Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, xraxra είπε

Αν θυμάσαι,αν επανέλθουν σε επιδοτηση μονο στην Α κατοικία, καλύπτεσαι αν στην δηλωση του Ε1 ειναι περασμένη η κατοικία σαν κυρια μαζί και ο αριθμός παροχής?

Ασχέτως αν ο λογαριασμός έρχεται σε τρίτο όνομα?

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς θα περνάνε σε λογαριασμό άλλου ονόματος/αλλου ΑΦΜ κτλ τις επιδοτήσεις ΤΕΜ βάσει φορολογικής. Για 'μένα (χωρίς να ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει) λογικά θα πρέπει όλα να είναι στο ίδιο όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εως τωρα ειναι ζημιογονα οποτε εχουν δικαιο. Και για αυτους λογικα και για τους πελατες καθως πληρωνουν παραπανω. 

Αν αλλαξει κατι στους επομενους μηνες και συμφερει τελικα το >0,17++ θα δειξει.

 

 Δηλαδη, οταν πνιγοντουσαν στο χρημα, κατεβαζαν τις τιμες ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Πως ειναι δυνατον να σε παιρνουν 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο για αλλαγη...?

Αν θυμαμαι καλα, η ΔΕΗ δεσμευτηκε οτι δεν θα αλλαξει τα προγραμματα σε κλειστα συμβολαια.

...μια χαρά δυνατόν είναι όταν α) συμφέρει την ΔΕΗ η συγκεκριμένη αλλαγή (το "0,17" αυτήν την στιγμή που η χονδρική έχει πάει στο 0,50+) β) οι υπάλληλοι που καλούν παίρνουν προμήθεια για νέα συμβόλαια.

Καλά θυμάσαι και μέχρι στιγμής το έχει τηρήσει. Έτερον-εκάτερον όμως.

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Καλα αυτοι την δουλεια τους κανουν, με συνοπτικες διαδικασιες τους ειπα οτι ειμαι στην δουλεια , θα με παρουν λεει παλι καποιο απογευμα. Ελα ντε τι λογικη ειναι αυτη, 5 μηνες πριν χαχαχα, και μου ειπε κιολας, υπαρχει επιδοτηση απο το κρατος οποτε θα ειστε μια χαρα , χαχαχαχα

....ξέχασε να σου τονίσει "....ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ", όπως και "....αν καείτε με την αλλαγή τους επόμενους μήνες, θέμα δικό σας".

Δεν το κουνάς απ' το 0,17. Όχι για 0,02 κέρδος (για Σεπτέμβρη) στην κάθε κιλοβατώρα. Ήδη έχουν προανακοινώσει ότι από Οκτώβρη κι όλας ξαναγυρνάνε "κόφτες" της επιδότησης, πχ με όριο κατανάλωσης.

1 λεπτό πριν, tsaltinho είπε

 Δηλαδη, οταν πνιγοντουσαν στο χρημα, κατεβαζαν τις τιμες ?

...για την ακρίβεια δεν κατέβασαν ποτέ τιμές - απλά κράτησαν την τιμή που ήδη υπήρχε πριν αρχίσει πέρσι τέτοιο καιρό να σκαρφαλώνει η χονδρική. Μιας και τότε πουλήθηκε κι άλλο ποσοστό της ΔΕΗ σε ιδιώτες και χρειαζόντουσαν αύξηση πελατολογίου για ν' ανέβουν οι μετοχές τους...(και τα κέρδη τους μέσω αυτού)

Τακτικές μάρκετινγκ με χρονικό όριο δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xraxra είπε

Αν θυμάσαι,αν επανέλθουν σε επιδοτηση μονο στην Α κατοικία, καλύπτεσαι αν στην δηλωση του Ε1 ειναι περασμένη η κατοικία σαν κυρια μαζί και ο αριθμός παροχής?

Ασχέτως αν ο λογαριασμός έρχεται σε τρίτο όνομα?

