία, κλασσική ελληνική προχειροδουλεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος Εκαθαριστικος με my home online 0.2290.....επειδή μέχρι 24 Ιουλίου είχα Γ1 είναι μιξ.....ευτυχώς που τελικά είχαμε καταναλώσει πολύ λιγότερο από οσο υπολόγιζαμε....ο Πατέρας μου είναι μεγάλος πλέον και δεν βλέπει καλά αλλά νούμερα έβλεπε στην τελευταία καταμέτρηση αλλά έγραφε το χαρτί....τέλος πάντων....εάν δεν υπήρχε η έκπτωση 30 ευρώ για τον πρώτο λογαριασμό και τα 35 ευρώ λόγω κοτ θα ήμουν παραπάνω.....βλέποντας τη διαφορά της τιμής στην ανάλυση οι 465 με 0.11 κάναμε 51  ευρώ ενώ οι 318.....οι λιγότερες με 0.229 κόστισαν 72 ευρώ......αρχίζω κάπως να σκέφτομαι ότι πρέπει να σπάσω το online θα περιμένω όμως καλού κακού τουλάχιστον μέχρι να ανακοινώσουν τι θα γίνει τον Οκτώβριο 

Screenshot_20220916-120133_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, man22 είπε

Πρώτος Εκαθαριστικος με my home online 0.2290.....επειδή μέχρι 24 Ιουλίου είχα Γ1 είναι μιξ.....ευτυχώς που τελικά είχαμε καταναλώσει πολύ λιγότερο από οσο υπολόγιζαμε....ο Πατέρας μου είναι μεγάλος πλέον και δεν βλέπει καλά αλλά νούμερα έβλεπε στην τελευταία καταμέτρηση αλλά έγραφε το χαρτί....τέλος πάντων....εάν δεν υπήρχε η έκπτωση 30 ευρώ για τον πρώτο λογαριασμό και τα 35 ευρώ λόγω κοτ θα ήμουν παραπάνω.....βλέποντας τη διαφορά της τιμής στην ανάλυση οι 465 με 0.11 κάναμε 51  ευρώ ενώ οι 318.....οι λιγότερες με 0.229 κόστισαν 72 ευρώ......αρχίζω κάπως να σκέφτομαι ότι πρέπει να σπάσω το online θα περιμένω όμως καλού κακού τουλάχιστον μέχρι να ανακοινώσουν τι θα γίνει τον Οκτώβριο 

Screenshot_20220916-120133_Drive.jpg

Προσωπικα με μικρες καταναλωσεις θα πηγαινα σε επιδοτουμενα καθως ειμαι σιγορυος 99% πως θα εχουν τρελη επιδοτηση οπως παντα. Σε 1-2 εβδομαδες θα εχουν βγει οι τιμες για οκτωβρη και ισως και το home enter αν εχει καποια διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι, μολις μου χτυηπησε το κουδουνι ενας πιτσιρικας 25αρης γραβατομενος κλπ, και εχει παρει σβαρνα τα στενα να μας "βοηθησει" με το ρευμα να μειωσουμε, μετα την 5η φορα που τον ρωτησα ποιος ειναι/απο που ειναι μου ειπε απο την ΗΡΩΝ.... Βγηκαν οι εταιρειες στην γυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να ανοίξω μια ωραία συζήτηση με αυτούς που θα θελήσουν να με βγάλουν από το σταθερό των 18 λεπτών «για το καλό μου». Και επειδή έχω truecaller και κόβει αυτόματα τις spam κλήσεις στο κινητό, κουτί θα μου έρχονταν ένας τέτοιος τύπος να δοκιμάσει να με «βοηθήσει»...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Οτι να ναι, μολις μου χτυηπησε το κουδουνι ενας πιτσιρικας 25αρης γραβατομενος κλπ, και εχει παρει σβαρνα τα στενα να μας "βοηθησει" με το ρευμα να μειωσουμε, μετα την 5η φορα που τον ρωτησα ποιος ειναι/απο που ειναι μου ειπε απο την ΗΡΩΝ.... Βγηκαν οι εταιρειες στην γυρα?

