Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sot20 είπε

Άρα θα γίνει αυτόματη ανανέωση με τιμή 0,561€/kwh και θα υπάρχει επιδότηση στη τιμή αυτή σωστά ;

δεν εχουν επιδοτηση τα σταθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, sot20 είπε

Άρα θα γίνει αυτόματη ανανέωση με τιμή 0,561€/kwh και θα υπάρχει επιδότηση στη τιμή αυτή σωστά ;

δεν έχει επιδότηση στα σταθερά, μονο το Γ1 κυμαινόμενο, αυτη που ανακοινώνει κάθε μήνα ο υπουργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή για Γ1 κυμαινόμενο είναι 0,7880€/kwh. Με την επιδότηση πόσο πηγαίνει ; 
Για να καταλάβουμε δηλαδή τι συμφέρει. Η κατανάλωση στο σπίτι μου ενδεικτικά από 8/4 έως 8/8/2022 ήταν 933kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sot20 είπε

Η τιμή για Γ1 κυμαινόμενο είναι 0,7880€/kwh. Με την επιδότηση πόσο πηγαίνει ; 
Για να καταλάβουμε δηλαδή τι συμφέρει. Η κατανάλωση στο σπίτι μου ενδεικτικά από 8/4 έως 8/8/2022 ήταν 933kwh.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/

 

Αρχική: 0,78800 €/kWh Τελική: 0,14900 €/kWh

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sot20 είπε

Η τιμή για Γ1 κυμαινόμενο είναι 0,7880€/kwh. Με την επιδότηση πόσο πηγαίνει ; 
Για να καταλάβουμε δηλαδή τι συμφέρει. Η κατανάλωση στο σπίτι μου ενδεικτικά από 8/4 έως 8/8/2022 ήταν 933kwh.

Έχει τις τελικές τιμές, το θέμα είναι οτι αυτές ειναι για το Σεπτέμβριο και οι τιμές αλλάζουν μήνα μήνα, απο 14/12/2022 και μετά πχ δεν έχουμε καν ιδέα τι θα παίζει με το ρεύμα, το μόνο σίγουρο είναι οτι προσπαθούν με την επιδότηση να το κρατήσουν κάτω απο τα 15-16λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα χθες ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγει εκκαθαριστικός και επόμενο διάστημα που μου λέει ότι μπορώ να δηλώσω είναι 02/11-09/11. Κανονικά εκεί δε περνάνε οι ίδιοι για μέτρηση; Όχι ότι με χαλάει η σιγουριά του να ξαναδηλώσω εγώ, απλά μου κάνει εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sot20 είπε

Η τιμή για Γ1 κυμαινόμενο είναι 0,7880€/kwh. Με την επιδότηση πόσο πηγαίνει ; 
Για να καταλάβουμε δηλαδή τι συμφέρει. Η κατανάλωση στο σπίτι μου ενδεικτικά από 8/4 έως 8/8/2022 ήταν 933kwh.

Α) Τον Δεκέμβρη τελειώνουν οι τιμές που είχες.

Β) Αμέσως μετά θα περάσεις αυτόματα στο υπό ανακοίνωση πρόγραμμα "Όπεν" (οι όροι του/οι τιμές του θ' ανακοινθούν μετά τις 20/9).

Γ) Το τί θα συμφέρει τότε, θα το δείς τότε. Αν συνεχίσουν οι βαρβάτες επιδοτήσεις, μάλλον θα συμφέρει το κυμαινόμενο με επιδότηση (για Σεπτέμβρη, το Γ1 βγαίνει 0,15)

Δ) Αν θα έχεις τέτοια κατανάλωση και το 4μηνο του χειμώνα, δεν χρειάζεται να πολυανησυχείς/ασχολείσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Θα στηριχθώ πιο πολύ στο να βάλω πετρέλαιο. Απλά και πάλι δεν υπάρχει ακόμη σίγουρη απάντηση επειδή θα αλλάζει κάθε μήνα η τιμή του ρεύματος.

Σε αυτη τη φάση πιο πολύ συμφέρει το Γ1 κυμαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sot20 είπε

Σε αυτη τη φάση πιο πολύ συμφέρει το Γ1 κυμαινόμενο

...από το 0,53 που έχει πάει το σταθερό, προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sot20 είπε

Η τιμή για Γ1 κυμαινόμενο είναι 0,7880€/kwh. Με την επιδότηση πόσο πηγαίνει ; 
Για να καταλάβουμε δηλαδή τι συμφέρει. Η κατανάλωση στο σπίτι μου ενδεικτικά από 8/4 έως 8/8/2022 ήταν 933kwh.

