Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ερώτηση στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχε μια έκπτωση ΠΟΤ λόγω περιοχής με λιγνιτες. Στον εναντι πελάτη που βγηκε τώρα δεν υπάρχει.Θα γίνει εκκαθάριση στο τέλος τετραμηνου γνωρίζεται? 

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Για την ΔΕΗ το ηξερα στο ebil για την ΔΕΔΔΗΕ δεν ηξερα. Θενκ γιου!

 

Δεν υποθέτω τιποτα, ξερω οτι ολα λειτουργου "ρολοι". Απλα πραγματικα ειναι αστειο. Πρεπει σιγα σιγα να αντικατασταθουν ολοι οι μετρητες με εξυπνους ωστε η μετρηση να στέλνετε αυτοματα στο συστημα τους και να γινεται ολη η διαδικασια αυτοματοποιημενα 

Δε κάνει τπτ.

Δεν λέω ότι γενικά όλα λειτουργούν "ρολόι", αλλά στην περίπτωση σου δεν έχει γίνει κάτι λάθος, το "πρόβλημα" είναι πως οι μετρήσεις πραγματοποιούνται κάθε τετράμηνο

Πάντως μην έχεις ελπίδες να γίνει κάτι σύντομα, έχουν αρχίσει σιγά σιγά να αντικαθιστούν τους μετρητές με ψηφιακούς, αλλά από ότι λένε αυτό δεν πρόκειται να γίνει πριν το 2030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο άρθρο/post όπου θα μπορέσω να καταλάβω ποιο πακέτο της ΔΕΗ είναι κατάλληλο για μένα; Πρόκειται να νοικιάσω πρώτη φορά 1 Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vidar είπε

Υπάρχει κάποιο άρθρο/post όπου θα μπορέσω να καταλάβω ποιο πακέτο της ΔΕΗ είναι κατάλληλο για μένα; Πρόκειται να νοικιάσω πρώτη φορά 1 Οκτώβρη.

Γ1 μεχρι στιγμής, αλλά θα μιλήσεις με το λογιστή σου πως θα φανεί άμεσα κύρια κατοικία  ωστε σε περίπτωση που μπούνε κριτήρια στις επιδοτήσεις ρεύματος να μη σου ερθει λυπητερή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Γ1 μεχρι στιγμής, αλλά θα μιλήσεις με το λογιστή σου πως θα φανεί άμεσα κύρια κατοικία  ωστε σε περίπτωση που μπούνε κριτήρια στις επιδοτήσεις ρεύματος να μη σου ερθει λυπητερή

Τι είναι η αρχική / τελική τιμή που αναγράφεται στο πρόγραμμα Γ1; Επίσης, πρέπει να γίνει αλλαγή ρολογιού για να προστεθεί μετρητής νυχτερινής λειτουργίας;

Επεξ/σία από Vidar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες μερες βλεπω ο λιγνιτης εχει πεσει στο 7-9% της παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας και το φυσικο αεριο ειναι 40%

Ειναι που "πηραν μπρος οι λιγνιτικες μοναδες"

Καλα θα πανε οι τιμες το επομενο διαστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vidar είπε

Τι είναι η αρχική / τελική τιμή που αναγράφεται στο πρόγραμμα Γ1;

τελική = αρχική μείον κρατική επιδότηση . Ανα μήνα και τα 2 αλλάζουν , ανακοινώνονται στις 20 του μηνός για τον επόμενο μήνα οι αρχικές και λίγο αργότερα οι επιδοτήσεις

για το άλλο σου απαντώ στο αντίστοιχο νήμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια συνεβει κατι πολυ περιεργο...
Ειμαι στο home online εδω και σχεδον ενα ετος...ειχα το καλο προγραμμα κ εληγε στις 10/11/23
Εχει καποιες ημερες που πηρα τηλ και τους ζητησα να μου στειλουν στο email το συμβολαιο μου ωστε να το εχω κ γραπτως...

Μπαινω σημερα στο ebill και βλεπω οτι το αλλαξαν και  ληγει πλεον 07/09/24image.png.d5a031f121d0e347df8517513bf26bf7.pngWTF....image.png.7026eca1050eb9a77d3b5b156a527c4f.png

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Παιδια συνεβει κατι πολυ περιεργο...
Ειμαι στο home online εδω και σχεδον ενα ετος...ειχα το καλο προγραμμα κ εληγε στις 10/11/23
Εχει καποιες ημερες που πηρα τηλ και τους ζητησα να μου στειλουν στο email το συμβολαιο μου ωστε να το εχω κ γραπτως...

