Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, thanos13ins είπε

Καλησπέρα στο forum,και κυρίως ένα ευχαριστώ για τις συμβουλές των ειδικών. Δεν κάνω πλάκα,για να ξέρεις πλέον τι σου γίνεται, πρέπει να συμβουλευτείς. Ερώτηση ρε παιδιά: Είμαι στο my home online με 0,17 / 0,13 Ν έως 02/2023. Βλέπω κάποιες προσφορές από άλλους παρόχους που φτάνουν ως και 0,065 και σκέφτομαι να φύγω. Ευπρόσδεκτη όποια σκέψη,και ζητώ συγνώμη αν έχει ξανατεθεί η ίδια απορία..

...αν έχεις μικρή κατανάλωση (ειδικά τον χειμώνα που έρχεται), τί σκοτίζεσαι (μικρή κατανάλωση = μικρό κέρδος); Αν πάλι έχεις μεγάλη κατανάλωση και περικοπεί η επιδότηση/μπει όριο κατανάλωσης/διάφοροι άλλοι πιθανοί κόφτες (δεν μπορεί να μην έχεις ακούσει τίποτα : το ετοιμάζουν για τον Οκτώβρη ήδη), δεν θα τραβάς τα μαλλιά σου που άφησες ένα σταθερό του οποίου η τιμή δεν υπάρχει ούτε γι' αστείο στα σταθερά πλέον; Έχεις καταλάβει ότι πλέον οι τιμολογήσεις αλλάζουν ΚΑΘΕ μήνα (στις 20, για τον επόμενο); Γνωρίζεις τί τιμές θα ανακοινώσει ο κάθε πάροχος την άλλη βδομάδα που μας έρχεται;

Το "0,065" πού ακριβώς το βλέπεις; Ρωτάω γιατί μάλλον βλέπεις κάποιο πλαιό πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής, η οποία έχει ανασταλλεί μέχρι 31/7/23. Πλέον υπάρχουν, ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, πάροχοι που η τιμή τους (για την "προμήθεια ΡΕΥΜΑΤΟΣ") είναι ως και,,,,0,000. Τους οποίους όμως καλά θα κάνεις να τους αποφύγεις, και να μείνεις ΔΕΗ στο Ονλάιν ως ότου λήξει (εκτός κι αν ξερωγώ λήγει τον Δεκέμβρη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, washcloud είπε

...να στείλεις ένα μέιλ στο [email protected] να τους το ρωτήσεις και να ζητάς δεσμευτική απάντηση ("γνωρίζω ότι το My Home Online έπαιρνε ανέκαθεν κανονικά ΚΟΤ το οποίο και σκοπεύω να αιτηθώ, αλλά ζητώ να μου στείλετε δεσμευτική απάντηση στο παρόν μέιλ ότι όντως δεν θα με πετάξει εκτός Ονλάιν το σύστημα, ώστε να προσωρήσω με την αίτηση για ΚΟΤ").

Κατά τ' άλλα, το μέχρι και 2/12/21 Ονλάιν που εσύ έχεις, δέχεται ΚΟΤ κανονικά.

Έχεις δίκιο, αυτό θα κάνω για να έχω γραπτά την απάντηση γιατί το δικό μου είναι για 2 χρόνια, δλδ με μέχρι 11/23 και είναι είναι να το χάνω.

Επεξ/σία από emilios87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση, μπορω καπου να δω τι καταμετρηση εκανε η ΔΕΔΔΗΕ (η οποιος μετραει τελος παντων) και εβγαλε το λογαριασμο γιατι λενε οτι εκαψα 1600KWh σε 1 μηνα χωρις να υπαρχει κλιματιστικο, λιγο μαγειρεμα και και να λειπουμε την περισσότερη μερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση, μπορω καπου να δω τι καταμετρηση εκανε η ΔΕΔΔΗΕ (η οποιος μετραει τελος παντων) και εβγαλε το λογαριασμο γιατι λενε οτι εκαψα 1600KWh σε 1 μηνα χωρις να υπαρχει κλιματιστικο, λιγο μαγειρεμα και και να λειπουμε την περισσότερη μερα..

Έναντι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Έναντι είναι;

Ναι.

Ερχεται πρωτος λογαριασμος για 22 μερες 293KWh και ο δευτερος για 35 μερες 1630.. Στην τυχη βαρανε και οτι γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Ναι.

