Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 2gsgsn είπε

Καλησπέρα, έχω myHome Online στα 0,23€/kWh + ΚΟΤ, με τις υπάρχουσες επιδοτήσεις με συμφέρει να το γυρίσω στο απλό Γ1 + ΚΟΤ ;
Ευχαριστώ

Έχω ακριβώς και εγώ το ίδιο και με ΚΟΤΒ από 25 Ιουλίου , μου έχει έρθει ένας έναντι πολύ χαμηλός λόγω και του promo 30 ευρώ, περιμένω εκκαθαριστικό την επόμενη εβδομάδα θα είναι όμως mix διότι μέχρι τις 24 Ιουλίου θα με χρεώσουν με το Γ1Ν που είχα τότε , και από 25 έως τώρα με το online , εσένα σου έχει έρθει λογαριασμός; δεν μπορεί να πει ότι είσαι χαμένος, έχεις μεγάλη κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, usb500ml είπε

προβλέπω 3ο σενάριο που είναι πρακτικά αδύνατο να εφαρμοστεί 😁

ειλικρινά το πιστεύω μιας και είναι αδύνατο να παίξει μείωση (πόσο μάλλον όταν για θέρμανση φυσικό αέριο/πετρέλαιο έχουν ακριβύνει) , βάλε και κανα βαρύ χειμώνα , άσε που στατιστικά απο ΔΕΔΔΗΕ θα γίνει μπάχαλο , δεν το συζητάμε καν για ενοικιαζόμενα, γενικά καταπληκτική ευκαιρία να κόψουν επιδοτήσεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι θα γινει... Θα αλλαξουν μερικα πραγματα..

https://energypress.gr/news/proypothesi-gia-na-dinontai-oi-epidotiseis-sto-reyma-i-meiosi-tis-katanalosis-10-symfonia-me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atpanos είπε

Και εμείς που δεν έχουμε περσινή κατανάλωση; Πώς θα βρεθεί η μείωση;

ακριβώς 😛

πάντως μη τα δίνετε σημασία , ακόμα σενάρια είναι , το πιο λογικό απο τη στιγμή που θέλουν να περιορίσουν την κατανάλωση είναι με κλίμακες όπως πέρυσι

βέβαια εξαρτάται απο τα θέλουν έμμεσα να κόψουν τις επιδοτήσεις ή όχι , θα φανεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θυμάστε πόσο καιρό έλεγαν πως θα αλλάξουν τα τέλη κυκλοφορίας, τα ποσά τους & οι κατηγορίες; Άπειρα χρόνια μου φαίνονται. Και γω όπως παραπάνω πιστεύω ότι θα ισχύσει ότι και πέρυσι, κλιμακωτά με όριο, για ορθολογική χρήση περί 1200kwh/4m και μόνο πρώτη κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, maullives131 είπε

Η λογικη μου μου λεει πως μπορει αυτο το μηνα να χασω κατι αλλα τον επομενο μηνα ή ακόμα χειρότερα το Χειμώνα μπορεί να αλλάξει η φάση. Σωστά δε το σκέφτομαι ή είναι και παράγοντες που δεν έχω λάβει υπόψη μου σε αυτον τον υπολογισμό...

Μια χαρά το σκέφτεσαι, αν και ας πούμε εξαρτάται πότε λήγει το συμβόλαιό σου (αν λήγει πχ Δεκέμβρη, ΙΣΩΣ και να συμφέρει να το αφήσεις από τώρα, για να προλάβεις ό,τι προλάβεις από επιδότηση Σεπτέμβρη - και για τους άλλους μήνες, ποιος να ξέρει...), όπως ΚΑΙ από την κατανάλωσή σου....(αν πχ έχεις ή ΘΑ έχεις μεγάλη κατανάλωση μηνός από πχ Δεκέμβρη, αν όχι κι από Νοέμβρη, λόγω θέρμανσης με ρεύμα ίσως).

Αν όμως λήγει πχ Απρίλη, σκέψου το σαν αν πληρώνεις "ασφάλεια", καθώς τί ΑΚΡΙΒΩΣ θα παιχτεί τον χειμώνα που έρχεται, δεν έχουμε ιδέα, και ίσως ακόμη και το "0,23" να σου αποδειχτεί σωτήριο (ειδικά αν θα έχεις μεγάλη κατανάλωση μέσα στον χειμώνα κτλ).