Μπαινω σημερα στο ebill και βλεπω οτι το αλλαξαν και  ληγει πλεον 07/09/24image.png.d5a031f121d0e347df8517513bf26bf7.pngWTF....image.png.7026eca1050eb9a77d3b5b156a527c4f.png

Εχει συμβει και σε αλλους αλλα λενε πως ειναι λαθος συστημικο και δεν ισχυει. Το πολυ πολυ να εχεις χαμηλες τιμες 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχει συμβει και σε αλλους αλλα λενε πως ειναι λαθος συστημικο και δεν ισχυει. Το πολυ πολυ να εχεις χαμηλες τιμες 

Μου εντελως περιεργο να εγινε αυτο το <<λαθος>> την ημερα που τους ζητησα  να μου στειλουν το συμβολαιο στο email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

WTF....

...στο ebill ενίοτε αλλάζουν οι ημερομηνίες λήξης (μια μπρος-μια πίσω...). Δεν αποκλείεται να σου ξαναλάξει, ως του χρόνου (και μια, και παραπάνω φορές). Και λογικά, δεν ισχύει καμμία αλλαγή, πέραν της "κανονικής" ημερομηνίας λήξης. Ή κάνεις την πάπια μέχρι του χρόνου και το ξανακοιτάς/ρωτάς λίγο πριν λήξει (ή δεν το ρωτάς ούτε και τότε, αφήνοντας να δεις τί θα γίνει), ή "διακινδυνεύεις" να είναι "συστημικό λάθος" (που όμως ισχύει, όπως και η "παράταση" της ισχύος) και ρωτώντας από τώρα, να το...διορθώσουνε...(πράγμα που φυσικά δεν "σε συμφέρει").

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Νομίζω συγκεντρωτικά τις έχει μόνο στον λογαριασμό, στην κάρτα αν πας θα δεις τα ποσά.

Τελικά εμφανίστηκε μετά από 6 μέρες η πληρωμή, όλα καλά. Δεν περίμενα ότι θα αργεί τόσες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Μου εντελως περιεργο να εγινε αυτο το <<λαθος>> την ημερα που τους ζητησα  να μου στειλουν το συμβολαιο στο email

...λογικά κάτι "πειράζουνε" στο ebill, μετά το αίτημά σου, και αυτό έχει αποτέλεσμα το συστημικό λάθος που λες και λέμε και να φαίνεται ΣΑΝ να έχει ανανεωθεί η ισχύς...Λογικά και πάλι, η συγκεκριμένη ισχύς προκύπτει από άλλα στοιχεία/είναι καταχωρημένη "κι αλλού" ("άλλο σύστημα τη διαχειρίζεται" και όχι το τί φαίνεται στο ebill) και είτε θα φανεί και στο ebill κάποια στιγμή, είτε δεν θα φανεί αλλά θα συνεχίσει να ισχύει και στο τέλος της "κανονικής ισχύος" θα σου αλλάξουν χρεώσεις/πρόγραμμα κτλ...

Μια τελευταία,,,λογική, λέει ότι ανεξάρτητα του "ποιο σύστημα έκανε λάθος και γιατί", τα συμβόλαια υπολογίζονται με βάση την έναρξή τους (ημερομηνία ενεργοποίησης στον πάροχο), και μάλλον αυτόματα κάποιο υπολογιστικό πρόγραμμα παύει την ισχύ/τιμολόγησή τους τους, ακριβώς στα 2 χρόνια (ή όσα τεσπα προβλέπει η αρχική σύμβαση)...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...λογικά κάτι "πειράζουνε" στο ebill, μετά το αίτημά σου, και αυτό έχει αποτέλεσμα το συστημικό λάθος που λες και λέμε και να φαίνεται ΣΑΝ να έχει ανανεωθεί η ισχύς...Λογικά και πάλι, η συγκεκριμένη ισχύς προκύπτει από άλλα στοιχεία/είναι καταχωρημένη "κι αλλού" ("άλλο σύστημα τη διαχειρίζεται" και όχι το τί φαίνεται στο ebill) και είτε θα φανεί και στο ebill κάποια στιγμή, είτε δεν θα φανεί αλλά θα συνεχίσει να ισχύει και στο τέλος της "κανονικής ισχύος" θα σου αλλάξουν χρεώσεις/πρόγραμμα κτλ...

Μολις μιλησα μαζι τους κ μου ειπαν αυτο που μου ειπες εξαρχης...οτι προκειται για <<συστημικό λάθος>> και κανονικα ισχυει το προγραμμα και οι ημερονομηνιες που ειχα κανει την αιτηση...μου διαβεβαιωσε οτι δεν μπορει να γινει αλλαγη προγραμματος δηλαδη και τιμων πριν τις 10/11/23 μεχρι να ληξει το πρωτο προγραμα...

Επισης μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν μου στελνουν στο email το συμβολαιο να το εχω κ γραπτως...ειναι η 4η φορα που τους παιρνω για το θεμα αυτο και χθες μου ειπε οτι ενταξει τωρα θα σας ερθει...δεν ηρθε εννοειται και σημερα μου λεει οτι ειναι μεχρι 10 εργασιμες ημερες,αιντε να δουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...