Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Xorxhs! said:

σύμφωνοι, γιατι η τιμή ειναι 0,1920 ? δε θα επρεπε να ειναι πιο φθηνα?

Σωστή είναι η τιμή της κιλοβατώρας δεν είναι 0,192. Υποθέτω ότι εσυ κάθεσαι υπολογίζεις ΦΠΑ κυμαινόμενες ανταγωνιστικό σκέλος όλα μαζί και κανείς διαίρεση αλλά δεν πάει έτσι. Το 0,09 η το 0,07 είναι επι της κατανάλωσης ΠΑΝΤΑ

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, kkatzos είπε

Από τον ΗΡΩΝ συνεχίζουν να ενοχλούν και να παραπληροφορούν.

Με πήραν πριν λίγο και επέμενε η κυρία ότι η ΔΕΗ θα σπάσει το συμβόλαιο μου (το παλιό MyHomeOnline, με τα 0,09€/KWh) και θα με εντάξει σε κυμαινόμενο πρόγραμμα με Ρήτρα.

WTF...

αυτή η νέα οδηγία που τους έχουν δώσει, μόλις με πήραν από την Elpedison και μου είπαν το ίδιο "από 1η Αυγούστου έχει αλλάξει ο νόμος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, allareas said:

αυτή η νέα οδηγία που τους έχουν δώσει, μόλις με πήραν από την Elpedison και μου είπαν το ίδιο "από 1η Αυγούστου έχει αλλάξει ο νόμος"

ο νόμος είναι νόμος και δε μπορούν να τον καταπατήσουν με "οδηγίες" και γενικά νταβατζιλίκια που τους δασκάλεψαν να λένε.

ο κάθε πάροχος είναι υποχρεωμένος να τιμήσει τους όρους συμβολαίου που έχει υπογραφεί με τον κάθε πελάτη. για να σπάσει το συμβόλαιο ή να τροποποιήσει τους όρους πρέπει:

1) να έχει περάσει το 6μηνο από την σύναψη

2) να συμφωνήσετε στη τροποποίηση-αλλαγή-καταγγελία σύμβασης.

Αν ισχύει το 1 (δηλαδή έχετε περάσει το 6μηνο) μπορεί ο πάροχος να σας στείλει αίτημα τροποίησης/καταγγελίας της αρχικής σύμβασης και να σας δώσει την επιλογή να αποδεχθείτε το νέο ή να αποχωρήσετε ΑΖΗΜΙΩΣ.

το θα έρθει ΣΙΓΟΥΡΑ η ΔΕΗ να σπάσει/ αλλάξει το συμβόλαιο ΔΕΝ είναι σίγουρο και ΔΕΝ είναι αδιέξοδο. Έχετε επιλογές αντίδρασης και ΜΗΔΕΝ άμεσες συνέπειες. Οπότε χαλαρώστε, αφήστε τους να λένε τις παπάτζες τους και τους εκφοβισμούς τους και παραμένετε ενημερωμένοι για το τι ισχύει και τι δικαιώματα έχετε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmagia είπε

Σωστή είναι η τιμή της κιλοβατώρας δεν είναι 0,192. Υποθέτω ότι εσυ κάθεσαι υπολογίζεις ΦΠΑ κυμαινόμενες ανταγωνιστικό σκέλος όλα μαζί και κανείς διαίρεση αλλά δεν πάει έτσι. Το 0,09 η το 0,07 είναι επι της κατανάλωσης ΠΑΝΤΑ

Μπα τίποτα δεν υπολόγισε, μια διαίρεση έκανε μόνο, το σύνολο του λογαριασμού (715€) με το σύνολο της κατανάλωσης (2.431 ημέρας + 1.292 νύχτας = 3.723), έτσι έβγαλε 0,192.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ο νόμος είναι νόμος και δε μπορούν να τον καταπατήσουν με "οδηγίες" και γενικά νταβατζιλίκια που τους δασκάλεψαν να λένε.

ο κάθε πάροχος είναι υποχρεωμένος να τιμήσει τους όρους συμβολαίου που έχει υπογραφεί με τον κάθε πελάτη. για να σπάσει το συμβόλαιο ή να τροποποιήσει τους όρους πρέπει:

1) να έχει περάσει το 6μηνο από την σύναψη

2) να συμφωνήσετε στη τροποποίηση-αλλαγή-καταγγελία σύμβασης.

Αν ισχύει το 1 (δηλαδή έχετε περάσει το 6μηνο) μπορεί ο πάροχος να σας στείλει αίτημα τροποίησης/καταγγελίας της αρχικής σύμβασης και να σας δώσει την επιλογή να αποδεχθείτε το νέο ή να αποχωρήσετε ΑΖΗΜΙΩΣ.

