Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για την ερώτηση που μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά μπερδεύτηκα λιγο ψαχνοντας το θρέντ. Home Εnter + στα 0.18 δεν το πειράζουμε έτσι; Ρωτάω γιατί παρολο που η τιμή χοντρικής εχει πάει στο θεό, οι επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου για τα κυμαινόμενα που ανακοινώθηκαν ειναι καλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, SoCal78 είπε

Συγγνώμη για την ερώτηση που μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά μπερδεύτηκα λιγο ψαχνοντας το θρέντ. Home Εnter + στα 0.18 δεν το πειράζουμε έτσι; Ρωτάω γιατί παρολο που η τιμή χοντρικής εχει πάει στο θεό, οι επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου για τα κυμαινόμενα που ανακοινώθηκαν ειναι καλές. 

Του Οκτωβριου ομως τις ξερεις; Αν ξεραμε πως θα παει ετσι οσοι ειμαστε στα 17-18 λεπτα θα αλλαζαμε, αλλα δε ξερουμε αρα μενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SoCal78 είπε

Συγγνώμη για την ερώτηση που μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά μπερδεύτηκα λιγο ψαχνοντας το θρέντ. Home Εnter + στα 0.18 δεν το πειράζουμε έτσι; Ρωτάω γιατί παρολο που η τιμή χοντρικής εχει πάει στο θεό, οι επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου για τα κυμαινόμενα που ανακοινώθηκαν ειναι καλές. 

Λογικα χαμενοι ειμαστε. Αν δεις στο αλλο thread των εναλλακτικων σε μερικους ενδεχεται βγει μηδενικη χρεωση! και σε αλλους βγηκε νομιζω 4λεπτα μονο!. Εγω λογω μεγαλης καταναλωσης (6000kw/4μηνο) ισως να κερδισα κατι αλλα εως εκει.

Απο την αλλη ειναι αβεβαιο το μελλον χλωμο το βλεπω να αφησουν τοσο φτηνα για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Λογικα χαμενοι ειμαστε. Αν δεις στο αλλο thread των εναλλακτικων σε μερικους ενδεχεται βγει μηδενικη χρεωση! και σε αλλους βγηκε νομιζω 4λεπτα μονο!. Εγω λογω μεγαλης καταναλωσης (6000kw/4μηνο) ισως να κερδισα κατι αλλα εως εκει.

Απο την αλλη ειναι αβεβαιο το μελλον χλωμο το βλεπω να αφησουν τοσο φτηνα για παντα.

Αν είναι έτσι είμαστε σίγουρα χαμένοι οσοι εχουμε νορμαλ οικιακές καταναλώσεις.  Δεν μου λέει τίποτα η λογική "που ξέρεις τι θα γίνει αύριο". Ναι οκ, μπορεί να πέσει και μετεωρίτης και να γίνουμε αστρόσκονη αύριο. Σημασία έχει τι γίνεται τώρα. Οταν προκείται για ένα τόσο σημαντικό κοινωνικό αγαθό δεν νομίζω ξαφνικά να τελειωσουν τα λεφτα για την επιδότησή του, ειδικα οταν προερχονται απο τεράστιους ευρωπαικούς πόρους όπως το Ταμείο Ανάκαμψης. 

Επεξ/σία από SoCal78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, SoCal78 said:

Συγγνώμη για την ερώτηση που μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά μπερδεύτηκα λιγο ψαχνοντας το θρέντ. Home Εnter + στα 0.18 δεν το πειράζουμε έτσι; Ρωτάω γιατί παρολο που η τιμή χοντρικής εχει πάει στο θεό, οι επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου για τα κυμαινόμενα που ανακοινώθηκαν ειναι καλές. 

Επειδή φαίνεται ότι μπήκαμε σε φάση "δώστα όλα" εγώ μάλλον θα το έσπαγα και θα πήγαινα σε κυμαινόμενο. Τι ρήτρα παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

αν διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω θα βρεις απάντηση.

1220 σελίδες και οι 1000 είναι τα ίδια και τα ίδια γιατί μπαίνουν όλοι και ρωτάνε πράγματα που έχουν απαντηθεί.

