Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, steliosnats είπε

Ευχαριστω. Θα στείλω.  

Το συμβόλαιο εληξε 02.06...και αυτός ο εναντι ειναι απο 17.06 εως 18.08! Αν σε βοηθαει

...γενικά καλό είναι όταν ανεβάζουμε λογαριασμούς, να τους ανεβάζουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ (και σε "ηλεκτρονική μορφή" - όχι φωτός. Έχοντας κατά τ' άλλα φυσικά σβήσει προσωπικά δεδομένα). Γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες στους λογαριασμούς που είναι χρήσιμες για να βγούν συμεπράσματα (και "μισοί" λογαριασμοί, αποτρέπουν το μάτι όποιου θελήσει ν ασχοληθεί). Τεσπα, το θέμα είναι στην περίπτωσή σου ότι α) "οι διαφορετικές χρεώσεις κιλοβατώρας" αφορούν τις ανάλογες περιόδους που ήσουν σε συγκεκριμένα προγράμματα (το σταθερό και το Γ1) όπως ήδη είπαμε και β) εκείνο το "χρεώσεις προ 1/8" καλύτερα να σου εξηγήσουν πρώτα από την ίδια την ΔΕΗ τί φρούτο είναι. Και μας λες μετά κι εμάς και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα έχω enter + από τον Μάρτιο 

παιζει η ΔΕΗ να μου το κόψει πριν τον χρόνο ;

τωρα νομίζω είναι στα 0.18 σταθερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Καλημέρα έχω enter + από τον Μάρτιο 

παιζει η ΔΕΗ να μου το κόψει πριν τον χρόνο ;

τωρα νομίζω είναι στα 0.18 σταθερό 

Δεν θα σου αλλάξει τιμολόγηση μέχρι να λήξει το συμβόλαιο.

Οι εναλλακτικοί μέχρι στιγμής άλλαξαν μονομερώς σταθερά συμβόλαια μετά το πέρας του εξάμηνου (τους δίνει το δικαίωμα ο νόμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2022 στις 5:40 ΜΜ, korakios είπε

Ιούνιο έχει λίγες μέρες που τότε παίρναν 0,10 επιδότηση οι μη κύριες και απο Ιούλιο έμπαινε ΤΕΜ σε όλους

ας ποστάρει ο @pontez2 τις αναλυτικές χρεώσεις αν θέλει

Spoiler

spacer.png

@man22και @korakios @Joshua21 εβαλα και τις αναλυτικές. 

Δήμος 36 ευρω, ΕΡΤ 6,5 ευρώ.

Ασφαλώς πρόκειται για κυρια κατοικία

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

@man22και @korakios @Joshua21 εβαλα και τις αναλυτικές. 

Δήμος 36 ευρω, ΕΡΤ 6,5 ευρώ.

Ασφαλώς πρόκειται για κυρια κατοικία

οι ΤΕΜ σωστές είναι αλλά σου φάγανε την έκπτωση ενέργειας 30% που έκανε η ΔΕΗ μέχρι 1/8 ,  ~7€
επίσης τα 67,39 είναι ρήτρα της περιόδου (με υπολογισμό ένα μήνα πριν)

Spoiler


4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δήμος 36 ευρω, ΕΡΤ 6,5 ευρώ.

δεν παιζουν ρόλο

ζήτα ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδω λέει ότι απο το 2023 θα είναι λιγότερη η επιδότηση αρα ποίος ξέρει τι μας περιμένει διότι ρον Ιανουαρίο θα έχουν περάσει 6 μηνεςαπο εμας του τελευταίους που καμαμε το online ιποτε θαμπορούν να το σπασουν.......ποίος ξέρει ίσως κάνουν εκλογές τον Μάρτιο ://www.kathimerini.gr/economy/562025227/psalidi-apo-2023-se-epidotiseis-ton-logariasmon-reymatos/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, man22 είπε

