Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και η κιλοβατώρα στο ΧΕ έχει πλαφόν 4€ αν θυμάμαι καλά που το φτάνουμε αρκετές φορές όταν υπάρχει έκτακτη ζήτηση , αλλά σε ένα χρόνο το πλαφόν θα γίνει 99€ ανα κιλοβάτ , αυτό είναι το πλαφόν του ΧΕ της Ε.Ε. 😛

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ ότι δεν είχα αντιληφθεί μέχρι σήμερα ότι η "Έναντι Πελάτη" ένδειξη που δίνουμε εν τέλει δεν έχει καμία σημασία για τη ΔΕΗ.

Παραθέτω δύο λογαριασμούς , ο πρώτος Έναντι Πελάτη, με διάστημα 06/07-03/08 και ο δεύτερος εκκαθαριστικός, με διάστημα 06/07-30/08.

Όπως βλέπετε, οι 359kWh του Ιουλίου έγιναν 282kWh στον εκκαθαριστικό.

Δε σχολιάζω ότι η εκάστοτε επιδότηση στις kWh δεν αναλύεται καν...

 

dei-1.jpg

dei-2.jpg

Επεξ/σία από manos426f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manos426f είπε

Ομολογώ ότι δεν είχα αντιληφθεί μέχρι σήμερα ότι η "Έναντι Πελάτη" ένδειξη που δίνουμε εν τέλει δεν έχει καμία σημασία για τη ΔΕΗ.

απλά είναι να μην έρχονται ότι να´ναι τα έναντι, να δίνεις ανα δίμηνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ

17 λεπτά πριν, manos426f είπε

Δε σχολιάζω ότι η εκάστοτε επιδότηση στις kWh δεν αναλύεται καν...

ούτε η ρήτρα αναλύεται , ούτε γιατί φάγανε σε όλους την έκπτωση ενέργειας 30%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2022 στις 9:31 ΜΜ, Vasilis70 είπε

Καλησπέρα. 

Έχω αλλάξει πάροχο από vat and volt σε δεη my home enter από τον Μάρτιο και έκτοτε δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ρεύματος.

Μήπως θα πρέπει να κάνω κάτι γιά αυτό?

Ευχαριστώ 

Καλημερα.. Τελικα τι εγινε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο @korakios καλύτερα να μην έρχονται οτι να'ναι τα έναντι και να ξέρεις περίπου τί να περιμένεις.
Οταν είχα μετακομίσει σε καινούριο σπίτι η ΔΕΗ στον 1ο λογαριασμό με χρέωσε με 1600Kwh για 1 μήνα και είχα πάθει εγκεφαλικό.Απο τότε στέλνω τις μετρήσεις και στην ΔΕΗ και στον ΔΕΔΔΗΕ για να αποφύγω και άλλες εκπλήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doll είπε

Καλημέρα.

Για να κάνουμε και την τελική σύνδεση ρεύμα, σπίτι φοιτητή, πάμε σε Γ1 τελικά? ή υπάρχει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.

ναι Γ1, και συμφωνα με αυτα που λενε απο δω και περα λογο μικρων καταναλεσεων (φοιτητης) θα ειναι μιαχαρα 

σημερα μιλησα με εναν γνωστο μου μεσα στην δεη στα γραφεια , μου ειχε πει να τον παρω τηλ 1-2 μερες πριν τελειωσει το σταθερο που ειχα κανει περσι να το γυρισω σε Γ1Ν (οπως παλια).. ξερει κανεις εαν εμφανιζετε κατι αμεσως στο ebill? γτ μου λεει ακομα προγραμμα  my home enter+  ληγει 12/09/2022

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα σχόλια αρκετών σε αυτό το λήμα και καταλήγω ότι είναι ένα καλό ρίσκο του myHomeEnter 0,245 (δυστυχώς δεν προλάβαμε την καλύτερη χρέωση γιατί είμασταν σκεπτικοί τότε...). Πήραν τηλέφωνο και μας έλεγαν να το διακόψουμε γιατι δε μας συμφέρει και πς έχει δεσμευτεί η κυβερνηση η τιμη να μεινει στο 0,15. Ομως ειδα πως η τιμη της επιδοτησης που εδωσαν απο το Υπυργειο ειναι μονο για τον Σεπτεμβρη. Οπότε δε μου λεει κανένας πως η τιμη δε θα αλλαξει δραματικα ή πως η επιχορηγηση θα μεινει σε αυτο το ποσοστο για να φτανει το 0,15 οπως ειναι τωρα. Η λογικη μου μου λεει πως μπορει αυτο το μηνα να χασω κατι αλλα τον επομενο μηνα ή ακόμα χειρότερα το Χειμώνα μπορεί να αλλάξει η φάση. Σωστά δε το σκέφτομαι ή είναι και παράγοντες που δεν έχω λάβει υπόψη μου σε αυτον τον υπολογισμό...
Προφανώς κάνω μέτρηση κάθε μήνα και δεν αφήνω έτσι αυθαίρετα να μου βαζουν "έναντι"  και έχω και νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maullives131 είπε

