Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, man22 είπε

Γνωριζει κάποιος αν σπάσω το online τώρα εάν τον Αύγουστο θα γινει τιμολόγηση με βάση το online η με το κυμαινόμενο ας πούμε ότι το σπάω αύριο 25 του μήνα , από 25 Ιουλίου έως 25 Αύγουστου θα χρεωθω με το online η με το Γ1Ν ;

θα χρεωθεις με το online μεχρι να φυγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω μέχρι στιγμής για ρεύμα μιλάω ότι εμείς που κλείσαμε με 0,22900 σε σχέση με τα προηγούμενα σταθερά διάρκειας δύο ετών με 0,049 αυτά αφήστε τα δεν ξαναγίνονται έγιναν μια φορά οποίοι είχαν έμπνευση τα άρπαξαν και κάπως γλύτωσαν την ρήτρα αναπροσαρμογης τον δεύτερο χρόνο του συμβολαίου γιατί ξεκινούσε η ενεργειακή κρίση στην Ευρώπη.Εγω μόνο που σκέφτηκα λέτε να μπλέξουμε σε τίποτε πολέμους και να χρυσοπληρωνουμε την κιλόβατωρα αυτό με ώθησε να κλείσω το τότε διετές συμβόλαιο Αυγούστου του 20 το έκανα .Σχεδόν μέσα έπεσα γιατί μας έβαλε δύσκολα ο Ζελινσκι αλλά εγώ περίμενα από Τουρκία μπλέξιμο.Τωρα τι συμβαίνει;Ξεκινάει παγκόσμιος πόλεμος σιγά σιγά υπό το μανδύα της κλιματικής αλλαγής και τα ποσά που πληρώνουμε για την ενέργεια είναι δυσθεώρητα θα χρησιμοποιηθούν για στρατιωτικούς εξοπλισμούς;            Όλο το σκηνικό κατά εκεί πηγαίνει δεν μπορούν να το αναβάλουν.             Εφυγε η Γερμανία και κλείνει συμφωνίες άντλησης με πληρωμή φυσικά υγροποιημενου υδρογόνου με Καναδά  και σε λίγες ώρες με την Αμερική στέλνει βοήθεια σε Ουκρανία;            Αφού θέμα χρημάτων δεν τίθεται εκ μέρους της αλλά μόνο και μόνο  αποταμίευση φυσικών πόρων ενέργειας που θα της δώσουν δύναμη να οργανώσει τα εργοστάσια παραγωγής πολεμικων  μηχανών και μετά για τάχα μου για την περιβαλλοντική ανάπτυξη κι άλλες ενέργειες.!!!!!!        Σε όλο αυτόν τον κυκεώνα των εξελίξεων εμείς ας μείνουμε στα σταθερά συμβόλαια κι ας δίνουμε 2 περίπου ευρώ την ημέρα παραπάνω σε κόστος ρεύματος από το να τραβιομαστε μέχρι να πέσουμε κάτω από εταιρία σε εταιρία για λίγα ευρώ πιο κατω.Ειτε μείνεις είτε φύγεις από την ΔΕΗ τα λεφτά θα σου τα πάρουν αργά η γρήγορα το θέμα είναι όσο αυτοί θέλουν εσύ να προσέχεις ΜΟΝΟ την κατανάλωση του ηλεκτρικού ρεύματος και να την μειώνεις άλλο τόσο θέλουν με τις συνεχείς ανατιμήσεις της μεγαβατωρας  διεθνώς σχεδόν κάθε μήνα εβδομάδα ημέρα ποιος ξέρει στο μελλον τι θα συμβεί να σου πάρουν τα λεφτά διαρκώς όλο και πιο πολλά!!!!!!!!!               .Ενω αν είσαι ένα χρόνο σε κλειστό σταθερό συμβόλαιο δεν μπορεί να επέμβει στο να σου πουλά παραπάνω ακριβότερα το ρεύμα από την τιμή που συμφωνήσατε και βάσει αυτής της τιμής σου πούλησε το συμβόλαιο.Αν δεν τους ενδιέφερε η είσπραξη επιπλέων χρημάτων από εμάς γιατί δεν έκαναν αορίστου τα συμβόλαια μας ακόμη κι εκείνα που είχαν τιμή κιλοβατώρας με 0,094 αν θυμάμαι καλά σταθερό συμβόλαιο και σε Γ1 οικιακά συμβόλαια έχει άλλες χρεώσεις ερμαιες στη δίνη της διεθνούς τιμής της μεγαβατωρας και να εισπράττει η ΔΕΗ από το κράτος τις επιδοτήσεις παρά μόνο δίνει σε αυτά τα Γ1  το κουσουρι να τα πληρώσουν  μπροστά κανονικά και μετά με την επιδότηση επιστροφή πίσω του ποσού που επιδοτεί το κράτος πάλι με δικά μας χρήματα.Η ΔΕΗ να παίρνει από  Γ1 τα λεφτά του λογαριασμού μπροστά κι επιπλέον  ο καταναλωτής με συμβόλαιο Γ1 οικιακό κάθε μήνα να προσεύχεται  να μην σταματήσει η επιδότηση  του γιατί με τι τιμή κιλόβατωρας θα κλείσει  μετά κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος;. Αν στο τέλος τα έγραψα λάθος ότι πληρώνετε μπροστά όλο το ποσό του λογαριασμού στο ταμείο της ΔΕΗ εσείς του Γ1 και μετά το κράτος σας τα επιστρέφει μέσω επιδότησης και δεν είναι ακριβώς έτσι είναι επειδή δεν είμαι σε αυτό το κλιπ και πληρώνω ακόμη σταθερό κλειστό συμβόλαιο  σταθερή τιμή κιλοβατώρας για ένα έτος.Για του χρόνου έχει ο Θεός.Σκεφτειτε το πριν τα σπάσετε τα συμβόλαια.