 Εδω λέει ότι απο το 2023 θα είναι λιγότερη η επιδότηση αρα ποίος ξέρει τι μας περιμένει διότι ρον Ιανουαρίο θα έχουν περάσει 6 μηνεςαπο εμας του τελευταίους που καμαμε το online ιποτε θαμπορούν να το σπασουν.......ποίος ξέρει ίσως κάνουν εκλογές τον Μάρτιο ://www.kathimerini.gr/economy/562025227/psalidi-apo-2023-se-epidotiseis-ton-logariasmon-reymatos/ 

Οι τελευταίοι έχουν κάνα χρόνο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα είμαι στο online και κάθε μηνα μπαίνω και δίνω εγώ τις μετρήσεις στο ρολόι. Την πέμπτη ήρθαν από τον ΔΕΔΗΕ και μου έβαλαν καινούργιο ηλεκτρονικο μετρητή γιατί πριν 5 μήνες είχα κανει αίτηση για νυχτερινο.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 6 του μηνός πρέπει να δώσω καταμέτρηση στο site του ebill για να βγει ο λογαριασμος και ειμαι σιγουρος οτι το να βαλω τις 27kw που εχω καψει απο προχθες μεχρι σημερα δεν ειναι σωστο.

Φανταζομαι ο τεχνικος που ηρθε και αλλαξε τον μετρητη πηρε καταμετρηση του προηγουμενο ρολογιου και θα μου βγει λογαριασμος κανονικα?

Εχει τυχει σε καποιον αλλον το ιδιο και γνωριζει?

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Παιδιά καλημέρα είμαι στο online και κάθε μηνα μπαίνω και δίνω εγώ τις μετρήσεις στο ρολόι. Την πέμπτη ήρθαν από τον ΔΕΔΗΕ και μου έβαλαν καινούργιο ηλεκτρονικο μετρητή γιατί πριν 5 μήνες είχα κανει αίτηση για νυχτερινο.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 6 του μηνός πρέπει να δώσω καταμέτρηση στο site του ebill για να βγει ο λογαριασμος και ειμαι σιγουρος οτι το να βαλω τις 27kw που εχω καψει απο προχθες μεχρι σημερα δεν ειναι σωστο.

Φανταζομαι ο τεχνικος που ηρθε και αλλαξε τον μετρητη πηρε καταμετρηση του προηγουμενο ρολογιου και θα μου βγει λογαριασμος κανονικα?

Εχει τυχει σε καποιον αλλον το ιδιο και γνωριζει?

Ευχαριστω πολυ.

Στη δικη μου περιπτωση επειδη εγινε αλλαγη μετρητη και σε εμενα λογω νυχτερινου πηραν μετρησεις απο τον προηγουμενο παλιο μετρητη ωστε να βγει εκκαθαριστικος λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Παιδιά καλημέρα είμαι στο online και κάθε μηνα μπαίνω και δίνω εγώ τις μετρήσεις στο ρολόι. Την πέμπτη ήρθαν από τον ΔΕΔΗΕ και μου έβαλαν καινούργιο ηλεκτρονικο μετρητή γιατί πριν 5 μήνες είχα κανει αίτηση για νυχτερινο.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 6 του μηνός πρέπει να δώσω καταμέτρηση στο site του ebill για να βγει ο λογαριασμος και ειμαι σιγουρος οτι το να βαλω τις 27kw που εχω καψει απο προχθες μεχρι σημερα δεν ειναι σωστο.

Φανταζομαι ο τεχνικος που ηρθε και αλλαξε τον μετρητη πηρε καταμετρηση του προηγουμενο ρολογιου και θα μου βγει λογαριασμος κανονικα?

Εχει τυχει σε καποιον αλλον το ιδιο και γνωριζει?

Ευχαριστω πολυ.

