Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2022 στις 6:40 ΜΜ, fair_play είπε

Και τι μας συμβουλεύεις να κάνουμε δηλαδή; 6.000.000 άνθρωποι περιμένουν να ακούσουν.

Να απαιτήσουν να καταργηθεί το Χρηματιστήριο Ενέργειας και η Οριακή Τιμολόγηση.

Αυτό θα ήταν μία καλή αρχή.

Θα πρέπει βέβαια να κάτσουν να διαβάσουν τι είναι τα παραπάνω και γενικά να ενημερωθούν πως λειτουργεί η Αγορά Ενέργειας στην Ε.Ε. και όλες τις στρεβλώσεις που υπάρχουν σε αυτήν.

Πιο εύκολο βέβαια είναι να κάτουν και να μην κάνουν τίποτα και απλά να περιμένουν τις επιδοτήσεις ως μάνα εξ ουρανού.

Στις 26/8/2022 στις 1:03 ΠΜ, Witcher1st είπε

Γελαω, αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συμβει κατι τετοιο.. 

Ποιο; Το 1€;

Αν οι Τιμές Ηλεκτρισμού της Αγοράς Επόμενης Ημέρας συνεχιστούν έτσι μέχρι τις 20 Σεπτέμβρη, είναι σίγουρο το 1+€ στα επόμενα τιμολόγια.

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-tis-pro-imiresias-agoras/

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Amlet είπε

Οποτε το Γ1 ειναι οτι πιο συμφερον υπαρχει αυτη τη στιγμη σε ολους τους παροχους?

...ας πούμε "ναι", αλλά με αστερίσκους :

* Υπάρχουν φθηνότεροι πάροχοι ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ από την ΔΕΗ και το Γ1 της. Πχ We energy, με ~0,14 φθηνότερη. Αλλά έλα που για να πας στην We αυτές τις μέρες, μοιάζει αδύνατο  : έχουν καιρό τώρα απενεργοποιήσει την "ηλεκτρονική διαδικασία υπογραφής συμβολαίου", και ο μόνος τρόπος (εκτός - ΥΠΟΘΕΤΩ - από το να πας στα γραφεία της στο Μαρούσι, καθότι φυσικά καταστήματα δεν διαθέτουν) για να κάνεις συμβόλαιο μαζί τους, είναι να μιλήσεις τηλεφωνικά (αν και όταν απαντήσει εκπρόσωπος ή δεν,,,πέσει η γραμμή), να τους δώσεις e-mail (και λοιπά στοιχεία, πχ τηλέφωνο), να σου,,,,,ορκιστούν ότι θα σου στείλουν "το αργότερο αύριο" την σχετική αίτηση για να την συμπληρώσεις/επσιτρέψεις, ώστε να σου στείλουν την σύμβαση και αν την επιστρέψεις με μέιλ, μαζί με τα σχετικά δικιολογητικά για αλλαγή παρόχου. Δευτέρα τους πήρα, κι έκτοτε μ' έχουνε γραμμένο. Έχουν και μια φόρμα "εκδήλωσης ενδιαφέροντος" στο σάιτ από την οποία είχα στείλει από την Κυριακή, αλλά ούτε μέσω αυτής συγκινήθηκαν (δεν έχω λάβει μέιλ τους). Αν κρίνω από την "εξυπηρέτηση", φοβάμαι για το τί άλλο μπορεί να βρω μπροστά μου, πηγαίνοντας σε αυτούς. Κατά τ' άλλα, η όποια εμπειρία (πολύ μικρή/δεν την ξέρει ο κόσμος καθώς δεν διαφημίζεται/μικρή και σαν εταιρία με ρεύμα μόνο από φωτοβολταϊκά και γεννήτριες) είχε κατατεθεί από κόσμο εδώ μέσα, δεν το πηγαίνανε άσχημα τον χειμώνα που πέρασε (αλλά μάλλον άρχισε να την μαθαίνει ο κόσμος και δεν προλαβαίνουν με τις πολλές αιτήσεις κτλ). Σε σχέση δηλαδή με χίλια-δυο που βλέπαμε από τους άλλους "εναλλακτικούς" παρόχους (μεγάλα καφριλίκια κάνανε σχεδόν όλοι), έμοιαζε "τίμια". Αλλά όπως γενικά πάνε τα πράγματα, μπορείς να εμπιστευτείς ότι α) θα συνεχίσουν έτσι ("τίμια") β) ότι δεν θα βαρέσουν κανένα κανόνι ή έστω δεν θα εξαγοαστούν από άλλη (που και αυτό έχει τα προβλήματά του, για τον καταναλωτή).

