Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
27 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν είσαι κι υποχρεωμένος να τα δώσεις. Πχ δώσε "όσα περίμενες" (70; 100; κτλ), και όταν θα γίνει η εκκαθάριση πάλι θα πληρώσεις όσα "θα βγαίνανε κανονικά". Αλλιώς αν τα σκάσεις όλα τώρα, απλά στην εκκαθάριση (αν τελικά κάψεις πολύ λιγότερες κιλοβατώρες από τον έναντι που σου ήρθε με "κιλοβατώρες κατ' εκτίμηση") δεν θα πληρώσεις ίσως και καθόλου...

Tο εχω πληρωσει ηδη.. Οτι ειναι τωρα..

39 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν ανεβάσεις λογαριασμό, μιλάμε στην τύχη 

Δεν θα δεις κατι παραπανω απο τις κιλοβατορες (τις οποιες εχω αναφερει ηδη καθως και μερες που αφορα) στον λογαριασμο που θα βοηθησει στη συζητηση. Αν ειναι κατι συγκεκριμενο μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Tο εχω πληρωσει ηδη..

...τότε κράτα την κουβέντα που έγινε ως reminder για τυχόν άλλη φορά, ώστε να μην πληρώνεις "μαζεμένα" στους έναντι (εννοώ να δίνεις λίγα - και ακόμη ιδανικότερα να αποφέυγεις "κουκουρούκου έναντι", δίνοντας είτε κάθε μήνα ενδείξεις στη ΔΕΗ για "έναντι με βάση ενδείξεις πελάτη, είτε κάθε εναλλαξ 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγαίνει κι εκκαθαριστικός (το ενδιάμεσο 2μηνο ούτως ή άλλως θα κάνουν καταμέτρηση αυτοί, οπότε και να δώσεις, θα υπερισχύει η δική τους. Εκτός κι αν συνηθίζουν να κάνουν κοπάνα την μέρα της καταμέτρησης, οπότε να δίνει ΚΑΘΕ 2μηνο... Ιδανικά : 1ο μήνα μετά την εκκαθάριση δίνεις στη ΔΕΗ, στο 2μηνο δίνεις στον ΔΕΔΔΗΕ, στον 3ο μήνα δίνεις πάλι ΔΕΗ, και στον 4ο γίνεται εκκαθάριση με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Tο εχω πληρωσει ηδη.. Οτι ειναι τωρα..

Δεν θα δεις κατι παραπανω απο τις κιλοβατορες (τις οποιες εχω αναφερει ηδη καθως και μερες που αφορα) στον λογαριασμο που θα βοηθησει στη συζητηση. Αν ειναι κατι συγκεκριμενο μου λες.

Είναι προφανές ότι την αντίστοιχη ΠΕΡΣΙΝΗ περιοχή ο μετρητής είχε γράψει αυτές τις 1900 κιλοβατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emilios87 είπε

Korakie έχω το myhome online με τιμές 0,09€/Kw, να κάνω πάλι αίτηση για ΚΟΤ τώρα που λήγει ή να το αφήσω και να μην το ρισκάρω? 

πάρε πρώτα μια γραπτή απάντηση για να είσαι ήσυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...δεν είσαι κι υποχρεωμένος να τα δώσεις. Πχ δώσε "όσα περίμενες" (70; 100; κτλ), και όταν θα γίνει η εκκαθάριση πάλι θα πληρώσεις όσα "θα βγαίνανε κανονικά". Αλλιώς αν τα σκάσεις όλα τώρα, απλά στην εκκαθάριση (αν τελικά κάψεις πολύ λιγότερες κιλοβατώρες από τον έναντι που σου ήρθε με "κιλοβατώρες κατ' εκτίμηση") δεν θα πληρώσεις ίσως και καθόλου...

...γενικά το θέμα με όσους έχουν "ακριβά σταθερά", είναι : ΜΠΟΡΕΙΤΕ να τα πληρώσετε; Αν μπορείτε, και αν είναι να μην λήγουν τουλάχιστον μέχρι Απρίλη (εφ' όσον τον χειμώνα θερμαίνεστε αποκλειστικά με ρεύμα), τότε μην τα πειράζετε....Ό,τι χάνετε κάθε μήνα, πείτε ότι το πληρώνετε σαν "ασφάλιστρα", για την περίπτωση που πάει πολύ κατά διαβόλου το πράμμα...