το θα έρθει ΣΙΓΟΥΡΑ η ΔΕΗ να σπάσει/ αλλάξει το συμβόλαιο ΔΕΝ είναι σίγουρο και ΔΕΝ είναι αδιέξοδο. Έχετε επιλογές αντίδρασης και ΜΗΔΕΝ άμεσες συνέπειες. Οπότε χαλαρώστε, αφήστε τους να λένε τις παπάτζες τους και τους εκφοβισμούς τους και παραμένετε ενημερωμένοι για το τι ισχύει και τι δικαιώματα έχετε.

 

αυτό τους είπα κι εγώ, κάτσε να μου σπάσουν το συμβόλαιο και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, man22 είπε

λεω ωχ γιατι δεν θελω να πληρωσω εγω για νεους μετρητες ειδικα τωρα με αυτες τις χρεωσεις που εχουμε για το ρευμα δεν περισευει τιποτα, ξανα κατεβηκα σημερα το πρωι για να δωσω τις μετρησεις και λειτουργουσε κανονικα το νυχτερινο οποτε σκεφτηκα να τους καλεσω πισω για να ακυρωσω το αιτημα διοτι διαβασα στο σαιτ οτι ασκοπη μεταβαση τεχνικου κοστιζει 36 ευρω ελπιζω να μου ερθουν και πληρωνω παναγιαααααααα μου

Αν λειτουργεί ο κανονικά μετρητής, πάρε τους τηλέφωνο και ακύρωσε την επίσκεψη τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Με τιμές του ΔΕΗ home online σε 0,17 €/kwh και 0,13 €/kwh το νυχτερινό, βλέπω ότι για τον Σεπτέμβριο υπάρχουν προγράμματα με καλύτερες χρεώσεις..

Εδω εχουν αρνητικές τιμές, σε πληρωνουν για να καψεις οσο θες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/08/2022 at 22:40, yazidis said:

Το γ1 που παίρνει και τις επιδοτήσεις. Για τον Σεπτέμβρη όμως θα είναι ακριβή. Σε ποιο πάροχο είσαι τώρα;

Elpedison και με το που έβαλαν ρήτρα αναπροσαρμογής εκτοξεύτηκε ο λογαριασμός (ρεύμα/αέριο) . 

Μέχρι τότε ήμουν πολύ καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στο site της ΔΕΗ, στη σύγκριση των προγραμμάτων Γ1/Γ1Ν Οικιακό, myHomeEnter+, myHomeOnline, myHomeEnter για τα  3 τελευταία γράφει "Δεν επιδοτείται, καθώς είναι προϊόν σταθερής τιμής" και το κόστος ειναι 0,561€ (μέρα) και 0,485€ (νύχτα)

Είναι δυνατόν?

Αυτό σημαίνει οτι το μόνο πρόγραμμα που έχει νόημα να κάνει κάποιος στην ΔΕΗ είναι το Γ1/Γ1Ν?

Τα άλλα γιατί τα έχουν τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kergaz13 είπε

Βλέπω στο site της ΔΕΗ, στη σύγκριση των προγραμμάτων Γ1/Γ1Ν Οικιακό, myHomeEnter+, myHomeOnline, myHomeEnter για τα  3 τελευταία γράφει "Δεν επιδοτείται, καθώς είναι προϊόν σταθερής τιμής" και το κόστος ειναι 0,561€ (μέρα) και 0,485€ (νύχτα)

Είναι δυνατόν?

Αυτό σημαίνει οτι το μόνο πρόγραμμα που έχει νόημα να κάνει κάποιος στην ΔΕΗ είναι το Γ1/Γ1Ν?

Τα άλλα γιατί τα έχουν τότε?

Αυτή τη στιγμή δεν έχει νόημα να πας σε σταθερό. Αργότερα μπορεί να έχει... πολύ δύσκολο με τον τρόπο που έχουν κινηθεί οι επιδοτήσεις μέχρι στιγμής, αλλά όχι απίθανο. Όλο και κάποιος θα φοβηθεί το χειρότερο ενδεχόμενο και θα πάει εκεί.

Πρακτικά όμως είναι σαν να τα ακυρώσανε τα σταθερά τους προγράμματα, μάλλον σκέφτηκαν ότι αρκετά μπήκαν μέσα τον προηγούμενο χρόνο από αυτούς που είχαν υπογράψει πέρσι το χειμώνα και δεν θέλουν να πάρουν άλλα ρίσκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Γνωρίζετε αν σου κόβει η ΔΕΗ το ρεύμα για 150 ευρώ οφειλή; 

Απ'οτι γνωριζω πρεπει να υπαρχουν 2 διαδοχικοι λογαριασμοι απληρωτοι για να μπει στην διαδικασια διακοπης.
Επισης υπαρχει παντα η λυση του διακανονισμου σε δοσεις.

