Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα μπεις στο open , πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί σύντομα (κυμαινόμενο) , όπως έχουν ειδοποιήσει και όσους λήγει το σταθερό 

Τελικά μήπως το Γ1/Γ1Ν θα μετονομαστεί σε open?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, τζιμάνια της ενέργειας!

Το Δεκέμβρη του 21, αυτό το thread με έσωσε γιατί με βοήθησε να κατανοήσω πλήρως το πώς κινείται η αγορά ενέργειας και να επιλέξω το καταλληλότερο για την υψηλή κατανάλωσή μου πρόγραμμα (το τότε home enter με 0,18€/kWh).

 

Σήμερα, και πριν τη λήξη του προγράμματος διάρκειας ενός έτους, με καλούν από τη ΔΕΗ για να μου πουν ότι τελικά "κόβουν" το πρόγραμμα τώρα και όχι στους 12 μήνες που λήγει το συμβόλαιο, λέγοντας μου να αλλάξω σε Γ1.

 

Έχω να ασχοληθώ με το θέμα από τότε που πρωτομπήκα στο πρόγραμμα καθότι είχα βολευτεί μια χαρά με το enter μέχρι τώρα. Το μόνο που ξέρω ότι είναι ότι έκτοτε πάμε κατά διαόλου και ότι οι τιμές στα σταθερά είναι πλέον 0,5€ στην καλύτερη.

Ξέρω επίσης ότι η επιδότηση Σεπτεμβρίου ρίχνει αρκετά την αρχική τιμή του Γ1.

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Η κρατική επιδότηση έχει ταβάνι; Έχουμε κατανάλωση περίπου 800-1000kWh το μήνα.

2. Η κρατική επιδότηση ισχύει μόνο για πρώτη κατοικία;

3. Θα συνεχιστεί η επιδότηση και μετά το Σεπτέμβρη αλλά δεν έχουμε ακόμη πληροφορίες για το ύψος αυτής, σωστά;

4. Σε περίπτωση που θέλουμε να φύγουμε από το Γ1 αργότερα, έχουμε κάποια δέσμευση εφόσον είναι κυμαινόμενο;

5. Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτή τη στιγμή για τέτοιες καταναλώσεις;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά παρακαλώ την συμβουλή σας γιατί αντιμετωπίζω σοβαρό κίνδυνο να χρεωθώ με 0,539€/khw

 
Θέλοντας να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην είμαι στο ψάξιμο κάθε μήνα έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για το HomeOnline στις 28/7 για να κλείδώσω τις τιμές του Ιουλίου.
 
Τελικά από τότε δεν έχω ησυχάσει.Μου έστειλαν να υπογράψω σύμβαση με τιμολόγιο Γ1 Οικιακό και χωρίς τιμοκατάλογο. Μετά από αίτημα μου,  μου αλλάζουν τελικά το συμβόλαιο σε  homeonline. Στο τηλέφωνο συνεχώς με διαβεβαίωναν ότι έχω κλειδωσει τις τιμές του Ιουλίου. Στις 18/8 μου δόθηκε πρόσβαση στο ebill  και  οι χρεώσεις που αναγράφονταν ήταν του Αυγούστου. Στέλνω αίτημα στη ΔΕΗ αλλά και στην ΡΑΕ και παίρνω τις δύο διαφορετικές απαντήσεις
 
Στις 23/8 στο μέιλ
Spoiler

Το αίτημα σας για το προϊόν MyHomeOnline κατατέθηκε πριν την αλλαγή του τιμοκαταλόγου στις 01/08. Σας διαβεβαιώνουμε ότι θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες από πλευράς μας ώστε να ενεργοποιηθεί το προϊόν με τον τιμοκατάλογο που ίσχυε έως και 31/07.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ
Τομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης

 

 
Στις 24/8 η απάντηση της ΔΕΗ στο αίτημα μου στη ΡΑΕ (το οποίο διαπίστωσα σήμερα)
 
Spoiler

Στις 29.07.2022 υποβλήθηκε τηλεφωνικά αίτημα για αρχική ηλεκτροδότηση της παροχής και αναφέρθηκε ότι επιθυμείτε την ένταξη της παροχής στο πρόγραμμα myhome online.

