Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα.

Έχω μπει σε ΔΕΗ Online από το Δεκέμβρη χάρη σε αυτό το σωτήριο νήμα και είχα δεσμεύσει τιμή κιλοβατώρας 0,19€

Τώρα μετακομίζω και μου είπαν από τη ΔΕΗ πως δεν μπορώ να μεταφέρω το πρόγραμμα αλλά πρέπει να κάνω εκ νέου σύνδεση (με τιμή πλέον 0,59 νομίζω). Μου τα λένε έτσι γιατί δεν τους συμφέρω προφανώς ή όντως δεν μπορώ να μεταφέρω το πρόγραμμα?
Και αν δεν βγάλω άκρη και δεν μπορώ να το κρατήσω υπάρχει σταθερό πρόγραμμα να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, manda1606 είπε

Καλησπέρα και από μένα.

Έχω μπει σε ΔΕΗ Online από το Δεκέμβρη χάρη σε αυτό το σωτήριο νήμα και είχα δεσμεύσει τιμή κιλοβατώρας 0,19€

Τώρα μετακομίζω και μου είπαν από τη ΔΕΗ πως δεν μπορώ να μεταφέρω το πρόγραμμα αλλά πρέπει να κάνω εκ νέου σύνδεση (με τιμή πλέον 0,59 νομίζω). Μου τα λένε έτσι γιατί δεν τους συμφέρω προφανώς ή όντως δεν μπορώ να μεταφέρω το πρόγραμμα?
Και αν δεν βγάλω άκρη και δεν μπορώ να το κρατήσω υπάρχει σταθερό πρόγραμμα να προτείνετε?

Τα προγράμματα της ΔΕΗ ναι από όσο γνωρίζω δεν μεταφέρονται, με τίποτα δε σε συμφέρει να κάνεις καινούργιο σταθερό.

Θα σου πρότεινα να κάνεις καινούργιο κυμαινόμενο να εκμεταλλευτείς προς το παρόν τις επιδοτήσεις γιατί ουσιαστικά σταθερό δεν υπάρχει.

Τώρα για ΔΕΗ ή κάποιον εναλλακτικό για κυμαινόμενο θα σου προτείνουν οι υπόλοιποι ποιό συμφέρει πάντως κάθε μήνα όλα είναι ρευστά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Γνωριζει κανεις αν μπορεις να εχεις το ΔΕΗ heatpump με υβριδικη αντια θερμοτητας? Εχω ηδη φυσικο αεριο και σκεφτομαι να εβαζα μια υβριδικη αντλια που ειναι και πιο οικονομικη απο κανονικη και ταυτοχρονα να επωφελουμουν με το σταθερο ΔΕΗ heatpump προγραμμα που για το μελλον το θεωρω πολυ καλο.

Ξερω οτι τωρα ειναι ακριβοτερο απο κυμαινομενο παρολα αυτα δεν πιστευω να συνεχιστουν οι επιδοτησεις ή να ειναι τοσο γενεαιοδωρες ή να ειναι οριζοντιες χωρις εισοδηματικα κριτηρια. Οποτε δεδομενου οτι ερχεται χειμωνας, το φυσικο αεριο θα γινει και αυτο απαγορευτικο για θερμανση, πετρελαιο δεν εχω καυστηρα (ουτε και αυτο συμφερει) σκεφτηκα την αντλια σε συνδυασμο με το προγραμμα αυτο.

Ομως γινεται να με δεχτουν στην  ΔΕΗ με υβριδικη αντλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη σε αυτό το νήμα 1/12/2021 έκλεισα myHome Enter N με 0,10502€/kWh  και 0,07897€/kWh(νυχτερινό).

Επειδή ξανάπεσα πάλι στο νήμα και βλέπω μια ανησυχία σχετικα με την διακοπή των σταθερών τιμολογίων, θέλω να ρωτήσω συντρέχει λόγος αλλαγής προγράμματος από μέρους μου?

 

Σας ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nicostratos είπε

Χάρη σε αυτό το νήμα 1/12/2021 έκλεισα myHome Enter N με 0,10502€/kWh  και 0,07897€/kWh(νυχτερινό).

Επειδή ξανάπεσα πάλι στο νήμα και βλέπω μια ανησυχία σχετικα με την διακοπή των σταθερών τιμολογίων, θέλω να ρωτήσω συντρέχει λόγος αλλαγής προγράμματος από μέρους μου?

