Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Η έκπτωση του ΚΟΤ δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το πρόγραμμα. Απλά θα σταματήσεις να την λαμβάνεις.

Το Ονλάιν σου θα συνεχίσει κανονικά για όσο ακόμη υπόλοιπο έχει.

Απλά θα πας ΔΕΗ στο Γ1 (τους "εναλλακτικούς" παρόχους ούτε που να τους συζητάς, όπως έχουν τα πράγματα : θα βρεθείς,,,χρεωμένη. Κράτα αυτό που σου λέω, χωρίς "ανάλυση"). Καν' το άμεσα, και "ιδανικά" μέσω της εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance ( 2111819403) που συνεργάζεται με την ΔΕΗ για συμβάσεις των προγραμμάτων της. Δεν την προωθώ - απλά έχω κάνει μέσω αυτής και η διαδικασία ήταν σφαίρα, η ενεργοποίηση έγινε σε 2 μέρες, και δεν πλήρωσα ούτε εγγύηση. Η σύμβαση (του Γ1) είναι χωρίς χρονική δέσμευση. Απλά βασίζεσαι (όπως σχεδόν όλοι) στις κρατικές επιδοτήσεις που δίνονται/ΘΑ δίνονται (...; ), "αυτόματα". Αυτό το "αυτόματα" ενδέχεται να,,,"πάρει νερό" όμως, καθώς αν ισχύσει το μοντέλο που υπήρξε τον χειμώνα, ίσως και να έχεις πρόβλημα, όπως ήδη σου είπε ο korakios, καθώς από Γενάρη ως Ιούνη οι μη κύριες κατοικίες (οι δηλωμένες ως τέτοιες στην φορολογική του '21 που αφορούσε φυσικά τα στοιχεία του '20), δεν παίρνανε επιδότηση αλλά,,,,πούλο :ρ. Φρόντισε λοιπόν να συνεννοηθείς με λογιστή για να κανονίσεις/διασφαλίσεις το πώς να φαίνεται στο Taxis σου το σπίτι που θα νοικιάσεις και μάλιστα ως κύρια κατοικία ΚΑΙ να φαίνεται εκεί ΚΑΙ ο αριθμός παροχής του ρεύματος. Just in case δηλαδή, αν όντως επαναφέρουν αυτό το !%@!%! μέτρο που εδώ και μήενς το έχουν αναστείλλει. Γιατί αν κάτι παέι στραβά και δεν παίρνεις επιδότηση, θα πληρώνεις την κιλοβατώρα ήδη γύρω στο 1€, ..

 

Αν θυμάσαι,αν επανέλθουν σε επιδοτηση μονο στην Α κατοικία, καλύπτεσαι αν στην δηλωση του Ε1 ειναι περασμένη η κατοικία σαν κυρια μαζί και ο αριθμός παροχής?

Ασχέτως αν ο λογαριασμός έρχεται σε τρίτο όνομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/9/2022 στις 7:39 ΜΜ, tomtsir είπε

Αυτό που σκέφτεσαι θα πρότεινα και εγώ , να μείνεις δηλαδή. Μικρό το κακό η όποια διαφορά προκύπτει με τις επιδοτήσεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Αυτοί ξεκίνησαν τώρα τα τηλέφωνα γιατί αν μεταβείς σε Γ1 , μέσω του κράτους θα πάρουν 0.80ε/kwh ενώ τώρα παίρνουν 0.18ε/kwh μόνο από εσένα.

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα...

Άσε που λόγω των πάνελ μπήκα σε διαδικασία περιορισμού της κατανάλωσης ρεύματος και πλέον σε σχέσει με πέρσι είμαστε στο 65% της. Κι έχω κι άλλες αλλαγές που θα κάνω, κυρίως στον φωτισμό οπότε ίσως πέσω λίγο ακόμα από εκεί, ώστε να αφήσω κι άλλο περιθώριο για τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά λήγει ο λογαριασμός 13/09 και έχει πάει 12/09 και δεν έχουν τραβήξει τα χρήματα. Τελευταία μέρα τα παίρνουν μέσω πάγιας? 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά λήγει ο λογαριασμός 13/09 και έχει πάει 12/09 και δεν έχουν τραβήξει τα χρήματα. Τελευταία μέρα τα παίρνουν μέσω πάγιας? 

Ναι αν και εχει τυχει να τα παρουν μετα τη ληξη πχ σε αργιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά λήγει ο λογαριασμός 13/09 και έχει πάει 12/09 και δεν έχουν τραβήξει τα χρήματα. Τελευταία μέρα τα παίρνουν μέσω πάγιας? 

Δηλαδή οι 1.000 απαντήσεις δεν σε κάλυψαν, και θα σε καλύψει η 1.001η?

Ok, Τελευταία μέρα τα τραβάει, και μάλιστα μετά το μεσημέρι, ίσως και βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή οι 1.000 απαντήσεις δεν σε κάλυψαν, και θα σε καλύψει η 1.001η?

Ok, Τελευταία μέρα τα τραβάει, και μάλιστα μετά το μεσημέρι, ίσως και βράδυ.

Ακριβώς χρειαζόμουν ακόμη 1 για να είμαι οκ αν σου κάνει κόπο απλά μην απαντάς φιλικά πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doom26 είπε

Ακριβώς χρειαζόμουν ακόμη 1 για να είμαι οκ αν σου κάνει κόπο απλά μην απαντάς φιλικά πάντα. 