Επεξ/σία από radiotileorasi
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άσχημα είναι 2...πρώτον ότι τα σταθερά με 0,18/0,13 και το επόμενο με 0,22 της ΔΕΗ είναι ετήσια που σημαίνει ότι έχουν λίγους μήνες υπόλοιπο(εμένα γράφει ενεργό έως 03/02/2023) και δεύτερον για μια κατανάλωση 500kw το μήνα υπάρχει μια επιβάρυνση 50€( υπολογίζοντας μ.ο kw 0,16€ και αντίστοιχα τιμή kw στα κυμαινόμενα μ.ο 0,06€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Αύγουστο έκανα το συμβόλαιο με 0,22900 όσο τραβήξει.Ναι όντως ισχύει όσοι είχαν τέτοια συμβόλαια και λήγουν πριν το χειμώνα είναι δύσκολα Το αναγνωρίζω.Μακαρι να έχετε συνεχείς επιδοτήσεις να βγάλετε το χειμώνα Το καλοκαίρι ποιος νοιάζεται;Ο χειμώνας είναι το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω κι εγώ την άποψή μου, στο οικονομικό σκέλος του προβλήματος.

Όσοι έχουν σταθερό:

  1. online/enter με 0,17€/ΚWh και πάνω
  2. σταθερή κατανάλωση όλο το χρόνο (και η σταθερή κατανάλωση είναι συνήθως μικρή, μέχρι 3MWh)

το σπάνε και πάνε σε WE , καθώς για το 1/4 της κατανάλωσής τους μέχρι τον επόμενο εκκαθαριστικό θα έχουν ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρέωση προμήθειας.

Αν η κατανάλωση αυτή αντιστοιχεί σε πχ 200KWh , αυτό σημαίνει κέρδος 200x0,17 = 36€

Πόσο παραπάνω να φτάσει η τιμή προμήθειας από την τιμή του συμβολαίου τους τους επόμενους μήνες ώστε να ζημιωθούν;

Αν ο φτηνότερος πάροχος τη δίνει 0,2 , αυτό σημαίνει ζημιά (ως προς την τιμή του συμβολαίου σας): 0,2-0,17=0,03€/KWh , την οποία θα αισθανθείτε μετά από 34€/0,03€ = 1133KWh.

Τιμή προμήθειας 0,2€/ΚWh σημαίνει τελικό κόστος ρεύματος 0,26€/ΚWh + ΦΠΑ 6% = 0,276€/KWh.

Όμως, με τέτοια τιμή ρεύματος πού φαντάζεστε ότι θα φτάσει το ποσοστό των απλήρωτων λογαριασμών;

 

Επεξ/σία από Mike532
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, washcloud said:

...αν αναζητήσεις στο φόρουμ για "αντλία θερμότητας", θα βρεις ποστ πολλών που "κάηκαν" τον χειμώνα που πέρασε. Και 2.000kWh/μήνα (και παραπάνω) θυμάμαι (τον χειμώνα, μαζί φυσικά με όλα τα υπόλοιπα ενός σπιτιού. Αλλά κάτω από πες 500kWh/μήνα μόνο η αντλία, δύσκολο υποθέτω). Όσο ήταν φτηνό το ρεύμα μέχρι πέρσι τέτοιον καιρό, τρωγόταν. Εκεί που πήγε όμως....Και είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρο μέσο. Ίσως καλύτερο από τους θερμοσυσσωρευτές μεν, αλλά σίγουρα σαφώς "χειρότερο" από καλά κλιματιστικά. Εννοείται ότι η ζέστη καμμία σχέση, αλλά όταν είναι πανάκριβο το ρεύμα, τί να την κάνεις την "καλή ζέστη"; Εκτός κι αν καταφέρει να την βγάλει τον χειμώνα, με οικονομία στην χρήση της αντλίας (κανονικά "δεν πρέπει να κλείνει ποτέ", αλλά αν δεν την κλείνεις/δεν κατεβάσεις αρκετά τον θερμοστάτη για να είναι οριακά πριν το τουρτούρισμα, θα βογγήξετε με τους λογαριασμούς, ειδικά αν μειωθούν επιδοτήσεις και είστε σε κυμαινόμενο....)

