Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Έτσι όπως πάει με τις επιδοτήσεις, και θα καθίσω και τον Οκτώβριο με το 0.17 και μετά αν ισχύει ότι ισχύει θα ρισκάρω σταθερό... Είναι ξεφτίλα να έχεις κλείσεις σταθερό και να πληρώνεις παραπάνω. 

Κατά τη γνώμη μου το 0.17 είναι το ιδανικό εισαι τυχερός που το πρόλαβες με τόσο εγώ το έκλεισα πριν 1 μήνα τέλος Ιουλίου με 0.2290 και με 0.17640 το νυχτερινό, μήπως έχεις κοινωνικό τιμολόγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, man22 είπε

Κατά τη γνώμη μου το 0.17 είναι το ιδανικό εισαι τυχερός που το πρόλαβες με τόσο εγώ το έκλεισα πριν 1 μήνα τέλος Ιουλίου με 0.2290 και με 0.17640 το νυχτερινό, μήπως έχεις κοινωνικό τιμολόγιο; 

Όχι δεν έχω κοινωνικό τιμολόγιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Σωστα γράφεις... Και δεν διαφωνώ σε τίποτα. Αν ομως, όπως λες συνεχίσουν οι βαρβάτες καταναλώσεις? Τον χειμώνα έχω 1000kw τουλάχιστον ανά μήνα λόγω θέρμανσης με κλιματιστικά... Τρελαίνομαι  να έχουμε κλείσει σταθερό και οι "πέρα βρέχει"  όπως πάντα να είναι μια χαρά όπως συμβαίνει πάντα σε αυτή την χώρα.. 

εγω διαφωνω με τον @washcloud στο να μεινεις εκει. ειναι πολλα τα λεφτα για τον χειμώνα που 100% θα έχει επιδότηση. ακομη και να πέσει η επιδότηση παλι πληρωνεις πιο ακριβα. Να σταματησει η επιδότηση το ξεχνάμε.... για μείωση, η λέξη "μείωση" θα γίνει πρωτοσέλιδο απο μόνη της οπότε μάλλον και αυτο δεν ειναι πιθανο. το μονο που φοβάσαι ειναι το οριο. Και όριο να μπει θα ειναι ψηλα, το πολύ να εισαι δηλαδη στα ιδια με πριν. Παντως αυτος ο μήνας δεν αξιζει, ειναι αρχη ακομα και κρυο δεν εχει. Κοίτα το μεσα οκτώβρη. Νοεβρη ειναι τα κρυα και τοτε θα ξερουμε πολλα παραπανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Όχι δεν έχω κοινωνικό τιμολόγιο.. 

Τότε δεν χάνεις κατι γιατί αν κοιτάξεις για τοκ Αυγούστο το Γ1 για τις πρώτες 500 kwh  χρεώνει 14.9 ενώ για 500 και πάνω 16.100 αν έχεις νυχτερινό βγαίνει 0.10 ,πάγιο 3.5 ευρώ το μήνα ένω εσυ το έχεις 0.50 λεπτά το μήνα, εγώ σκέψου ότι έχω κοινωνικό τιμολόγιο και με τις επιδοτήσεις για τον Αύγουστο  οι πρώτες 500 kwh τις χρεωσε 0.10 από 500 και άνω με 0.12  και του νυχτερινού με 0.06 , κι όμως κρατάω το online που έκλεισα με 0.2290 γιατι δεν ξέρω τι θα μας ξημερωσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εγω διαφωνω με τον @washcloud στο να μεινεις εκει. ειναι πολλα τα λεφτα για τον χειμώνα που 100% θα έχει επιδότηση. ακομη και να πέσει η επιδότηση παλι πληρωνεις πιο ακριβα. Να σταματησει η επιδότηση το ξεχνάμε.... για μείωση, η λέξη "μείωση" θα γίνει πρωτοσέλιδο απο μόνη της οπότε μάλλον και αυτο δεν ειναι πιθανο. το μονο που φοβάσαι ειναι το οριο. Και όριο να μπει θα ειναι ψηλα, το πολύ να εισαι δηλαδη στα ιδια με πριν. Παντως αυτος ο μήνας δεν αξιζει, ειναι αρχη ακομα και κρυο δεν εχει. Κοίτα το μεσα οκτώβρη. Νοεβρη ειναι τα κρυα και τοτε θα ξερουμε πολλα παραπανω. 

