Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελιν έχει κρυφές χρεώσεις ή λάθη στους λογαριασμούς? ¨εχει κάποιος εμπειρία με Ελιν? Φοβάμαι να φυγω απο την ΔΕΗ που δεν ειχα γενικα κανενα προβλημα.

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω λέω να κάνουμε ένα γκάλοπ με το πόσοι σκέφτονται να σπάσουν το online με 0.1700 η 0.2290 ανάλογα από ποτέ το έκλεισαν, εγώ πάντως το έκλεισα τέλος Ιουλίου με 0.2290 τη μέρα και με 0.17640 τη νύχτα και έχω και ΚΟΤΒ προς το παρόν περιμένω να δω τον λογαριασμό που θα βγει τον Σεπτέμβριο που θα είναι εκκαθαριστικός για να δω λίγο,  βέβαια θα είναι μια γιατί μέχρι 23/7 θα με κοστολόγησουν με το Γ1Ν από 24/7 έως 13/9 θα είναι με το my home online δηλαδή 1.5 μήνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, man22 είπε

Παιδιά εγω λέω να κάνουμε ένα γκάλοπ με το πόσοι σκέφτονται να σπάσουν το online με 0.1700 η 0.2290 ανάλογα από ποτέ το έκλεισαν, εγώ πάντως το έκλεισα τέλος Ιουλίου με 0.2290 τη μέρα και με 0.17640 τη νύχτα και έχω και ΚΟΤΒ προς το παρόν περιμένω να δω τον λογαριασμό που θα βγει τον Σεπτέμβριο που θα είναι εκκαθαριστικός για να δω λίγο,  βέβαια θα είναι μια γιατί μέχρι 23/7 θα με κοστολόγησουν με το Γ1Ν από 24/7 έως 13/9 θα είναι με το my home online δηλαδή 1.5 μήνας 

Τι τελική έχεις; Πιστεύω δεν άξιζει γιατί θα πέφτουν επιδότησεις. Η ιστορία αυτό έχει δείξει. Επιδόματα,powerpass και χαμένοι όσοι είχαν ακριβά σταθερά και όχι τα παλαιά.

Σκέψου πως άλλοι στον ΗΡΩΝ θα δώσουν 0€/kWh και εσύ αρκετά παραπάνω.

Εγώ λέω να το σπάσω κατά το Νοέμβρη Δεκέμβρη καθώς τότε έχω καταναλώσεις. Αν δω ότι βγαίνει αρκετά φτηνότερα βέβαια.

Ίσως αυτή τη περίοδο έως την επαναφορά της ρήτρας να μην έχουν νόημα τα σταθερά.

 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι τελική έχεις; Πιστεύω δεν άξιζει γιατί θα πέφτουν επιδότησεις. Η ιστορία αυτό έχει δείξει. Επιδόματα,powerpass και χαμένοι όσοι είχαν ακριβά σταθερά και όχι τα παλαιά.

Σκέψου πως άλλοι στον ΗΡΩΝ θα δώσουν 0€/kWh και εσύ αρκετά παραπάνω.

Εγώ λέω να το σπάσω κατά το Νοέμβρη Δεκέμβρη καθώς τότε έχω καταναλώσεις. Αν δω ότι βγαίνει αρκετά φτηνότερα βέβαια.

Ίσως αυτή τη περίοδο έως την επαναφορά της ρήτρας να μην έχουν νόημα τα σταθερά.

 

 

Δεν ξέρω ποια είναι η τελική το έχω κλείσει στα 0.2290 ημέρα και 0.17640 νύχτα αλλά έχω και ΚΟΤΒ -45%  , εσυ με ποια τιμή το έχεις κλείσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, man22 είπε

Δεν ξέρω ποια είναι η τελική το έχω κλείσει στα 0.2290 ημέρα και 0.17640 νύχτα αλλά έχω και ΚΟΤΒ -45%  , εσυ με ποια τιμή το έχεις κλείσει;

Δεν ειναι -45% το ΚΟΤ αλλα 0,045.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ειναι -45% το ΚΟΤ αλλα 0,045.

Έτσι το αναφέρουν πάντως σαν 45% εκτύπωση και 70% για το κοτΑ, άρα αν είναι όπως τα λες εγώ από 0.2290 -0.045=0.1840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, man22 είπε

Έτσι το αναφέρουν πάντως σαν 45% εκτύπωση και 70% για το κοτΑ,

Για εκτυπωση μπορει να το αναφερουν αλλα για εκπτωση με τιποτα.:P

22 λεπτά πριν, man22 είπε

άρα αν είναι όπως τα λες εγώ από 0.2290 -0.045=0.1840

Ακριβως ετσι ειναι κι ακριβως οπως το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, man22 είπε

Έτσι το αναφέρουν πάντως σαν 45% εκτύπωση και 70% για το κοτΑ, άρα αν είναι όπως τα λες εγώ από 0.2290 -0.045=0.1840

Αυτό που σου λέει ο HERTHAN ισχύει. Στο έχω πει κι εγώ πριν μέρες, αλλά για κάποιο λόγο "επιμένεις να προτιμάς" το,,,,"-45%". Δες την σελίδα του ΚΟΤ για να πειστείς, αν δεν πείθεσαι με κάτι άλλο. Πάντως, ανεξαρτήτως της τιμής της κιλοβατώρας, η έκπτωση του ΚΟΤ ΔΕΝ είναι ποσοστιαία επί της κιλοβατώρας (...μακάρι να ήταν...), αλλά είναι ένα φιξ ποσό : 0,045€ για ΚΟΤ-Β (και 0,075€ για ΚΟΤ-Α) έκπτωση στην τιμή της κάθε κιλοβατώρας. Είτε λοιπόν 0,10 κοστίζει κανονικά η κιλοβατώρα, είτε 1 Ευρώ, η έκπτωση που παρέχει το κράτος στους σχετικούς δικαιούχους είναι η ίδια : 0,045 και 0,075.