Εν τω μεταξύ αν κατάλαβα καλά έχει ΗΔΗ αντλία το σπίτι, άρα δεν μπορείς να πας στο "Heat Pump+" που προϋποθέτει αγορά μέσω ΔΕΗ (το απλό HP, για ήδη υπάρχουσες, καταργήθηκε προ ημερών....). Με άλλΑ λόγια, αυτά που σου είπα ότι θα σου βγαίνανε με το συγκεκριμένο σταθρό ΔΕΗ, τα ξεχνάς και μάλλον θα πρέπει να μπει η κόρη σε κυμαινόμενο...

Ετσι όπως έχουν τα πράγματα, ειδικά αν εννοείς μονοκατοικία, μια τραβηγμένη επιλογή είναι να πουλήσεις την υπάρχουσα αντλία (δεν ξέρω καν αν υπάρχει αγορά για κάτι τέτοιο και πόσα μπορείς να πιάσεις) και ΑΝ υπάρχει καβάτζα 7 ως 10 χιλιάρικα (ή αν μπορείς να πάρεις ΚΑΙ γι' αυτό δάνειο...), να βάλεις φωτοβολταϊκό ΚΑΙ κλιματιστικά για θέρμανση, με προοπτική να κάνεις απόσβεση σε βάθος χρόνων (ίσως πχ πέντε; )

...εξαρτάται. Αν ενεργοποιήθηκε 1 ή 2/12 δεν το πειράζετε ούτε γι' αστείο. Αν είναι από 3 μέχρι 31/12, ο θεός κι η ψυχή σας τί θα κάνετε, καθώς για Σεπτέμβρη υπάρχουν (έως) και (πολύ) φθηνότερα, αλλά τί θα γίνει άραγε Οκτώβρη, Νοέμβρη και Δεκέμβρη; Δεη Γ1 αν πάτε, δεν κερδίζετε και πολλά ούτως ή άλλως για Σεπτέμβρη (0,02/kWh. Πόσες και πόσα να 'ναι; 300 (σαν τί να κάψεις τον Σεπτέμβρη) και 10€; Κι αν από τον άλλο μήνα μειωθούν οι επιδοτήσεις; Θα χτυπάτε κεφάλι μετά.

καλημερα ,

 

ο πρώτος λογαριασμος αναφερει

Περίοδος Κατανάλωσης 23/11/2021 - 21/12/2021

άρα είμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, armenistis1980 είπε

Αυτό είναι δίλημμα τώρα....να σπάσουμε τα enter με 0,18/013 για κυμαινόμενο ή να μείνουμε στην ασφάλεια? Ήδη πληρώνουμε περισσότερα αποτι αν ημασταν σε κυμαινόμενο....

Σιγα την ασφαλεια, στους περισσοτερους ληγει συντομα, πχ σε μενα ληγει Γεναρη. Το σκεφτομαι και γω γιατι μεχρι τωρα απο τους υπολογισμους μου με τα 17 λεπτα χανω 10-20ε τον μηνα, μικρο ποσο αλλα μαζευεται και στην τελικη θαμαι χαμενος κανα 200αρι αν συνεχισουν ετσι οι επιδοτησεις οπως φαινεται. Το αλλο που σκεφτομαι ειναι να βγω στη γυρα στους αλλους παροχους οπου θα γλυτωσω πχ κανα 70ε τον Σεπτεμβρη, και τον Οκτωβρη βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι με Γ1Ν όχι στο δικό μου όνομα, αυτός που είναι στο όνομα του είναι εξωτερικό, και ήθελα να ρωτήσω εάν είναι καλύτερα να είσαι στο ebill να έχεις μηνιαίο λογαριασμό αντίο 4μηνου και διμήνου, εκκαθαριστικοί και έναντι που έρχονται τώρα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το enter με 0,17 μέχρι τέλος Μαρτίου ούτε που σκέφτομαι να το αφήσω και να τζογαρω με την τιμή της κιλοβατώρας. Ειδικά με όλο το χειμώνα μπροστά μου και με θέρμανση κλιματιστικά.

Όποιος ψήνεται να ζει κάθε μήνα με την αγωνια της επιδότησης και των εκλογών σπάει το 0,17 ή το 0,22 και ανεβάζει την αδρεναλίνη του στα ύψη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εγώ που έχω το enter με 0,17 μέχρι τέλος Μαρτίου ούτε που σκέφτομαι να το αφήσω και να τζογαρω με την τιμή της κιλοβατώρας. Ειδικά με όλο το χειμώνα μπροστά μου και με θέρμανση κλιματιστικά.

Όποιος ψήνεται να ζει κάθε μήνα με την αγωνια της επιδότησης και των εκλογών σπάει το 0,17 ή το 0,22 και ανεβάζει την αδρεναλίνη του στα ύψη!

Θα δειξει αλλα απο το μαρτιο οι επιδοτησεις ειναι συνεχομενες  και πλεον τρελες... αλοι θα εχουν τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...