Για Νοέμβρη έλεγα πάντως. Σε κάθε περίπτωση θα είμαστε εδώ!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Σωστα γράφεις... Και δεν διαφωνώ σε τίποτα. Αν ομως, όπως λες συνεχίσουν οι βαρβάτες καταναλώσεις? Τον χειμώνα έχω 1000kw τουλάχιστον ανά μήνα λόγω θέρμανσης με κλιματιστικά... Τρελαίνομαι  να έχουμε κλείσει σταθερό και οι "πέρα βρέχει"  όπως πάντα να είναι μια χαρά όπως συμβαίνει πάντα σε αυτή την χώρα.. 

 πάντα παίρνεις το μικρότερο ρίσκο , ουσιαστικά ξεκινάς με το να δεχτείς οτι είσαι χαμένος σε όλες τις περιπτώσεις και λες πόσα χάνω το χειμώνα με το ακριβότερο σταθερό ? (Α)

πόσα μπορεί να χάσω με ακριβό κυμαινόμενο ? (Β)

δηλαδή προσωπικά αν είναι να χάσω 300€ γιατί είμαι σε ακριβό σταθερό το προτιμώ απο το να ρισκάρω να χάσω >300€ σε κυμαινόμενο

το 0,17 δε θα το πείραζα μέχρι να έβλεπα τι θα γίνει τους βαρβάτους μήνες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.68366f90ff216582e20bb82e26923039.png

 

Τί ειναι αυτη η διορθωση που γραφει; Στους 4 τελευταιους εναντι ειχα πληρωσει απο 100-120 ευρω και στον προηγουμενο εκκαθαριστικο 260!

 

Δεν ξερω τι σκ@τ@ εκαιγαν οι προηγουμενοι, αλλα τωρα που βλεπω τους εναντι, ειναι στις 700 κιλοβατωρες τον μηνα!! Ενω εμενα μου ηρθε αυτο το μηνα ο εναντι στις 270.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια. Επέλεξα να γυρίσω στην ΔΕΗ και βλέπω έχω 3-4 επιλογές προγράμματος. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει λίγο καλύτερα να με βοηθήσει στην επιλογή; Τα εχω μπλέξει λίγο.

Οι επιλογές είναι:

* MyHomeOnline

* MyHomeEnter

* MyHomeEnter+

* Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Τις χαμηλότερες τιμές φαίνεται να της έχει το τελευταίο αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις ρήτρες αναπροσαρμογής. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

* Γ1/Γ1Ν Οικιακό

αυτό, εκτός αν πιστεύεις οτι η τιμή με την κρατική επιδότηση θα είναι μεγαλύτερη των άλλων προγραμμάτων (δεν παίρνουν επιδότηση) το χειμώνα (ασχετο το τι πιστεύει ο καθένας μας , δικιά σου υπόθεση :) )

9 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Τις χαμηλότερες τιμές φαίνεται να της έχει το τελευταίο αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις ρήτρες αναπροσαρμογής.

είναι ενσωματωμένη στη τιμή πλέον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό, εκτός αν πιστεύεις οτι η τιμή με την κρατική επιδότηση θα είναι μεγαλύτερη των άλλων προγραμμάτων (δεν παίρνουν επιδότηση) το χειμώνα (ασχετο το τι πιστεύει ο καθένας μας , δικιά σου υπόθεση :) )

είναι ενσωματωμένη στη τιμή πλέον

Και εγω για αυτό έλεγα. Τα άλλα από ότι φαίνεται δεν επιδοτούνται.. 2 άτομα ειμαστε στο σπίτι οπότε πιστεύω με συμφαιρει η μετάβαση απο την nova energy που ήμουν έως τώρα..

Δικαιούμαι και ΚΟΤ. Μπαίνει κανονικά αν κάνω αίτηση σε αυτό το πρόγραμμα έτσι;

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Μπαίνει κανονικά αν κάνω αίτηση σε αυτό το πρόγραμμα έτσι;

ναι υποστηρίζει ΚΟΤ κανονικά

Spoiler

(βάλε νυχτερινό μιας και για το όριο μετράν μόνο οι ημερήσιες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι υποστηρίζει ΚΟΤ κανονικά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

(βάλε νυχτερινό μιας και για το όριο μετράν μόνο οι ημερήσιες)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Σωστα γράφεις... Και δεν διαφωνώ σε τίποτα. Αν ομως, όπως λες συνεχίσουν οι βαρβάτες καταναλώσεις? Τον χειμώνα έχω 1000kw τουλάχιστον ανά μήνα λόγω θέρμανσης με κλιματιστικά... Τρελαίνομαι  να έχουμε κλείσει σταθερό και οι "πέρα βρέχει"  όπως πάντα να είναι μια χαρά όπως συμβαίνει πάντα σε αυτή την χώρα.. 

