Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πότε θα ξέρουν αυτοί που δεν δίνουν μετρήσεις κάθε μήνα, και περιμένουν εκκαθαριστικό κάθε 4 μήνες ,  αν θα έχει κάψει πιο λίγα από περισυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα μηχανάκια που μετράνε κατανάλωση μπορεί να μην πουλήσουν, απλά ο κόσμος θα καταφύγει στο δεν ανάβω δεν πληρώνω..

Οσοι είναι με κλιματιστικά για θέρμανση, δεν νομίζω να δουν τρελούς λογαριασμούς, σε αντίθεση με αυτούς που χρησιμοποιούν κάθε είδους αντίσταση, όπου η χρήση τους θα πρέπει να γίνεται πολύ συντηρητικά..

Ηλιθιοτητες αυτά με μείωση κατανάλωσης επιβράβευση κλπ, ιστορίες για …

Δηλαδη κάποιος που έκαιγε πχ πετρέλαιο η αέριο και είπε φέτος να ζεσταθεί με κλιματιστικό και ανεβεί 1000-1200 kWh παραπάνω, θα τον τσεκουρώσεις;

Αντιθετα οποίος έκανε μπάνιο κάθε μέρα γυρνώντας απο τη δουλειά, τωρα άμα κανει μέρα παρά μέρα θα τον «επιβραβεύσεις»

Ειλικρινα που απευθύνονται;;;

 

10 hours ago, adok13 said:

Και πότε θα ξέρουν αυτοί που δεν δίνουν μετρήσεις κάθε μήνα, και περιμένουν εκκαθαριστικό κάθε 4 μήνες ,  αν θα έχει κάψει πιο λίγα από περισυ .

Θα μάθουν επιτέλους ποιο είναι το ρολόι τους (μετρητής) και θα τον παρακολουθούν στενά, μη και «τρέχει γρήγορα» 👮🏻😎

τι λες @washcloud?

Όσοι δε έχουμε ηλεκτρονικούς, θα μάθουμε απέξω όλες τις ενδείξεις😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Kozanitis1 said:

Τα μηχανάκια που μετράνε κατανάλωση μπορεί να μην πουλήσουν, απλά ο κόσμος θα καταφύγει στο δεν ανάβω δεν πληρώνω

Οσοι είναι με κλιματιστικά για θέρμανση, δεν νομίζω να δουν τρελούς λογαριασμούς, σε αντίθεση με αυτούς που χρησιμοποιούν κάθε είδους αντίσταση, όπου η χρήση τους θα πρέπει να γίνεται πολύ συντηρητικά..

Ηλιθιοτητες αυτά με μείωση κατανάλωσης επιβράβευση κλπ, ιστορίες για …

Δηλαδη κάποιος που έκαιγε πχ πετρέλαιο η αέριο και είπε φέτος να ζεσταθεί με κλιματιστικό και ανεβεί 1000-1200 kWh παραπάνω, θα τον τσεκουρώσεις;

Αντιθετα οποίος έκανε μπάνιο κάθε μέρα γυρνώντας απο τη δουλειά, τωρα άμα κανει μέρα παρά μέρα θα τον «επιβραβεύσεις»

Ειλικρινα που απευθύνονται;;;

 

Θα μάθουν επιτέλους ποιο είναι το ρολόι τους (μετρητής) και θα τον παρακολουθούν στενά, μη και «τρέχει γρήγορα» 👮🏻😎

τι λες @washcloud?

Όσοι δε έχουμε ηλεκτρονικούς, θα μάθουμε απέξω όλες τις ενδείξεις😂😂

Αν κάποιος θέλει να ζεστάνει όλο το σπίτι είναι πολλά kWh. Εγώ θέλω περίπου 4500-5000kwh για όλο το χρόνο μόνο για θέρμανση κλιματισικα.

Βέβαια είναι offtopic.

Έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα βγουν ξανά καλά σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι οι 300kwh σαν όριο πάνω από το οποίο θα "τιμωρείσαι" είναι πολύ λίγο για όσους έχουν επιλέξει το ρεύμα για θέρμανση. Εγώ που έχω αντλία θερμότητας που υποτίθεται ότι είναι ο φτηνότερος τρόπος θέρμανσης δεν πέφτω με τίποτα κάτω από 600kwh/μήνα το χειμώνα και με πολύ κρύο γράφει ακόμα και 1000 και μιλάμε για σπίτι 20ετιας και με άριστη μόνωση. 

Και στην τελική αν τα βρω σκούρα ανάβω και το τζάκι. Αυτοί που μένουν σε παλιά διαμερίσματα με κακή μόνωση και μοναδική επιλογή θέρμανσης παλιά κλιματιστικά ή σόμπες τι θα κάνουν; Θα πεθάνουν από το κρύο ή θα κάνουν έρανο για να πληρώσουν τον λογαριασμό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τα μηχανάκια που μετράνε κατανάλωση μπορεί να μην πουλήσουν, απλά ο κόσμος θα καταφύγει στο δεν ανάβω δεν πληρώνω, όπως ειπε και ένας του χαρβαρντ..