* ...σε παρόμοια φάση με τα παραπάνω, είναι κι ο Ήρωνας. Που έχει μεν αρχική τιμή κοντά σ' αυτήν της ΔΕΗ, αλλά με εξόφληση στην ώρα σου, έχεις 20% έκπτωση, πράγμα που κατεβάζει ακόμη πιο κάτω κι απ' την We, την τιμή. Αλλά α) αυτή την έκπτωση ΘΑ την παίρνεις στον επόμενο από τον εκκαθαριστικό λογαριασμό, δηλαδή ζήσε Μάη μου (ειδικά αν για κάποιον λόγο δεν μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ ή δεν δώσεις ο ίδιος ένδειξη), και το ωραίο είναι ότι αν πεις να φύγεις (αφού κάλλιστα τον Οκτώβρη μπορεί μέχρι και ο ακριβότερος να είναι, θεωρητικά), ναι μεν δεν θα έχεις ποινή αποχώρησης (έχει καταργηθεί με νόμο), αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν τα κορόιδα για την "έκπτωση", προφασιζόμενοι ότι "μπαίνει στον επόμενο από τον εκκαθαριστικό, κι αφού φύγατε, δεν θα υπάρξει επόμενος" και θα πρέπει αν μπεις στην διαδικασία καταγγελίας μέσω ΡΑΕ για να αναγνωρίσουν το,,,"λάθος" τους και να εκδόσουν αυτόν τον "εξτρά" λογαριασμό (και μετά θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για να σου βάλουν τα χρωστούμενα σε ΙΒΑΝ κτλ...). Είναι βέβαια από αυτούς που - μέχρι στιγμής - το ΚΑΝΟΥΝ, αν κάνεις καταγγελία στη ΡΑΕ (διότι κάποιοι άλλοι ποτέ δεν συμμορφωθήκανε καν). Αλλά,,, βασίζεσαι ότι θα πάνε όλα καλά; Άρα η "φθήνια" έχει και τα ρίσκα της.

ΙΣΩΣ σοβαρότερη από την We να είναι η Elin, που κι αυτή έχει "καθαρά φθηνή χρέωση" (χωρίς τις μαϊμουδιές πχ του Ήρωνα με την "έκπτωση" του "αν και όταν"), όπως έχει ειπωθεί από κόσμο εδώ μέσα που είχε εμπειρία με αυτήν, αλλά και πάλι, δεν ξέρεις το μέλλον της...Και σίγουρα όλες αυτές, έαν έχεις νυχτερινό, ΔΕΝ δίνουν διαφοερική τιμή, από πχ την ΔΕΗ, άρα το 1/3 ή και περισσότερο της κατανάλωσής σου, θα βγαίνει ακριβότερο (σε σχέση με την ΔΕΗ), αν έχεις νυχτερινό.

Συμπερασματικά : για τον Σεπτέμβρη η ΔΕΗ δεν είναι η πιο φθηνή. Μπορεί και να μιλάμε και για μέχρι ένα 50άρι τον μήνα διαφορά (εξαρτάται φυσικά ΚΑΙ από την κατανάλωσή σου) ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ. Αλλά μιας και μέχρι τις προάλλες η ΔΕΗ ήταν η φθηνότερη γενικά, από πέρσι που ξεκίνησε "όλο αυτό", και σίγουρα είναι πιο "ασφαλής" επιλογή σε σχέση με τους εναλλακτικούς (ούτε "περίεργα" κάνει, ούτε "κρυφές χρεώσεις" σου βγάζει, ούτε και θα εξαγοραστεί φυσικά από τους άλλους), ΜΑΛΛΟΝ καλύτερα σ' αυτήν και στο Γ1, και για τώρα και για,,,πάντα...