Ερχεται πρωτος λογαριασμος για 22 μερες 293KWh και ο δευτερος για 35 μερες 1630.. Στην τυχη βαρανε και οτι γινει..

Εκτός αν είχε δηλώσει κάποιος. Και εμένα μου είχε έρθει παραπάνω έναντι. Τελικά στον εκκαθαριστικο πήρα πίσω κάνα 600€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι.

Ερχεται πρωτος λογαριασμος για 22 μερες 293KWh και ο δευτερος για 35 μερες 1630.. Στην τυχη βαρανε και οτι γινει..

Εφόσον είναι έναντι τότε δεν έχει βασιστεί σε κάποια μέτρηση, οπότε δεν υπάρχει να δεις κάτι πουθενά.

Κοίτα από δω και πέρα αν μπορείς να δίνεις μόνος σου ενδείξεις στο e-bill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση, μπορω καπου να δω τι καταμετρηση εκανε η ΔΕΔΔΗΕ (η οποιος μετραει τελος παντων) και εβγαλε το λογαριασμο γιατι λενε οτι εκαψα 1600KWh σε 1 μηνα χωρις να υπαρχει κλιματιστικο, λιγο μαγειρεμα και και να λειπουμε την περισσότερη μερα..

Παρε τηλεφωνο στο 8004004000 να ρωτησεις αναλυτικα.. Τι και πως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Παρε τηλεφωνο στο 8004004000 να ρωτησεις αναλυτικα.. Τι και πως...

Αυριο αν δεν βαριεται το κοριτσι γιατι ειναι στο δικο της ονομα

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον είναι έναντι τότε δεν έχει βασιστεί σε κάποια μέτρηση, οπότε δεν υπάρχει να δεις κάτι πουθενά.

Κοίτα από δω και πέρα αν μπορείς να δίνεις μόνος σου ενδείξεις στο e-bill.

Ηθελα και τωρα αλλα δεν τα καταφερα.. Απο τον επομενο μηνα ετσι θα παει. Θελει φωτογραφια και δηλωση ε; δηλωνω ξεχωριστα νυχτερινο και κανονικο;

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εκτός αν είχε δηλώσει κάποιος. Και εμένα μου είχε έρθει παραπάνω έναντι. Τελικά στον εκκαθαριστικο πήρα πίσω κάνα 600€

Το θεμα ειναι να μην ταδωσεις :P Ημουν σε φαση στην δουλεια της δικιας μου και εκει που ετοιμαζομουν να της πω να παμε να παρουμε κατι επιπλα για το σπιτι λεω απο περιεργεια να μπω να δω και βλεπω 370 και δεν της ειπα τιποτα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Αυριο αν δεν βαριεται το κοριτσι γιατι ειναι στο δικο της ονομα

Ηθελα και τωρα αλλα δεν τα καταφερα.. Απο τον επομενο μηνα ετσι θα παει. Θελει φωτογραφια και δηλωση ε; δηλωνω ξεχωριστα νυχτερινο και κανονικο;

Το θεμα ειναι να μην ταδωσεις :P Ημουν σε φαση στην δουλεια της δικιας μου και εκει που ετοιμαζομουν να της πω να παμε να παρουμε κατι επιπλα για το σπιτι λεω απο περιεργεια να μπω να δω και βλεπω 370 και δεν της ειπα τιποτα 😛

Ναι να δινεις εσυ μετρησεις... Αλλα μπορεις και καθε διμηνο στον Δεδδηε...Να κοιτας την ημερομηνια που πρεπει... Δηλωνεις  το ημερησιο και  το νυχτερινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ηθελα και τωρα αλλα δεν τα καταφερα.. Απο τον επομενο μηνα ετσι θα παει. Θελει φωτογραφια και δηλωση ε; δηλωνω ξεχωριστα νυχτερινο και κανονικο;

Όχι, στο ebill δεν ζητάει φωτό.

Μόνο όταν δίνεις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ ζητάει φωτό, αλλά προχωράει και χωρίς να βάλεις.

Και ναι, σε 2 διαφορετικά πεδία δηλώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση, μπορω καπου να δω τι καταμετρηση εκανε η ΔΕΔΔΗΕ (η οποιος μετραει τελος παντων) και εβγαλε το λογαριασμο γιατι λενε οτι εκαψα 1600KWh σε 1 μηνα χωρις να υπαρχει κλιματιστικο, λιγο μαγειρεμα και και να λειπουμε την περισσότερη μερα..