Αρχικά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κατά την προώθηση των εγγράφων προωθούνται μόνο οι σελίδες που χρήζουν υπογραφής από τον πελάτη και αναγράφουν τα προσωπικά του στοιχεία και την ενημέρωση σχετικά με το ποσό της εγγύησης.

Τα υπόλοιπα που αφορούν την τιμή της κιλοβατώρας είναι εύκολα προσβάσιμα μέσω της ιστοσελίδας της εταιρείας μας και συνεπώς δεν αποστέλλονται.

Συνεπώς στην περίπτωσή σας, ο έλεγχος των δικαιολογητικών ολοκληρώθηκε από την υπηρεσία μας στις 17.08.2022 και αναμένεται η ηλεκτροδότηση της παροχής από τον διαχειριστή του δικτύου ΔΕΔΔΗΕ.

Στην συνέχεια και εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία από τον ΔΕΔΔΗΕ, θα πρέπει να υποβληθεί μέσω του προσωπικού σας λογαριασμού e-bill αίτημα για ένταξη στο Myhome Online με ταυτόχρονη ενεργοποίηση της πάγιας τραπεζικής εντολής μέσω κάρτας και του μηνιαίου ηλεκτρονικού λογαριασμού.

Συνοψίζοντας ως γενική πληροφόρηση σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την προβλεπόμενη διαδικασία, σε περίπτωση υπογραφής νέας σύμβασης προκειμένου να ενεργοποιηθεί το myhome Online θα πρέπει μετά την ολοκλήρωση του αιτήματος από τον ΔΕΔΔΗΕ, ο πελάτης να προχωρήσει σε αίτημα ένταξης στο εν λόγω πρόγραμμα, προκειμένου να τιμολογηθεί βάσει του τιμοκαταλόγου που ίσχυε κατά την ημερομηνία του αρχικού αιτήματος, στην περίπτωσή σας στις 29.07.2022.

 

Εντωμεταξύ εκδόθηκε και ο εκκαθαριστικός για το διάστημα 17-21/8, με τιμές Αυγούστου φυσικά
 
 
Δεν πάτησα αποδοχή στο αίτημα στη ΡΑΕ οπότε ετοιμάζω απάντηση.
Τι να περιλαμβάνει η απάντηση μου;
Spoiler

image.jpeg.fd35c1e42ad62616887c78e4bc91cd9b.jpeg

 

 
Τηλεφωνικά πάντως και σήμερα το απόγευμα με διαβεβαίωσαν πως έχω κλειδώσει τιμές Ιουλίου.

 

Επεξ/σία από Tsigalkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Στις 18/8 μου δόθηκε πρόσβαση στο ebill  και  οι χρεώσεις που αναγράφονταν ήταν του Αυγούστου.

Έχει ειπωθεί πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες πως στο ebill φαίνονται οι τρέχουσες τιμές του προγράμματος, και όχι οι τιμές στις οποίες έχεις κλείσει εσύ, και σε μένα που έχω από τον Μάρτιο online με 0,17 0,54 λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακόπτει επ' αόριστον την παροχή φυσικού αερίου στην Ευρώπη η Gazprom. Τελικά (οπως αναφέρει και ο φιλος πάνω), δε θα χρειαστεί να έχουμε πλέον το δίλημμα αν θα διακόψουμε ή όχι το σταθερό του 0,17 ή του 0,22, θα μας το κόψει η ΔΕΗ από μόνη της. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχει ειπωθεί πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες πως στο ebill φαίνονται οι τρέχουσες τιμές του προγράμματος, και όχι οι τιμές στις οποίες έχεις κλείσει εσύ, και σε μένα που έχω από τον Μάρτιο online με 0,17 0,54 λέει.