 

Σας ευχαριστώ

Οταν ληξει βλεπεις. Προς το παρον κερδισμενος εισαι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τελικά οι επιδοτήσεις του κράτους θα μπαίνουν μόνο στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, ή θα αλλάξει αυτό -όπως με τη ρήτρα- και θα μπαίνουν και στους Έναντι Πελάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Θα φέρω το αέριο στη δεη, οπότε λέω να φέρω και το ρεύμα. 

Καίω 1000-1200 το 4μηνο. Ποιο πρόγραμμα να επιλέξω; 

 

 

Το γ1 που παίρνει και τις επιδοτήσεις. Για τον Σεπτέμβρη όμως θα είναι ακριβή. Σε ποιο πάροχο είσαι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nicostratos είπε

Χάρη σε αυτό το νήμα 1/12/2021 έκλεισα myHome Enter N με 0,10502€/kWh  και 0,07897€/kWh(νυχτερινό).

Επειδή ξανάπεσα πάλι στο νήμα και βλέπω μια ανησυχία σχετικα με την διακοπή των σταθερών τιμολογίων, θέλω να ρωτήσω συντρέχει λόγος αλλαγής προγράμματος από μέρους μου?

 

Σας ευχαριστώ

Δεν ξέρω πού την είδες την "ανησυχία", αλλά για πολλοστή φορά η ΔΕΗ ανακοίνωσε (κάπου εδώ και κα'να μήνα τελευταία φορά) ότι δεν προτίθεται να κάνει αυξήσεις ή να καταργήσει εν προκειμένω τα σταθερά με αυτές τις τιμές που είπες, αλλά να τα "τιμήσει" (παρ' ό,τι "διατηρεί το δικαίωμα", μετά το 6μηνο από υπογραφής). Από την αρχή του '22 που πολύς κόσμος το φοβόταν ότι μπορεί και να εναρμονιστεί με την συγκεκριμένη πρακτική των ""εναλλακτικών", ΔΕΝ το έχει κάνει. Μάντεις δεν είμαστε, αλλά το πιθανότερο είναι να τηρήσει ό,τι έταξε. Άρα, για την ώρα σίγουρα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας (έχεις γαϊδουροδέσει έως και 30/11/23) από μεριάς σου - να τσεκάρεις όμως που και που μη τυχόν κι αλλάξουν τα πράγματα (αν και δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο). Άρα επίσης δεν συντρέχει λόγος αλλαγής προγράμματος, καθώς με τα σημερινά δεδομένα (για Σεπτέμβρη) το "0,105" Έντερ  σου, συνεχίζει να βγαίνει φθηνότερο από το κυμαινόμενο Γ1 της ΔΕΗ, κατά 0,05. Αλλά ακόμη κι αν πχ τον Οκτώβρη (με βάση τιμές κι επιδοτήσεις που θ' ανακοινωθούν μετά τις 20/9) βγαίνει ακριβότερο (χλωμό, αλλά λέμε), εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκοκκαλήσεις το "δώρο" που σου κάνανε τα παιδιά εδώ μέσα, τον Δεκέμβρη...

3 ώρες πριν, manos426f είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τελικά οι επιδοτήσεις του κράτους θα μπαίνουν μόνο στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, ή θα αλλάξει αυτό -όπως με τη ρήτρα- και θα μπαίνουν και στους Έναντι Πελάτη;

Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος Μάνο, ΛΟΓΙΚΑ θα μπαίνουν σε κάθε λογαριασμό (είτε έναντι 2μηνου, είτε μηνιαίο έναντι πελάτη), γιατί παραείναι μεγάλο το άχθος του να πληρώνει κανείς με ~0,80 την κιλοβατώρα, ειδικά αν έχει μεγάλη κατανάλωση (πες ξερωγώ 1.000 και 2.000 και βάλε κιλοβατώρες/μήνα, στην περίπτωση επαγγελματιών ειδικά), και "να τα παίρνει πίσω" στην εκκαθάριση (έστω 2μήνου, καθώς αν δώσεις εσύ ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ, σου βγάζουν και στο 2μηνο εκκαθαριστικό). Αν παρ' ολ' αυτά σου έρθει κα'να "τέρας", είτε ως μηνιαίος "έναντι με ενδείξεις πελάτη", είτε ως ο συνήθης έναντι 2μηνου (αν όπως είπαμε ΔΕΝ δώσεις ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ στο 2μηνο για εκκαθαριστικό), μην τον πληρώνεις, ή έστω δώσε το ποσό που θα έδινες κανονικά (καθώς, στην ΔΕΗ, αν εξοφλείς έστω και μερικά, ΔΕΝ σου κόβουν το ρεύμα), περιμένοντας την "διόρθωση" κατά την εκκαθάριση (...θα μου πεις έτσι θα έχεις αχταρμά στους λογαριασμούς, αλλά ε......).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως πάει με τις επιδοτήσεις, και θα καθίσω και τον Οκτώβριο με το 0.17 και μετά αν ισχύει ότι ισχύει θα ρισκάρω σταθερό... Είναι ξεφτίλα να έχεις κλείσεις σταθερό και να πληρώνεις παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Έτσι όπως πάει με τις επιδοτήσεις, και θα καθίσω και τον Οκτώβριο με το 0.17 και μετά αν ισχύει ότι ισχύει θα ρισκάρω σταθερό... Είναι ξεφτίλα να έχεις κλείσεις σταθερό και να πληρώνεις παραπάνω. 

...τί ακριβώς θα ρισκάρεις όμως; Την ασφάλεια του 0,17 έναντι τίνος; Την ανασφάλεια του 0,15 (για Αύγουστο και Σεπτέμβρη ΩΣ ΤΩΡΑ); Εκτός κι εννοείς τα τυράκια όπως του Ήρωνα (που αφ' ενός πρέπει να μείνεις εσαεί σε αυτόν για να μην χάσεις την τελευταία έκπτωση ή έστω να "τρέχεις" να την πάρεις πίσω μέσω Λαμ,,,,ε, ΡΑΕ ήθελα να πω - αφ' ετέρου πού ξέρεις τί τιμές θα έχει τον επόμενο και κάθε επόμενο μήνα; Το σπάσιμο του σταθερού θα είναι για μια κι έξω όμως....) ή όποιου άλλου μικρού (We, Elin, Zenith κτλ) που κατά πάσα πιθανότητα - όπως πάει - είτε θα εξαγοραστεί, όπως έγινε πρόσφατα με την Watt&Volt από την Πρωτέργεια, είτε ακόμη χειρότερα θα βαρέσει κανόνι και θα οδηγηθείς (αρχικά έστω) στην "Καθολική Υπηρεσία" (που την τρέχει τώρα η,,,Ανορθόδοξη Elpedison με τιμές 1,10 ΧΩΡΙΣ επιδότηση/εκπτώσεις...).

Ό,τι σε φωτίσει κάνε, αλλά πηγαίνοντας για τα περισσότερα, μη χάσεις κι αυτά που έχεις, και μέσα στον χειμώνα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο...(διότι ΔΕΝ νομίζω να υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει έτσι το έργο, με ΤΟΣΑ δις επιδότηση ΚΑΘΕ μήνα -  όχι τουλάχιστον ΧΩΡΙΣ έστω επαναφορά του ορίου κατανάλωσης. Κι αν έχεις μικρή κατανάλωση και δεν σε νοιάζει ακόμη και κόφτη να βάλουν, το θέμα είναι ότι (Σε αυτήν την περίπτωση) ΠΟΣΟ πια σου κοστίζει το "0,02" διαφοράς που τώρα χάνεις (πάλι προφανώς με μικρή κατανάλωση, πχ <300kWh/μήνα. Σοβαρά θα αφήσεις το ΣΤΑΘΕΡΟ, για,,,~6-10€/μήνα...;  Ακόμη δηλαδή και να λήγει μέσα Δεκέμβρη το "0,17" σου, σαν τί "χάνεις" έως τώρα : ψίχουλα...Και αν τυχόν λήγει Μάρτη-Απρίλη, μάλλον τρέλα είναι να το σκέφτεσαι, υπό την προοπτική να γίνουν τα πάντα @$$@!!@% σε 2-3 μήνες από τώρα (και για όλο τον χειμώνα προφανώς).

