Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση :

 

αν έχω 2 ενεργές παροχές στο Αφμ μου , η μια της κυρίας κατοικίας μου και η άλλη της κυρίας κατοικίας της μητέρας μου. Η μητέρα μου λόγω των παραπάνω χάνει την επιδότηση του κράτους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα με τον αδελφό μου να αλλάξουμε από το παλιό online που είχε και του ληγη σε 10 μέρες σε Γ1 και η κυρία στο τηλέφωνο μας είπε ότι στις 20 του μήνα εκτός από τις νέες τιμές του Γ1 θα ανακοινωθεί και νέο enter με νέες ανταγωνιστικες τιμές. 

Εγώ είμαι στο enter με τα 18 λεπτά. Αν όντως αξίζει μπορεί να πάω στο νέο. Θα δω. Αναμένω να δω αν ισχύει αυτό που είπαν στο 8009001000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Όσο πιο χαμηλή κατανάλωση έχει κάποιος, θα έχει μεγαλύτερη επιδότηση. Αλλά ακόμα και αυτός που έχει υψηλή κατανάλωση, είναι σε μία υψηλότερη κλίμακα, εάν καταφέρει να μειώσει κατά 15% την κατανάλωση ενέργειας, θα παίρνει μία επιπλέον επιδότηση» περιέγραψε.

«Άρα θα υπάρχουν κάποιες κλίμακες -θα τις ανακοινώσουμε και αυτές μαζί με το φυσικό αέριο (σ.σ. στα τέλη του μηνός)- όπου όποιος καταφέρει να έχει εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενέργειας 15% θα παίρνει μία επιπλέον επιδότηση» συμπλήρωσε.

Έχω μια σκέψη σε αυτό, δεν θα έπρεπε αφού από ότι καταλαβαίνω προσπαθούν να επιβραβεύουν όποιον μειώνει την κατανάλωση να επιδοτουνται και τα σταθερά προγράμματα εφόσον υπάρξει μείωση της κατανάλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Ερώτηση :

 

αν έχω 2 ενεργές παροχές στο Αφμ μου , η μια της κυρίας κατοικίας μου και η άλλη της κυρίας κατοικίας της μητέρας μου. Η μητέρα μου λόγω των παραπάνω χάνει την επιδότηση του κράτους ;

μέχρι στιγμής η επιδότηση μπαίνει σε όλους , αν αλλάξει αυτό τότε αν είναι δηλωμένες οι κατοικίες σαν κύριες άσχετα σε ποιανού όνομα είναι ο λογαριασμός πάλι θα μπαίνουν

4 ώρες πριν, DeareN είπε

0.18 και 0.13 σταθερό enter + έως τέλος Μαρτίου και μου προτείνουν Γ1Ν για να πληρώνω λιγότερα. 

Τι θα κάνατε? Λέω να μείνω στο σταθερό γιατί πέρσι πχ στο 4μηνο Νοέμβριο Φεβρουάριο καταναλωσαμε 3500 kwh. Φέτος θα γίνει γερή προσπάθεια μείωσης κατανάλωσης αλλά και πάλι λέω να μείνω στο σταθερό. 

 

2 ώρες πριν, Telumetar είπε

Εγω με δυο μωρά και αντλία θερμότητας, έκαψα 4910. Δεν είσαι μόνος! 

αν επαναφέρουν τα 300kw/μήνα κόφτη επιδότησης τότε εννοείται παραμένετε

περιμένετε να δείτε αν θα αλλάξουν τα κριτήρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα επιδοτούνται τα κλειστά και ξενοικιαστα σπίτια Μόνο αυτά θα πιάσουν τον στόχο μειωμένης κατανάλωσης Θα τα νοικιάσει η ΔΕΗ να μην μπουν καταναλωτές της😆😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DeareN είπε

0.18 και 0.13 σταθερό enter + έως τέλος Μαρτίου και μου προτείνουν Γ1Ν για να πληρώνω λιγότερα

Τι θα κάνατε?

Θα τους έβριζα.