Διάβασα τα σχόλια αρκετών σε αυτό το λήμα και καταλήγω ότι είναι ένα καλό ρίσκο του myHomeEnter 0,245 (δυστυχώς δεν προλάβαμε την καλύτερη χρέωση γιατί είμασταν σκεπτικοί τότε...). Πήραν τηλέφωνο και μας έλεγαν να το διακόψουμε γιατι δε μας συμφέρει και πς έχει δεσμευτεί η κυβερνηση η τιμη να μεινει στο 0,15. Ομως ειδα πως η τιμη της επιδοτησης που εδωσαν απο το Υπυργειο ειναι μονο για τον Σεπτεμβρη. Οπότε δε μου λεει κανένας πως η τιμη δε θα αλλαξει δραματικα ή πως η επιχορηγηση θα μεινει σε αυτο το ποσοστο για να φτανει το 0,15 οπως ειναι τωρα. Η λογικη μου μου λεει πως μπορει αυτο το μηνα να χασω κατι αλλα τον επομενο μηνα ή ακόμα χειρότερα το Χειμώνα μπορεί να αλλάξει η φάση. Σωστά δε το σκέφτομαι ή είναι και παράγοντες που δεν έχω λάβει υπόψη μου σε αυτον τον υπολογισμό...
Προφανώς κάνω μέτρηση κάθε μήνα και δεν αφήνω έτσι αυθαίρετα να μου βαζουν "έναντι"  και έχω και νυχτερινό

Άμα κάθεσαι και πιστεύεις αυτά που λένε δεξιά και αριστερά για να πουλήσουν...τα έπιασες τα λεφτά σου!

Ξέρεις τι μαργαριτάρια έχω ακούσει από επίδοξους πωλητές εταιρειών παροχής ρεύματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Άμα κάθεσαι και πιστεύεις αυτά που λένε δεξιά και αριστερά για να πουλήσουν...τα έπιασες τα λεφτά σου!

Ξέρεις τι μαργαριτάρια έχω ακούσει από επίδοξους πωλητές εταιρειών παροχής ρεύματος;

Έχεις απόλυτο δίκιο. Επειδή μάλιστα πήραν τη μάνα μου και την επεισαν και κανόνισε να στείλουν κουριερ κιολας από δευτέρα αν το υπογράψει (είναι δύο σπίτια στο όνομα της το ρεύμα) οτι το σπάμε το συμβόλαιο τους πήρα να το διακόψω. Έκτοτε με έχουν πάρει 3 φορές τηλέφωνο αν το έχω σκεφτεί καλά και "τι με έκανε να έχω τέτοια δυσπιστία". Της είπα της κοπέλας οτι οκ ρεαλιστικά ας το δούμε αυτή τη στιγμή που μιλάμε όντως θα πληρώσω παραπάνω ρεύμα. Όμως ποιος μου λέει ότι τον Χειμώνα με μεγαλύτερη ζήτησε ρεύματος δε θα διαμορφωθεί η τιμή με την επιδότηση στα 0,5 πχ; Μου λέει η δέσμευση του ταμείου ενεργειακής μετάβασης... ότι δλδ εγώ θα εμπιστευόμουν την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δέσμευση ενός ταμείου που δημιουργήθηκε τώρα για τέτοιες επιδοτήσεις. Μου ανέφερε επίσης πως η ΔΕΗ δεν θέλει να έχει δυσαρεστημένους πελάτες και να σας κοροιδεύουμε. Της λέω δε θα μας κοροιδεύετε απλα οταν γίνει η βλακεία και σας πάρουμε τηλεφωνο να κλαφτούμε θα λέτε πολύ απλά πως δεν είσαστε αρμόδιοι ούτε δεσμευτήκατε ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ζητησω ενα τεραστιο ευχαριστω σε ολους που βοηθησαν να λυθει το αλυτο (mvp @ekrepali εφαγε νομιζω το μεγαλυτερο πρηξιμο) 

Βγηκε ο πρωτος λογαριασμος (Εκκαθαριστικος βεβαια σωστο ειναι αυτο? Ο πρωτος εναντι δεν θα πρεπε να ειναι?) και εχω χρεωση 0,229 αμην .....

Τωρα δεν χρειαζεται να κανω κατι αφου εχω παγια πληρωμη ? περιμενω και τραβανε τα λεφτα μονοι τους?

Screenshot_325.png.ab6986595a125afd38d8eab0fd281666.pngScreenshot_326.png.1f08d4c67d5698578d2a1ce6b7bc5b6c.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Θα ηθελα να ζητησω ενα τεραστιο ευχαριστω σε ολους που βοηθησαν να λυθει το αλυτο (mvp @ekrepali εφαγε νομιζω το μεγαλυτερο πρηξιμο) 

Βγηκε ο πρωτος λογαριασμος (Εκκαθαριστικος βεβαια σωστο ειναι αυτο? Ο πρωτος εναντι δεν θα πρεπε να ειναι?) και εχω χρεωση 0,229 αμην .....

Τωρα δεν χρειαζεται να κανω κατι αφου εχω παγια πληρωμη ? περιμενω και τραβανε τα λεφτα μονοι τους?

Screenshot_325.png.ab6986595a125afd38d8eab0fd281666.pngScreenshot_326.png.1f08d4c67d5698578d2a1ce6b7bc5b6c.png

Σόρυ αλλά πως το κατάφερες 1 μήνα να κάψεις μόνο 93kwh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 2gsgsn είπε

Καλησπέρα, έχω myHome Online στα 0,23€/kWh + ΚΟΤ, με τις υπάρχουσες επιδοτήσεις με συμφέρει να το γυρίσω στο απλό Γ1 + ΚΟΤ ;
Ευχαριστώ

μέχρι στιγμής ναι , άγνωστο τους επόμενους μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...