Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εγώ που έχω το enter με 0,17 μέχρι τέλος Μαρτίου ούτε που σκέφτομαι να το αφήσω και να τζογαρω με την τιμή της κιλοβατώρας. Ειδικά με όλο το χειμώνα μπροστά μου και με θέρμανση κλιματιστικά.

Φυσικά και δεν έχει νόημα να το σπάσεις από τώρα. Να κερδίσεις δηλαδή τι, όταν έχεις μπροστά σου ένα χειμερινό τετράμηνο με κατανάλωση από 3 έως 4 MWh;  Αν βρεθείς να πληρώνεις παραπάνω έστω και 0,01€ την πάτησες.

Αν τώρα, εντός του χειμερινού τετραμήνου δεις ότι σου έρχεται μήνας με μηδενική κατανάλωση (που δεν το πιστεύω), το σπας τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Καλησπέρα, είμαι με Γ1Ν όχι στο δικό μου όνομα, αυτός που είναι στο όνομα του είναι εξωτερικό, και ήθελα να ρωτήσω εάν είναι καλύτερα να είσαι στο ebill να έχεις μηνιαίο λογαριασμό αντίο 4μηνου και διμήνου, εκκαθαριστικοί και έναντι που έρχονται τώρα. Ευχαριστώ

Μπορείς να ενεργοποιήσεις e-bill και μηνιαίο λογαριασμό, δίνοντας εσύ ενδείξεις κάθε μήνα για τους έναντι και για τον εκκαθαριστικό ο ΔΕΔΔΗΕ στην καταμέτρηση..

Φυσικά αν βολεύει τα οικονομικά σου να πληρώνεις κάτι μήνα όσο καις.., ακόμα καλύτερα..

Προσωπικά δίνω ένδειξη κάθε μήνα εκτός από όταν είναι να μετρήσουν..(μη γίνει μπαχαλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες να ρωτησω κατι γιατι βλεπω λιγο περιεργα νουμερα.. ποσο καταναλωση εχετε το 4μηνο μεσο ορο ? 4 μελης οικογενεια εμεις, με pc να δουλευει 4-5 ωρες την μερα (λογο δουλειας δνε χω πολυ χρονο) και τα σκ να φτανει κανα 12 ωρο + κλιμα + μαγειρεμα κλπ κλπ ειμαστε γυρο στις 1500khw χειμωνα και 1650kwh καλοκαιρι .. βλεπω κατι νουμερα  3 και 4 mwh ακομα και 6 mwh εχω δει .. τοσο πολυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Καλησπέρα, είμαι με Γ1Ν όχι στο δικό μου όνομα, αυτός που είναι στο όνομα του είναι εξωτερικό, και ήθελα να ρωτήσω εάν είναι καλύτερα να είσαι στο ebill να έχεις μηνιαίο λογαριασμό αντίο 4μηνου και διμήνου, εκκαθαριστικοί και έναντι που έρχονται τώρα. Ευχαριστώ

Αν ενεργοποιήσεις τον μηνιαίο λογαριασμό τότε θα σου έρχονται 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός, και η μόνη διαφορά θα είναι ότι αντί για ας πούμε 200€ κάθε 2 μήνες θα σου έρχεται 100€ κάθε μήνα.

Τώρα αν ειδικά για σένα είναι καλύτερα έτσι, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις.

7 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ρε μαγκες να ρωτησω κατι γιατι βλεπω λιγο περιεργα νουμερα.. ποσο καταναλωση εχετε το 4μηνο μεσο ορο ? 4 μελης οικογενεια εμεις, με pc να δουλευει 4-5 ωρες την μερα (λογο δουλειας δνε χω πολυ χρονο) και τα σκ να φτανει κανα 12 ωρο + κλιμα + μαγειρεμα κλπ κλπ ειμαστε γυρο στις 1500khw χειμωνα και 1650kwh καλοκαιρι .. βλεπω κατι νουμερα  3 και 4 mwh ακομα και 6 mwh εχω δει .. τοσο πολυ ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ρε μαγκες να ρωτησω κατι γιατι βλεπω λιγο περιεργα νουμερα.. ποσο καταναλωση εχετε το 4μηνο μεσο ορο ? 4 μελης οικογενεια εμεις, με pc να δουλευει 4-5 ωρες την μερα (λογο δουλειας δνε χω πολυ χρονο) και τα σκ να φτανει κανα 12 ωρο + κλιμα + μαγειρεμα κλπ κλπ ειμαστε γυρο στις 1500khw χειμωνα και 1650kwh καλοκαιρι .. βλεπω κατι νουμερα  3 και 4 mwh ακομα και 6 mwh εχω δει .. τοσο πολυ ?

