Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, pasxaliskar είπε

ε σιγουρα παιζουν πολλα ναι , καθαρα για στατιστικη ενημερωση το ρωτησω να δω σε τι φαση ειμαι καθως με θεωρουσα ''σπαταλο'' σε ρευμα

εχω κανει udpate την απαντηση μου αν δεις τι καταναλωση εκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω ειχα 6000+kwh Ιανουαριο-Απριλιο.

Παιζουν πολλα ρολο. Δε ξερω αν εχει νοημα περα απο στατιστικη.

  • Ειχαμε μαγειρεμα κάθε μέρα 
  • Παιδια ή καποιος στο σπιτι ολη μερα
  • Θερμανση με 4-5 κλιματιστικα
  • Κακη μονωση και εκτεθειμενο απο παντου
  • Θερμοσίφωνα συνεχεια αν και ηταν προγραμματισμενος με νυχτερινο
  • Σε δωματιο τις μερες που δουλευα απο σπιτι επεζε αεροθερμο καθως δεν ειχα βαλει εκει κλιματιστικο και ειχε κρυο
  • Πλυντηριο + στεγνωτηριο καθε μερα

Ο θερμοσιφωνας ηταν σχεδον το 1/4 της καταναλωσης καθως γκρινιαζανε για νερο.

Ελπιζω με ηλιακο που εβαλα φετος με 4τμ συλλεκτες να μη χρειαζεται τοσο ρευμα.

 

 

εγω θερμανση καθολου με ρευμα .. δν με συμφερε.. ναι ο ηλιακος κανει τρελη δουλεια και διαφορα καθως ανοιγουμε μονο χειμωνα κανα βραδυ 

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μην χαλάτε το θέμα, υπάρχει άλλο για μέσο όρο καταναλώσεων, συνεχίστε εκεί.

εχεις δικιο συγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το ebill και την μηνιαία μέτρηση, λέτε ότι θα συνεχιστεί να είναι έναντι (κατ όνομα) αλλά ουσιαστικά θα πληρώνεις ότι έχεις κάψει αυτό το μήνα, όχι αυτά που τώρα υπολογίζει το έναντι σωστά; δλδ είναι σαν να είναι όλοι εκκαθαριστικοί άσχετα αν  ονομάζονται έναντι. Κάνω κάπου λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, summit1_1 είπε

Όσον αφορά το ebill και την μηνιαία μέτρηση, λέτε ότι θα συνεχιστεί να είναι έναντι (κατ όνομα) αλλά ουσιαστικά θα πληρώνεις ότι έχεις κάψει αυτό το μήνα, όχι αυτά που τώρα υπολογίζει το έναντι σωστά; δλδ είναι σαν να είναι όλοι εκκαθαριστικοί άσχετα αν  ονομάζονται έναντι. Κάνω κάπου λάθος; 

αυτο εχω καταλαβει και εγω .. νομιζω ομως οι οποιες εκτωσεις κλπ κλπ θα ερχονται μονο στην εκκαθάριση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση γιατι μαλλον ή ισως εχει απαντηθει

Η επιδοτηση που δινει η κυβέρνηση απο τον Σεπτέμβριο, μεχρι τι καταναλωση 4μηνη ειναι ? 1200kw/h ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fotisbasm είπε

Ερωτηση γιατι μαλλον ή ισως εχει απαντηθει

Η επιδοτηση που δινει η κυβέρνηση απο τον Σεπτέμβριο, μεχρι τι καταναλωση 4μηνη ειναι ? 1200kw/h ??? 

δεν εχει οριο απ οσο ξερω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Όσον αφορά το ebill και την μηνιαία μέτρηση, λέτε ότι θα συνεχιστεί να είναι έναντι (κατ όνομα) αλλά ουσιαστικά θα πληρώνεις ότι έχεις κάψει αυτό το μήνα, όχι αυτά που τώρα υπολογίζει το έναντι σωστά; δλδ είναι σαν να είναι όλοι εκκαθαριστικοί άσχετα αν  ονομάζονται έναντι. Κάνω κάπου λάθος; 

Ας πούμε ότι έχεις έναντι 100+200+300 kw και ο εκκαθαριστικός βγαίνει 1000kw (δηλαδή έκαψες 400 τον 4o μήνα).