Καλησπερα... Ο τεχνικος πηρε τις μετρησεις ... Τα εχει δωσει μεσα στον Δεδδηε... Κανονικα ποτε ειναι να γινει η τακτικη  καταμετρηση σου... Τοτε θα θα τα δεις ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Παιδιά καλημέρα είμαι στο online και κάθε μηνα μπαίνω και δίνω εγώ τις μετρήσεις στο ρολόι. Την πέμπτη ήρθαν από τον ΔΕΔΗΕ και μου έβαλαν καινούργιο ηλεκτρονικο μετρητή γιατί πριν 5 μήνες είχα κανει αίτηση για νυχτερινο.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 6 του μηνός πρέπει να δώσω καταμέτρηση στο site του ebill για να βγει ο λογαριασμος και ειμαι σιγουρος οτι το να βαλω τις 27kw που εχω καψει απο προχθες μεχρι σημερα δεν ειναι σωστο.

Φανταζομαι ο τεχνικος που ηρθε και αλλαξε τον μετρητη πηρε καταμετρηση του προηγουμενο ρολογιου και θα μου βγει λογαριασμος κανονικα?

Εχει τυχει σε καποιον αλλον το ιδιο και γνωριζει?

Ευχαριστω πολυ.

Αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές, προς το παρόν ΔΕΝ μπορείς να δίνεις ενδείξεις. Θα μπορέσεις όταν ενημερωθούν τα συστήματα του ΔΕΔΔΗΕ και της ΔΕΗ για τους νέους αριθμούς μετρητών και τις νέες ενδείξεις, και αυτό θα γίνει αφού περάσουν την προγραμματισμένη ημερομηνία για καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Για να βαλεις καινουργιο μετρητη για να μπεις σε προγραμμα με νυχτερινο, πληρωνεις καποιο ποσο?

Καλησπερα... Ναι φυσικα 42,16 Ευρω..Κανεις αιτηση στον Δεδηηε..

 

 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Ο τεχνικος πηρε τις μετρησεις ... Τα εχει δωσει μεσα στον Δεδδηε... Κανονικα ποτε ειναι να γινει η τακτικη  καταμετρηση σου... Τοτε θα θα τα δεις ολα...

Τον Δεκέμβριο είναι η επόμενη καταμέτρηση.

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές, προς το παρόν ΔΕΝ μπορείς να δίνεις ενδείξεις. Θα μπορέσεις όταν ενημερωθούν τα συστήματα του ΔΕΔΔΗΕ και της ΔΕΗ για τους νέους αριθμούς μετρητών και τις νέες ενδείξεις, και αυτό θα γίνει αφού περάσουν την προγραμματισμένη ημερομηνία για καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ.

Εμενα δεν με νοιάζει το να δώσω ξεχωριστές μετρήσεις για το νυχτερινό η το μέρας. Με νοιάζει να δώσω κανονικα όλη την κατανάλωση για να βγει ο λογαριασμός. Εάν η ενημέρωση που λες γινετε στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση η οποία είναι τον Δεκέμβριο πάει να πει ότι θα έχουν περάσει και 3 συνεχόμενοι μήνες χωρίς λογαριασμό άρα θα με πετάξει από το online.  Οποτε μάλλον δεν κατάλαβες καλα την ερώτηση μου.

Για την ενημέρωση του ποτε γινετε το νυχτερινό το ξερω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές για αυτό και η ερώτηση μου δεν αφορούσε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Τον Δεκέμβριο είναι η επόμενη καταμέτρηση.

Εμενα δεν με νοιάζει το να δώσω ξεχωριστές μετρήσεις για το νυχτερινό η το μέρας. Με νοιάζει να δώσω κανονικα όλη την κατανάλωση για να βγει ο λογαριασμός. Εάν η ενημέρωση που λες γινετε στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση η οποία είναι τον Δεκέμβριο πάει να πει ότι θα έχουν περάσει και 3 συνεχόμενοι μήνες χωρίς λογαριασμό άρα θα με πετάξει από το online.  Οποτε μάλλον δεν κατάλαβες καλα την ερώτηση μου.

Για την ενημέρωση του ποτε γινετε το νυχτερινό το ξερω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές για αυτό και η ερώτηση μου δεν αφορούσε αυτό.

Δεν θα σε πετάξει από το online... Θα βγει έναντι λογαριασμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...