Οσοι είναι με κλιματιστικά για θέρμανση, δεν νομίζω να δουν τρελούς λογαριασμούς, σε αντίθεση με αυτούς που χρησιμοποιούν κάθε είδους αντίσταση, όπου η χρήση τους θα πρέπει να γίνεται πολύ συντηρητικά..

Ηλιθιοτητες αυτά με μείωση κατανάλωσης επιβράβευση κλπ, ιστορίες για …

Δηλαδη κάποιος που έκαιγε πχ πετρέλαιο η αέριο και είπε φέτος να ζεσταθεί με κλιματιστικό και ανεβεί 1000-1200 kWh παραπάνω, θα τον τσεκουρώσεις;

Αντιθετα οποίος έκανε μπάνιο κάθε μέρα γυρνώντας απο τη δουλειά, τωρα άμα κανει μέρα παρά μέρα θα τον «επιβραβεύσεις»

Ειλικρινα που απευθύνονται;;;

 

Θα μάθουν επιτέλους ποιο είναι το ρολόι τους (μετρητής) και θα τον παρακολουθούν στενά, μη και «τρέχει γρήγορα» 👮🏻😎

τι λες @washcloud?

Όσοι δε έχουμε ηλεκτρονικούς, θα μάθουμε απέξω όλες τις ενδείξεις😂😂

Βασικά το ερώτημα είναι πώς θα ξέρουν οι φωστήρες στη κυβέρνηση ποιος έκαψε λιγότερο ρεύμα φέτος αφού μετρήσεις κάνουν κάθε 4 μήνες.εκτος αν πληρών όλοι κανονικα 4 μήνες και όταν βγει το εκαραθιστικο δώσει την επιδότηση.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

Βασικά το ερώτημα είναι πώς θα ξέρουν οι φωστήρες στη κυβέρνηση ποιος έκαψε λιγότερο ρεύμα φέτος αφού μετρήσεις κάνουν κάθε 4 μήνες.εκτος αν πληρών όλοι κανονικα 4 μήνες και όταν βγει το εκαραθιστικο δώσει την επιδότηση.

αυτό δε γίνεται πρακτικά , απλά θα επαναφέρουν τα κριτήρια κάποια στιγμή όπως αρχές του χρόνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν εχθές από τη ΔΕΗ να μου προσφέρουν το καινούριο πρόγραμμα Γ1Ν... Είμαι στο enter+ με 18 λεπτά...

Είναι λέει κάθε μήνα επιδοτούμενο και μέχρι στιγμής είναι στα 14-16 λεπτά και ότι μας συμφέρει. Φεύγουμε οπότε θέλουμε λέει...

Το θέμα είναι ότι περιμένουμε να συνδέσουμε τα πάνελ οπότε θα έχουμε χαμηλή κατανάλωση πλέον και επειδή θα συμψηφιζεται δεν έχω ιδέα με το τιμές θα χρεωθεί μετά από 3 χρόνια που γίνεται ο ενεργειακός συμψηφισμος...

 

Λέω να μείνω μεχρι Φεβρουάριο στο enter + και βλέπουμε... Προτιμώ να ξέρω τι θα πληρώσω στο τελος την 3ετιας παρά να κοιτάω κάθε μήνα πόσο θα επιδοτηθεί...

Τι λέτε;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, adok13 είπε

Βασικά το ερώτημα είναι πώς θα ξέρουν οι φωστήρες στη κυβέρνηση ποιος έκαψε λιγότερο ρεύμα φέτος αφού μετρήσεις κάνουν κάθε 4 μήνες.εκτος αν πληρών όλοι κανονικα 4 μήνες και όταν βγει το εκαραθιστικο δώσει την επιδότηση.

Τι προτείνεις εσύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι προτείνεις εσύ ?

Εγώ θα πρότεινα πρώτον να βρούμε ένα τρόπο σε αυτό site να απαλλαγούμε από κάτι τύπους σα κι εσένα που κάθονται πάνω από το pc και πετάνε ασυναρτησίες . Και δεύτερον ρωτάω να μου απαντήσει κάποιος σοβαρός άνθρωπος αν έχει μάθει πως θα βλέπουν κάθε μήνα ποιος έχει κάψει πιο λίγο από περισυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, adok13 είπε

Εγώ θα πρότεινα πρώτον να βρούμε ένα τρόπο σε αυτό site να απαλλαγούμε από κάτι τύπους σα κι εσένα που κάθονται πάνω από το pc και πετάνε ασυναρτησίες .

image.png.4cb8a3cab96283d7cf6ce27049362987.png

υπάρχει τρόπος , βάζεις σε αγνόηση

 

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Και δεύτερον ρωτάω να μου απαντήσει κάποιος σοβαρός άνθρωπος αν έχει μάθει πως θα βλέπουν κάθε μήνα ποιος έχει κάψει πιο λίγο από περισυ.