Αφού το πρόγραμμα σου λήγει τον Δεκέμβριο, έχεις καιρό.

Πολλά θα αλλάξουν μέχρι τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos426f είπε

Έδωσα χθες ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγει εκκαθαριστικός και επόμενο διάστημα που μου λέει ότι μπορώ να δηλώσω είναι 02/11-09/11. Κανονικά εκεί δε περνάνε οι ίδιοι για μέτρηση; Όχι ότι με χαλάει η σιγουριά του να ξαναδηλώσω εγώ, απλά μου κάνει εντύπωση...

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές ότι οι ίδιοι περνάνε για μέτρηση κάθε τετράμηνο (τουλάχιστον έτσι προβλέπεται), το γράφει και στον λογαριασμό σου κάπου πχ "επόμενη καταμέτρηση 02/01/2023", ενώ εσύ έχεις το δικαίωμα να δίνεις στον ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις κάθε δίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Από ένα κινητό ότι να ναι με κάλεσαν σήμερα στις 16.38... Περιέργως το σήκωσα έτοιμος να ρίξω κοσμητικά, ωστόσο μια χαρούμενη φωνούλα μου είπε ότι είναι από τη ΔΕΗ και ότι θέλει να με ενημερώσει σχετικά με το σταθερό μου πρόγραμμα το οποίο λήγει 9/12. Οκ λέω ακούω, μπλα μπλα μπλα η ρήτρα αναπροσαρμογής καταργήθηκε και θέλω να σας προτείνω ότι σας συμφέρει πάρα πολύ να φύγετε από το σταθερό που έχετε και να πάτε στο σταθερό ανα μήνα, Γ1 δηλαδή, το οποίο αυτόν τον μήνα είναι σε τιμή ευκαιρίας και πιο χαμηλό από το σταθερό που έχετε.

Την ρωτάω και τον άλλο μήνα? Δεν απαντάει, είμαι ενημερωμένος σχετικα με τις διακυμάνσεις γιατί διαβάζω ένα φόρουμ με κάτι μυστήριους και στράβωσε γιατί θεώρησε ότι την ειρωνεύτηκα. Και ποιά στράβωσε αυτή που με κάλεσε σε ώρα κοινής ησυχίας. Τέλος πάντων μην πλατιάζω, καταλήξαμε στο ότι θα περιμένω τον Οκτώβριο να ανακοινώσουν το νέο τους πρόγραμμα και μου είπε απλά να προσέξω να ζητήσω την αλλαγή του προγράμματος μου ένα μήνα πριν τη λήξη, γιατί αλλιώς θα με ανανεώσει μόνο του το σύστημα για ένα χρόνο στην τιμή που θα έχει τότε το MyHome Enter.

Αυτά τα νέα μου.

Επεξ/σία από gvoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές ότι οι ίδιοι περνάνε για μέτρηση κάθε τετράμηνο (τουλάχιστον έτσι προβλέπεται), το γράφει και στον λογαριασμό σου κάπου πχ "επόμενη καταμέτρηση 02/01/2023", ενώ εσύ έχεις το δικαίωμα να δίνεις στον ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις κάθε δίμηνο.

Οπότε λογικά τον Νοέμβριο είτε δηλώσω είτε δε δηλώσω, αφού είναι να περάσουν αυτοί, δε παίζει ρόλο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, manos426f είπε

Οπότε λογικά τον Νοέμβριο είτε δηλώσω είτε δε δηλώσω, αφού είναι να περάσουν αυτοί, δε παίζει ρόλο, σωστά;

Φυσικά και παίζει ρόλο, αν δεν δηλώσεις τότε ο πάροχος σου θα σου βγάλει έναντι (δλδ κατ εκτίμηση) λογαριασμό, ενώ αν δηλώσεις θα σου βγάλει εκκαθαριστικό.

Edit
Μπερδεύτηκα, αν όντως είναι να περάσουν αυτοί τον Νοέμβριο τότε όντως δεν έχει νόημα να δώσεις εσύ, θα υπερισχύσει αυτή η ένδειξη που θα πάρουν μόνοι τους.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sot20 είπε

Άρα θα γίνει αυτόματη ανανέωση με τιμή 0,561€/kwh και θα υπάρχει επιδότηση στη τιμή αυτή σωστά ;

Θα μπεις στο open , πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί σύντομα (κυμαινόμενο) , όπως έχουν ειδοποιήσει και όσους λήγει το σταθερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...