Στην εκκαθάριση η 4μηνιαία κατανάλωση σπάει αναλογικά 250kw ανά μήνα. Άρα θα σου χρεώσουν 250kw με τιμές Ιουνίου, 250kw με τιμές Ιουλίου, 250kw με τιμές Αυγούστου και 250kw με τιμές Σεπτεμβρίου. Βγαίνει σύνολο ένα Χ ποσό μαζί με τις ρυθμιζόμενες και μετά αφαιρείται ένα Ψ ποσό που έχεις δώσεις έναντι για ρεύμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ας πούμε ότι έχεις έναντι 100+200+300 kw και ο εκκαθαριστικός βγαίνει 1000kw (δηλαδή έκαψες 400 τον 4o μήνα).

Στην εκκαθάριση η 4μηνιαία κατανάλωση σπάει αναλογικά 250kw ανά μήνα. Άρα θα σου χρεώσουν 250kw με τιμές Ιουνίου, 250kw με τιμές Ιουλίου, 250kw με τιμές Αυγούστου και 250kw με τιμές Σεπτεμβρίου. Βγαίνει σύνολο ένα Χ ποσό μαζί με τις ρυθμιζόμενες και μετά αφαιρείται ένα Ψ ποσό που έχεις δώσεις έναντι για ρεύμα

Στην πράξη, για το ίδιο σενάριο, εάν πληρώνεις με το μήνα σε σχέση με το κλασικό που δεν δίνεις μετρήσεις η τελική τιμή που θα πληρώσεις είναι η ίδια και στα 2; Απλά δλδ αυτό που αλλάζει είναι η πληρωμή κάθε μήνα; Ή κάποιο μπορεί να έρχεται πιο οικονομικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Στην πράξη, για το ίδιο σενάριο, εάν πληρώνεις με το μήνα σε σχέση με το κλασικό που δεν δίνεις μετρήσεις η τελική τιμή που θα πληρώσεις είναι η ίδια και στα 2; Απλά δλδ αυτό που αλλάζει είναι η πληρωμή κάθε μήνα; Ή κάποιο μπορεί να έρχεται πιο οικονομικά; 

Ό,τι ένδειξη και να έχεις δώσει εσύ, επίσημη μέτρηση είναι μόνο του ΔΕΔΔΗΕ , οι KWh αυτές κατανέμονται αναλογικά στο χρονικό διάστημα που αντιστοιχούν και βγαίνει ο εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, summit1_1 είπε

Στην πράξη, για το ίδιο σενάριο, εάν πληρώνεις με το μήνα σε σχέση με το κλασικό που δεν δίνεις μετρήσεις η τελική τιμή που θα πληρώσεις είναι η ίδια και στα 2; Απλά δλδ αυτό που αλλάζει είναι η πληρωμή κάθε μήνα; Ή κάποιο μπορεί να έρχεται πιο οικονομικά; 

Αυτό που γλυτώνεις, στην περίπτωση που δίνεις εσύ ενδείξεις, είναι να μην σου έρχονται ότι να ναι έναντι αλλά να πληρώνεις κάθε μήνα ότι ακριβώς έχεις κάψει. 

Για παράδειγμα πέρυσι που ήμουν για ένα 6μηνο στην ΕΦΑ μου ερχόντουσαν έναντι λογαριασμοι με καταναλωσεις που ήταν 200 και 250 κιλοβατώρες παραπάνω από την κανονική μου κατανάλωση. Φυσικά όταν έκανε την καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ γινόταν ο συμψηφισμός με αποτέλεσμα Ιανουάριο που είχα πραγματική κατανάλωση 670kw να πληρώσω 30 ευρώ.

Προσωπική άποψη, είναι πολύ καλύτερα να δίνεις εσύ την ένδειξη, πληρώνεις πάντα ότι έχεις καταναλώσει και υπάρχει καλύτερος έλεγχος της κατάστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που λέτε για το τζάμπα ρεύμα, στα σοβαρά πιστεύετε ότι αυτή η επιδότηση θα συνεχίσει και για τους επόμενους μήνες; Ξαφνικά θα σας έρθει ένα μήνα λογαριασμός 500 ευρώ και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε. Ειδικά όταν πάει η κιλοβατώρα πανω από 1 ευρώ με τις εξελίξεις να τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Όλοι εσείς που λέτε για το τζάμπα ρεύμα, στα σοβαρά πιστεύετε ότι αυτή η επιδότηση θα συνεχίσει και για τους επόμενους μήνες; Ξαφνικά θα σας έρθει ένα μήνα λογαριασμός 500 ευρώ και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε. Ειδικά όταν πάει η κιλοβατώρα πανω από 1 ευρώ με τις εξελίξεις να τρέχουν.