Για θέρμανση 2 βαθμοί διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας μπορεί να οδηγούν σε 2-5KWh ημερησία διαφορά κατανάλωσης ανά κλιμτιστικό inverter, οπότε η περιοχή που βρίσκεσαι και η θερμομόνωση του σπιτιού παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ έχω και κονβέκτορες τους οποίους χρησιμοποιώ σε δωμάτια που δεν "πιάνουν" τα κλιματιστικά, οπότε η κατανάλωση ανεβαίνει.

Γενικά, πρέπει κάποιος να γνωρίζει τι καίνε οι συσκευές του για να μην κάνει άσκοπες βλακείες. Εμένα:

  • Laptop dell 7ετίας + οθόνη 26'' καταναλώνει 45watt max, οπότε και 10ωρο να τα έχω ανοικτά ούτε μισή KWh
  • Πλυντήριο ρούχων 7 κιλών πρόγραμμα βαμβακερά στους 40 (πρόγραμμα σχεδόν 2 ωρών) ούτε μισή KWh και ο άλλος σου λέει "βάζω πλυντήριο τη νύχτα για να κάνω οικονομία" . Χαρά στην οικονομία που θα κάνεις: διαφορά νυχτερινού από ημερήσιο x 0,5 ανά πλύση. Δεν κάνεις οικονομία, απλώς τρελαίνεις τον κόσμο που ακούει το πλυντήριό σου νυχτιάτικα.

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι χωρίς θέρμανση/ψύξη , με ηλιακό θερμοσίφωνα και λάμπες led καταναλώνω ~700KWh / 4μηνο

 

Επεξ/σία από Mike532
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000kw περιπου και εμεις (τετραμελής) με θερμανση απο καλοριφερ οπότε όπως και εσυ, computer/tv πλυντηρια πιατων και δυο καποιες μερες και ρουχα καθε 2-3 μερες κτλ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mike532 είπε

Για θέρμανση 2 βαθμοί διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας μπορεί να οδηγούν σε 2-5KWh ημερησία διαφορά κατανάλωσης ανά κλιμτιστικό inverter, οπότε η περιοχή που βρίσκεσαι και η θερμομόνωση του σπιτιού παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ έχω και κονβέκτορες τους οποίους χρησιμοποιώ σε δωμάτια που δεν "πιάνουν" τα κλιματιστικά, οπότε η κατανάλωση ανεβαίνει.

Γενικά, πρέπει κάποιος να γνωρίζει τι καίνε οι συσκευές του για να μην κάνει άσκοπες βλακείες. Εμένα:

  • Laptop dell 7ετίας + οθόνη 26'' καταναλώνει 45watt max, οπότε και 10ωρο να τα έχω ανοικτά ούτε μισή KWh
  • Πλυντήριο ρούχων 7 κιλών πρόγραμμα βαμβακερά στους 40 (πρόγραμμα σχεδόν 2 ωρών) ούτε μισή KWh και ο άλλος σου λέει "βάζω πλυντήριο τη νύχτα για να κάνω οικονομία" . Χαρά στην οικονομία που θα κάνεις: διαφορά νυχτερινού από ημερήσιο x 0,5 ανά πλύση. Δεν κάνεις οικονομία, απλώς τρελαίνεις τον κόσμο που ακούει το πλυντήριό σου νυχτιάτικα

θερμανση εχουμε τηλεθερμανση οποτε δν ξοδευουμε ρευμα.. ο υπολογιστης ξερω μονο με σιγουρια τι καιει καθως εχω μετρητη εκει.. 120 watt ταινιες ιντενετ κλπ και 400-440 watt σε gaming.. τα αλλα μελη της οικογενειας μονο καμια τηλεοραση (2-3) απο  20-30 watt / tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mike532 είπε

Για θέρμανση 2 βαθμοί διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας μπορεί να οδηγούν σε 2-5KWh ημερησία διαφορά κατανάλωσης ανά κλιμτιστικό inverter, οπότε η περιοχή που βρίσκεσαι και η θερμομόνωση του σπιτιού παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ έχω και κονβέκτορες τους οποίους χρησιμοποιώ σε δωμάτια που δεν "πιάνουν" τα κλιματιστικά, οπότε η κατανάλωση ανεβαίνει.