Κανένας κόπος, απλά είχα απορία, σε ευχαριστώ που μου την έλυσες.

Φιλικά εννοείται.

Α ξέχασα, στον πρώτο λογαριασμό που λήγει μετά την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής σπανίως τραβάνε εγκαίρως τα χρήματα, εγώ προσωπικά είδα στις 23:45 ότι δεν τα είχαν τραβήξει και πλήρωσα μόνος μου για να μην χάσω την έκπτωση συνέπειας. Στη λήξη του επόμενου τα τράβηξαν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις με πηραν και εμενα τηλ για να παω σε Γ1 απο myHomeEnter που ληγει 30/01, για κυρια κατοικια μιλαμε

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2022 στις 5:02 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε


Μετα απο 17 χρονια ... Πηρα απαντηση στα εμαιλ (τους επρηζα στο ενδιαμεσο εννοειται)
image.png.64c10aba1cee0b20adbefdc9a450ce54.png

 

Στο οποιο προγραμμα απλα το πηγανε 2 μερες πισω... απο 09/08 πηγε στο 07/08 που μαλλον τοτε εγινε και η βεβαιωση απο τον ΔΕΔΔΗΕ (αμα θυμαμαι καλα 5 Αυγουστου ηρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να δει το ρολοι) προκειται για αλλαγη παροχουο οποτε θελω να λεω οτι εκλεισε αυτο το κεφαλαιο? Λογαριασμος δεν μου βγηκε ακομα εχει βγει το self metering Κατω(σημερα το προσεξα) αλλα λεει υποβολη μεχρι 04/09 image.png.38af3a3b9e8538929d850b621e6e29fa.png
Ξανα πρηζω για να κανουν την ημερομηνια απο την ημερομηνια αιτησης ή το αφηνω ετσι? Γιατι κατι θυμαμαι( ειχες πει @ekrepali (Εκατσα να ψαξω αλλα ειναι πολυ πισω και δεν το βρηκα))οτι παιζει ενα μπερδεμα με τον ΔΕΔΔΗΕ οποτε δεν γινεται συστημικα να φαινομαι οτι εγινε ενεργοποιηση στις 29?

Είμαι και γω στην ίδια κατηγορία. Έκανα αίτηση στις 28/7 αλλά ο πρώτος εκκαθαριστικός εκδόθηκε με τιμές Αυγούστου. Τελικά ύστερα από αμέτρητα τηλέφωνα, ηλεκτρονικά αιτήματα και άιτημα μεσω ΡΑΕ δευσμεύτηκαν αυτό :

¨Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το αίτημά σας για διόρθωση του προγράμματος My Home Online καθώς και της αναδρομικής διόρθωσης των λογαριασμών σας απο την ημερομηνία ενεργοποίησης της σύμβασης έχει ολοκληρωθεί.¨

Εσένα σου διόρθωσαν τον πρώτο λογαριασμό; Γιατί σε μένα είπαν, η διόρθωση με τις σωστές τιμές  θα γίνει στον επόμενο, με την ανάλογη πίστωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

image.png.1a025b114f6ee64eed5d7b523520b687.png

Πως ειναι δυνατον να σε παιρνουν 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο για αλλαγη...?

Αν θυμαμαι καλα, η ΔΕΗ δεσμευτηκε οτι δεν θα αλλαξει τα προγραμματα σε κλειστα συμβολαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Πως ειναι δυνατον να σε παιρνουν 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο για αλλαγη...?

Αν θυμαμαι καλα, η ΔΕΗ δεσμευτηκε οτι δεν θα αλλαξει τα προγραμματα σε κλειστα συμβολαια.

Καλα αυτοι την δουλεια τους κανουν, με συνοπτικες διαδικασιες τους ειπα οτι ειμαι στην δουλεια , θα με παρουν λεει παλι καποιο απογευμα. Ελα ντε τι λογικη ειναι αυτη, 5 μηνες πριν χαχαχα, και μου ειπε κιολας, υπαρχει επιδοτηση απο το κρατος οποτε θα ειστε μια χαρα , χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Πως ειναι δυνατον να σε παιρνουν 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο για αλλαγη...?

Αν θυμαμαι καλα, η ΔΕΗ δεσμευτηκε οτι δεν θα αλλαξει τα προγραμματα σε κλειστα συμβολαια.

Σκέφτονται τη τσέπη σου... 😁

Και ναι, καλά θυμάσαι, δεσμεύτηκε ότι δεν θα τα αλλάξει αυτή από μόνη της, με το τηλεφώνημα αυτό όμως σε προτρέπουν να το ζητήσεις εσύ ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Πως ειναι δυνατον να σε παιρνουν 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο για αλλαγη...?

Αν θυμαμαι καλα, η ΔΕΗ δεσμευτηκε οτι δεν θα αλλαξει τα προγραμματα σε κλειστα συμβολαια.

Εως τωρα ειναι ζημιογονα οποτε εχουν δικαιο. Και για αυτους λογικα και για τους πελατες καθως πληρωνουν παραπανω. 

Αν αλλαξει κατι στους επομενους μηνες και συμφερει τελικα το >0,17++ θα δειξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...