Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια, εχω το MyHomeOnline με τα 0.095€ στην kw/h.

Γνωριζει καποιος αν μπω στο ΚΟΤ Β και το περασω, αν θα αλλαξει το προγραμμα και με βαλει στο 0,50€ με ΚΟΤ? ή θα συνεχισει με την ιδια και χαμηλοτερη χρεωση;

όχι δε θα σε βάλει στα 0,50

αν είχες το enter με τα ~0,10 θα σε πετούσε στο Γ1 οταν ενεργοποιούσες το ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Ειναι πολυ νωρις ακομα... Εχει μερες να δεις τι συμφερει... Υπομονη μεχρι 22/10 περιπου...Ναδεις τι θα εχουν ανακοινωσει οι παροχοι τιμες.. Δεν γινεται να κανεις τα χαρτια σου απο τωρα...

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφέρει κάτι άλλο περισσότερο. Έχω ειδικό τιμολόγιο διότι συνεργάζομαι με τον όμιλο αυτό. Πιο φθηνό και από το παλιό της ΔΕΗ. Απλά δε ξέρω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω έγκαιρα μη τυχων και παίζει καμία αυτόματη ανανέωση ή κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφέρει κάτι άλλο περισσότερο. Έχω ειδικό τιμολόγιο διότι συνεργάζομαι με τον όμιλο αυτό. Πιο φθηνό και από το παλιό της ΔΕΗ. Απλά δε ξέρω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω έγκαιρα μη τυχων και παίζει καμία αυτόματη ανανέωση ή κάτι τέτοιο.

Υπομονη  να κανεις.. Οταν  θα  ληξει το προιον   θα ζητησεις  να πας στον νεο παροχο σου που εχεις εσυ  επιλεξει.. 26/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφέρει κάτι άλλο περισσότερο. Έχω ειδικό τιμολόγιο διότι συνεργάζομαι με τον όμιλο αυτό. Πιο φθηνό και από το παλιό της ΔΕΗ. Απλά δε ξέρω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω έγκαιρα μη τυχων και παίζει καμία αυτόματη ανανέωση ή κάτι τέτοιο.

Αφού είναι φτηνότερο γιατί δεν αλλάζεις τώρα; Δεν έχει λογικά προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αφού είναι φτηνότερο γιατί δεν αλλάζεις τώρα; Δεν έχει λογικά προστιμο

Είμαι με την εντύπωση ότι έχει ελάχιστη διάρκεια 1 χρόνο από πέρυσι 26/10 που το έκανα.

Χμ, θα το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, DrLo είπε

Είμαι με την εντύπωση ότι έχει ελάχιστη διάρκεια 1 χρόνο από πέρυσι 26/10 που το έκανα.

Χμ, θα το κοιτάξω

Όντως έχει ελάχιστη διάρκεια ένα έτος, αλλά το "πέναλτι" από μήνα 10 έως μήνα 12 (το τελευταίο τρίμηνο δλδ) είναι μηδέν.

Κάνε άμεσα τη μετάβαση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικοτατα,
διαιρει και βασιλευε, ακομη δεν ανακοινωθηκε κατι και ηδη υπαρχουν αναρτησεις που χρηστες ειναι ετοιμοι να φαγωθουν μεταξυ τους, οχι αυτος καιει πολυ, οχι ο αλλος και περισσοτερο να του παρουμε το κεφαλι.

Βασικα θα εφαρμοσουν το απλο διαιρει και βασιλευε, οποιος εχει χαμηλη καταναλωση θα ειναι ο καλος και ο αλλος με την πολυ ο κακος, μονοι μας θα βγαλουμε τα ματια μας οπως παντα.

