Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/8/2022 στις 4:34 ΜΜ, Aurumnus είπε

Μην το πολυκουράζεις.

Πήγαινε στη WE τώρα και σε ένα μήνα βλέπεις τι θα κάνεις.

Και παρακολούθα από εδώ και πέρα συνέχεια τις εξελίξεις σχετικά με το ηλεκτρικό ρεύμα.


ΥΓ:
Πάρα πολύς κόσμος ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει με το ρεύμα!
Και πολλοί ακόμα νομίζουν ότι η ΔΕΗ είναι δημόσια και για όλα φταίει αυτή!

Δε ντρέπομαι να το πω, αλλά δεν καταλαβαίνω τον Χριστό μου όσον αφορά το ρεύμα. Ειλικρινά!
& δεν είναι και εύκολο να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κώδικας Προμήθειας = Νόμος του κράτους.

Λέει πως αν αιτηθείς ένα πρόγραμμα (στη περίπτωση σου Ιούλιο), θα τιμολογηθείς με αυτές τις τιμές ανεξάρτητα αν ενεργοποιηθείς τον Αύγουστο. Γι'αυτό σου είχα πει να βγάλεις φωτογραφία απ'το ιστορικό επιλογών του ebill, ώστε να έχεις αποδεικτικό πότε έκανες την αίτηση για το Online... πράγμα που δεν έκανες.

Aυτή τη στιγμή στο ιστορικό επιλογής γράφει ότι η ημερομηνία αίτησης για το Online έγινε τον Αύγουστο, και έχεις και μια υπόσχεση ότι θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες να ενεργοποιηθείς με τιμές Ιουλίου (ίσως στη ΔΕΗ έχουν εικόνα ότι η αρχική αίτηση έγινε Ιούλιο).

Τουλάχιστον έχεις κρατήσει το αποδεικτικό αίτησης του Online, όταν ολοκλήρωσες την αρχική αίτηση του Econtract; Είναι σαν αυτό παρακάτω:

111.jpg.e7aaa6b5f8a6e16f6c3ee85023ffd99b.jpg

Σου είπα ότι είναι μπάχαλο η κατάσταση και μέχρι να ξεμπλέξεις, κινδυνεύεις να τιμολογείται με 0.50.

Εγώ δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, κάποιο απ'τα παιδιά που είχαν παρόμοιο θέμα με τη μετάβαση από 0.10 σε 0.17 ή από 0.17 σε 0.22 θα μπορούσε να σου πει 2 πράγματα παραπάνω, αλλά ως συνήθως μόλις κάποιος εδώ πέρα λύσει το πρόβλημα του μετά εξαφανίζονται.

Δεν εχω κατι τετοιο, διοτι η αιτηση μου ειχε γινει τηλεφωνικα επειδη εκεινη την μερα ειχε θεμα το συστημα, καθε φορα που ημουν στα τελευταια βηματα ζητουσε και διαφορετικα πραγματα ( μια ηταν λαθος η σελφιε, μια ηταν λαθος η ταυτοτητα) μεχρι που με μπλοκαρε το συστημα και δεν με αφηνε να κανω αλλη αιτηση οποτε πηρα τηλεφωνο την αλλη μερα και εγινε τηλεφωνικα η δουλεια, εχω κρατησει τα στοιχεια του υπαλληλου που εκανε την δουλεια και καθε φορα που τους ειχα παρει τηλεφωνο για να ρωτησω φαινεται στο συστημα τους οτι εχω κανει αιτηση για το home online 29 του μηνα. Και για αυτο ειχε γινει ολο το μπαχαλο με την Γ1 συμβαση στην αρχη που και σε εκεινη αναφερει οτι εχω κανει την αιτηση 29 του μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Δεν εχω κατι τετοιο, διοτι η αιτηση μου ειχε γινει τηλεφωνικα επειδη εκεινη την μερα ειχε θεμα το συστημα, καθε φορα που ημουν στα τελευταια βηματα ζητουσε και διαφορετικα πραγματα ( μια ηταν λαθος η σελφιε, μια ηταν λαθος η ταυτοτητα) μεχρι που με μπλοκαρε το συστημα και δεν με αφηνε να κανω αλλη αιτηση οποτε πηρα τηλεφωνο την αλλη μερα και εγινε τηλεφωνικα η δουλεια, εχω κρατησει τα στοιχεια του υπαλληλου που εκανε την δουλεια και καθε φορα που τους ειχα παρει τηλεφωνο για να ρωτησω φαινεται στο συστημα τους οτι εχω κανει αιτηση για το home online 29 του μηνα. Και για αυτο ειχε γινει ολο το μπαχαλο με την Γ1 συμβαση στην αρχη που και σε εκεινη αναφερει οτι εχω κανει την αιτηση 29 του μηνα

Aυτό 1η φορά το διαβάζω. 🥶 Δηλαδή δεν έχεις ούτε αποδεικτικό econtract, ούτε αποδεικτικό ιστορικού ebill.

Η σύμβαση που σου έστειλαν γράφει πάνω δεξιά MyHomeOnline ή Γ1;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pasxaliskar said:

ποσο θα αντεξουν να δινουν 2-3 δις καθε μηνα?

Από ΤΕΜ προέρχονται τα περισσότερα.

Quote

 οι πόροι του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης δεν είναι απεριόριστοι και μπορεί να να απαιτηθούν 1,6 δις ευρό, απο τον κρατικό προϋπολογισμό, μέχρι τι τέλος του 2022.

https://www.protothema.gr/economy/article/1276408/upourgeio-oikonomikon-sunagermos-gia-tis-energeiakes-epidotiseis/

Σίγουρα αύριο θα γράφουμε πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από ΤΕΜ προέρχονται τα περισσότερα.