Αν δεν ανεβάσεις λογαριασμό, μιλάμε στην τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...αν έχεις μικρή κατανάλωση (ειδικά τον χειμώνα που έρχεται), τί σκοτίζεσαι (μικρή κατανάλωση = μικρό κέρδος); Αν πάλι έχεις μεγάλη κατανάλωση και περικοπεί η επιδότηση/μπει όριο κατανάλωσης/διάφοροι άλλοι πιθανοί κόφτες (δεν μπορεί να μην έχεις ακούσει τίποτα : το ετοιμάζουν για τον Οκτώβρη ήδη), δεν θα τραβάς τα μαλλιά σου που άφησες ένα σταθερό του οποίου η τιμή δεν υπάρχει ούτε γι' αστείο στα σταθερά πλέον; Έχεις καταλάβει ότι πλέον οι τιμολογήσεις αλλάζουν ΚΑΘΕ μήνα (στις 20, για τον επόμενο); Γνωρίζεις τί τιμές θα ανακοινώσει ο κάθε πάροχος την άλλη βδομάδα που μας έρχεται;

Το "0,065" πού ακριβώς το βλέπεις; Ρωτάω γιατί μάλλον βλέπεις κάποιο πλαιό πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής, η οποία έχει ανασταλλεί μέχρι 31/7/23. Πλέον υπάρχουν, ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, πάροχοι που η τιμή τους (για την "προμήθεια ΡΕΥΜΑΤΟΣ") είναι ως και,,,,0,000. Τους οποίους όμως καλά θα κάνεις να τους αποφύγεις, και να μείνεις ΔΕΗ στο Ονλάιν ως ότου λήξει (εκτός κι αν ξερωγώ λήγει τον Δεκέμβρη).

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ αυτό φοβάμαι, είναι πολύ αβέβαιη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το θεμα ειναι να μην ταδωσεις :P Ημουν σε φαση στην δουλεια της δικιας μου και εκει που ετοιμαζομουν να της πω να παμε να παρουμε κατι επιπλα για το σπιτι λεω απο περιεργεια να μπω να δω και βλεπω 370 και δεν της ειπα τιποτα 😛

...δεν είσαι κι υποχρεωμένος να τα δώσεις. Πχ δώσε "όσα περίμενες" (70; 100; κτλ), και όταν θα γίνει η εκκαθάριση πάλι θα πληρώσεις όσα "θα βγαίνανε κανονικά". Αλλιώς αν τα σκάσεις όλα τώρα, απλά στην εκκαθάριση (αν τελικά κάψεις πολύ λιγότερες κιλοβατώρες από τον έναντι που σου ήρθε με "κιλοβατώρες κατ' εκτίμηση") δεν θα πληρώσεις ίσως και καθόλου...

2 λεπτά πριν, thanos13ins είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ αυτό φοβάμαι, είναι πολύ αβέβαιη η κατάσταση.

...γενικά το θέμα με όσους έχουν "ακριβά σταθερά", είναι : ΜΠΟΡΕΙΤΕ να τα πληρώσετε; Αν μπορείτε, και αν είναι να μην λήγουν τουλάχιστον μέχρι Απρίλη (εφ' όσον τον χειμώνα θερμαίνεστε αποκλειστικά με ρεύμα), τότε μην τα πειράζετε....Ό,τι χάνετε κάθε μήνα, πείτε ότι το πληρώνετε σαν "ασφάλιστρα", για την περίπτωση που πάει πολύ κατά διαβόλου το πράμμα...