Διολου παραξενο μιας και ξερουν το "σεναριο" εφαρμογης εδω και 50+ χρονια στη χωρα των ηλ....ν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

αν είχες το enter με τα ~0,10 θα σε πετούσε στο Γ1 οταν ενεργοποιούσες το ΚΟΤ

Αυτό γιατί εφαρμόζετε μόνο στο παλιό enter και όχι στο παλιό online? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά παραμένω μπερδεμένη. Μετακομίζω σε διαμέρισμα 50 τμ, χωρίς θέρμανση βασισμένη σε ηλετρικό. Για ένα έτος αλλά ίσως και λιγότερο, τι με συμβαίρει απο τα νεα προγραμματα για νεα συνδεση το Σεπτέμβρη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, XghosT7 είπε

Αυτό γιατί εφαρμόζετε μόνο στο παλιό enter και όχι στο παλιό online? 

έτσι ήθελε η ΔΕΗ ...

2 λεπτά πριν, MaryP2022 είπε

Καλησπέρα, χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά παραμένω μπερδεμένη. Μετακομίζω σε διαμέρισμα 50 τμ, χωρίς θέρμανση βασισμένη σε ηλετρικό. Για ένα έτος αλλά ίσως και λιγότερο, τι με συμβαίρει απο τα νεα προγραμματα για νεα συνδεση το Σεπτέμβρη; 

αν εννοείς θερμοπομπούς τους πετάς στην ανακύκλωση και παίρνεις κλιματιστικό (στο άλλο θέμα), αλλιώς δε σε σώζει κανένα πρόγραμμα

τώρα αν εννοείς πιο πρόγραμμα της ΔΕΗ συμφέρει , πλέον μόνο το Γ1 ξέμεινε

επίσης λόγω οτι σύντομα παίζει να επαναφέρουν μέτρα που οι επιδοτήσεις σε κάθε λογαριασμό (ΤΕΜ) θα μπαίνουν σε κύρια κατοικία μόνο (και με όριο κατανάλωσης) ρωτάς λογιστή πως θα φανεί άμεσα το νέο σπίτι σαν κύρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το σπίτι έχει κλιματισμό αλλά ΔΕ θα χρειαστεί θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια καθώς έχει καυστήρα. Άλλους παρόχους δεν έψαξα, έμεινα με την εντύπωση πως η ΔΕΗ έχει πιο οικονομικά πακέτα απο παρόχους. Δυστυχώς έλειπα στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια και δεν έχω ιδέα για τα κόστη και τα πακέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MaryP2022 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το σπίτι έχει κλιματισμό αλλά ΔΕ θα χρειαστεί θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια καθώς έχει καυστήρα. Άλλους παρόχους δεν έψαξα, έμεινα με την εντύπωση πως η ΔΕΗ έχει πιο οικονομικά πακέτα απο παρόχους. Δυστυχώς έλειπα στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια και δεν έχω ιδέα για τα κόστη και τα πακέτα

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές στα κυμαινόμενα , για εναλλακτικούς υπάρχει το άλλο νήμα (διαβάζεις τελευταίες σελίδες και κατεβάζεις το excel της 1ης σελίδας)

Spoiler

αν εννοείς καυστήρα και έχεις αυτόνομο με φυσικό αέριο διάβασε αυτο το νήμα , αν είναι κεντρική με φυσικό αέριο και έχουν ότι να´ναι πρόγραμμα απλά δεν ανάβεις καθόλου φέτος , μόνο ζεστό νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.Πριν ένα χρόνο υπέγραψα για το ΔΕΗ my home online αφού επηρεάστηκα από τις προτροπές σας( και βέβαια σας ευγνωμονούσα όλη τη χρόνια . Συνδιαστηκε  με ΚΟΤ Β . Φέτος όμως δεν δικαιούμαι κοτ Β . το πρόγραμμα όμως είναι διετές . πρέπει να κάνω κάτι ? Το δηλώνω ή το αλλάζει μόνο του ? Ευχαριστώ !  

