Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, washcloud είπε

Γ1 ΔΕΗ που για ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ θα χρεώνεσαι με 0,15 την κιλοβατώρα, μετά την κρατική επιδότηση (πλέον ανακοινώνονται οι τιμές των παρόχων κάθε μήνα στις 20). Και που όταν θα σταματήσει αυτός ο νέος μηχανισμός από Αύγουστο (που περιλαμβάνει "αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής" και σταμάτημα της επιβολής ποινής σε περίπτωση αλλαγής παρόχου), ΔΕΝ θα βρεθείς σε πρόγραμμα με χρονική δέσμευση (όπως θα συμβεί αν παραμείνεις στην "NOVA", που στην ουσία είναι η Volton από πίσω της, που είναι,,,,να μην πω).

Τα σταθερά που κοίταξες, είναι πλέον ασύμφορα (0,53 το φθηνότερο στη ΔΕΗ). Άρα αναγκαστικά πας στο "κυμαινόμενο" Γ1 ΔΕΗ, και βασίζεσαι (όπως όλοι) στις βαρβάτες επιδοτήσεις,,,,όσο τουλα΄χιστον τις δίνουν, για να σου βγαίνει 0,15. Βάλε ΠΡΩΤΑ ΚΟΤ (από 1/9), για να σου ζητήσουν ΜΟΝΟ 20€ από την ΔΕΗ για εγγύηση (αλλιώς 100, που αν βάλεις πάγια εντολή, θα την πάρεις πίσω κάποια στιγμή, στην καλύτερη στον ρπώτο λογαριασμό ως πιστωση). Κι αν κάνεις συμβόλαιο μέσω Teleperformance (γκούγκλαρε τηλέφωνο), δεν θα δώσεις καθόλου εγγύηση, ούτε θα χρειαστεί πάγια εντολή (το έχω κάνει - ισχύει).

Και παρακολούθα γενικά τις εξελίξεις, καθώς πλέον τα πάντα αλλάζουν με τρομαχτικές ταχύτητες. Μην ξαναμείνεις "πίσω", γιατί πιθανότατα θα το πληρώσεις....

Σε ευχαριστώ πολύ! Έκανα την αίτηση και βλέπουμε.. Μακάρι να είναι για καλύτερα και όχι για χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Έκανα την αίτηση και βλέπουμε.. Μακάρι να είναι για καλύτερα και όχι για χειρότερα.

....αυτό σίγουρα θα το δείξει η,,,,νεκροψία (αρκεί να μην είμαστε εμείς τα πτώματα :P). Σε γενικές πάντως γραμμές, από πέρσι τέτοιον καιρό που ξεκίνησε "το κακό" (με την "ενέργεια" κι ό,τι συμπαρασύρθηκε μαζί της), η ΔΕΗ ήταν "η λιγότερο κακή", η λιγότερο "ταχυδακτυλουργική" (εις βάρος των καταναλωτών), η πιο "ξεκάθαρη", η πιο "ασφαλής" ΚΑΙ τέλος ΚΑΙ η "πιο οικονομική". Λογικό, καθώς στον χαμό που έκτοτε ζούμε (και κάθε μήνα χειροτερεύει), όντας ο μεγαλύτερος παραγωγός και πάροχος (σε συνδυασμό με τις "κρατικές της σχέσεις και ρόλο"), έχει δυανατότητες άλλου επιπέδου από τους "εναλλακτικούς" που πάνω-κάτω κάνουν ό,τι τους παίρνει για να επιβιώσουν. Η φάση θυμίζει απ' την μια λιονταρι που σκοτώνει για να "απλώς" για να φάει, εν συγκρίσει με κοπάδι από λύκους που μπαίνουν σε μαντρί και πνίγουν όλα τα πρόβατα "έτσι για την γκάβλα τους"... Και τέλος πάντων, ΛΟΓΙΚΑ, κάπως έτσι θα συνεχίσει. Αλλά όπως είπαμε, να μένεις έστω και ως ένα βαθμό ενημερωμένος για τις εξελίξεις, γιατί το "βλέποντας και κάνοντας" θα είναι στην "ημερήσια διάταξη", για πολύ καιρό από τώρα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για να προγραμματίσει κάποιος εξόφληση λογαριασμών Γ1(εκκρεμεί νυχτερινό) με πάγια εντολή, χωρίς να έχει e-bill, μπορεί να βάλει κάποια χρεωστική κάρτα σε κατάστημα ΔΕΗ ή πρέπει μέσω τραπέζης να χρεώνεται απευθείας στο λογαριασμό;

Το αναφέρω μήπως γλιτώσουμε τα γ@μησιατικ@ των τραπεζών στην εξόφληση λογαριασμών..

Το έχει κάνει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, για να προγραμματίσει κάποιος εξόφληση λογαριασμών Γ1(εκκρεμεί νυχτερινό) με πάγια εντολή, χωρίς να έχει e-bill, μπορεί να βάλει κάποια χρεωστική κάρτα σε κατάστημα ΔΕΗ ή πρέπει μέσω τραπέζης να χρεώνεται απευθείας στο λογαριασμό;

Το αναφέρω μήπως γλιτώσουμε τα γ@μησιατικ@ των τραπεζών στην εξόφληση λογαριασμών..

Το έχει κάνει κάποιος;

παγια εντολη μεσω curve παει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, για να προγραμματίσει κάποιος εξόφληση λογαριασμών Γ1(εκκρεμεί νυχτερινό) με πάγια εντολή, χωρίς να έχει e-bill, μπορεί να βάλει κάποια χρεωστική κάρτα σε κατάστημα ΔΕΗ ή πρέπει μέσω τραπέζης να χρεώνεται απευθείας στο λογαριασμό;

Το αναφέρω μήπως γλιτώσουμε τα γ@μησιατικ@ των τραπεζών στην εξόφληση λογαριασμών..