Μέχρι τώρα καλά τους έχει πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Όλοι εσείς που λέτε για το τζάμπα ρεύμα, στα σοβαρά πιστεύετε ότι αυτή η επιδότηση θα συνεχίσει και για τους επόμενους μήνες; Ξαφνικά θα σας έρθει ένα μήνα λογαριασμός 500 ευρώ και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε. Ειδικά όταν πάει η κιλοβατώρα πανω από 1 ευρώ με τις εξελίξεις να τρέχουν.

Αυτό είναι ένα ερώτημα που βασανίζει πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 1:48 ΠΜ, washcloud είπε

...αναγκαστικά την μέρα της λήξης (το αργότερο), θα αιτηθείς το Γ1, γιατί οι τιμές των σταθερών που θα σε πάνε (ως "αορίστου" όμως, δηλαδή χωρίς δέσμευση αν πεις να μην παραμείνεις) με το πού θα λήξει, δεν συμφέρουν ούτε γι' αστείο : 0,53/kWh... (αν έληγε μετά τις 1/10 θα σε πηγαίνανε στο,,,υπό ανακοίνωση - στις 20/9 - νέο τους πρόγραμμα ονόματι,,,"Open", χωρίς ακόμη να ξέρουμε χρεώσεις/όρους γι' αυτό).

Στις 20/9 λοιπόν που θα ανακοινώσουν το τί μέλλει γεννέσθαι (με προγράμματα και τιμές κυμαινόμενων ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ), θα ξέρεις και τί θα σε περιμένει για τον συγκεκριμένο μήνα...

Το ξαναλέω όμως : άλλη επιλογή, ΔΕΝ έχεις : κάθεσαι μέχρι τελευταία μέρα στο Έντερ+ με τις προνομιακές τιμές που αποχαιρετάς, και βολεύεσαι με ότι θα ανακοινωθεί στις 20/8 αναφορικά με τις τιμές Σεπτεμβρίου του Γ1 (...που εσένα θα σε αφορούν μόνο για το διάστημα 7/9 έως 30/9). Βασικά δεν ξέρω κι όλας αν θα μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το Γ1 μέσω ebill, όπου η διαδικασία γίνεται υποτίθεται "άμεσα" (άντε να έχεις μια μέρα καθυστέρηση/παραμονή στο "τσιμπημένο" Online με τις τρέχουσες τιμές=0,53). Θέλει λίγο προσοχή, γιατί αν δεν θα έχεις την δυνατότητα ενεργοποίησης μέσα από το ebill, του Γ1 (γίνονται διάφορα κουλά τελευταία μέσα από αυτό = προγράμματα προς ενεργοποίηση εμφανίζονται/εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού), θα πρέπει να πας σε κατάστημα, το οποίο σημαίνει ότι θα αργήσει λίγο περισσότερο η μετάβαση (2-3 μέρες; ίσως; ή και 3 με 5; ) και ΑΥΤΕΣ τις μέρες θα τις χρεώνεσαι τσιμπημένα ("0,53"€/kWh κτλκτλ...)...Δεν ξέρω αν κάποιος έχεις να σου πει πιο ξεκάθαρα πράγματα για το πόσο θα πάρει/με ποιον τρόπο θα πρέπει να μεταβείς στο Γ1/και ΠΟΤΕ ακριβώς, αλλά έχε στον νου σου όταν θα είναι να κάνεις την εμτάβαση, να μην,,,,,πολυκάψεις ρεύμα, μέχρι να δεις στο e-bill σου ενεργοποιημένο το Γ1. Αλλιώς, μια εναλλακτική λογική είναι να αιτηθείς (είτε μέσω ebill είτε σε κατάστημα) την αλλαγή κάποιες μέρες ΠΡΙΝ την λήξη του συμβολαίου σου - άλλωστε στο τελευταίο 3μηνο δεν έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης, ξέροντας ότι απλά θα χάσεις λιγότερα, από την περίπτωση να παραμείνεις κάποιες μέρες σε αορίστου με τις τρέχουσες τιμές του Ονλάιν. ΔΕΝ ξέρουμε ακόμα τις τιμές Σεπτεμβρίου για Γ1, όπως ήδη είπα, θα τις μάθεις κι εσύ στις 20/8, αλλά ακόμη κι αν είναι ανεβασμένες σε σχέση με τον Αύγουστο, όπου η διαφορά του παλιού, δικού σου Εντερ+ και Γ1 είναι ~0,05/kWh, καθώς μείον την επιδότηση, για Αύγουστο το Γ1 βγαίνει στα ~0,15. Αν μείνει ίδια η επιδότηση και ανέβει η τιμή του παρόχοι κατα έως 30% όπως φημολογείται, θα κληθείς να πληρώσεις όσες μέρες χάσεις από το Εντερ+ με 0,30/kWh, άρα θα χάνεις 0,20. Eνώ αν χρεωθείς μέρες με τρέχουσες τιμές Ονλάιν, θα χάνεις 0,43/kWh....Aνάλογα λοιπόν και τις κιλοβατώρες που θα κάψεις εκείνες τις μέρες, θα έχεις και την σχετική χασούρα : στο "νέο Ονλάιν" πχ, αν μείνεις πχ μια βδομάδα και καις 20kWh/μέρα, η χασούρα θα είναι έως 60-70€, ενώ αν αφήσεις νωρίτερα το Εντερ+, η χασούρα (αν κάνεις την αίτηση μετάβασης σε Γ1), για τις ίδιες μέρες, θα είναι περίπου η μισή....