2 ώρες πριν, tomtsir είπε

Εγώ έχω λάβει και γραπτή απάντηση από το customer support της ΔΕΗ πως το παλιό Online με 0.096 συνδιάζεται κανονικά με ΚΟΤ.

Εγώ πάντως ένα χρόνο είχα κοτ με το παλιό Online 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Des1 είπε

Καλησπέρα σας.Πριν ένα χρόνο υπέγραψα για το ΔΕΗ my home online αφού επηρεάστηκα από τις προτροπές σας( και βέβαια σας ευγνωμονούσα όλη τη χρόνια . Συνδιαστηκε  με ΚΟΤ Β . Φέτος όμως δεν δικαιούμαι κοτ Β . το πρόγραμμα όμως είναι διετές . πρέπει να κάνω κάτι ? Το δηλώνω ή το αλλάζει μόνο του ? Ευχαριστώ !  

Εγώ πάντως ένα χρόνο είχα κοτ με το παλιό Online 

Η έκπτωση του ΚΟΤ δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το πρόγραμμα. Απλά θα σταματήσεις να την λαμβάνεις.

Το Ονλάιν σου θα συνεχίσει κανονικά για όσο ακόμη υπόλοιπο έχει.

7 ώρες πριν, MaryP2022 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το σπίτι έχει κλιματισμό αλλά ΔΕ θα χρειαστεί θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια καθώς έχει καυστήρα. Άλλους παρόχους δεν έψαξα, έμεινα με την εντύπωση πως η ΔΕΗ έχει πιο οικονομικά πακέτα απο παρόχους. Δυστυχώς έλειπα στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια και δεν έχω ιδέα για τα κόστη και τα πακέτα

Απλά θα πας ΔΕΗ στο Γ1 (τους "εναλλακτικούς" παρόχους ούτε που να τους συζητάς, όπως έχουν τα πράγματα : θα βρεθείς,,,χρεωμένη. Κράτα αυτό που σου λέω, χωρίς "ανάλυση"). Καν' το άμεσα, και "ιδανικά" μέσω της εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance ( 2111819403) που συνεργάζεται με την ΔΕΗ για συμβάσεις των προγραμμάτων της. Δεν την προωθώ - απλά έχω κάνει μέσω αυτής και η διαδικασία ήταν σφαίρα, η ενεργοποίηση έγινε σε 2 μέρες, και δεν πλήρωσα ούτε εγγύηση. Η σύμβαση (του Γ1) είναι χωρίς χρονική δέσμευση. Απλά βασίζεσαι (όπως σχεδόν όλοι) στις κρατικές επιδοτήσεις που δίνονται/ΘΑ δίνονται (...; ), "αυτόματα". Αυτό το "αυτόματα" ενδέχεται να,,,"πάρει νερό" όμως, καθώς αν ισχύσει το μοντέλο που υπήρξε τον χειμώνα, ίσως και να έχεις πρόβλημα, όπως ήδη σου είπε ο korakios, καθώς από Γενάρη ως Ιούνη οι μη κύριες κατοικίες (οι δηλωμένες ως τέτοιες στην φορολογική του '21 που αφορούσε φυσικά τα στοιχεία του '20), δεν παίρνανε επιδότηση αλλά,,,,πούλο :ρ. Φρόντισε λοιπόν να συνεννοηθείς με λογιστή για να κανονίσεις/διασφαλίσεις το πώς να φαίνεται στο Taxis σου το σπίτι που θα νοικιάσεις και μάλιστα ως κύρια κατοικία ΚΑΙ να φαίνεται εκεί ΚΑΙ ο αριθμός παροχής του ρεύματος. Just in case δηλαδή, αν όντως επαναφέρουν αυτό το !%@!%! μέτρο που εδώ και μήενς το έχουν αναστείλλει. Γιατί αν κάτι παέι στραβά και δεν παίρνεις επιδότηση, θα πληρώνεις την κιλοβατώρα ήδη γύρω στο 1€, και αν καις 200-300 kWh/τον μήνα (σχετικά λίγες δηλαδή για ένα άτομο) θα έχεις λογαριασμούς γύρω στο,,,,400άρι με 600άρι ΤΟΝ ΜΗΝΑ (καθώς το τελικό ποσό ενός λογαριασμού περίπου διπλασιάζεται με όλες τις συνολικές χρεώσεις πέραν της "αξίας του ρέυματος"). Και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις μέσω της υπηρεσίας e-bill της ΔΕΗ, να δίνεις η ίδια ενδείξεις από το "ρολόι" (φρόντισε να μάθεις ποιο είναι, αν μιλάμε για πολυκατοικία) κάθε μήνα, επιλέγοντας τα ανάλογα κουτάκια στο interface του ebill για α) μηνιαίαους λογαριασμούς και β) δυνατότητα να δίνεις η ίδια ενδείξεις : και για να έχεις λογαριασμό κάθε μήνα, αλλά και για αντιστοιχεί στην πραγματική σου κατανάλωση και όχι τυχόν "οτιναναιτζίδικους έναντι" με φλου "εκτιμήσεις" κατανάλωσης. Φρόντισε επίσης να υπάρχει πρόσβαση στο ρολόι όταν θα έρχεται ο καταμετρητής του ΔΕΔΔΗΕ κάθε 4μηνο (ημερομηνία καταμέτρησης θα αναφέρει ο λογαριασμός), ώστε να σου έρχονται κανονικά εκκαθαριστικοί. Ή έστω να δίνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καταμέτρηση την συγκεκριμένη ημερομηνία η ίδια, σε περίπτωση που περάσουν και δεν έχουν πρόσβαση και δεν υπάρχει κάποιος να τους ανοίξει αν το ρολόι είναι "μέσα", ή και αν ακόμα απλά,,,δεν περάσουν, καθώς σε τέτοια περίπτωση θα λάβουν υπ' όψη την ΔΙΚΗ σου μέτρηση για την εκκαθάριση 4μήνου...