καταρχάς σενάριο είναι , απο ιστορικό ΔΕΔΔΗΕ , φυσικά είναι πρακτικά αδύνατο , δε νομίζω οτι θες περαιτέρω ανάλυση για τα αυτονόητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Απογραφή είχαν ερώτηση για το τρόπο θέρμανσης του σπιτιού...

...οπότε έχουν μια πρώτη λίστα, αν θέλουν να βοηθήσουν όσους χρησιμοποιούν ρεύμα για θέρμανση (προσαρμογή κριτηρίων "μείωσης κατανάλωσης"), αλλά πολύ δύσκολο το βλέπω...

Μακάρι ο χειμώνας στη συμπρωτεύουσα να είναι και φέτος όσο ήπιος ήταν πέρυσι (ο ηπιότερος που θυμάμαι από το 1998 που εγκαταστάθηκα εδώ).

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filarhos είπε

Με κάλεσαν εχθές από τη ΔΕΗ να μου προσφέρουν το καινούριο πρόγραμμα Γ1Ν... Είμαι στο enter+ με 18 λεπτά...

Είναι λέει κάθε μήνα επιδοτούμενο και μέχρι στιγμής είναι στα 14-16 λεπτά και ότι μας συμφέρει. Φεύγουμε οπότε θέλουμε λέει...

Το θέμα είναι ότι περιμένουμε να συνδέσουμε τα πάνελ οπότε θα έχουμε χαμηλή κατανάλωση πλέον και επειδή θα συμψηφιζεται δεν έχω ιδέα με το τιμές θα χρεωθεί μετά από 3 χρόνια που γίνεται ο ενεργειακός συμψηφισμος...

 

Λέω να μείνω μεχρι Φεβρουάριο στο enter + και βλέπουμε... Προτιμώ να ξέρω τι θα πληρώσω στο τελος την 3ετιας παρά να κοιτάω κάθε μήνα πόσο θα επιδοτηθεί...

Τι λέτε;;;

 

Αυτό που σκέφτεσαι θα πρότεινα και εγώ , να μείνεις δηλαδή. Μικρό το κακό η όποια διαφορά προκύπτει με τις επιδοτήσεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Αυτοί ξεκίνησαν τώρα τα τηλέφωνα γιατί αν μεταβείς σε Γ1 , μέσω του κράτους θα πάρουν 0.80ε/kwh ενώ τώρα παίρνουν 0.18ε/kwh μόνο από εσένα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω το MyHomeOnline με τα 0.095€ στην kw/h.

Γνωριζει καποιος αν μπω στο ΚΟΤ Β και το περασω, αν θα αλλαξει το προγραμμα και με βαλει στο 0,50€ με ΚΟΤ? ή θα συνεχισει με την ιδια και χαμηλοτερη χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια γρήγορη ερώτηση μπας και το ξέρει κάποιος

Έχω ΔΕΗ myHomeEnter+ (από τους τυχερούς που το πρόλαβαν πριν ανεβάσει τις τιμές) με ~11 cents/kWh

Το προϊόν είναι ενεργό έως 26/10/2022

Θέλω αμέσως μετά την λήξη αυτού του πακέτου να μεταβώ σε ιδιώτη πάροχο στον οποίο έχω ειδικό τιμολόγιο (ομιλικό)

- Μπορώ να κάνω από τώρα "τα χαρτιά" μου και να αλλάξω καπάκι στις 27/10 ;

- Με τον ιδιώτη πάροχο μπορώ προφανώς να μάθω τι χρειάζεται, από τη ΔΕΗ πρέπει να κάνω κάτι εντός κάποιας προθεσμίας πριν την παραπάνω ημνια;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DrLo είπε

Να κάνω μια γρήγορη ερώτηση μπας και το ξέρει κάποιος

Έχω ΔΕΗ myHomeEnter+ (από τους τυχερούς που το πρόλαβαν πριν ανεβάσει τις τιμές) με ~11 cents/kWh

Το προϊόν είναι ενεργό έως 26/10/2022

Θέλω αμέσως μετά την λήξη αυτού του πακέτου να μεταβώ σε ιδιώτη πάροχο στον οποίο έχω ειδικό τιμολόγιο (ομιλικό)

- Μπορώ να κάνω από τώρα "τα χαρτιά" μου και να αλλάξω καπάκι στις 27/10 ;

- Με τον ιδιώτη πάροχο μπορώ προφανώς να μάθω τι χρειάζεται, από τη ΔΕΗ πρέπει να κάνω κάτι εντός κάποιας προθεσμίας πριν την παραπάνω ημνια;

Καλησπερα... Ειναι πολυ νωρις ακομα... Εχει μερες να δεις τι συμφερει... Υπομονη μεχρι 22/10 περιπου...Ναδεις τι θα εχουν ανακοινωσει οι παροχοι τιμες.. Δεν γινεται να κανεις τα χαρτια σου απο τωρα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...