Το έχει κάνει κάποιος;

Η πιο απλή λύση για κάποιον που δεν έχει ebill είναι να αποκτήσει ebill, δεν βλέπω το λόγο να ψάχνει πιο σύνθετη λύση.

Πάγια εντολή από όσο ξέρω εκτός από το ebill μπορεί να βάλεις και σε κατάστημα τράπεζας.

Σε κατάστημα ΔΕΗ δεν ξέρω αν γίνεται, φαντάζομαι στο 800 900 1000 θα ξέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, booogieman είπε

Εχει καθυστερησει και σε αλλους ο εκκαθαριστικος λογω αυγουστου; Εμενα κανα 10ημερο ηδη για το online.

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, booogieman είπε

Εχει καθυστερησει και σε αλλους ο εκκαθαριστικος λογω αυγουστου; Εμενα κανα 10ημερο ηδη για το online.

Σε εμένα όχι, 18/08 πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για να κάνει την προγραμματισμένη καταμέτρηση, 22/08 εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός, 23/08 μου ήρθε ενημερωτικό sms ότι εκδόθηκε λογαριασμός.

Online έχω και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου ήρθε SMS από ΔΕΗ που λέει ότι ο λογαριασμός θα λήξει σε δύο μέρες, να επισκεφτώ το dei.gr/epayment.

Δε μου έχει έρθει ποτέ ξανά από πέρσι το Νοέμβριο που έκανα το Online.

Αυτό που άλλαξε, είναι ότι πριν λίγες μέρες δήλωσα τη νέα κάρτα Visa γιατί η προηγούμενη λήγει αύριο.

Να έχει να κάνει με αυτό, ή απλά στέλνουν ό,τι να 'ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα μόλις μου ήρθε SMS από ΔΕΗ που λέει ότι ο λογαριασμός θα λήξει σε δύο μέρες, να επισκεφτώ το dei.gr/epayment.

Δε μου έχει έρθει ποτέ ξανά από πέρσι το Νοέμβριο που έκανα το Online.

Αυτό που άλλαξε, είναι ότι πριν λίγες μέρες δήλωσα τη νέα κάρτα Visa γιατί η προηγούμενη λήγει αύριο.

Να έχει να κάνει με αυτό, ή απλά στέλνουν ό,τι να 'ναι;

Έχει αναφερθεί πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες πως εδώ και λίγο καιρό το συγκεκριμένο sms πάει σε όλους, άσχετα αν έχουν ενεργοποιημένη πάγια εντολή ή όχι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα μόλις μου ήρθε SMS από ΔΕΗ που λέει ότι ο λογαριασμός θα λήξει σε δύο μέρες, να επισκεφτώ το dei.gr/epayment.

Δε μου έχει έρθει ποτέ ξανά από πέρσι το Νοέμβριο που έκανα το Online.

Αυτό που άλλαξε, είναι ότι πριν λίγες μέρες δήλωσα τη νέα κάρτα Visa γιατί η προηγούμενη λήγει αύριο.

Να έχει να κάνει με αυτό, ή απλά στέλνουν ό,τι να 'ναι;

Μην ανησυχείς. Από τον περασμένο μήνα στέλνουν ενημερωτικά sms, ανεξάρτητα αν έχεις ενεργοποιημένη πάγια εντολή ή όχι. Απλώς αγνοείς το sms στην πρώτη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια. Εκανα econtract επιλεγοντας το home online στις 27/7 με 0.22 χρεωση για εναν χρονο και μου ηρθε αυτος ο λογαριασμος.Τι μπορω να κανω? Εχω στειλει μειλ εχω παρει τηλ και ολο περιμενω 

Για 200 kw ειναι αστρονομικο ποσο 130+ χωρις τις εκπτωσεις

https://ibb.co/wrQsJRg
https://ibb.co/1vtqN3D

Επεξ/σία από svensak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, svensak είπε

Καλημερα παιδια. Εκανα econtract επιλεγοντας το home online στις 27/7 με 0.22 χρεωση για εναν χρονο και μου ηρθε αυτος ο λογαριασμος.Τι μπορω να κανω? Εχω στειλει μειλ εχω παρει τηλ και ολο περιμενω 

Για 200 kw ειναι αστρονομικο ποσο 130+ χωρις τις εκπτωσεις

https://ibb.co/wrQsJRg
https://ibb.co/1vtqN3D

Στείλε email μέσω ebill σε έχουν βάλει στο μετά 01/08 πρόγραμμα. Ενημέρωσε για το πότε έκανες αίτηση και να γίνει διόρθωση. Email και αν θες πάρε και ένα τηλ να δεις τι θα σου πούνε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου θα ήθελα την γνώμη σας Έχω my home enter plus από Φεβρουάριο στα 0.18 λεπτά.Να σημειώσω ότι από τον άλλο μήνα θα κάνω αίτηση και δικαιούμαι Κοτ β.Με πήραν σήμερα τηλ. μάλλον από συνεργαζόμενα γραφεία της ΔΕΗ και με είπαν να το γυρίσω σε γ1 γιατί με την κρατική επιχορήγηση βγαίνει 0.15 λεπτά η κιλοβατώρα.Ηθελα να ρωτήσω τι προτείνετε να κάνω με γνώμονα ότι σε ένα μήνα θα μπω κοτ β να καθίσω στο my home enter για σίγουρα η γ1 που είναι κυμαινόμενο και δεν ξέρω τι παίζει με τι κρατική επιχορηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...