Η μόνη περίπτωση να σε συμφέρει η μετάβαση σε κυμαινόμενο (της ΔΕΗ, γιατί στους εναλλακτικούς ΔΕΝ ξέρεις τί θα σου ξημερώσει και τί τσιβιά θα σε βάλουν ΙΣΩΣ να πληρώνεις, "στα καλά καθούμενα"...Χαρακτηριστικότατο το παράδειγμα της ΕΛΕΕΙΝΗΣ ΕλπέΓΔΥΣΟΝ που έχει γονατίσει ανρθωπάκους με εκατοντάδες € για,,,,"αναδρομική χρέωση αναπροσαρμογής" που τους τσουκανάει εσχάτως....Γενικά "τυράκια" υπάρχουν, με ίσως "πιο τίμια" τα της We Energy, του Ήρωνα και της Ελίν, αλλά κάθε μία τους έχει τα θέματά της και γενικά είναι "ρίσκο" να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ να πας σε κάποια από αυτές - καθώς οι καθυστερήσεις μετάβασεις είναι μια πιθανότητα, και ως ότου να μεταφερθείς να περάσει ο μήνας με τις "φθηνές τιμές" και να βρεθείς σε νέο πα΄ροχο με τσουχτερές και μετά να μην μπορείς καν να...φύγεις, καθώς ο επόμενος θα θέλει λογαριασμό του τρέχοντος, ο οποίος πιθανώς να μη βγάζει πριν την πάροδο έστω μηνός, κτλκτλ..........Γενικά έχει ΠΟΛΛΕΣ πιθανές παγίδες ο "ενεργειακός τουρισμός", και μάλλον δεν αξίζει να δοκιμάσεις να τον κάνεις συνήθεια, λιμπιζόμενος τα τυράκια......Αν ήταν να μείνεις κάπου όπου στάνταρ θα ήταν χαμηλές οι τιμές, ΟΚ, αλλά έλα που δεν πάει έτσι....Είναι σχεδόν σαν να πας να παίξεις σε "τυχερό παιχνίδι" : αν βάλεις λίγα, πιθανώς θα πάρεις τα παπάρια σου, ακόμη κι αν "κερδίσεις", αν βάλεις πολλά, διακινδυνεύεις να,,,χάσεις πολλά. Και γενικά τα,,,"τυχερά παιχνίδια", είναι προσοδοφόρα μόνο για αυτούς που τα στήνουν. Οι άλλοι, στην ουσία απλα΄ξύνουν την ψώρα τους με αυτά, είτε τη μια κερδίζουν/την άλλη χάνουν, είτε χάνοντας μια κί έξω περιουσίες....Εκτός κι αν είσαι απελπισμένος, και ρισκάρεις "όλα για όλα". Καλή ώρα αν δεν βγαίνεις οικονομικά, και θες να ρισκάρεις τιμές χαμηλότερες μέχρι και κατά 0,17/κιλοβατώρα,,,,ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.......) είναι όπως ήδη σου είπα, να λήγει "άμεσα" (πχ αρχές Δεκέμβρη, ΚΑΙ μέχρι τότε να έχεις αρκετή κατανάλωση). Σ' αυτή την περίπτωση, θα λήξει που θα λήξει πριν την (ουσιαστική) αρχή του χειμώνα, δεν έχεις και ποινή πλέον (μετά τον 9ο μήνα), ε αν έχεις μεγάλη κατανάλωση, ΙΣΩΣ και να σε συμφέρει να το "σκοτώσεις". Αλλά πάλι, αν πας σε εναλλακτικό που είναι -0,17 σε σχέση με ΔΕΗ, δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει τον άλλο μήνα. Αν πας στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ, η διαφορά θα είναι μόλις 0,02 για το υπόλοιπο του Σεπτέμβρη, και σε μαι βδομάδα ανακοινώνουν τις τιμές Οκτώβρη, οπότε όπως καταλαβαίνεις, καλύτερα"stay still". TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι την ανακοίνωση τιμών Οκτώβρη ΚΑΙ την ανακοίνωση του τί σκατά θα κάνουν τελικά με την ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ του Οκτώβρη......