α) εσύ δεν έκανες το σταθερό "για τους πέρα βρέχει", για τον εαυτό σου το έκανες, ούτε το έκανες για να πληρώνεις λιγότερο - το έκανες (ελπίζω δλδ) για να ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙΣ ότι δεν θα πληρώνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

β) το έκανες "φερόμενος έξυπνα και με γνώμονα το συμφέρον σου", "κοστίζοντας" μάλιστα στους "πέρα βρέχει" (που τον χειμώνα πλήρωναν ~0,25 την κιλοβατώρα, όταν ξεπερνούσαν το όριο επιδότησης. Να τα λέμε κι αυτά). Δικαίωμά σου να φερθείς έξυπνα, αλλά μην γκρινιάζεις τώρα για "πέρα βρέχει"...

γ) ...αν δεν υπήρχαν οι "πέρα βρέχει", δεν θα υπήρχε το σταθερό που εξασφάλισες. Ή αλλιώς : δεν θα γινόταν να κλείσουν σε σταθερό ΟΛΟΙ, καθώς θα χρεωκοπούσε η ΔΕΗ . Λίγοι μόνο και "έξυπνοι". Δεν ήταν λοιπόν κάποια "αντικειμενική αλήθεια" που έπρεπε να ακολουθήσουν όλοι, αλλά τυράκι για αύξηση πελατολογίου της πρόσφατα "ιδιωτικοποιημένης" ΔΕΗ. Δεν είναι ότι έβαλες φωτοβολταϊκό ή ανεμογεννήτρια στην στέγη και στην αυλή σου όταν τις χαρίζανε για να "κράζεις" τους "περαβρέχηδες" που τα ξύνανε όταν έβρεχε ΑΠΕ...

Δεν έχω τίποτα ενάντια στο ότι προνόησες και επέλεξες το καλύτερο για 'σένα. Αλλά μην γκρινιάζεις επειδή τώρα "σώθηκαν" και οι "πέρα βρέχει" με τις κρατικές επιδοτήσεις, γιατί ακούγεται "κάπως" (...και λίγο "τα θέλω όλα δικά μου"...). Έκανες την επιλογή σου και είτε να την χαίρεσαι - είτε να την λουστείς "like a man" "no matter the outcome"....

(...και για να μη νομίζεις ότι τα παραπάνω εμπεριέχουν εμπάθεια, σου επαναλαμβάνω : στην θέση σου θα το κράταγα το συγκεκριμένο σταθερό. Για το - πιθανό - καλό σου το λέω...)

 

ΥΓ : πάμε πάλι : τα 0,15 της "σίγουρης" ΔΕΗ, δεν έχουν μεγάλη διαφορά από το 0,17 που το έβαλες πέρσι για ΑΥΤΟΝ τον λόγο (ψηλή κατανάλωση τον χειμώνα). Ό,τι πλήρωσες πέρσι θα πληρώσεις και φέτος (...εκτός κι αν έβαλες το σταθερό τον Απρίλη ξερωγώ...). Όπως τα έβγαλες λοιπόν πέρα πέρσι, θα τα βγάλεις και φέτος (ΟΚ, φέτος το χρήμα σου θα αξίζει λιγότερο από πέρσι λόγω των ανατιμήσεων στα πάντα έκτοτε - αλλά αυτό ας πούμε "λύνεται" με το να κάνεις οικονομία στις γενικές καταναλωτικές σου συνήθειες). ΤΙ θα κάνεις όμως, αν όπως υπάρχει φόβος, παέι κατά διαβόλου το θέμα με τις επιδοτήσεις ή/και την χονδρική; Αν πχ βάλει όριο επιδότησης, όχι τις 300 "περσινές" σου λέω εγώ, αλλά τις 500 πες, τον μήνα, και τις υπόλοιπες σου έρχεται να τις πληρώνεις με 1€ την κιλοβατώρα; Σενάριο καθόλου απίθανο. ΔΕΝ είμαστε ΗΠΑ για να "βασιζόμαστε" στο ότι ΘΑ συνεχίσει να βρέχει επιδοτήσεις, και ότι είναι θέμα "απόφασης". Το ελληνικό ταμείο είναι συγκεκριμένο, και χωρίς να είμαι μέσα στα βιβλία τους, αυτό νομίζω ότι όλοι ξέρουμε. Τί θα κάνει δηλαδή αν πάει 2€ η κιλοβατώρα στην χονδρική, η κυβέρνηση; Θα,,,νοικιάσει τα Ραφάλ στους Τούρκους μήπως, για να δώσει επιδότηση 1,85;

