Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, korakios είπε

σε μη κύριες ήταν μονόδρομος το online/enter με 0,17-0,18

Και εγω στο εξοχικο το Γ1 εχω, τι κανουμε? Το αλλαζουμε σε κατι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Και εγω στο εξοχικο το Γ1 εχω, τι κανουμε? Το αλλαζουμε σε κατι τωρα?

To online/enter ήταν μονόδρομος, τώρα αφήνεις το Γ1 όπως είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση αν και αυτονοητη:

Οι αυξησεις αφορουν το κοματι της προμηθειας του παροχου και οτι ΦΠΑ αναλογει σε αυτη την αυξηση και οχι το συνολο του λογαιασμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ στο εξοχικό έχω ακόμα 0,105...Με βλέπω το χειμώνα να την βγάζω εκεί!!!!!!!!

Home office και 1 φορά την εβδομάδα τα ραντεβού στο γραφείο.

Οταν ληξει θα  πας αυτοματα στο open χωρις σταθερη χρεωση καθε μηνα  αλλα με κρατικη επιδοτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Υπέγραψα το πρωί για το Γ1.  Έκπτωση συνεπείς (5%) παίρνει; 

Επίσης ποτέ θα γίνει η μεταφορά του (τώρα είμαι elpedison);

Όχι, δεν παίρνει. Συνήθως 3-5 εργάσιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν ληξει θα  πας αυτοματα στο open χωρις σταθερη χρεωση καθε μηνα  αλλα με κρατικη επιδοτηση 

Είναι μέχρι 11/2023 (Μέχρι στιγμής βέβαια!!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρόγραμμα με πληρωμή μέσω προπληρωμένης κάρτας ξεχάστηκα το περασμένο μήνα και έκανα πληρωμή με έμβασμα...

...θυμάμαι πριν κάποιους μήνες είχε αναφερθεί ότι σε παρόμοια περίπτωση, αλλά με επανειλημμένα "κρούσματα" (2-3 συνεχόμενες πληρωμές χωρίς τη προεπιλεγμένη κάρτα), το πρόγραμμα είχε αναιρεθεί και είχε μπλέξιμο μετά για την επαναφορά.

Εχουν υπάρξει άλλες τέτοιες περιπτώσεις; Η κατάληξη;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, definitio είπε

Σε πρόγραμμα με πληρωμή μέσω προπληρωμένης κάρτας ξεχάστηκα το περασμένο μήνα και έκανα πληρωμή με έμβασμα...

...θυμάμαι πριν κάποιους μήνες είχε αναφερθεί ότι σε παρόμοια περίπτωση, αλλά με επανειλημμένα "κρούσματα" (2-3 συνεχόμενες πληρωμές χωρίς τη προεπιλεγμένη κάρτα), το πρόγραμμα είχε αναιρεθεί και είχε μπλέξιμο μετά για την επαναφορά.

Εχουν υπάρξει άλλες τέτοιες περιπτώσεις; Η κατάληξη;

Διαβασε το μοναδικο sticky post αυτου του τεραστιου thread :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Washcloud

Παιδιά συγνώμη που διατύπωσα στο άλλο νήμα την ερώτησή μου.

Σε ευχαριστώ Washcloud για τις πληροφορίες.

Τελικά το έκανα με το e-contract όπως είπε η Αθηνά. Ελπίζω να μην έρθει το εγκεφαλικό στον πρώτο λογαριασμό.

Καλά ναι, η σέλφι ασχολίαστη (αλλά λέω κάτσε τώρα να το κάνουμε, να φεύγουμε απ' τον άλλο τον πάροχο) και ήταν και λίγο παίδεμα με τα έγγραφα που τα έστελνα και τα ξανα-έστελνα αλλά οκ τελικά όλα καλά.

Μου έκανε και καλή εντύπωση που τους πήρα τηλέφωνο στο 800-900-1000 για να τους πω ότι κάτι πάει στραβά με τα έγγραφα και μίλησα άμεσα με υπάλληλο και μάλιστα η κλήση ήταν δωρεάν. Το λογικό δηλαδή μου έκανε καλή εντύπωση. Σε αντίθεση με τον άλλο πάροχο που έπαιρνες το πενταψήφιο και με κακή αναμονή και χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Οκτώβριο ωστόσο πιθανόν να υπάρξουν τροποποιήσεις. Υπενθυμίζεται ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει συστήσει οι επιδοτήσεις να μην έχουν οριζόντιο χαρακτήρα αλλά να δίνονται σε συνδυασμό με κίνητρα για μείωση της κατανάλωσης. Επίσης από τον Οκτώβριο υπεισέρχεται στην εξίσωση και ο παράγοντας της θέρμανσης για τους χειμερινούς μήνες. 

Στο πλαίσιο αυτό εξετάζεται το ενδεχόμενο να παύσουν οι οριζόντιες επιδοτήσεις και αυτές να συναρτώνται μεταξύ άλλων και με το ύψος της κατανάλωσης προκειμένου να δοθεί κίνητρο για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για τις χαμηλότερες καταναλώσεις οι επιδοτήσεις θα είναι υψηλότερες. 

Σε κάθε περίπτωση οι αποφάσεις για το ύψος και τη μορφή των επιδοτήσεων στο ρεύμα αναμένεται να οριστικοποιηθούν στο αμέσως επόμενο διάστημα.

Συνεπώς, όσοι σκεφτόμαστε (έχω και καμπόσο καιρό) να φύγουμε από το 0,17€/kWh, λίγη υπομονή ακόμα.

Πηγή: https://energypress.gr/news/kanonika-opos-ehoyn-anaggelthei-oi-epidotiseis-reymatos-toy-septemvrioy-para-ta-nea-dedomena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Για τον Οκτώβριο ωστόσο πιθανόν να υπάρξουν τροποποιήσεις. Υπενθυμίζεται ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει συστήσει οι επιδοτήσεις να μην έχουν οριζόντιο χαρακτήρα αλλά να δίνονται σε συνδυασμό με κίνητρα για μείωση της κατανάλωσης. Επίσης από τον Οκτώβριο υπεισέρχεται στην εξίσωση και ο παράγοντας της θέρμανσης για τους χειμερινούς μήνες. 

Στο πλαίσιο αυτό εξετάζεται το ενδεχόμενο να παύσουν οι οριζόντιες επιδοτήσεις και αυτές να συναρτώνται μεταξύ άλλων και με το ύψος της κατανάλωσης προκειμένου να δοθεί κίνητρο για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για τις χαμηλότερες καταναλώσεις οι επιδοτήσεις θα είναι υψηλότερες. 

Σε κάθε περίπτωση οι αποφάσεις για το ύψος και τη μορφή των επιδοτήσεων στο ρεύμα αναμένεται να οριστικοποιηθούν στο αμέσως επόμενο διάστημα.

Συνεπώς, όσοι σκεφτόμαστε (έχω και καμπόσο καιρό) να φύγουμε από το 0,17€/kWh, λίγη υπομονή ακόμα.

Πηγή: https://energypress.gr/news/kanonika-opos-ehoyn-anaggelthei-oi-epidotiseis-reymatos-toy-septemvrioy-para-ta-nea-dedomena

ίσως αλλάξουνε πάλι το ύψος της επιδότησης όπως παλιότερα με κλίμακες 150/300/kw/μήνα

θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...