Όλα αυτά εμένα (συν τόσα άλλα που θα με πάρει μεχρι μεσάνυχτα να τα γράφω) μου λένε εμένα : κάτσε κάτω από την,,,μπάρα (και "ασφάλεια") του 0,17........

Εντάξει,τι να πω;... Χίλια ευχαριστώ! Ήσουν παραπάνω από επεξηγηματικός. Θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου που λήγει. Μετά,ο Θεός βοηθός... Είχα κοντέψει να πάθω εγκεφαλικό με την Watt n Volt εκείνο το τρίμηνο 11/2021 - 02/2022 όπως πολλοί άλλοι, από 100 ευρώ περίπου που πλήρωνα τον μήνα, πλήρωνα 300 κάθε μήνα. Πραγματικά πήγα για εγκεφαλικό. Ευτυχώς πρόλαβα το 0,17. Μετά από μερικές μέρες έκανε αύξηση η ΔΕΗ στο my home online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanos13ins είπε

Εντάξει,τι να πω;... Χίλια ευχαριστώ! Ήσουν παραπάνω από επεξηγηματικός. Θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου που λήγει. Μετά,ο Θεός βοηθός... Είχα κοντέψει να πάθω εγκεφαλικό με την Watt n Volt εκείνο το τρίμηνο 11/2021 - 02/2022 όπως πολλοί άλλοι, από 100 ευρώ περίπου που πλήρωνα τον μήνα, πλήρωνα 300 κάθε μήνα. Πραγματικά πήγα για εγκεφαλικό. Ευτυχώς πρόλαβα το 0,17. Μετά από μερικές μέρες έκανε αύξηση η ΔΕΗ στο my home online.

Να 'σαι καλά Θάνο. Όπως όμως και να 'χει, προσπάθα ήδη από τώρα (αν δεν το 'χεις ήδη κάνει) να μειώσεις καταναλώσεις, είτε μείνεις στο Ονλάιν μέχρι να λήξει, είτε πας Γ1, είτε πας σ' εναλλακτικό, για να αρχίσεις να συνηθίζεις στην διαδικασία, καθώς "με το καλό ή το άγριο", αυτός δείχνει ούτως ή άλλως να είναι "ο στόχος τους"...

300/μήνα στη Βατ γιατί; Δεν έπαιρνες επιδότηση "ΤΕΜ" στον λογαριασμό; (..εκτός κι αν δεν ήταν "κύρια κατοικία" ή δεν είχε περαστεί ο αρ. της παροχής στην φορολογική)

(...για την ιστορία και μόνο εν τω μεταξύ, αν μπήκες Ονλάιν μέσα Φλεβάρη, την επόμενη αύξηση 0,17->0,23 την κάνανε στις 11 Απρίλη, όχι "λίγες μέρες μετα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, washcloud είπε

...τότε κράτα την κουβέντα που έγινε ως reminder για τυχόν άλλη φορά, ώστε να μην πληρώνεις "μαζεμένα" στους έναντι (εννοώ να δίνεις λίγα - και ακόμη ιδανικότερα να αποφέυγεις "κουκουρούκου έναντι", δίνοντας είτε κάθε μήνα ενδείξεις στη ΔΕΗ για "έναντι με βάση ενδείξεις πελάτη, είτε κάθε εναλλαξ 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγαίνει κι εκκαθαριστικός (το ενδιάμεσο 2μηνο ούτως ή άλλως θα κάνουν καταμέτρηση αυτοί, οπότε και να δώσεις, θα υπερισχύει η δική τους. Εκτός κι αν συνηθίζουν να κάνουν κοπάνα την μέρα της καταμέτρησης, οπότε να δίνει ΚΑΘΕ 2μηνο... Ιδανικά : 1ο μήνα μετά την εκκαθάριση δίνεις στη ΔΕΗ, στο 2μηνο δίνεις στον ΔΕΔΔΗΕ, στον 3ο μήνα δίνεις πάλι ΔΕΗ, και στον 4ο γίνεται εκκαθάριση με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ....)