Το θέμα εδώ είναι μόνο για ΔΕΗ :P

Πάντως στην γύρα έχουν βγει εδώ και πολλά χρόνια, δεν είναι κάτι νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Μάλλον θα εφαρμοστεί στους μεγάλους καταναλωτές και όχι τόσο πολυ στους οικιακής καταναλωτές.. 

Προσωπικά δε δέχομαι να μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με κάποιον που φορτίζει το αυτοκίνητο του και ‘γώ να αναγκάζομαι να πλένω τα ρούχα μου στο ποτάμι όπως είπαν παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να ανοίξω μια ωραία συζήτηση με αυτούς που θα θελήσουν να με βγάλουν από το σταθερό των 18 λεπτών «για το καλό μου». Και επειδή έχω truecaller και κόβει αυτόματα τις spam κλήσεις στο κινητό, κουτί θα μου έρχονταν ένας τέτοιος τύπος να δοκιμάσει να με «βοηθήσει»...

Μεχρι τωρα χαμενος εισαι ομως. Μπορει να ειναι win win. Ετσι και αλλιως δεν εμειναν πολλοι μηνες ακομα με 0.18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Μεχρι τωρα χαμενος εισαι ομως. Μπορει να ειναι win win. Ετσι και αλλιως δεν εμειναν πολλοι μηνες ακομα με 0.18

Μπορεί να είμαι χαμένος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρα μελλοντικές αλλαγές, ιδίως όταν έχω 4μελή οικογένεια και ακούγονται αυτά τα ωραία περί επιδότησης μόνο στις χαμηλές καταναλώσεις.

Επίσης, αυτά τα δις που ζητούν οι πάροχοι για «το καλό μας» από ποια τσέπη νομίζουμε ότι βγαίνουν; Πόσους «κύκλους» να κάνουν πια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MSc CCDSP είπε

Μπορεί να είμαι χαμένος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρα μελλοντικές αλλαγές, ιδίως όταν έχω 4μελή οικογένεια και ακούγονται αυτά τα ωραία περί επιδότησης μόνο στις χαμηλές καταναλώσεις.

Επίσης, αυτά τα δις που ζητούν οι πάροχοι για «το καλό μας» από ποια τσέπη νομίζουμε ότι βγαίνουν; Πόσους «κύκλους» να κάνουν πια;

Απλα αυτο που λες ειναι βραχυπροθεσμο. Δηλαδη εισαι εξασφαλισμενος για λιγους μηνες λογικα το μισο χειμωνα. Θελοντας και μη μετα θα πρεπει να αποφασισεις κυμενομενο εκτος αν αλλαξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να ανοίξω μια ωραία συζήτηση με αυτούς που θα θελήσουν να με βγάλουν από το σταθερό των 18 λεπτών «για το καλό μου». Και επειδή έχω truecaller και κόβει αυτόματα τις spam κλήσεις στο κινητό, κουτί θα μου έρχονταν ένας τέτοιος τύπος να δοκιμάσει να με «βοηθήσει»...

Ναι φιλε μου κι εμενα το ιδιο μεσω τηλ. κι επειδη προκειται να δουλεψουν κλιματιστικα για θερμανση, θα προτιμησω το σιγουρο κι ανευ περιορισμων σε kw 0.18 και 0,13 εντερ απ το να καθομαι στους γονεις να μετραω καθε μηνα ποσο καινε  κι αν επιδοτουνται για τις υπολοιπες πανω απο 300kw..Τωρα αν καποιος εχει 0,22 ξερω γω εκει αλλαζει το πραγμα ισως να συμφερει το Γ1..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Απλα αυτο που λες ειναι βραχυπροθεσμο. Δηλαδη εισαι εξασφαλισμενος για λιγους μηνες λογικα το μισο χειμωνα. Θελοντας και μη μετα θα πρεπει να αποφασισεις κυμενομενο εκτος αν αλλαξει κατι

Βασικά εγώ είμαι για όλο το χειμώνα (μέχρι Μάιο, πρόλαβα την αλλαγή από 0,18 την προηγούμενη εργάσιμη...). Και προφανώς μετά η κόλαση (αν δεν έχει γίνει κανένα θαύμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...