[...αυτή τη στιγμή "χάνεις" 0,02 για κάθε κιλοβατώρα, για Σεπτέμβρη, όπως κι έχασες 0,02 για κάθε κιλοβατώρα που κατανάλωσες τον Αύγουστο. Πόσες κιλοβατώρες να έκαψες από Αύγουστο, να πούμε χίλιες; Ε έχασες 20€. Αξίζει να αφήσεις ένα πρόγραμμα που πιθανώς θα σου φανεί σωτήριο τον χειμώνα που έρχεται, για λίγα Ευρώ/μήνα; Κι αυτό ΑΝ έχεις μεγάλη κατανάλωση, αλλιώς "χάνεις λίγα". Άσε που όπως θα άκουσες, αν τυχόν έχεις μεγάλη κατανάλωση, ΟΥΤΩΣ ή άλλως θα κουτσουρέψουν από 'δω και πέρα με διάφορους τρόπους την "υπερ-επιδότηση" που δίνουνε εδώ και 2 μήνες. Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν τέλος Μάρτη θα ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ να "κράταγε λίγο ακόμα...." το 0,17 (τόσο βγαίνει με συνέπεια εξόφλησης) του Έντερ σου...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δίνουν λέει πλήρη επιδότηση για τις πρώτες Χ κιλοβατώρες (όπου Χ έχω διαβασει 229 που ήταν το μέσο νοικοκυριό ή 300) και μετά μειωμένη , με κίνητρο την εξοικονόμηση. Πέρα από το όριο αυτό, όσο εξοικονομεί ρευμα κανείς τόσο μεγαλύτερη επιδότηση θα έχει στην κιλοβατώρα.

Αυτά τα διάβαζα στο sofokleousin.

Επίσης φοβάμαι ότι θα αφορά μόνο κυρία κατοικία.

Οπότε σε δευτερεύουσα που ζεσταίνομαι μόνο με ρεύμα, φοβάμαι θα μείνω στο online 0,229.

 

Πλάκα θα χει να τιμωρήσει και τα σταθερά τιμολόγια ε;

 

Ένα ένα τα θυμάμαι.Μενουν λέει 1.7 δις για επιδότηση Οκτωβρίου, Νοεμβρίου, Δεκεμβρίου ενώ έδωσε 1.9 δις μόνο για Σεπτέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεχρι τα 300 kw/μηνα η  επιδοτηση μου ακουγεται μεγαλη κοροϊδια μη πω και τιμωρια για μια  οικογενεια που χωρις θερμανση θες μεσο ορο 400 το μηνα, οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Mεχρι τα 300 kw/μηνα η  επιδοτηση μου ακουγεται μεγαλη κοροϊδια μη πω και τιμωρια για μια  οικογενεια που χωρις θερμανση θες μεσο ορο 400 το μηνα, οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι...  

...λογικά ΔΕΝ θα κόψουνε τις επιδοτήσεις για πάνω από 300kWh/μήνα (όπως ήταν τον χειμώνα δλδ), γιατί ΤΩΡΑ η χονδρική είναι σε δυσθεώρητα ύψη σε σχέση με χειμώνα, αλλά "απλά" θα την,,,μειώσουν. ΑΝ ξαναβάλουν πλαφόν κατανάλωσης (όπου θα παύει εντελώς η επιδότηση), μάλλον θα είναι πολύ περισσότερο από 300kWh. To όλο "σχέδιο" πάντως περιλαμβα΄νει εκτός από το να σκάσουν λιγότερα φράγκα σ' επιδοτήσεις, να μειωθούν οι καταναλώσεις,,,,πανελληνιώς τουλάχιστον κατά 15% καθώς ούτως ή άλλως θα υπάρχει πρόβλημα (όχι μόνο με τιμές, αλλά και με επάρκεια ενέργειας).

Η ουσία βέβαια είναι ότι αυτόν τον χειμώνα "όλοι" (σχεδόν) θα αγκομαχήσουμε (και δυστυχώς κάποιοι μη έχοντες/μη γνωρίζοντες/ηλικιωμένοι μόνοι στην ζωή με μικρό εισόδημα κτλ) θα παγώσουν (ή και θα ψοφήσουν από το κρύο, ΑΝ σταματήσουν να χρησιμοποιούν ρεύμα για θέρμανση και δεν έχουν κάτι άλλο, φοβούμενοι τους λογαριασμούς, ή απλά δεν θα τους πληρώνουν αν δεν έχουν και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, energy52 είπε

Mεχρι τα 300 kw/μηνα η  επιδοτηση μου ακουγεται μεγαλη κοροϊδια μη πω και τιμωρια για μια  οικογενεια που χωρις θερμανση θες μεσο ορο 400 το μηνα, οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι...  

τόσο ήταν και απο 1/1/22 , Μάιο&Ιούνιο δίνανε και ένα μικρό ποσό για άνω των 300kw

το θέμα είναι οτι η αρχική τιμή κιλοβατώρας είναι πλέον εξωπραγματική που σημαίνει οτι αν δε δώσουν έκπτωση για τις παραπάνω τα ποσά θα είναι αστρονομικά για όσους βασίζονται σε κλιματιστικά και αντλίες με >300kw/μήνα.