Δεν ξέρω. Σου λέω απλά κοίτα το μακροπρόθεσμο και μην κοιτάς τί (λίγα) χάνεις αυτήν την στιγμή. Ο,τι απόφαση και να παρεις, τουλάχιστον να ζυγιάσεις πρώτα ΠΟΛΛΑ δεδομένα....

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Τον χειμώνα έχω 1000kw τουλάχιστον ανά μήνα λόγω θέρμανσης με κλιματιστικά...

Μερικούς σας ζηλεύω που ζείτε μέσα στην ευτυχία.Ignorance is Bliss
Σε περίπτωση που μας κάτσει η μπίλια στο ενδεχόμενο τον Χειμώνα η κιλοβατώρα να είναι στο 1,5 ευρώ με 0,5 ευρώ επιδότηση απο το κράτος θα έχεις εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης ή θα ρίξεις κέρμα για το αν θα πεθάνεις απο το κρύο ή θα πληρώσεις το μισό ΑΕΠ της χώρας για να ζεσταθεί το κοκκαλάκι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Και εγω για αυτό έλεγα. Τα άλλα από ότι φαίνεται δεν επιδοτούνται.. 2 άτομα ειμαστε στο σπίτι οπότε πιστεύω με συμφαιρει η μετάβαση απο την nova energy που ήμουν έως τώρα..

Δικαιούμαι και ΚΟΤ. Μπαίνει κανονικά αν κάνω αίτηση σε αυτό το πρόγραμμα έτσι;

Γ1 ΔΕΗ που για ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ θα χρεώνεσαι με 0,15 την κιλοβατώρα, μετά την κρατική επιδότηση (πλέον ανακοινώνονται οι τιμές των παρόχων κάθε μήνα στις 20). Και που όταν θα σταματήσει αυτός ο νέος μηχανισμός από Αύγουστο (που περιλαμβάνει "αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής" και σταμάτημα της επιβολής ποινής σε περίπτωση αλλαγής παρόχου), ΔΕΝ θα βρεθείς σε πρόγραμμα με χρονική δέσμευση (όπως θα συμβεί αν παραμείνεις στην "NOVA", που στην ουσία είναι η Volton από πίσω της, που είναι,,,,να μην πω).

Τα σταθερά που κοίταξες, είναι πλέον ασύμφορα (0,53 το φθηνότερο στη ΔΕΗ). Άρα αναγκαστικά πας στο "κυμαινόμενο" Γ1 ΔΕΗ, και βασίζεσαι (όπως όλοι) στις βαρβάτες επιδοτήσεις,,,,όσο τουλα΄χιστον τις δίνουν, για να σου βγαίνει 0,15. Βάλε ΠΡΩΤΑ ΚΟΤ (από 1/9), για να σου ζητήσουν ΜΟΝΟ 20€ από την ΔΕΗ για εγγύηση (αλλιώς 100, που αν βάλεις πάγια εντολή, θα την πάρεις πίσω κάποια στιγμή, στην καλύτερη στον ρπώτο λογαριασμό ως πιστωση). Κι αν κάνεις συμβόλαιο μέσω Teleperformance (γκούγκλαρε τηλέφωνο), δεν θα δώσεις καθόλου εγγύηση, ούτε θα χρειαστεί πάγια εντολή (το έχω κάνει - ισχύει).

Και παρακολούθα γενικά τις εξελίξεις, καθώς πλέον τα πάντα αλλάζουν με τρομαχτικές ταχύτητες. Μην ξαναμείνεις "πίσω", γιατί πιθανότατα θα το πληρώσεις....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...