Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Τον Δεκέμβριο είναι η επόμενη καταμέτρηση.

Εμενα δεν με νοιάζει το να δώσω ξεχωριστές μετρήσεις για το νυχτερινό η το μέρας. Με νοιάζει να δώσω κανονικα όλη την κατανάλωση για να βγει ο λογαριασμός. Εάν η ενημέρωση που λες γινετε στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση η οποία είναι τον Δεκέμβριο πάει να πει ότι θα έχουν περάσει και 3 συνεχόμενοι μήνες χωρίς λογαριασμό άρα θα με πετάξει από το online.  Οποτε μάλλον δεν κατάλαβες καλα την ερώτηση μου.

Για την ενημέρωση του ποτε γινετε το νυχτερινό το ξερω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές για αυτό και η ερώτηση μου δεν αφορούσε αυτό.

Όχι φίλε μου, εσύ δεν έχεις καταλάβει καλά κάτι, το να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα στη ΔΕΗ (e self - metering) είναι προαιρετικό, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να λαμβάνεις λογαριασμό κάθε μήνα. Αν δώσεις ένδειξη στο ebill τότε βγαίνει λογαριασμός "έναντι πελάτη", αν δεν δώσεις βγαίνει "έναντι", δεν παραλείπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ.

Εχω σταθερό σταθερή χρέωση Home enter με χρέωση 0.18 και νυχτερινο 0.13 . Με πήρα  τηλέφωνο για να αλλάξω το πρόγραμμα σε Γ1 γιατί κατά τα λεγόμενα του βγαίνει πιο φτηνά με την επιδότηση του κράτους.  Εμένα κάτι μου μυρίζει, εσείς σαν πιο έμπειροι γνωρίζετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Παιδιά καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ.

Εχω σταθερό σταθερή χρέωση Home enter με χρέωση 0.18 και νυχτερινο 0.13 . Με πήρα  τηλέφωνο για να αλλάξω το πρόγραμμα σε Γ1 γιατί κατά τα λεγόμενα του βγαίνει πιο φτηνά με την επιδότηση του κράτους.  Εμένα κάτι μου μυρίζει, εσείς σαν πιο έμπειροι γνωρίζετε κάτι;

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα γι αυτό μπήκα να ρωτήσω. Συμφέρει; Γιατι και εμένα κάτι μ μυρίζει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα ψεμματα δεν ειπανε

0,149  και το νυχτερινο 0.108 ειναι στο Γ1

αυτον τον μηνα

Αλλα οκ εταιρια να σε παιρνει για να δωσεις λιγοτερο απο οσα δινεις ειναι σπανιο φαινομενο  δεν μου εχει τυχει 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takis94 είπε

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα γι αυτό μπήκα να ρωτήσω. Συμφέρει; Γιατι και εμένα κάτι μ μυρίζει…

Με τις επιδοτήσεις του Σεπτεμβρίου συμφέρει η αλλαγή σε Γ1, αλλά κανείς δεν ξέρει αν και σε ποιο ύψος θα τις συνεχίσουν. 

Δες εδώ πχ. (ανεπιβεβαιωτες) πληροφορίες ότι θα κόψουν από τις επιδοτήσεις ρεύματος για να τις δώσουν στο πετρέλαιο:

https://www.ienergeia.gr/xristika/18812/pos-tha-ginei-i-epistrofi-sti-thermansi-me-petrelaio

Όλα ρευστά είναι. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Παιδιά καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ.

Εχω σταθερό σταθερή χρέωση Home enter με χρέωση 0.18 και νυχτερινο 0.13 . Με πήρα  τηλέφωνο για να αλλάξω το πρόγραμμα σε Γ1 γιατί κατά τα λεγόμενα του βγαίνει πιο φτηνά με την επιδότηση του κράτους.  Εμένα κάτι μου μυρίζει, εσείς σαν πιο έμπειροι γνωρίζετε κάτι;

Εμείς σαν πιο έμπειροι διαβάζουμε τις τελευταίες 10 σελίδες πριν ρωτήσουμε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Παιδιά καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλώ.