Η απάντηση στη ΡΑΕ δεν σε προβληματίζει, δεν θα πρέπε να απαντήσουν ότι οκ οι τιμές είναι του Ιουλίου;

Και ο εκκαθαριστικός εκδόθηκε με 0,539, άμα ήταν θέμα ebill θα πρέπε να ταν 0,229

Spoiler

image.jpeg.dce7c9252c049ec7fb2dfede99d09219.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eatos είπε

Σήμερα, και πριν τη λήξη του προγράμματος διάρκειας ενός έτους, με καλούν από τη ΔΕΗ για να μου πουν ότι τελικά "κόβουν" το πρόγραμμα τώρα και όχι στους 12 μήνες που λήγει το συμβόλαιο, λέγοντας μου να αλλάξω σε Γ1.

πάρτο γραπτώς , σε κανέναν δεν έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο

επίσης το "τώρα" δεν ισχύει , μετά απο 60 μέρες μπορούν , 60 μέρες αφού πάρεις γραπτή απάντηση με όλες τις λεπτομέρειες αλλαγής όρων

1 ώρα πριν, Eatos είπε

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Η κρατική επιδότηση έχει ταβάνι; Έχουμε κατανάλωση περίπου 800-1000kWh το μήνα.

2. Η κρατική επιδότηση ισχύει μόνο για πρώτη κατοικία;

3. Θα συνεχιστεί η επιδότηση και μετά το Σεπτέμβρη αλλά δεν έχουμε ακόμη πληροφορίες για το ύψος αυτής, σωστά;

4. Σε περίπτωση που θέλουμε να φύγουμε από το Γ1 αργότερα, έχουμε κάποια δέσμευση εφόσον είναι κυμαινόμενο;

5. Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτή τη στιγμή για τέτοιες καταναλώσεις;

1. προς το παρών όχι

2. προς το παρών όχι

3. έτσι λένε

4. όχι

5. ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , κατέβασε το excel στο 1ο ποστ στο νήμα με εναλλακτικούς

 

38 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Στις 24/8 η απάντηση της ΔΕΗ στο αίτημα μου στη ΡΑΕ (το οποίο διαπίστωσα σήμερα)

σου λένε να το ενεργοποιήσεις μόνος σου

38 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε
Δεν πάτησα αποδοχή στο αίτημα στη ΡΑΕ οπότε ετοιμάζω απάντηση.
Τι να περιλαμβάνει η απάντηση μου;

δε χρειάζεται να απαντήσεις κάτι , απλά κράτα το ανοιχτό να δεις αν θα σε χρεώσουν με παλιές τιμές ή όχι

38 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Εντωμεταξύ εκδόθηκε και ο εκκαθαριστικός για το διάστημα 17-21/8, με τιμές Αυγούστου φυσικά

δηλαδή πιο φθηνά σου βγήκε

άκυρο τώρα είδα οτι έχεις τις νέες τιμές του online , άρα μπαρούφες σου είπαν μέσω ΡΑΕ

αναφέρεις το ιστορικό (οτι ήδη σε βάλανε στο online αλλά με νέες τιμές) και απαιτείς διορθωτικό έκτακτο λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Η απάντηση στη ΡΑΕ δεν σε προβληματίζει, δεν θα πρέπε να απαντήσουν ότι οκ οι τιμές είναι του Ιουλίου;

Και ο εκκαθαριστικός εκδόθηκε με 0,539, άμα ήταν θέμα ebill θα πρέπε να ταν 0,229

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.dce7c9252c049ec7fb2dfede99d09219.jpeg

 

Sorry, δεν είχα διαβάσει ολόκληρο το post, μόνο μέχρι το σημείο που έκανα quote.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι..γιατι διαβαζω ξαναδιαβαζω αλλα δεν εχω καταλαβει. Ειχα my home enter κλειδωμενο στο 0.10 ως τον ιουνιο. Εληξε και εκ τότε ενω ζητησα ανανεωση με εγραψαν κανονικα και είμαι στο γ1ν οικιακο. 