6 ώρες πριν, 2gsgsn είπε

Καλησπέρα, έχω myHome Online στα 0,23€/kWh + ΚΟΤ, με τις υπάρχουσες επιδοτήσεις με συμφέρει να το γυρίσω στο απλό Γ1 + ΚΟΤ ;
Ευχαριστώ

...για διάβασε τί είπα στον αποπάνω, πριν αποφασίσεις κάτι που ίσως (και πιθανώς, θα έλεγα...) το μετανιώσεις μέσα στον χειμώνα....

ΓΕΝΙΚΑ θα πρότεινα "σε όλους", με σταθερό "0,23", εάν ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το πληρώνετε, ΚΡΑΤΗΣΤΕ το, και μην πάτε για να "κερδίσετε" πενταροδεκάρες και χάσετε εκατοντάδες....

1 ώρα πριν, apapadop837 είπε

Παιδιά θυμάστε πόσο καιρό έλεγαν πως θα αλλάξουν τα τέλη κυκλοφορίας, τα ποσά τους & οι κατηγορίες; Άπειρα χρόνια μου φαίνονται. Και γω όπως παραπάνω πιστεύω ότι θα ισχύσει ότι και πέρυσι, κλιμακωτά με όριο, για ορθολογική χρήση περί 1200kwh/4m και μόνο πρώτη κατοικία.

...αλλα εντελώς φάση όμως τα τέλη, κι άλλο το ρεύμα. Από διάφορες απόψεις. Πέρσι όσοι περνούσαν κατά πολύ τις 1.200, πληρώσανε "dearly" την υπέρβαση. Και η κιλοαβτώρα έτρεχε "μόλις" γύρω στο 0,20-κάτι, χωρις επιδότηση. Ήδη μιλάμε για σχεδόν τετραπλασιασμό των περσινών δεδομένων, και με προοπτική να πάει ποιος ξέρει πού...Άρα να εφαρμόσουν "ακριβώς τα ίδια με τα περσινά", μάλλον θα οδηγήσει τον κόσμο στους δρόμους....Το τί θα κάνουν στην πράξη τελικά, ο θεός κι η ψυχή τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Συνηθως επιβεβαιώνεται το συγκεκριμένο site: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/400159/epidotisi-reymatos-erxontai-allages-stous-logariasmoys-gia-oktovrio-kai-noemvrio-vinteo

«γενναία επιδότηση: Έως 300 – 400 ΚWh/μήνα

Επίσης αναμένεται ψαλίδισμα επιδότησης για τις υψηλότερες καταναλώσεις καθώς και πάγωμα επιδοτήσεων για αυξημένες καταναλώσεις.

Να σημειωθεί ακόμη ότι εκτός επιδότησης θα μείνει η δεύτερη ή η εξοχική κατοικία.»

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Καλημέρα.

Συνηθως επιβεβαιώνεται το συγκεκριμένο site: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/400159/epidotisi-reymatos-erxontai-allages-stous-logariasmoys-gia-oktovrio-kai-noemvrio-vinteo

«γενναία επιδότηση: Έως 300 – 400 ΚWh/μήνα

Επίσης αναμένεται ψαλίδισμα επιδότησης για τις υψηλότερες καταναλώσεις καθώς και πάγωμα επιδοτήσεων για αυξημένες καταναλώσεις.

Να σημειωθεί ακόμη ότι εκτός επιδότησης θα μείνει η δεύτερη ή η εξοχική κατοικία.»

Οι περισσότεροι πάντως καλύπτονται με 300-400 μήνα. Κάποιοι θα έχουν πρόβλημα αλλά ο απλός λαός με διαμέρισμα 50-80τμ που δε καίνε και ς πχ λείπουν για δουλειά  ειναι οκ.

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική! 

Υποτίθεται επιδιώκουν συνολική μείωση ενέργειας; 

Δηλαδή αυτός που θα καίει 300kW/h το μήνα θα επιδοτείται, για να του βγει ακόμη φθηνότερα, και εμείς που επιλέξαμε ρεύμα για θέρμανση (γιατί πριν 7 χρόνια αυτός ήταν ο πιο οικονομικός τρόπος) στα κρύα του Έβρου θα τιμωρούμαστε; 

Επεξ/σία από Titarasaudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οι περισσότεροι πάντως καλύπτονται με 300-400 μήνα. Κάποιοι θα έχουν πρόβλημα αλλά ο απλός λαός με διαμέρισμα 50-80τμ που δε καίνε και ς πχ λείπουν για δουλειά  ειναι οκ.