Εχω σταθερό σταθερή χρέωση Home enter με χρέωση 0.18 και νυχτερινο 0.13 . Με πήρα  τηλέφωνο για να αλλάξω το πρόγραμμα σε Γ1 γιατί κατά τα λεγόμενα του βγαίνει πιο φτηνά με την επιδότηση του κράτους.  Εμένα κάτι μου μυρίζει, εσείς σαν πιο έμπειροι γνωρίζετε κάτι;

Ποιός σε πήρε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

ότι θα κόψουν από τις επιδοτήσεις ρεύματος για να τις δώσουν στο πετρέλαιο

Αν συμβεί κάτι τέτοιο,αυτόματα θα καταρρεύσει η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας η οποία θα παρασύρει και την ψευδαίσθηση της ασφάλειας του σταθερού τιμολογίου.Σταθερό τιμολόγιο υφίσταται όσο η αγορά είναι σταθερή.Όταν η αγορά κάνει μπουμ,τα σταθερά είτε θα αναπροσαρμοστούν σε καινούργια τιμή που θα καθοριστεί απο το μπουμ είτε θα καταργηθούν μόλις γίνει το μπουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 1:19 ΜΜ, Joshua21 είπε

Όχι φίλε μου, εσύ δεν έχεις καταλάβει καλά κάτι, το να δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα στη ΔΕΗ (e self - metering) είναι προαιρετικό, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να λαμβάνεις λογαριασμό κάθε μήνα. Αν δώσεις ένδειξη στο ebill τότε βγαίνει λογαριασμός "έναντι πελάτη", αν δεν δώσεις βγαίνει "έναντι", δεν παραλείπεται.

Στη δική μου περίπτωση μπήκε νέος μετρητής λόγω νυχτερινού στις 7/7, την ίδια μέρα εκδόθηκε λογαριασμος με την ένδειξη που πήρε ο τεχνικός όταν έγινε η αλλαγή και έκτοτε δεν έχει βγει άλλος λογαριασμός. Δηλαδή για το μήνα Αύγουστο, που εγώ δεν μπορούσα να δώσω ένδειξη λόγω της αλλαγής, δεν βγήκε έναντι. Στις 9 Σεπτεμβρίου περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση οπότε τότε θα γίνει η εκκαθάριση και θα βγει ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Στη δική μου περίπτωση μπήκε νέος μετρητής λόγω νυχτερινού στις 7/7, την ίδια μέρα εκδόθηκε λογαριασμος με την ένδειξη που πήρε ο τεχνικός όταν έγινε η αλλαγή και έκτοτε δεν έχει βγει άλλος λογαριασμός. Δηλαδή για το μήνα Αύγουστο, που εγώ δεν μπορούσα να δώσω ένδειξη λόγω της αλλαγής, δεν βγήκε έναντι. Στις 9 Σεπτεμβρίου περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση οπότε τότε θα γίνει η εκκαθάριση και θα βγει ο λογαριασμός.

Απίστευτο μου φαίνεται να εκδόθηκε λογαριασμός την ίδια μέρα που πάρθηκε η ένδειξη, συνήθως χρειάζεται να περάσουν τουλάχιστον 3 ημέρες, είσαι σίγουρος πως έτσι ακριβώς έγινε, ήσουν μπροστά στην αλλαγή μετρητή και σημείωσες την ένδειξη του παλιού? Μήπως την ημερομηνία της αλλαγής θα εκδιδόταν ούτως ή άλλως λογαριασμός? Ο λογαριασμός αυτός είχε σήμανση "έκτακτος" πάνω?

Όσο για το άλλο που γράφεις. πολλοί συμφορουμίτες έχουν παραπονεθεί ότι δεν τους ήρθε λογαριασμός τον Αύγουστο.

Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα από πρώτο χέρι είναι ότι εφόσον είναι ενεργοποιημένος ο μηνιαίος λογαριασμός σου έρχεται ούτως ή άλλως κάθε μήνα, έναντι πελάτη αν δώσεις ένδειξη, σκέτος έναντι αν δεν δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Απίστευτο μου φαίνεται να εκδόθηκε λογαριασμός την ίδια μέρα που πάρθηκε η ένδειξη, συνήθως χρειάζεται να περάσουν τουλάχιστον 3 ημέρες, είσαι σίγουρος πως έτσι ακριβώς έγινε, ήσουν μπροστά στην αλλαγή μετρητή και σημείωσες την ένδειξη του παλιού? Μήπως την ημερομηνία της αλλαγής θα εκδιδόταν ούτως ή άλλως λογαριασμός? Ο λογαριασμός αυτός είχε σήμανση "έκτακτος" πάνω?

Όσο για το άλλο που γράφεις. πολλοί συμφορουμίτες έχουν παραπονεθεί ότι δεν τους ήρθε λογαριασμός τον Αύγουστο.

Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα από πρώτο χέρι είναι ότι εφόσον είναι ενεργοποιημένος ο μηνιαίος λογαριασμός σου έρχεται ούτως ή άλλως κάθε μήνα, έναντι πελάτη αν δώσεις ένδειξη, σκέτος έναντι αν δεν δώσεις.

Δεν ήμουν μπροστά στην αλλαγή αλλά έγινε σίγουρα 7/7 γιατί με πήραν τηλέφωνο όταν ήμουν στη δουλειά και μου λένε είμαστε από κάτω και θα κόψουμε το ρεύμα για να αλλάξουμε μετρητη.

Όσο για το λογαριασμό δεν είχε ένδειξη έκτακτος, εκκαθαριστικός έλεγε. Και το ίδιο πρωί είχα πάρει ένδειξη και ήταν ίδια με αυτή που ειχε στο λογαριασμό. Να πω βέβαια ότι ο λογαριασμός ναι μεν γράφει ημερομηνία έκδοσης 7/7 αλλά εγώ τον πήρα 3-4 μέρες μετά 

Εφόσον όπως λες είχαν και άλλοι θέμα με τον Αύγουστο ίσως να είχαν πάει διακοπές τα παιδιά και για αυτό να μην μου έστειλαν λογαριασμό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όσο για το λογαριασμό δεν είχε ένδειξη έκτακτος, εκκαθαριστικός έλεγε. Και το ίδιο πρωί είχα πάρει ένδειξη και ήταν ίδια με αυτή που ειχε στο λογαριασμό. Να πω βέβαια ότι ο λογαριασμός ναι μεν γράφει ημερομηνία έκδοσης 7/7 αλλά εγώ τον πήρα 3-4 μέρες μετά 

Δεν έχει σημασία πότε τον πήρες, τα sms και e-mail που σε ειδοποιούν για την έκδοση δεν έρχονται αμέσως, καθυστερούν λίγο, για το διάστημα ανάμεσα στην ημερομηνία καταμέτρησης και στην έκδοση λέω που ποτέ δεν είναι μικρότερο από 3 ημέρες, αυτό μου φάνηκε περίεργο.

29 λεπτά πριν, vali είπε

Όταν γίνεται αλλαγή μετρητή, βγαίνει πάντα εκκαθαριστικός με τις ενδείξεις του παλιού μετρητή.

Σε δύο περιπτώσεις που ξέρω δεν έγινε έτσι, βγήκε εκκαθαριστικός αμέσως μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, ο οποίος είχε 3 διαφορετικές καταχωρήσεις, η μία με ότι είχε γράψει ο παλιός μετρητής, και οι άλλες δύο με όσα είχε γράψει ημέρας και νύχτας ο νέος μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...