Διαβαζω στο προγραμμα. Διαβαζω στις επιδοτησεις. Παρολα αυτα ο εναντι που ηρθε εχει καποιες khw στα 0.48 καποιες στα 0.11 και μια χρεωση προ 01.08.2022... τι ακριβώς κανουν στις χρεωσεις??εχω μπερδευτει. Και οσο πιο πισω παω στο thread τοσο πιο πολυ μπλεκομαι. Αν έχει καποιος τη θέληση να μου εξηγησει.

 

 

 

20220902_234428.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παριστάνω τον εξυπνάκια, αλλά:

  • ο παρών
  • το παρόν (το σωστό είναι προς το παρόν και όχι προς το παρών)
  • η παρούσα
  • (έχω ακούσει και ο παρούσος)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yannis1209 είπε

Δεν παριστάνω τον εξυπνάκια, αλλά:

  • ο παρών
  • το παρόν (το σωστό είναι προς το παρόν και όχι προς το παρών)
  • η παρούσα
  • (έχω ακούσει και ο παρούσος)

 

...κι άλλοι προσπάθησαν. Το συμπέρασμα είναι αγάπα τους με τα "ελλατώματά" τους :-D

10 λεπτά πριν, steliosnats είπε

Να ρωτησω κατι..γιατι διαβαζω ξαναδιαβαζω αλλα δεν εχω καταλαβει. Ειχα my home enter κλειδωμενο στο 0.10 ως τον ιουνιο. Εληξε και εκ τότε ενω ζητησα ανανεωση με εγραψαν κανονικα και είμαι στο γ1ν οικιακο. 

Διαβαζω στο προγραμμα. Διαβαζω στις επιδοτησεις. Παρολα αυτα ο εναντι που ηρθε εχει καποιες khw στα 0.48 καποιες στα 0.11 και μια χρεωση προ 01.08.2022... τι ακριβώς κανουν στις χρεωσεις??εχω μπερδευτει. Και οσο πιο πισω παω στο thread τοσο πιο πολυ μπλεκομαι. Αν έχει καποιος τη θέληση να μου εξηγησει.

...εμ δεν έχεις βάλει κι εσύ την περίοδο κατανάλωσης για να μιλήσουμε επακριβώς...

Τεσπα, έως που έληξε το "0,10" σου ("κάπου μέσα στον Ιούνη"), τιμολογήθηκες με αυτό. Μετά πέρασες αυτόματα σε Γ1 και "0,11", και τα ποσά/καταναλώσεις που βλέπεις αντιστιχοούν σε αυτές τις 2 διαφορετικές περιόδους.

Τώρα τί εννοούν αι ποιηταί με το "χρεώσεις προ 1/8", ιδέαν δεν έχω. Στείλε στο [email protected] και ζήτα τους να σου κάνουν αναλυτική εξήγηση αυτών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosnats είπε

Εληξε και εκ τότε ενω ζητησα ανανεωση με εγραψαν κανονικα και είμαι στο γ1ν οικιακο

αν το ζήτησες απο τηλ προφανώς δεν έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...κι άλλοι προσπάθησαν. Το συμπέρασμα είναι αγάπα τους με τα "ελλατώματά" τους :-D

...εμ δεν έχεις βάλει κι εσύ την περίοδο κατανάλωσης για να μιλήσουμε επακριβώς...

Τεσπα, έως που έληξε το "0,10" σου ("κάπου μέσα στον Ιούνη"), τιμολογήθηκες με αυτό. Μετά πέρασες αυτόματα σε Γ1 και "0,11", και τα ποσά/καταναλώσεις που βλέπεις αντιστιχοούν σε αυτές τις 2 διαφορετικές περιόδους.

Τώρα τί εννοούν αι ποιηταί με το "χρεώσεις προ 1/8", ιδέαν δεν έχω. Στείλε στο [email protected] και ζήτα τους να σου κάνουν αναλυτική εξήγηση αυτών...

Ευχαριστω. Θα στείλω.  

Το συμβόλαιο εληξε 02.06...και αυτός ο εναντι ειναι απο 17.06 εως 18.08! Αν σε βοηθαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...