 

Ξέρεις υπάρχουμε και εμείς που έχουμε ρεύμα με θέρμανση, πάνω από 20ετια είμαστε με θερμοπομπους στο σπίτι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική! 

Υπόκειται επιδιώκουν συνολική μείωση ενέργειας; 

Δηλαδή αυτός που θα καίει 300kW/h το μήνα θα επιδοτείται, για να του βγει ακόμη φθηνότερα, και εμείς που επιλέξαμε ρεύμα για θέρμανση (γιατί πριν 7 χρόνια αυτός ήταν ο πιο οικονομικός τρόπος) στα κρύα του Έβρου θα τιμωρούμαστε; 

Δεν υπάρχει σταθερότητα. Ίσως στο μέλλον να είναι πάλι συμφέρον.

3 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ξέρεις υπάρχουμε και εμείς που έχουμε ρεύμα με θέρμανση, πάνω από 20ετια είμαστε με θερμοπομπους στο σπίτι.

Για αυτό δε λέω για όλους. Πολλοί έχουν αντλία, κλιματιστικά η δεν είναι τυχεροί να μη χρειάζονται θέρμανση. Σημασία έχει η πλειοψηφία καθώς θα στηρίξουν τη κυβέρνηση όταν τους βοηθάει τόσο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική! 

Υποτίθεται επιδιώκουν συνολική μείωση ενέργειας; 

Δηλαδή αυτός που θα καίει 300kW/h το μήνα θα επιδοτείται, για να του βγει ακόμη φθηνότερα, και εμείς που επιλέξαμε ρεύμα για θέρμανση (γιατί πριν 7 χρόνια αυτός ήταν ο πιο οικονομικός τρόπος) στα κρύα του Έβρου θα τιμωρούμαστε; 

ναι... οπως εγινε π.χ. και με τα αυτοκινητα .. περνανε παλια ολοι 2000 κυβικα και μετα ηρθαν τελη 600 ευρω... που να ξερανε.. ετσι ειναι και τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Για αυτό δε λέω για όλους. Πολλοί έχουν αντλία, κλιματιστικά η δεν είναι τυχεροί να μη χρειάζονται θέρμανση. Σημασία έχει η πλειοψηφία καθώς θα στηρίξουν τη κυβέρνηση όταν τους βοηθάει τόσο πολύ. 

Κάνεις δεν γνωρίζει ποια είναι η πλειοψηφία. Από δικούς μου γνωστούς οι περισσότεροι το έχουν γυρίσει εδώ και χρόνια σε θέρμανση με ρεύμα ή έστω μικτή θέρμανση πχ air condition και στα μεγάλα κρύα ανάβουν καλοριφέρ.

Μια 4μελης οικογένεια που ζεσταίνεται με ρεύμα είναι απίθανο να πέσει κάτω από τις 450 κιλοβατώρες το μήνα και αυτό με πολλή μετρημένη χρήση. 

Ήταν αναμενόμενο ότι οι επιδοτήσεις δεν θα συνεχίζονταν με τον ίδιο ρυθμο, κοντά 2 δις το μήνα είναι εξωφρενικό ποσό, οπότε όσοι έχουν σκοπό να αφήσουν τα σταθερά των 0,17 η ακόμα και 0,23 για να πάνε στις επιδοτήσεις ας το σκεφτούν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.23 εδώ, για μη κύρια κατοικία που μένουν οι παππουδες.

Καλοκαιρι αλλάξαμε κλιματιστικά σε χαμηλής ενεργειακής κλάσης λ, αν και δεν είχα επιδότηση.

250 κιλοβατωρες τον Αύγουστο αλλά έρχεται χειμώνας.

Και θα είναι 0.15 η θα μιλάμε πχ για 0.2€/κβ για τις πρώτες 300;

Μπορεί και να συμφέρει μπορεί και όχι.

Φοβάμαι θα πουλήσουν πολύ τα μηχανάκια μου μετρούν κατανάλωση στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...