ναι δεν παίζει ρόλο αν είναι σε άλλο όνομα ο λογαριασμός, οι ΤΕΜ μπαίνουν κανονικά αρκεί το σπίτι να είναι δηλωμένο σαν κύρια

ρώτα στο νήμα όμως του powerpass (αν ξαναπαίξει) τι γίνεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsigalkos είπε

Είμαι και γω στην ίδια κατηγορία. Έκανα αίτηση στις 28/7 αλλά ο πρώτος εκκαθαριστικός εκδόθηκε με τιμές Αυγούστου. Τελικά ύστερα από αμέτρητα τηλέφωνα, ηλεκτρονικά αιτήματα και άιτημα μεσω ΡΑΕ δευσμεύτηκαν αυτό :

¨Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το αίτημά σας για διόρθωση του προγράμματος My Home Online καθώς και της αναδρομικής διόρθωσης των λογαριασμών σας απο την ημερομηνία ενεργοποίησης της σύμβασης έχει ολοκληρωθεί.¨

Εσένα σου διόρθωσαν τον πρώτο λογαριασμό; Γιατί σε μένα είπαν, η διόρθωση με τις σωστές τιμές  θα γίνει στον επόμενο, με την ανάλογη πίστωση

 

Καλησπερα φιλε μου, δεν προλαβε να βγει πρωτος λογαριασμος για να γινει καποια διορθωση, ειχε λυθει το θεμα πριν βγει λογαριασμος, με το που βγηκε ο λογαριασμος ελαβα και sms απο την ΔΕΗ "Το αιτημα σας εχει ολοκληρωθει"

Αμα δεν τον εχεις πληρωσει ζητας να γινει αμεση διορθωση αλλιως περιμενεις να βγει ο επομενος και να πιστωθεις για τα εξτρα που πληρωσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο ενω ειχα βαλει μονος μου τις ενδειξεις του μετρητη αυτοι δεν τις περασανε και μου στειλανε παλι εναντι. Τις περασα και μου ειχε βγαλει και στο site την διαφορα μεταξυ παλιας και νεας μετρησης. Το εχει παθει αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Περιεργο ενω ειχα βαλει μονος μου τις ενδειξεις του μετρητη αυτοι δεν τις περασανε και μου στειλανε παλι εναντι. Τις περασα και μου ειχε βγαλει και στο site την διαφορα μεταξυ παλιας και νεας μετρησης. Το εχει παθει αλλος?

Που της εδωσε;; Στην ΔΕΗ; Μπορεις και στον ΔΕΔΔΗΕ καθε διμηνο για να εισαι ενταξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, libera είπε

Σε φοιτητικές κατοικίες καταβάλλονταν οι ΤΕΜ?

ναι απο το 2022 , αν και άργησαν και μπήκαν αναδρομικά σε αρκετούς

και για να μη μπερδεύονται οι υπόλοιποι αναφέρομαι στο παλιό σύστημα , μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν κριτήρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα φιλε μου, δεν προλαβε να βγει πρωτος λογαριασμος για να γινει καποια διορθωση, ειχε λυθει το θεμα πριν βγει λογαριασμος, με το που βγηκε ο λογαριασμος ελαβα και sms απο την ΔΕΗ "Το αιτημα σας εχει ολοκληρωθει"

Αμα δεν τον εχεις πληρωσει ζητας να γινει αμεση διορθωση αλλιως περιμενεις να βγει ο επομενος και να πιστωθεις για τα εξτρα που πληρωσες 

Μπράβο σου κατάφερες και ξεμπέρδεψες με δαύτους. Όσες φορές και να το ζήτησα δεν μου τον αλλάζουν, μου λένε στον επόμενο οι διορθώσεις. Εκτός απο τις τιμές έτυχε να είναι λάθος και η καταμέτρηση. Μου βγάλαν εκκαθαριστικό 370kwh για 5 μέρες.Οπότε περιμένω και απο κει διόρθωση και 20 λήγει ο λάθος λογαριασμός, τρέχα γύρευε

Επεξ/σία από Tsigalkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

Περιεργο ενω ειχα βαλει μονος μου τις ενδειξεις του μετρητη αυτοι δεν τις περασανε και μου στειλανε παλι εναντι. Τις περασα και μου ειχε βγαλει και στο site την διαφορα μεταξυ παλιας και νεας μετρησης. Το εχει παθει αλλος?

"Έναντι" σου ήρθε ή "Έναντι Πελάτη"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ea6gka είπε

εναντι πελατη, τι ειναι αυτο παλι?

Προφανώς δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι ακριβώς γράφει στο ebill ακριβώς πάνω από το σημείο που δίνεις ενδείξεις, και - κακώς φυσικά - υπέθεσες ότι θα βγει εκκαθαριστικός.

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...