Γενικά, πρέπει κάποιος να γνωρίζει τι καίνε οι συσκευές του για να μην κάνει άσκοπες βλακείες. Εμένα:

  • Laptop dell 7ετίας + οθόνη 26'' καταναλώνει 45watt max, οπότε και 10ωρο να τα έχω ανοικτά ούτε μισή KWh
  • Πλυντήριο ρούχων 7 κιλών πρόγραμμα βαμβακερά στους 40 (πρόγραμμα σχεδόν 2 ωρών) ούτε μισή KWh και ο άλλος σου λέει "βάζω πλυντήριο τη νύχτα για να κάνω οικονομία" . Χαρά στην οικονομία που θα κάνεις: διαφορά νυχτερινού από ημερήσιο x 0,5 ανά πλύση. Δεν κάνεις οικονομία, απλώς τρελαίνεις τον κόσμο που ακούει το πλυντήριό σου νυχτιάτικα

με τι συσκευη μετρησες τις συσκευες σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

2000kw περιπου και εμεις (τετραμελής) με θερμανση απο καλοριφερ οπότε όπως και εσυ, computer/tv πλυντηρια πιατων και δυο καποιες μερες και ρουχα καθε 2-3 μερες κτλ

 

ε κοιτα επειδη εμεις ειμαστε ολοι ενηλικες και δουλεύομαι οποτε αρκετες ωρες το σπιτι δν εχει καταναλωση .. οποτε εαν εχεις μικρα παιδια ειμαστε στο ιδιο  

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

με τι συσκευη μετρησες τις συσκευες σου ?

πουλανε μετρητες που την βαζεις στην Μπριζα και βλεπεις , εχω και εγω αλλα μονο για το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ρε μαγκες να ρωτησω κατι γιατι βλεπω λιγο περιεργα νουμερα.. ποσο καταναλωση εχετε το 4μηνο μεσο ορο ? 4 μελης οικογενεια εμεις, με pc να δουλευει 4-5 ωρες την μερα (λογο δουλειας δνε χω πολυ χρονο) και τα σκ να φτανει κανα 12 ωρο + κλιμα + μαγειρεμα κλπ κλπ ειμαστε γυρο στις 1500khw χειμωνα και 1650kwh καλοκαιρι .. βλεπω κατι νουμερα  3 και 4 mwh ακομα και 6 mwh εχω δει .. τοσο πολυ ?

Εγω ειχα 6000+kwh Ιανουαριο-Απριλιο.

Παιζουν πολλα ρολο. Δε ξερω αν εχει νοημα περα απο στατιστικη.

  • Ειχαμε μαγειρεμα κάθε μέρα 
  • Παιδια ή καποιος στο σπιτι ολη μερα. 
  • Θερμανση με 4-5 κλιματιστικα 24/7 εκτος λιγων εξαιρεσεων
  • Κακη μονωση και εκτεθειμενο απο παντου
  • Θερμοσίφωνα συνεχεια αν και ηταν προγραμματισμενος με νυχτερινο
  • Σε δωματιο τις μερες που δουλευα απο σπιτι επεζε αεροθερμο καθως δεν ειχα βαλει εκει κλιματιστικο και ειχε κρυο
  • Πλυντηριο + στεγνωτηριο καθε μερα

Ο θερμοσιφωνας ηταν σχεδον το 1/4 της καταναλωσης καθως γκρινιαζανε για νερο.

Ελπιζω με ηλιακο που εβαλα φετος με 4τμ συλλεκτες να μη χρειαζεται τοσο ρευμα.

 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω ειχα 6000+kwh Ιανουαριο-Απριλιο.

Παιζουν πολλα ρολο. Δε ξερω αν εχει νοημα περα απο στατιστικη.

 

ε σιγουρα παιζουν πολλα ναι , καθαρα για στατιστικη ενημερωση το ρωτησω να δω σε τι φαση ειμαι καθως με θεωρουσα ''σπαταλο'' σε ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...