Επίσης φρόντισε από τώρα να μπεις στο τριπάκι της ιδέας της "απόλυτης εξοικονόμησης χρήσης ρεύματος", γιατί πιθανώς, εκτός των άλλων, θα "τιμωρούνται" οι "μεγάλες καταναλώσεις" (....ή μπορεί ακόμη και οι όχι τόσο μεγάλες...), με περιορισμούς στην επιδότηση. Που σημαίνει όχι πολλή χρήση θερμοσίφωνα αν είναι ηλεκτρικός, και "ιδανικά" αντικατάσταση σε ό,τι μπορείς, με αντίστοιχο υγραερίου : βραστήρες, ηλεκτρικές εστίες κτλ (άρα γκαζάκι για βραστό νερό και "πετρογκάζ" για μαγείρεμα, με,,,αποφυγή του φούρνου...). Φρόντισε όλες οι λάμπες να είναι LED (ακόμη και από λαϊκή με 1€ - μια χαρά είναι κι αυτές), να μην υπάρχουν μόνιμα φορτιστές σε μπρίζες, και γενικά ό,τι χρησιμοποιεί ηλεκτρισμό να το χρησιμοποιείς με φειδώ (όχι πχ ανοικτούς υτπολογιστές 24/7 να καίνε στον βρόντο κτλ). ΔΕΝ είναι υπερβολή αυτά, ο φετινός χειμώνας κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ό,τι χειρότερο θα έχουμε ζήσει, αναφορικά με την "ενέργεια"...

Γι' αυτό, παρακολούθα "τα ενεργειακά" (έστω και απλώς μέσα από 'δω), γιατί από πέρσι υπάρχουν συνέχεια εξελίξεις στα πάντα και αν δεν μείνεις ενημερωμένη, κάπου θα την πατήσεις, σχεδόν σίγουρα....Εκτός κι αν έχεις εισοδήματα τύπου 5Κ/μήνα....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...