Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, AGGFORCE είπε

Ημουν στο my Home onliine 2 χρονια.Με την ληξη προχτες και χωρις να με ενημερωσουν,μου ανανεωσαν αυθαιρετα για 1 χρονο ακομη!! Εννοειται με 0,5/kwh.Ευτυχως το ειδα εγκαιρα και επικοινωνησα να μου το αλλαξουν σε Γ1....Θα πληρωσω ρητρα αποχωρησης απο το νεο συμβολαιο που  μου ενεργοποιησαν?

Κάνεις λάθος, δεν το ανανέωσαν αυθαίρετα, αυτό ακριβώς προέβλεπαν οι όροι του online όταν το υπέγραψες.

Και όχι, δεν θα πληρώσεις ρήτρα.

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Πλάκα που θα έχει ο δεδδηε που θα πρέπει να ψάχνει ιστορικά στοιχεία! Και πως θα τα συγκεντρώσει μηχανογραφικά πχ σε ενοικιαστή που αλλάζει σπίτι/πάροχο η σε περιπτώσεις νεόδμητων; Η ακόμα και κενών διαμερισμάτων που ξεκίνησαν από τώρα να κατοικούνται. Καραγκιοζιλίκια και στο τέλος θα επανέλθουν στο στυλ επιδοτώ ως 300 κιλοβατώρες και αντίο σας από εκεί και πέρα η με εισοδηματικά κριτήρια 

Ε καλά τώρα, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πίστεψε όλα αυτά περί στόχων μείωσης κατανάλωσης οι οποίοι θα προκύψουν βάση ιστορικότητας, απλά βάζουν επιλογές και καλά ώστε να πουν μετά ότι διάλεξαν την πιο δίκαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις λάθος, δεν το ανανέωσαν αυθαίρετα, αυτό ακριβώς προέβλεπαν οι όροι του online όταν το υπέγραψες.

σίγουρα το προβλέπει το συμβόλαιο , αλλά ο πάροχος έχει υποχρέωση να ενημερώσει πριν τη λήξη του συμβολαίου ,

χρήσιμο μιας και όλο και κάποιος θα φάει κανα μήνα ολόκληρο στα 0,50+ μέχρι να το καταλάβει

14 ώρες πριν, steliosnats είπε

Καταλαβα. Γινεται και ηλεκτρονικα αμφοσβητηση του ποσου??Και Στην αμφισβητηση τι γραφω ?αυτο??οτι λειπει η εκπτωση αυτη??

ναι , ή στέλνεις αυτό συμπληρωμένο ή στείλε email με αυτά τα στοιχεία απο το pdf με τίτλο

"αμφισβήτηση λογαριασμού τάδε*)  (*κάπου γράφει αριθμό λογαριασμού)

αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες προχωράς μέσω myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα το προβλέπει το συμβόλαιο , αλλά ο πάροχος έχει υποχρέωση να ενημερώσει πριν τη λήξη του συμβολαίου ,

χρήσιμο μιας και όλο και κάποιος θα φάει κανα μήνα ολόκληρο στα 0,50+ μέχρι να το καταλάβει

Ο πάροχος έχει υποχρέωση να ενημερώσει πριν την λήξη του συμβολαίου μόνο στην περίπτωση που αλλάξει μονομερώς τους όρους, αν δεν αλλάξει τίποτα τότε γίνεται αυτό που προβλέπει το συμβόλαιο.

Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Πάντως δεν νομίζω η ΔΕΗ να καθυστερήσει όσο λες, δεν την συμφέρει ούτε αυτή, θα τον πάει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο Γ1 ώστε να εισπράτει 0,78 αντί για 0,50+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο πάροχος έχει υποχρέωση να ενημερώσει πριν την λήξη του συμβολαίου μόνο στην περίπτωση που αλλάξει μονομερώς τους όρους, αν δεν αλλάξει τίποτα τότε γίνεται αυτό που προβλέπει το συμβόλαιο.

Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 19
Διάρκεια
Με την επιφύλαξη της παρ. 1 του άρθρου 29 του παρόντος, η διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας καθορίζεται με συμφωνία των μερών. Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής υποχρεούται να υπενθυμίζει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική, στον Πελάτη την επερχόμενη λήξη της Σύμβασης ένα (1) μήνα πριν την επέλευση αυτής, καθώς και το δικαίωμα αλλαγής Προμηθευτή.

αναφερόμουν στον ΚΠΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω να ασχοληθώ με το θέμα από τον Απρίλιο που έκανα το online με 0.17. Το αν συμφέρει η όχι φαντάζομαι είναι πολύ ρευστό θέμα και δεν μπορεί κάποιος να μου το απαντήσει με το χέρι ατην καρδιά. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω κοτΒ και νυχτερινό ταυτόχρονα. Ενώ μου είχαν πει ότι θα παίρνω την έκπτωση από 0.17 στο ημέρας και από  0.13 στο νυχτερινό βλέπω ότι όλες οι kWh τιμολογούνται με 0.17 και μπαίνει η έκπτωση των 0.045 σε αυτήν την τιμη. Δεν συνδυάζεται η έκπτωση μου με το νυχτερινό? Δηλαδή τσάμπα το έχω ας πούμε όσο είμαι στο κοτ??? Εάν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει τελικά ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ και καλό χειμώνα με πολύ κουράγιο σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αναφερόμουν στον ΚΠΗΕ

Δεν τον είχα υπόψιν.

Τώρα στην περίπτωση του φίλου η ΔΕΗ δεν μπορεί να ισχυριστεί πως έχει στείλει επιστολή? Ρωτάω γιατί από ότι ξέρω δεν στέλνει συστημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν τον είχα υπόψιν.

Τώρα στην περίπτωση του φίλου η ΔΕΗ δεν μπορεί να ισχυριστεί πως έχει στείλει επιστολή? Ρωτάω γιατί από ότι ξέρω δεν στέλνει συστημένα.

αν έστειλε επιστολή/πήρε τηλ/έστειλε email ,  βαραίνει τον πάροχο η απόδειξη

για λίγες μέρες δε νομίζω οτι θα ασχοληθεί ο @AGGFORCE, απλά πρέπει να το γυρίσει άμεσα σε Γ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agaviot είπε

Ενώ μου είχαν πει ότι θα παίρνω την έκπτωση από 0.17 στο ημέρας και από  0.13 στο νυχτερινό βλέπω ότι όλες οι kWh τιμολογούνται με 0.17 και μπαίνει η έκπτωση των 0.045 σε αυτήν την τιμη. Δεν συνδυάζεται η έκπτωση μου με το νυχτερινό? Δηλαδή τσάμπα το έχω ας πούμε όσο είμαι στο κοτ???

Αν ξεπεράσεις το όριο του κοτ, τότε μετράνε με νυκτερινή τιμολόγιση. Επίσης οι kwh που καταναλώνεις την νύχτα έχουν μικρότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AGGFORCE said:

Ημουν στο my Home onliine 2 χρονια.Με την ληξη προχτες και χωρις να με ενημερωσουν,μου ανανεωσαν αυθαιρετα για 1 χρονο ακομη!! Εννοειται με 0,5/kwh.Ευτυχως το ειδα εγκαιρα και επικοινωνησα να μου το αλλαξουν σε Γ1....Θα πληρωσω ρητρα αποχωρησης απο το νεο συμβολαιο που  μου ενεργοποιησαν?

Δεν σου είχαν στείλει επιστολή για μετάβαση στο My Home Open; Γιατί έως τώρα όσων λήγει το διετές σταθερό έστελναν επιστολή για μετάβαση σε νέο κυμαινόμενο και σε κάθε περίπτωση όχι συνέχιση του σταθερού προγράμματος στο οποίο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, agaviot είπε

Δηλαδή τσάμπα το έχω ας πούμε όσο είμαι στο κοτ???