(για θερμοπομπούς δεν το συζητάμε καν, ήταν και απο πάντα ασύμφοροι )

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, energy52 είπε

Mεχρι τα 300 kw/μηνα η  επιδοτηση μου ακουγεται μεγαλη κοροϊδια μη πω και τιμωρια για μια  οικογενεια που χωρις θερμανση θες μεσο ορο 400 το μηνα, οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι...  

Αναλογα τις αναγκες. Ξερω με ~1000 το τετραμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αναλογα τις αναγκες. Ξερω με ~1000 το τετραμηνο. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/?do=getNewComment

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε δώσουν επιδότηση για >300ΚW εμείς με αντλία θερμότητας πραγματικά θα παγώσουμε.

Εγώ πέρσι με μόνωση και 2 μικρά παιδιά την είχα στο 19 και την ανέβαζα τις ώρες του νυχτερινου όπου χωρίς πολλά κρύα άναβε το πρωί λίγο ξανά . Τις μέρες που έκανε πολύ κρύο άναβε μόνη της ακόμα και στο 19 το βράδυ , σχεδόν πάλι με νυχτερινό. Πλυντήρια στεγνωτήρια φυσικά μετά τις 2 το βράδυ τα έβαζα. Λάμπες όλες είναι LED και οι συσκευές όλες νέες. 

Έτσι μαζί με πλυντήρια κουζίνες κλπ είχα 35 Kwh την ημέρα μέσο όρο. Σπίτι 130 τετραγωνικά. 

Τι εξοικονόμηση να κάνω παραπάνω; Κλασσική κοροιδία για να κόψουν την επιδότηση. Αν είναι μικρή το καταλαβαίνω αλλά αν είναι μεγάλη κλιμακωτά θα δουλεύουμε τον υπόλοιπο χρόνο για να ξεπληρώσουμε την θέρμανση του χειμώνα.

Έχω enter νυχτερινο με 0.17 μέχρι μέσα Δεκεμβρίου, ελπίζω να πιάσουν νωρίς τα κρύα και μετά άνοιξη! 😁

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τα φωτα σας!

Θέλει η κοπέλα μου στο σπίτι της να αλλάξει το ονόμα της στη ΔΕΗ. Αυτή τη στιγμή στο λογαριασμό βλέπω ως τιμολόγιο "Γ1 οικιακό" και στην πίσω όψη, στις αναλυτικές χρεώσεις, γράφει "

Παγια Χρεωση : 0,77€

kWh: 293x,11058kHw

Αυτό σημαίνει ότι έχει παλιό καλό τιμολογιο? Επικοινωνησα με τη ΔΕΗ για αλλαγη ονοματος και μου είπαν να πάω να το κάνω online, αλλά στο Γ1/Γ1Ν οικιακό στη σελίδα τους έχει τελική τιμή 0,14900/kwh. Μήπως να το αφήσουμε ως έχει.??? 

Απλά ο ιδιοκτήτης είναι περίεργος και θέλουμε και να έχουμε τον έλεγχο εμείς και να κάνουμε έτοιμη για επίδομα στέγασης. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Παίδες, τα φωτα σας!

Θέλει η κοπέλα μου στο σπίτι της να αλλάξει το ονόμα της στη ΔΕΗ. Αυτή τη στιγμή στο λογαριασμό βλέπω ως τιμολόγιο "Γ1 οικιακό" και στην πίσω όψη, στις αναλυτικές χρεώσεις, γράφει "

Παγια Χρεωση : 0,77€

kWh: 293x,11058kHw

Αυτό σημαίνει ότι έχει παλιό καλό τιμολογιο? Επικοινωνησα με τη ΔΕΗ για αλλαγη ονοματος και μου είπαν να πάω να το κάνω online, αλλά στο Γ1/Γ1Ν οικιακό στη σελίδα τους έχει τελική τιμή 0,14900/kwh. Μήπως να το αφήσουμε ως έχει.??? 

Απλά ο ιδιοκτήτης είναι περίεργος και θέλουμε και να έχουμε τον έλεγχο εμείς και να κάνουμε έτοιμη για επίδομα στέγασης. Ευχαριστώ. 

Αδου θέλει να κάνει αίτηση για το επίδομα ενοικίου, αναγκαστικά θα βάλει την ΔΕΗ στο όνομα της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...