Ο "ενεργειακός τουρισμός" κρύβει πολλές (πιθανές) παγίδες πάντως και πολύ δύσκολα θα βγεις κερδισμένος εφαρμόζοντας τον, να ξέρεις. Πιο πολύ (η κατάργηση της ποινής αποχώρησης) είναι για να κάνεις ΜΙΑ φορά μια κίνηση (μετάβασης), αζημίως, και εκεί που θα πας, να μείνεις το λιγότερο για 2-3 μήνες (με ό,τι πιθανό ρίσκο για επιπλέον κόστος θα έχει αυτό).

Μην έρθεις βέβαια μετά να με βρίσεις, αν τελικά μείνεις στο σταθερό και συνεχίσουν οι βαρβάτες επιδοτήσεις ή τρελλαθεί το ρωσοαφεντικό και ανοίξει τους κρουνούς και πέσει η μεγαβατώρα στα 100€, αλλά η γνώμη μου είναι ότι το να φύγεις σημαίνει ότι θα ρισκάρεις πολλά για να κερδίσεις πιθανώς λίγα...(βασικά δες λίγο τί γίνεται : το ΦΑ αέριο πάει κατά διαόλου, και συνεπώς και το ρεύμα. Κοντεύουν το 1.000% αύξηση σε σχέση με πέρσι, κι ακόμη ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. Αυτό θα έπρεπε να σου χτυπάει ως καμπανάκι για το τί πιθανότατα μας περιμένει τον χειμώνα, κι όχι να γλυκοκοιτάζεις το 0,02 σε σχέση με το Γ1 ή το 0,12 σε σχέση με τον φθηνότερο εναλλακτικό και τις παγίδες του........Αυτά από εμένα, φιλικά και μόνο (πάνε όπου θες, δεν έχω σχέση με κανέναν).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AKATADIOKTOS είπε

What is this?

Σε κυμαινόμενες χρεώσεις μεταφέρει 500.000 πελάτες η ΔΕΗ
https://www.efsyn.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/356675_se-kymainomenes-hreoseis-metaferei-500000-pelates-i-dei

 

...δις ιζ ε πάιπ

...αφού το λέει το ίδιο το άρθρο : η (γνωστή εδώ και πάνω από μήνα) επιστολή που στέλνουν σε όσους ΛΗΓΕΙ το "προνομιακό" σταθερό τους (και είναι λιγότεροι από τους "500.000"), αυτόν τον καιρό...(ήγγικεν τελικά η ώρα, μιας και τρέχουν τα συγκεκριμένα σταθερά εδώ και 2 χρόνια. Μπλέσσηντ αρ δέι, χου υπέγραψαν σταθερό ΔΕΗ τέλος Νοέμβρη/αρχή Δεκέμβρη '21 - και δεν ήταν "πλας". Θα έχουν το μαξ δυνατό μαξιλάρι...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δις ιζ ε πάιπ

...αφού το λέει το ίδιο το άρθρο : η (γνωστή εδώ και πάνω από μήνα) επιστολή που στέλνουν σε όσους ΛΗΓΕΙ το "προνομιακό" σταθερό τους (και είναι λιγότεροι από τους "500.000"), αυτόν τον καιρό...(ήγγικεν τελικά η ώρα, μιας και τρέχουν τα συγκεκριμένα σταθερά εδώ και 2 χρόνια. Μπλέσσηντ αρ δέι, χου υπέγραψαν σταθερό ΔΕΗ τέλος Νοέμβρη/αρχή Δεκέμβρη '21 - και δεν ήταν "πλας". Θα έχουν το μαξ δυνατό μαξιλάρι...)

ήξεραν οτι αν τους έβαζε στο τρέχων σταθερό εμπορικό θα είχε 500000 φέσια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τί ακριβώς θα ρισκάρεις όμως; Την ασφάλεια του 0,17 έναντι τίνος; Την ανασφάλεια του 0,15 (για Αύγουστο και Σεπτέμβρη ΩΣ ΤΩΡΑ); Εκτός κι εννοείς τα τυράκια όπως του Ήρωνα (που αφ' ενός πρέπει να μείνεις εσαεί σε αυτόν για να μην χάσεις την τελευταία έκπτωση ή έστω να "τρέχεις" να την πάρεις πίσω μέσω Λαμ,,,,ε, ΡΑΕ ήθελα να πω - αφ' ετέρου πού ξέρεις τί τιμές θα έχει τον επόμενο και κάθε επόμενο μήνα; Το σπάσιμο του σταθερού θα είναι για μια κι έξω όμως....) ή όποιου άλλου μικρού (We, Elin, Zenith κτλ) που κατά πάσα πιθανότητα - όπως πάει - είτε θα εξαγοραστεί, όπως έγινε πρόσφατα με την Watt&Volt από την Πρωτέργεια, είτε ακόμη χειρότερα θα βαρέσει κανόνι και θα οδηγηθείς (αρχικά έστω) στην "Καθολική Υπηρεσία" (που την τρέχει τώρα η,,,Ανορθόδοξη Elpedison με τιμές 1,10 ΧΩΡΙΣ επιδότηση/εκπτώσεις...).