Επεξ/σία από giokol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Γνωρίζετε αν σου κόβει η ΔΕΗ το ρεύμα για 150 ευρώ οφειλή; 

Μέχρι και τουλάχιστον όλο το '21, 2-3 άτομα που έχουν σχέση με ΔΕΔΔΗΕ εδώ μέσα, ανέφεραν ότι "δεν δίνει εντολή η ΔΕΗ για κάτω από 450". Έκτοτε έχω πετύχει τους ίδιους να εκφράζουν αμφιβολία πλέον για το ύψος του ποσού (λένε και γενικά για "πιο κάτω"). Θολό το τοπίο, καθώς πρόκειται για "γενική πολιτική" (και "εσωτερική οδηγία" - όχι δηλαδή για κάτι που μπορείς να βρεις κάπου επίσημα αναρτημένο. ΔΕΝ ξέρω τί κάνουν αν τους ρωτήσεις μέσω μέιλ ας πούμε). Παίζει λοιπόν και να ισχύει. Όπως παίζει έντονα να ισχύει το "αν δίνεις έστω και λίγα από την οφειλή, η ΔΕΗ έστω δεν στο κόβει" που επίσης "ακούγεται"). Τέλος, δεν στο κόβουν ούτως ή άλλως άμεσα - ΝΟΜΙΖΩ αν είναι να δώσουν εντολή, θα το κάνουν μετά την λήξη ενός δεύτερου ληξιπρόθεσμου (αν είναι 2μηνιαίοι πχ, μιλάμε αμέσως-αμέσως για 4 μήνες μετά). Και "σίγουρα" σε ειδοποιούν (κατά βάση μέσω SMS εάν έχουν κινητό σου) όταν είναι να στείλουν την εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ (ο οποίος μπορεί να κινηθεί και "γρήγορα" - μπορεί και όχι).

ΥΓ : αν μιλάμε για "ευάλωτους πελάτες", πχ με ΚΟΤ, το διάστημα μέχρι να δοθεί ηε ντολή, παρατείνεται ακόμα περισσότερο. Κι αν μιλάμε για χρέος ενώ έχει μεταβεί κάποιος σε άλλο πάροχο, αίζει πλέον να μην μπορεί καν ο προηγούμενος (όποιος κι αν είναι να μην μπορεί να δώσει εντολή, από την αρχή του '22. Αλλά όλο αυτό με πολλή ασάφεια και ενδεχομένως να παίζει από κατάστημα σε κατάστημα, άρα ας δίνουν αυτοί που χρωστάνε ΔΕΗ έστω ένα μικρό ποσό "έναντι" (ακόμα και 10€ ίσως), και πιθανώς δεν θα τους διακοπεί. (Στους εναλλακτικούς πιθανώς είναι πιο βάρβαρα τα πράμματα και οι διακοπές πρέπει να πάνε σύννεφο ακόμη και για μικρότερα ποσά του "150", κρίνοντας από κάποιες περιπτώσεις εδώ μέσα...)

51 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Πρακτικά όμως είναι σαν να τα ακυρώσανε τα σταθερά τους προγράμματα, μάλλον σκέφτηκαν ότι αρκετά μπήκαν μέσα τον προηγούμενο χρόνο από αυτούς που είχαν υπογράψει πέρσι το χειμώνα και δεν θέλουν να πάρουν άλλα ρίσκα

....ή μάλλον απλά είδαν τις βαρβάτες "σίγουρες"΄επιδοτήσεις, και έμμεσα οδήγησαν τον κόσμο στα "κυμαινόμενα" (...τα οποία πρακτικά είναι,,,,σταθερά μηνός, αλλά τεσπα....), "ξεφτιλίζοντας" έτσι τα σταθερά. Και παίζουν και διάφορα άλλα, όπως καταγγελίες των εναλλακτικών για "αθέμιτο ανταγωνισμό", για το ότι ας πούμε ότι το έκανε ήδη το κομμάτι της μέχρι τον Απρίλη η ΔΕΗ με τα "πολύ φθηνά σταθερά" (σε σχέση με την τιμή κιλοβατώρας στην χονδρική) για ν' αυξήσει πελατολόγιο τώρα που 'ίδιωτικοποιήθηκε" και "δεν χρειάζεται κι άλλους πελάτες" (υπάρχει άλλωστε νομίζω και ποσοστό που μπορεί να έχει στην αγορά, λόγω μνημονιακής δέσμευσης) κλπκλπ....