Εκτός κι αν θες να πάρεις ρίσκα.

  • Like 2
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Γελαω, αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να συμβει κατι τετοιο.. 

Πριν πάντως έτσι όπως το είχες γράψει φαινόσουν σίγουρος...

Τέλος πάντων, πράξε όπως νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 7:03 ΜΜ, ekrepali είπε

Τι μπάχαλο είναι αυτό ρε. Εκεί στο τμήμα ebill έχει χαθεί η μπάλα, σύστημα Αλέφαντος. Δε ξέρω τι θα κάνετε με το μανταρίνι... αλλά άμα δε ξεκαθαρίσετε άμεσα τις χρεώσεις σας, εξετάστε το ενδεχόμενο να λακίσετε. Πέσατε στη περίπτωση.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Όλοι εσείς που λέτε για το τζάμπα ρεύμα, στα σοβαρά πιστεύετε ότι αυτή η επιδότηση θα συνεχίσει και για τους επόμενους μήνες; Ξαφνικά θα σας έρθει ένα μήνα λογαριασμός 500 ευρώ και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε. Ειδικά όταν πάει η κιλοβατώρα πανω από 1 ευρώ με τις εξελίξεις να τρέχουν.

Και τι να κανουμε αυτην την στιγμη ??? Επρεπε να και επρεπε να , αστο εαν το ξεραμε θα ειχαμε κινηθει αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikoskdx είπε

η μετάβαση από Home Enter+ που μου λήγει στις 6 Σεπτεμβρίου σε Γ1 είναι αναπόφευκτη.

Ληγει οσονουπω και δεν πηρες ακομη την επιστολη που γραφουν τα ΜΜΕ οτι εχει αρχισει ηδη η ΔΕΗ και στελνει σε τετοιες περιπτωσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Specs είπε

Ληγει οσονουπω και δεν πηρες ακομη την επιστολη που γραφουν τα ΜΜΕ οτι εχει αρχισει ηδη η ΔΕΗ και στελνει σε τετοιες περιπτωσεις???

Όχι τίποτα. Τι επιστολή στέλνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιηση MyHomeOnline τελος Ιανουαριου 2022.

Λογαριασμος 28/02/2022:
image.png.3d0352817a0aeefb7669390cda35c479.png

Λογαριασμος 29/07/2022:

image.png.47c4dc3309d0a606c05e9e8f96c3e1a8.png

?????

δεν αλλαξα τιποτα. το μονο που εκανα ειναι που πρωτη φωρα εδωσα εγω τελευταιο μηνα την ενδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atpanos είπε

Ενεργοποιηση MyHomeOnline τελος Ιανουαριου 2022.

Λογαριασμος 28/02/2022:
image.png.3d0352817a0aeefb7669390cda35c479.png

Λογαριασμος 29/07/2022:

image.png.47c4dc3309d0a606c05e9e8f96c3e1a8.png

?????

δεν αλλαξα τιποτα. το μονο που εκανα ειναι που πρωτη φωρα εδωσα εγω τελευταιο μηνα την ενδειξη

Θα κερδισες δωρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atpanos είπε

Ενεργοποιηση MyHomeOnline τελος Ιανουαριου 2022.

Λογαριασμος 28/02/2022:
image.png.3d0352817a0aeefb7669390cda35c479.png

Λογαριασμος 29/07/2022:

image.png.47c4dc3309d0a606c05e9e8f96c3e1a8.png

?????