ΔΕΝ είμαι στην θέση σου, και δεν ξέρω αν άλλος βλεπει κάτι καθαρότερα/ξέρει κάτι περισσότερο, αλλά αν ήμουν, θα έκανα την μετάβαση το αργότερο 1/9. Ειδικά αν θα πας σε κατάστημα και όχι μέσω ebill (...μέσω ebill, αν όντως γίνεται, μάλλον θα την έκανα στις 4/9....). 

Αν τέλος σε παίρνεις να "μην πολυσκοτίζεσαι "για μερικές δεκάδες Ευρώ έτσι/μερικές δεκάδες Ευρώ γιουβέτσι", ξέχνα την αποπάνω ανάλυση (μην τα,,,ξαναδιαβάζεις) και απλά κάνε την αίτηση μετάβασης στο Γ1 στις 5/9, δευτεριάτικα (απ' όπου κι αν την κάνεις).

...δεν είναι το θέμα "αν θα χάσει τα λεφτά του" (που δεν θα τα χάσει - ...λέμε τώρα ε...Γιατί ΕΧΟΥΜΕ δει διάφορα κουλά, και μετά πρέπει να τρέχει ο πελάτης να βγάλει άκρη...- ακριβώς επειδή όντως αυτό που έχει σημασία είναι τί θα δείξει η,,,νεκροψία της εκκαθάρισης), που και "να τα χάσει" (="να τον κλέψουν", με "λάθος χρεώσεις"), δεν μιλάμε για "σοβαρά ποσά". Το θέμα (για 'μένα) είναι το γαμώτο του να δίνει ο άλλος ενδείξεις πελάτη "για να είναι πιο ήσυχος", και να της καπνίζει της ΔΕΗ να πετάει μια κουλή χρέωση, στον έναντι, "που δεν στέκει"....(....για να την διορθώσει στον εκκαθαριστικό - καλώς πάντα εχόντων των πραγμάτων... - αφού όμως τον έχει κάνει τον άλλον να τρώγεται με τα ρούχα του, φοβούμενος μη δίνει κα'να "τέρας" την επόμενη φορά.....Τεσπα.)

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικοτατη απάντηση και επειδή ο καιρός πέρασε και ανακοινώθηκαν και οι νέες τιμές η μετάβαση από Home Enter+ που μου λήγει στις 6 Σεπτεμβρίου σε Γ1 είναι αναπόφευκτη. Θα το κανω 2-3 μέρες πιο νωρίς. Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...