4 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Η επιδότηση ισχύει χωρίς κάποιο όριο στη κατανάλωση;

...από 1/7. Τώρα, ΓΙΑ πόσο,,,,,,θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikoskdx είπε

Η Ελιν έχει κρυφές χρεώσεις ή λάθη στους λογαριασμούς? ¨εχει κάποιος εμπειρία με Ελιν? Φοβάμαι να φυγω απο την ΔΕΗ που δεν ειχα γενικα κανενα προβλημα.

...παιδιά εδώ μέσα που ξέρουν (και είχαν και ίδια εμπειρία), μάλλον την έχουν για "καλούλα" (σε σχέση με κάτι άλλους καρχαρίες). Αγία καμμία, αλλά θα έλεγα "αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις". Άλλωστε για 1, άντε δύο, μήνες θα είναι (αν κάτι σου στραβώσει). Γενικά απ' όσο ξέρω, δεν έχει περίεργες χρεώσεις/όρους, και σίγουρα δεν το παίζει (ακόμα, έστω), με "συνέπειες" και "επιβραβεύσεις παραμονής" (όπως άλλοι), άρα μάλλον προς το "τίμια" κλίνει.

...κατά τ' άλλα, εφ' όσον σε παίρνει να πληρώνεις με το 0,15 της ΔΕΗ, μείνε (για την ώρα) ΔΕΗ, για να μην έχεις την "μανούρα" αλλαγής παρόχου, μια και η ΔΕΗ (που είναι ό,τι είναι - κυρίως σε θέματα "εξυπηρέτησης", "εξειδικευμένα" έστω) είναι όντως "πιο σίγουρη"...

Ή (ψιλο)ρίσκο λοιπόν (στην χειρότερη θα χάσεις, πες, ό,τι θα κερδίσεις από τον Σεπτέμβρη στην Ελίν), ή "σιγουριά" ΔΕΗ, κι "έχει ο θεός"...

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Μα ο Αυτιάς λέει για 94% επιδότηση.

...λες για τον Γιώργο, αυτόν που Αύγουστο μεριά κάνει "προβλέψεις" καιρικές σε βάθος 6μήνου...; :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Amlet είπε

Παιδια, εαν καποιος εχει Home Online με συμβαση απο περυσι τον Νοεμβριο με κοστος KW 9.6 λεπτα και ΚΟΤ Β βγαινει χαμενος?  Γιατι μου το ελεγε σημερα ο ξαδελφος μου που του ειπα οτι θα ηταν τρελος να φυγει, γιατι λεει δεν θα παιρνει την "καλη επιδοτηση" μιας και το KOT B δεν ειναι τοσο καλο. Εχω χασει την μπαλα με αυτα που γινονται και παρακολουθω και το θεμα οσο μπορω 😛

Ευχαριστω πολυ

...το ΚΟΤ δεν έχει καμμία σχέση με το σε ποιο πρόγραμμα είσαι : 0,045 (το "Β") έκπτωση επί της κιλοβατώρας ό,τι αρχική (ή τελική) τιμή έχει. Ο ξάδερφος είναι για σκαμπίλια πες του (...άκου "το ΚΟΤ-Β δεν είναι τόσο καλό"...Τί είναι το ΚΟΤ, σουβλάκι; ΚΟΤ-Β θα έχει και σε όποιον πάροχο πάει. Την έκπτωση δηλαδή επί της κιλοβατώρας που λέγαμε). Να του πεις ότι αν τυχόν μειωθούν οι επιδοτήσεις ή μπει και πάλι όριο κατανάλωσης και φτάσουν οι λοιποί να πληρώνουν 0,20 και 0,30 και δεν ξέρω κι εγώ πόσο την κιλοβατώρα από τον Οκτώβρη μέχρι ποιος ξέρει και πότε, τότε θα βαράει το κεφάλι του. Τα 0,10 που στην καλύτερη θα κερδίσει για Σεπτέμβρη αν πάει αλλού, μπορεί να του βγουν πολύ ακριβά στο μέλλον...Πόσο μάλλον, όταν είναι εξασφαλισμένος για 0,10 μέχρι Νοέμβρη '23.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22.9 εδώ με συμβόλαιο 31/7. Λέω να περιμένω ανακοινώσεις ΔΕΘ και σίγουρα 20 Σεπτέμβρη. 

Τα 30€ δώρο στον πρώτο λογαριασμό μου κάλυψαν τη διαφορά (22.9-15) για 375 κιλοβατώρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, man22 είπε

Έτσι το αναφέρουν πάντως σαν 45% εκτύπωση και 70% για το κοτΑ, άρα αν είναι όπως τα λες εγώ από 0.2290 -0.045=0.1840

Το 0,045 δεν είναι 45%, είναι 45‰. Σιγά την έκπτωση! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, man22 είπε

Έτσι το αναφέρουν πάντως σαν 45% εκτύπωση και 70% για το κοτΑ, άρα αν είναι όπως τα λες εγώ από 0.2290 -0.045=0.1840

Άλλο το τι αναφέρουν και άλλο το τι έχεις καταλάβει εσύ.

Δεν λένε ούτε για 45% ούτε για εκτύπωση, λένε για 0,045€/KWh και για έκπτωση.

image.png.5810a47137f1f3d95515f73ecf956764.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...