δεν αλλαξα τιποτα. το μονο που εκανα ειναι που πρωτη φωρα εδωσα εγω τελευταιο μηνα την ενδειξη

έχει αναφερθεί , ανα μήνα μεταβάλλεται η λήξη , συστημικό λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σκέφτομαι ότι με το που έβλεπα διαφημίσεις της ΔΕΗ στη τηλεόραση και γελούσα και ταυτόχρονα ένιωθα αηδία που η δημόσια επιχείρηση ηλεκτρισμού κατάντησε να βγάζει διαφημίσεις στα βόθρο καναλα να βγάζει προγράμματα λες και είναι καμιά ιδιωτική εταιρεία και να αλλάζει logo,site ......που  να ήξερα ότι αυτοί που έκλειναν τα συμβόλαια ήταν οι τυχεροί και οι ψαγμένοι γιατί εμένα ο πατέρας μου δε με άφηνε να ασχοληθώ με το ρεύμα....με το που του έλεγα για εταιρείες έβριζε.......όσο σκέφτομαι τους τυχερούς που πέρυσι τέτοια εποχή έκλεισαν my home online με 0.9 η 0.11 , αν ξέρει κάποιος να με διορθώσει.... ούτε το πάγιο ξέρω πόσο ήταν ούτε η νυχτερινή χρέωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , Έχω το My.HomeOnline με Ενεργοποίηση από 04/11/2021 ..(Για 2 έτη με 0,096 & 0,076 €) Επίσης ΚΟΤ.Β' (1.900 Kwh) .. Κάθε μήνα Εκδίδεται κανονικά ο Λογαριασμός ( με τις Ενδείξεις που καταχωρώ στο e-bill) .. *Σε όλους του Λογαριασμούς από 11ο/'2021 έως και τον 4ο/'2022 , αναφερόταν ( κάτω χαμηλά στην 1η Σελίδα) ότι "Η Σύμβαση για το  Προϊόν λήγει στις : 04/11/'2023" ... * όμως κι εμένα από τον Μάιο του '2022 , έχει αλλάξει η Ημερομηνία Λήξης του Προϊόντος , με επιμήκυνση έως τις : 14/05/2024 !!  *Έχουν ήδη εκδοθεί 4 Λογαριασμοί (5ος+6ος+7ος+8ος/'2022) , οι οποίοι αναφέρουν την Ημερομηνία Λήξης του MyHome.Online : 14/05/2024 .. & ρωτάω => Μήπως παίζει ρόλο που τελείωσα το "Εξ'Οκονομώ' βάζοντας Αντία Θερμότ. & επίσης" Φ/Β". στην στέγη & ότι έχω 50% αναπηρία (ΑΜΕΑ λόγω καρκίνου) ?? Επισυνάπτω τους Εκκαθαριστικούς: του 4ου/'2022 & του 8ου/'2022 .. 

8260...._2022-04-13 (Ληξη = 04-11-'2023).pdf 8260...._2022-08-12 (Λήξη = 14-05-2024 !)..pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry εαν ειναι εκτος θεματος αλλα εχω ενα προβλημα με λογαριασμο της ΔΕΗ. Eχουμε βαλει το προγραμμα οπου πληρωνεται αναγκαστικα μεσω παγιας εντολης. Το προγραμμα ειναι ενεργοποιημενο απο τον Απριλιο. 

Ο τελευταιος λογαριασμος εληγε στις 17/8 και παρατηρησα μεσω του ebanking της Πειραιως οτι δεν εχει τραβηξει η ΔΕΗ τα χρηματα. Μπαινω στη ΔΕΗ και βλεπω στον λογαριασμο οτι στα 158 ευρω υπαρχει και ενα ανεξοφλητο ποσο 39 ευρω που ειναι ο λογαριασμος του προηγουμενου μηνα. Κοινως η παγια εντολη δεν εχει τραβηξει τα χρηματα για δυο συνεχομενους λογαριασμους.

Ο λογαριασμος εχει κανονικα χρηματα μεσα οποτε μου φαινεται παραξενο οτι δεν εχει τραβηξει τα χρηματα. Σκεφτομαι να παω τη Δευτερα να τον πληρωσω σε καταστημα. Απο το τηλεφωνο θα βγαλω ακρη; Να ξαναβαλω τα στοιχεια της καρτας η να δοκιμασω καποια αλλη; Λετε να ξυπνησε ενα πρωι η Πειραιως και να εριξε πακετο στη ΔΕΗ να μην τραβηξει λεφτα; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...