Μία ερώτηση, δίνεις σε ξεχωριστές σελίδες ενδείξεις στους δύο αυτούς; 

Δεν μαρεσει να έχω εκκρεμότητες με λεφτά. Προτιμώ να τα δίνω να ξεμπερδέυω. 

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είναι προφανές ότι την αντίστοιχη ΠΕΡΣΙΝΗ περιοχή ο μετρητής είχε γράψει αυτές τις 1900 κιλοβατώρες.

Το οποίο είναι αστείο γιατί προφανώς ούτε πέρυσι είχαν μετρήση και προφανώς είναι λίγο στην τύχη αυτό. Λογικό πέρυσι να είχε πάντως περίπου τέτοια κατανάλωση διότι έμεναν 3 άτομα με κλιματιστικά παλιές ηλεκτρικές συσκευές όλη μέρα κάποιος ήταν σπίτι κλπ. 

Επίσης είναι αστείος ο τρόπος που λειτουργούν όλες αυτές οι εταιρείες και χρεώνουν όπως να ναι (το όσο να ναι είναι άλλη κουβέντα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μία ερώτηση, δίνεις σε ξεχωριστές σελίδες ενδείξεις στους δύο αυτούς; 

Δεν μαρεσει να έχω εκκρεμότητες με λεφτά. Προτιμώ να τα δίνω να ξεμπερδέυω. 

Το οποίο είναι αστείο γιατί προφανώς ούτε πέρυσι είχαν μετρήση και προφανώς είναι λίγο στην τύχη αυτό. Λογικό πέρυσι να είχε πάντως περίπου τέτοια κατανάλωση διότι έμεναν 3 άτομα με κλιματιστικά παλιές ηλεκτρικές συσκευές όλη μέρα κάποιος ήταν σπίτι κλπ. 

Επίσης είναι αστείος ο τρόπος που λειτουργούν όλες αυτές οι εταιρείες και χρεώνουν όπως να ναι (το όσο να ναι είναι άλλη κουβέντα) 

Αν δεν δώσεις ενδείξεις, πάει με την περσινή.

Τι άλλο να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν δώσεις ενδείξεις, πάει με την περσινή.

Τι άλλο να γίνει?

Κανονικα να μετρησουν .. Απλα λεω οτι ουτε περυσι τετοια περιοδο μετρησαν προφανως και πηγε παλι στο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Κανονικα να μετρησουν .. Απλα λεω οτι ουτε περυσι τετοια περιοδο μετρησαν προφανως και πηγε παλι στο περιπου

Ναι.. Συνήθως το συστημα περνει με τις παλιες καταναλωσεις.. Αλλά γιατί δεν μέτρησαν και περσι.. Ειναι κλειστός χώρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! Στο πατρικο ειμαστε στο enter απο Μαρτιο με 0,18 και 0,13 ετησιο συμβολαιο..πηραν χθες τον πατερα μου να του προτεινουν αλλαγη λεει για κατι καλυτερο..φυσικα δεν εκανε τιποτα κρατησε τηλ. και σημερα λεω να επικοινωνησω να δω τι θελουν..να υποθεσω μπαινουν μεσα με τα παλιοτερα σταθερα και πανε να τροποποιησουν συμβολαια με τις νεες τιμολογησεις; Να δω πως θα το χειριστω, θεωρω πως δεν μας συμφερει να φυγουμε απ το σταθερο...