έχει χιλιοαναλυθεί στο νήμα ΚΟΤ

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Δεν σου είχαν στείλει επιστολή για μετάβαση στο My Home Open; Γιατί έως τώρα όσων λήγει το διετές σταθερό έστελναν επιστολή για μετάβαση σε νέο κυμαινόμενο και σε κάθε περίπτωση όχι συνέχιση του σταθερού προγράμματος στο οποίο είναι.

γιατί δεν έχει βγει ακόμα το open , μέχρι να βγει περνάνε σε αορίστου με τις νέες τιμές στο πρόγραμμα που ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, korakios said:

έχει χιλιοαναλυθεί στο νήμα ΚΟΤ

γιατί δεν έχει βγει ακόμα το open , μέχρι να βγει περνάνε σε αορίστου με τις νέες τιμές στο πρόγραμμα που ήταν

Όντως ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει λεπτομέρειες για το open, αν και προσωπικά θεωρώ απλά θα είναι το νέο όνομα του Γ1, στο πλαίσιο της μοντερνοποίησης της ΔΕΗ και δεν θα είναι νέο πρόγραμμα. 

Απλά έχει ενδιαφέρον να μας πει ο χρήστης αν έλαβε κάποια επικοινωνία από τη ΔΕΗ γιατί φαίνεται να αναφέρει ότι του το ανανέωσαν για ένα χρόνο και όχι αορίστου και με τη τωρινή τιμή. Δε ξέρω πως τα αντιλήφθηκε αυτά χωρίς να λάβει κάποια επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Πλάκα που θα έχει ο δεδδηε που θα πρέπει να ψάχνει ιστορικά στοιχεία! Και πως θα τα συγκεντρώσει μηχανογραφικά πχ σε ενοικιαστή που αλλάζει σπίτι/πάροχο η σε περιπτώσεις νεόδμητων; Η ακόμα και κενών διαμερισμάτων που ξεκίνησαν από τώρα να κατοικούνται. Καραγκιοζιλίκια και στο τέλος θα επανέλθουν στο στυλ επιδοτώ ως 300 κιλοβατώρες και αντίο σας από εκεί και πέρα η με εισοδηματικά κριτήρια 

Φαντασου τωρα να εχεις παιδι που να σπουδαζει πως θα επιλεξεις ρευμα για αυτο το σπιτι? Ασε που αμα ειναι σε καμια πολη που ποιανει τρελα κρυα παει .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σε σχέση με την οριζοντιότητα των μέτρων & τα διαφορετικά ποσά επιδότησης ανά kWh & τους διάφορες κόφτες, θα πρέπει να έχουμε και στο νου μας πως τώρα επιδοτούνται όλες οι κατοικίες, πρώτες, δεύτερες, εξοχικά, τροχοβίλες, κοντέινερς.

Σε δεύτερο χρόνο θα είναι αυτό που θα λήξει (τελειωτικώς) και εκεί ενδεχομένως φανεί η αξία των υπογεγραμμένων 0.17€ & -γιατί όχι- 0.23€ σταθερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ελαβα καμμια επιστολή,ουτε ενημέρωση με εμαιλ.Μαλιστα μου ειπαν οτι επρεπε εγω να τους στειλω γραπτως οτι δεν επιθυμώ να ανανεωθει το ονλινε για επιπλέον 1ετος.

Φυσικά και έπρεπε να με ενημερώσουν γιατι η τιμη της kwh 5πλασιαστηκε.Εδω ιδιωτες παροχοι σε ενημερώνουν οτι το τρεχον συμβολαιο σου δεν σε συμφέρει(π χ. η Ελπεντισον την αδερφή μου).Η ΔΕΗ υποτίθεται θα έπρεπε να ειναι 1 κλικ πιο ευαισθητη σε αυτο.Το μονο που ηξεραν ειναι, υπουλα να μου 5πλασιασουν τον λογαριασμό αντι να με ριξουν στο Γ1....τελικα τα ιδια σκ..ειναι ολοι τους.

 

 

Επεξ/σία από AGGFORCE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vali είπε

Αν ξεπεράσεις το όριο του κοτ, τότε μετράνε με νυκτερινή τιμολόγιση. Επίσης οι kwh που καταναλώνεις την νύχτα έχουν μικρότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου. Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...