Ό,τι σε φωτίσει κάνε, αλλά πηγαίνοντας για τα περισσότερα, μη χάσεις κι αυτά που έχεις, και μέσα στον χειμώνα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο...(διότι ΔΕΝ νομίζω να υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει έτσι το έργο, με ΤΟΣΑ δις επιδότηση ΚΑΘΕ μήνα -  όχι τουλάχιστον ΧΩΡΙΣ έστω επαναφορά του ορίου κατανάλωσης. Κι αν έχεις μικρή κατανάλωση και δεν σε νοιάζει ακόμη και κόφτη να βάλουν, το θέμα είναι ότι (Σε αυτήν την περίπτωση) ΠΟΣΟ πια σου κοστίζει το "0,02" διαφοράς που τώρα χάνεις (πάλι προφανώς με μικρή κατανάλωση, πχ <300kWh/μήνα. Σοβαρά θα αφήσεις το ΣΤΑΘΕΡΟ, για,,,~6-10€/μήνα...;  Ακόμη δηλαδή και να λήγει μέσα Δεκέμβρη το "0,17" σου, σαν τί "χάνεις" έως τώρα : ψίχουλα...Και αν τυχόν λήγει Μάρτη-Απρίλη, μάλλον τρέλα είναι να το σκέφτεσαι, υπό την προοπτική να γίνουν τα πάντα @$$@!!@% σε 2-3 μήνες από τώρα (και για όλο τον χειμώνα προφανώς).

Ο "ενεργειακός τουρισμός" κρύβει πολλές (πιθανές) παγίδες πάντως και πολύ δύσκολα θα βγεις κερδισμένος εφαρμόζοντας τον, να ξέρεις. Πιο πολύ (η κατάργηση της ποινής αποχώρησης) είναι για να κάνεις ΜΙΑ φορά μια κίνηση (μετάβασης), αζημίως, και εκεί που θα πας, να μείνεις το λιγότερο για 2-3 μήνες (με ό,τι πιθανό ρίσκο για επιπλέον κόστος θα έχει αυτό).

Μην έρθεις βέβαια μετά να με βρίσεις, αν τελικά μείνεις στο σταθερό και συνεχίσουν οι βαρβάτες επιδοτήσεις ή τρελλαθεί το ρωσοαφεντικό και ανοίξει τους κρουνούς και πέσει η μεγαβατώρα στα 100€, αλλά η γνώμη μου είναι ότι το να φύγεις σημαίνει ότι θα ρισκάρεις πολλά για να κερδίσεις πιθανώς λίγα...(βασικά δες λίγο τί γίνεται : το ΦΑ αέριο πάει κατά διαόλου, και συνεπώς και το ρεύμα. Κοντεύουν το 1.000% αύξηση σε σχέση με πέρσι, κι ακόμη ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. Αυτό θα έπρεπε να σου χτυπάει ως καμπανάκι για το τί πιθανότατα μας περιμένει τον χειμώνα, κι όχι να γλυκοκοιτάζεις το 0,02 σε σχέση με το Γ1 ή το 0,12 σε σχέση με τον φθηνότερο εναλλακτικό και τις παγίδες του........Αυτά από εμένα, φιλικά και μόνο (πάνε όπου θες, δεν έχω σχέση με κανέναν).

Σωστα γράφεις... Και δεν διαφωνώ σε τίποτα. Αν ομως, όπως λες συνεχίσουν οι βαρβάτες καταναλώσεις? Τον χειμώνα έχω 1000kw τουλάχιστον ανά μήνα λόγω θέρμανσης με κλιματιστικά... Τρελαίνομαι  να έχουμε κλείσει σταθερό και οι "πέρα βρέχει"  όπως πάντα να είναι μια χαρά όπως συμβαίνει πάντα σε αυτή την χώρα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...