1 ώρα πριν, kergaz13 είπε

Βλέπω στο site της ΔΕΗ, στη σύγκριση των προγραμμάτων Γ1/Γ1Ν Οικιακό, myHomeEnter+, myHomeOnline, myHomeEnter για τα  3 τελευταία γράφει "Δεν επιδοτείται, καθώς είναι προϊόν σταθερής τιμής" και το κόστος ειναι 0,561€ (μέρα) και 0,485€ (νύχτα)

Είναι δυνατόν?

Αυτό σημαίνει οτι το μόνο πρόγραμμα που έχει νόημα να κάνει κάποιος στην ΔΕΗ είναι το Γ1/Γ1Ν?

Τα άλλα γιατί τα έχουν τότε?

...γιατί το ένα είναι μόνο για Ονλάιν ενεργοποιήσεις, το άλλο για να πας και από κατάστημα, το παράλλο για να αγοράσεις αντλία θερμότητας μέσω της ΔΕΗ (και να επιδοτηθείς), και τέλος, επειδή είναι υποχρεωμένοι βάσει νόμου να διατηρούν τουλάχιστον ένα σταθερό.

4 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Με τιμές του ΔΕΗ home online σε 0,17 €/kwh και 0,13 €/kwh το νυχτερινό, βλέπω ότι για τον Σεπτέμβριο υπάρχουν προγράμματα με καλύτερες χρεώσεις..

...μήπως βλέπεις και τί τιμές θα έχουν οι ίδιοι αυτοί πάροχοι για τον Οκτώβριο...; Ή αν θα εξαγοραστούν;

6 ώρες πριν, allareas είπε

αυτή η νέα οδηγία που τους έχουν δώσει, μόλις με πήραν από την Elpedison και μου είπαν το ίδιο "από 1η Αυγούστου έχει αλλάξει ο νόμος"

...."ο Νόμος" έχει αλλάξει για τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ όμως. Δεν αφορά τα σταθερά, Αλλά σου λένε εκεί στην ΕΛΠΕ (και εις άλλους "εναλλακτικούς", κάτσε να πετάξουμε μια γενική παπάτζα, να τροοικρατήσουμε, μπας και τσιμπήσουμε κανέναν...)

9 ώρες πριν, man22 είπε

λεω ωχ γιατι δεν θελω να πληρωσω εγω για νεους μετρητες ειδικα τωρα με αυτες τις χρεωσεις που εχουμε για το ρευμα δεν περισευει τιποτα, ξανα κατεβηκα σημερα το πρωι για να δωσω τις μετρησεις και λειτουργουσε κανονικα το νυχτερινο οποτε σκεφτηκα να τους καλεσω πισω για να ακυρωσω το αιτημα διοτι διαβασα στο σαιτ οτι ασκοπη μεταβαση τεχνικου κοστιζει 36 ευρω ελπιζω να μου ερθουν και πληρωνω παναγιαααααααα μου

ΔΕΝ τον πληρώνεις τον νέο μετρητή. Κατά τ' άλλα, γκούγκλαρε τα ωράρια του νυχτερινού (διαφέρουν κατά εποχή αλλά ΚΑΙ κατά "περιοχή" = πχ νησιά και τέλος αν είναι πριν το 1988 το ρολόι υπάρχει και εκεί διαφοροποίηση, που βέβαια αυτή την περίοδο δεν σε αφορά ούτως ή άλλως : αν είναι του τότε το ρολόι, την διαφοροποίηση θα την δεις τον Νοέμβρη που ΔΕΝ θ' αλλάξει η ώρα που "θα γυρνάει η ροδέλα") καθώς μάλλον "λάθος ώρα" τον κοίταζες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giokol είπε

Απ'οτι γνωριζω πρεπει να υπαρχουν 2 διαδοχικοι λογαριασμοι απληρωτοι για να μπει στην διαδικασια διακοπης.
Επισης υπαρχει παντα η λυση του διακανονισμου σε δοσεις.

Είναι πάνω από δύο λογαριασμοί. Βασικά επειδή η ΔΕΗ δεν μου έχει επιστρέψει ακόμα ούτε μου έχουν συμψηφισει ένα 150αρι το οποίο κακώς μου χρέωσαν σε έναν λογαριασμο και το παραδεχτηκαν, εγώ έχω αφήσει απλήρωτο ενα μόνιμο ποσόν 150 ευρώ και δεν το πληρώνω μέχρι να μου το κάνουν συμψηφισμό όπως μου είπανε, τελικά ούτε συμψηφισμός βλέπω να γίνεται και στον τελευταίο λογαριασμό γράφουν ότι αν δεν εξοφληθεί η οφειλή μέχρι την ημερομηνία λήξης θα εκδοθεί εντολή διακοπής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...