Tελικα με πηραν απ τα κεντρικα της Δεη να μου προτεινουν αλλαγη σε κυμαινομενο οπου με τις τωρινες επιδοτησεις βγαινει 0,149 και 0,108 νυχτα  + 3,5 παγιο οποτε μου λεει πιο φτηνο απ το enter.. Για τις 400-420kw που καινε οι δικοι μου η διαφορα ειναι 12 ευρω αλλα με μελλοντικο ρισκο ετσι δεν ειναι; 

Επεξ/σία από energy52
νεα πληροφορια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι.. Συνήθως το συστημα περνει με τις παλιες καταναλωσεις.. Αλλά γιατί δεν μέτρησαν και περσι.. Ειναι κλειστός χώρος;

Οχι αλλα πιστευεις οτι περυσι περνουσαν και μετρουσαν τα ρολογια καθε μηνα και σταματησαν φετος; απο τη στιγμη που ακολουθειται η ιδια τακτικη δεν βλεπω απο που βγαινει οτι μετρησαν περυσι. Δηλαδη του χρονο τετοια περιοδο θα βγαλουν μια τιμη συμφωνα με τη χρεωσαν φετος οπου φετος δεν εχουν μετρήσει.. 

Περυσι δεν εμενα εγω εκει οποτε δεν ξερω τι εκανε ο προηγουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μία ερώτηση, δίνεις σε ξεχωριστές σελίδες ενδείξεις στους δύο αυτούς; 

Στη ΔΕΗ δίνεις μέσα από το ebill στο κάτω μέρος που λέει e self-metering, και στον ΔΕΔΔΗΕ από το παρακάτω link:

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metri

Ειδικά στο e-bill μπορείς να ζητήσεις να σε ειδοποιεί με sms + e-mail όταν ανοίγει το παράθυρο μιας εβδομάδας ώστε να δώσεις ένδειξη.

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Οχι αλλα πιστευεις οτι περυσι περνουσαν και μετρουσαν τα ρολογια καθε μηνα και σταματησαν φετος; απο τη στιγμη που ακολουθειται η ιδια τακτικη δεν βλεπω απο που βγαινει οτι μετρησαν περυσι. Δηλαδη του χρονο τετοια περιοδο θα βγαλουν μια τιμη συμφωνα με τη χρεωσαν φετος οπου φετος δεν εχουν μετρήσει.. 

Περυσι δεν εμενα εγω εκει οποτε δεν ξερω τι εκανε ο προηγουμενος.

Μην υποθέτεις διάφορα, ποτέ δεν γινόταν καταμέτρηση κάθε μήνα, ποτέ δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο, πάντα κάθε τετράμηνο μετρούσαν/μετράνε.

Και ναι, οι έναντι πάντα έτσι έβγαιναν, με βάση την περσινή κατανάλωση, οι εκκαθαριστικοί μόνο βγαίνουν με βάση την πραγματική, για αυτό και λέγονται έτσι.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στη ΔΕΗ δίνεις μέσα από το ebill στο κάτω μέρος που λέει e self-metering, και στον ΔΕΔΔΗΕ από το παρακάτω link:

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metri

Ειδικά στο e-bill μπορείς να ζητήσεις να σε ειδοποιεί με sms + e-mail όταν ανοίγει το παράθυρο μιας εβδομάδας ώστε να δώσεις ένδειξη.

Μην υποθέτεις διάφορα, ποτέ δεν γινόταν καταμέτρηση κάθε μήνα, ποτέ δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο, πάντα κάθε τετράμηνο μετρούσαν/μετράνε.

Και ναι, οι έναντι πάντα έτσι έβγαιναν, με βάση την περσινή κατανάλωση, οι εκκαθαριστικοί μόνο βγαίνουν με βάση την πραγματική, για αυτό και λέγονται έτσι.

Για την ΔΕΗ το ηξερα στο ebil για την ΔΕΔΔΗΕ δεν ηξερα. Θενκ γιου!

 

Δεν υποθέτω τιποτα, ξερω οτι ολα λειτουργου "ρολοι". Απλα πραγματικα ειναι αστειο. Πρεπει σιγα σιγα να αντικατασταθουν ολοι οι μετρητες με εξυπνους ωστε η μετρηση να στέλνετε αυτοματα στο συστημα τους και να γινεται ολη η διαδικασια αυτοματοποιημενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχε μια έκπτωση ΠΟΤ λόγω περιοχής με λιγνιτες. Στον εναντι πελάτη που βγηκε τώρα δεν υπάρχει.Θα γίνει εκκαθάριση στο τέλος τετραμηνου γνωρίζεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...