Συγνώμη αλλά διάβασα καμία 15αρια σελίδες πίσω και απάντηση δεν βρήκα 

Τώρα αν εννοείς ότι πρέπει να διαβάσω 1000 σελίδες για μια απλή απάντηση τι να πω 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με 0,18 θα μείνω και ο κύριος λόγος είναι ότι δεν μπορώ πλέον (ψυχικά) να παρακολουθώ όλο αυτό το πανηγύρι και να μπαίνω στη διαδικασία να αλλάζω πάροχο κάθε 1-2 μήνες.

Εκτός αυτού, σίγουρα κάτι θα μου φάνε, είτε είναι πάγιο, είτε είναι έκπτωση συνέπειας, είτε θα κολλήσει καμία αίτηση.

Ξέρω ότι πληρώνω 0,18 κλειδωμένο, κάνω οικονομία, ξέρω ότι λογικά οι επόμενοι 2 μήνες δεν θα έχουν τραγικά κρύα αλλά ούτε και ζεστή για να ανοίγω air-condition και βλέπουμε.

Επίσης υπάρχουν και πάροχοι που βγαίνει τελική τιμή 0,14-0,20, που τον επόμενο μήνα μπορεί να είναι οι φθηνότεροι.

Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε;

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

τωρα που μπηκε στο χορο θα χορευει. δεν μπορει να κανει πισω με τις επιδοτησεις. το ταβάνι τους ειναι εκει στο 0.18-0.20. Θα παρουν δανειο στην αναγκη να επιδοτησουν ρευμα. Αν οι οικιακοι το χειμώνα εχουν πάνω απο 0.20 θα καταρευσει η αγορα . Χιλιάδες ανθρωποι φετος θα ζεσταθουν με ρευμα. με 0.25 θεωριτικη τιμη αν πεσει η εποδότηση, θα μεινουν απλήρωτοι τοσοι λογαριασμοι που θα έχουν προβλημα και οι παροχοι. Καλα για λιανεμποριο κτλ δεν το συζητάμε..

Δεν μπορεί να συνεχιστεί η δαπάνη των 2 δις το μήνα + όποια επιδότηση για το αέριο .Είναι εκτός πραγματικότητας αυτό το ποσό .Αν σκεφτείς ότι τα έσοδα από τον ΕΝΦΙΑ είναι κοντά στα 2 δις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Λογικα χαμενοι ειμαστε. Αν δεις στο αλλο thread των εναλλακτικων σε μερικους ενδεχεται βγει μηδενικη χρεωση! και σε αλλους βγηκε νομιζω 4λεπτα μονο!. Εγω λογω μεγαλης καταναλωσης (6000kw/4μηνο) ισως να κερδισα κατι αλλα εως εκει.

Απο την αλλη ειναι αβεβαιο το μελλον χλωμο το βλεπω να αφησουν τοσο φτηνα για παντα.

σε κανεναν δν θα βγει 0 χρεωση.. ισως αρκετα χαμηλη αλλα οχι 0.. μην λετε οτι σας κατεβει

51 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Εγώ με 0,18 θα μείνω και ο κύριος λόγος είναι ότι δεν μπορώ πλέον (ψυχικά) να παρακολουθώ όλο αυτό το πανηγύρι και να μπαίνω στη διαδικασία να αλλάζω πάροχο κάθε 1-2 μήνες.

Εκτός αυτού, σίγουρα κάτι θα μου φάνε, είτε είναι πάγιο, είτε είναι έκπτωση συνέπειας, είτε θα κολλήσει καμία αίτηση.

Ξέρω ότι πληρώνω 0,18 κλειδωμένο, κάνω οικονομία, ξέρω ότι λογικά οι επόμενοι 2 μήνες δεν θα έχουν τραγικά κρύα αλλά ούτε και ζεστή για να ανοίγω air-condition και βλέπουμε.

Επίσης υπάρχουν και πάροχοι που βγαίνει τελική τιμή 0,14-0,20, που τον επόμενο μήνα μπορεί να είναι οι φθηνότεροι.

Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε;

και γω αυτο θα εκανα στην θεση σου.. σωστος 0,18 την σημερον ημερα εινια νορμαλ (που καταντησαμε να λεμε το 0,18 νορμαλ) .. αλλωστε με τις επιδοτησεις + το ανχος παει στα 0,15-0,17 κλαιν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

σε κανεναν δν θα βγει 0 χρεωση.. ισως αρκετα χαμηλη αλλα οχι 0.. μην λετε οτι σας κατεβει

 

Για δες καλυτερα στο αλλο thread και ασε τα εξυπνα. Μιλαμε για χρεωση προμηθειας οχι τα υπολοιπα

https://www.capital.gr/oikonomia/3654110/mexri-kai-midenikes-times-gia-to-reuma-me-tin-epidotisi-tou-septembriou-ta-timologia-ana-paroxo

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ένα άρθρο (κατά πόσο έγκυρο ή όχι δεν μπορώ να ξέρω) και λένε για μείωση. Βέβαια αφορά την ΔΕΗ για αυτό και το ποστάρω σε αυτό το topic. Τώρα τι γίνεται με τους άλλους παρόχους θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζουμε.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/miononte-i-pelates-me-lixiprothesmes-ofiles-pros-ti-dei/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το χειρότερο απ όλα σε αυτό που έχουμε τώρα (0,18 Ημ - 0,13 Νυχ ) ΔΕΗ ENTER 

είναι ότι δεν μπορούμε να ποντάρουμε για πολύ καιρό σ αυτό . Οι περισσότεροι πήραμε 12 μήνες ...

Μακάρι να υπήρχε ένας τρόπος να γίνει επέκταση . Το δικό μου τελειώνει Δεκέμβρη και φοβάμαι ότι χειμωνιάτικα θα βρούμε μεγάλο μπελά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για δες καλυτερα στο αλλο thread και ασε τα εξυπνα. Μιλαμε για χρεωση προμηθειας οχι τα υπολοιπα

οτι και να δω εδψ που γραφουν οταν θα ρθει θα το δεις και δειτε ..αυτες ολες ειναι καποιες υποθεσεις που κανουν δν ειναι ετσι τοσο απλα 1-1=0 κλπ.. δηλαδη εαν καποιος του βγαινει 4 λεπτα και εχε και λιγνιτικης περιοχης οπως εγω 4,5 λεπτα θα με πληρωσουν 0,05 στο χερι ? θα υπαρξει μια δικληδα κατι θα βαλουν οτι ανεξαρτητος να μην πεφτει κατω απο καποιο οριο.. τωρα ολα τα site για views ανεβαζουν το κοντο και το μακρυ .. θα δουμε οταν βγουν οι λογαριασμοι

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

οτι και να δω εδψ που γραφουν οταν θα ρθει θα το δεις και δειτε 

Ειναι φακτ και το γραφουν και σε εφημεριδες. Μερικοι θα εχουν μηδεν χρεωση προμηθειας και επιστροφη ακομα(παγιο)

6 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Νομίζω το χειρότερο απ όλα σε αυτό που έχουμε τώρα (0,18 Ημ - 0,13 Νυχ ) ΔΕΗ ENTER 

είναι ότι δεν μπορούμε να ποντάρουμε για πολύ καιρό σ αυτό . Οι περισσότεροι πήραμε 12 μήνες ...

Μακάρι να υπήρχε ένας τρόπος να γίνει επέκταση . Το δικό μου τελειώνει Δεκέμβρη και φοβάμαι ότι χειμωνιάτικα θα βρούμε μεγάλο μπελά !!

Με επιδοτησεις θα βγει μια χαρα. Ηδη καποιοι θα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο οσους ειχαν κλεισει το παλαιο myhome. 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειναι φακτ και το γραφουν και σε εφημεριδες. Μερικοι θα εχουν μηδεν χρεωση προμηθειας και επιστροφη ακομα(παγιο)

το θεμα ειναι τι θα γραψει στο λογαριασμο και οχι η εφημεριδα ..θα δουμε ..μακαρι αλλα δν νομιζω και δν ειναι λογικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...