Η μόνη περίπτωση να σε συμφέρει η μετάβαση σε κυμαινόμενο (της ΔΕΗ, γιατί στους εναλλακτικούς ΔΕΝ ξέρεις τί θα σου ξημερώσει και τί τσιβιά θα σε βάλουν ΙΣΩΣ να πληρώνεις, "στα καλά καθούμενα"...Χαρακτηριστικότατο το παράδειγμα της ΕΛΕΕΙΝΗΣ ΕλπέΓΔΥΣΟΝ που έχει γονατίσει ανρθωπάκους με εκατοντάδες € για,,,,"αναδρομική χρέωση αναπροσαρμογής" που τους τσουκανάει εσχάτως....Γενικά "τυράκια" υπάρχουν, με ίσως "πιο τίμια" τα της We Energy, του Ήρωνα και της Ελίν, αλλά κάθε μία τους έχει τα θέματά της και γενικά είναι "ρίσκο" να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ να πας σε κάποια από αυτές - καθώς οι καθυστερήσεις μετάβασεις είναι μια πιθανότητα, και ως ότου να μεταφερθείς να περάσει ο μήνας με τις "φθηνές τιμές" και να βρεθείς σε νέο πα΄ροχο με τσουχτερές και μετά να μην μπορείς καν να...φύγεις, καθώς ο επόμενος θα θέλει λογαριασμό του τρέχοντος, ο οποίος πιθανώς να μη βγάζει πριν την πάροδο έστω μηνός, κτλκτλ..........Γενικά έχει ΠΟΛΛΕΣ πιθανές παγίδες ο "ενεργειακός τουρισμός", και μάλλον δεν αξίζει να δοκιμάσεις να τον κάνεις συνήθεια, λιμπιζόμενος τα τυράκια......Αν ήταν να μείνεις κάπου όπου στάνταρ θα ήταν χαμηλές οι τιμές, ΟΚ, αλλά έλα που δεν πάει έτσι....Είναι σχεδόν σαν να πας να παίξεις σε "τυχερό παιχνίδι" : αν βάλεις λίγα, πιθανώς θα πάρεις τα παπάρια σου, ακόμη κι αν "κερδίσεις", αν βάλεις πολλά, διακινδυνεύεις να,,,χάσεις πολλά. Και γενικά τα,,,"τυχερά παιχνίδια", είναι προσοδοφόρα μόνο για αυτούς που τα στήνουν. Οι άλλοι, στην ουσία απλα΄ξύνουν την ψώρα τους με αυτά, είτε τη μια κερδίζουν/την άλλη χάνουν, είτε χάνοντας μια κί έξω περιουσίες....Εκτός κι αν είσαι απελπισμένος, και ρισκάρεις "όλα για όλα". Καλή ώρα αν δεν βγαίνεις οικονομικά, και θες να ρισκάρεις τιμές χαμηλότερες μέχρι και κατά 0,17/κιλοβατώρα,,,,ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.......) είναι όπως ήδη σου είπα, να λήγει "άμεσα" (πχ αρχές Δεκέμβρη, ΚΑΙ μέχρι τότε να έχεις αρκετή κατανάλωση). Σ' αυτή την περίπτωση, θα λήξει που θα λήξει πριν την (ουσιαστική) αρχή του χειμώνα, δεν έχεις και ποινή πλέον (μετά τον 9ο μήνα), ε αν έχεις μεγάλη κατανάλωση, ΙΣΩΣ και να σε συμφέρει να το "σκοτώσεις". Αλλά πάλι, αν πας σε εναλλακτικό που είναι -0,17 σε σχέση με ΔΕΗ, δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει τον άλλο μήνα. Αν πας στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ, η διαφορά θα είναι μόλις 0,02 για το υπόλοιπο του Σεπτέμβρη, και σε μαι βδομάδα ανακοινώνουν τις τιμές Οκτώβρη, οπότε όπως καταλαβαίνεις, καλύτερα"stay still". TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι την ανακοίνωση τιμών Οκτώβρη ΚΑΙ την ανακοίνωση του τί σκατά θα κάνουν τελικά με την ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ του Οκτώβρη......

Όλα αυτά εμένα (συν τόσα άλλα που θα με πάρει μεχρι μεσάνυχτα να τα γράφω) μου λένε εμένα : κάτσε κάτω από την,,,μπάρα (και "ασφάλεια") του 0,17........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, emilios87 είπε

Καλησπέρα, έχω το παλιό το myhome online από 11/21 μαζί με ΚΟΤ Β το οποίο πρέπει να το ανανεώνεις κάθε χρόνο. Έχουν ανοίξει οι αιτήσεις και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος. Εάν πατήσω νέα αίτηση υπάρχει περίπτωση να με πετάξει έξω από το myhomeonline??

Έχω το online σε μια άλλη παροχή από το 2020 και με την αίτηση ΚΟΤ πέρυσι έγινε Γ1 (πάλι καλά που λόγω χαμηλής κατανάλωσης και ΚΟΤ η ρήτρα μετα τις επιδοτήσεις ήταν 5-10 ευρω το μήνα). Μετά από 4 μήνες ξαναέβαλαν το παλιό online με ΚΟΤ Β. Το καλό με όλη αυτή την ιστορία είναι ότι, ένω θα έληγε σε 2 μήνες, λήγει σε 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...