και αυτά δικά μας είναι , δηλαδή αργότερα θα αυξήσουν τις ρυθμιζόμενες για να βγάλουν τα σπασμένα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, itsathina είπε

Δε ντρέπομαι να το πω, αλλά δεν καταλαβαίνω τον Χριστό μου όσον αφορά το ρεύμα. Ειλικρινά!
& δεν είναι και εύκολο να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα.

Δεν είναι εύκολο στη χώρα μας να αλλάζεις πάροχο.

Από εμπειρία μου σε Λουξεμβούργο, Αγγλία, Ιρλανδία, στο άψε σβήσε σάς πληροφορώ & χωρίς παρατράγουδα σε εκκαθαρίσεις.

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

και αυτά δικά μας είναι , δηλαδή αργότερα θα αυξήσουν τις ρυθμιζόμενες για να βγάλουν τα σπασμένα

Καλά.. εντάξει.. τα λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 🥶 σύμβαση που σου έστειλαν γράφει πάνω δεξιά MyHomeOnline ή Γ1;

 

 

Παιδιά δεν μπορεί να υπάρχει σύμβαση που θα γράφει online διότι ενεργοποίητε μονάχα από ebill. Έχω πολύ καιρό που αιτουμαι να μου στείλουν την σύμβαση του online και μέσω τηλ και γραπτώς και μ στέλνουν την σύμβαση γ1 που είχα υπογράψει όταν μπήκα ΔΕΗ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς αρχείο συνομιλίες ή φώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, doom26 said:

Παιδιά δεν μπορεί να υπάρχει σύμβαση που θα γράφει online διότι ενεργοποίητε μονάχα από ebill. Έχω πολύ καιρό που αιτουμαι να μου στείλουν την σύμβαση του online και μέσω τηλ και γραπτώς και μ στέλνουν την σύμβαση γ1 που είχα υπογράψει όταν μπήκα ΔΕΗ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς αρχείο συνομιλίες ή φώτο. 

μια χαρά γίνεται και μια χαρά έχουμε στα χέρια μας πάρα πολλοί, σύμβαση που γράφει Home Online

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

34 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Στην ιδια περιπτωση νομιζω ειναι και ο συμφουρητης @ForuMakis αμα δεν κανω λαθος.

Γ1 γραφει η συμβαση που μου στειλανε

Τρίτωσε το κακό.

Χωρίς αποδεικτικό econtract, χωρίς αποδεικτικό ιστορικού ebill, χωρίς σύμβαση myhomeonline.

Δε ξέρω καν πώς πήρες την επιβεβαίωση γραπτώς με mail ότι θα ενεργοποιηθείς με τιμές Ιουλίου, ίσως κάτι βλέπουν στο σύστημα που δε βλέπεις εσύ. Πάντως κρέμεσαι εντελώς από πάνω τους, αν δεν έχεις αποδεικτικό ότι αιτήθηκες myhomeonline.

Ξεκίνα πιέσεις ζητώντας ηχογραφημένη συνομιλία (υπάρχει άραγε κι αυτή ; ) και γραπτή επιβεβαίωση ότι η τιμολόγηση θα γίνει με τον παλιό τιμοκατάλογο. Όχι υπόσχεση ότι "θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειας" αλλά ότι έχει λυθεί οριστικά αυτό το θέμα και βρίσκεται στο παλιό τιμοκατάλογο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doom26 είπε

Παιδιά δεν μπορεί να υπάρχει σύμβαση που θα γράφει online διότι ενεργοποίητε μονάχα από ebill. Έχω πολύ καιρό που αιτουμαι να μου στείλουν την σύμβαση του online και μέσω τηλ και γραπτώς και μ στέλνουν την σύμβαση γ1 που είχα υπογράψει όταν μπήκα ΔΕΗ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς αρχείο συνομιλίες ή φώτο. 

Αμα δεν με απαταει η μνημη μου και εσυ στην ιδια περιπτωση με μενα δεν εισαι ? Αιτηση μεσω τηλεφωνου λιγες μερες πριν την αλλαγη τιμων ? Δεν στο ειχανε ενεργοποιηση καπου 15/07 ? Θυμαμαι ειχες ανεβασει και μια φωτογραφια που δεν μπορω να την βρω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, doom26 είπε

Παιδιά δεν μπορεί να υπάρχει σύμβαση που θα γράφει online διότι ενεργοποίητε μονάχα από ebill. Έχω πολύ καιρό που αιτουμαι να μου στείλουν την σύμβαση του online και μέσω τηλ και γραπτώς και μ στέλνουν την σύμβαση γ1 που είχα υπογράψει όταν μπήκα ΔΕΗ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς αρχείο συνομιλίες ή φώτο. 

Όπως είπε κι ο @greekfragma τον Οκτώβρη που έγινε η μεγάλη φυγή και τον Δεκέμβρη πριν την αλλαγή σε 0.17, πολλοί συμφορουμήτες απέσπασαν έπειτα από πολλές πιέσεις σύμβαση που έγραφε πάνω MyHomeOnline αντί για Γ1. Γινόταν, απλά κάποιοι εκπρόσωποι είτε δε μπορούσαν να το κάνουν, είτε δε ξέρανε, είτε δεν ήθελαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου αλλαξε η επιδοτηση για τον Σεπτ, τοτε, δεν προχωραω ακομα στο ebill.

Αλλα απορια σχετικα με αυτο. Επειδη δεν θα ειμαι στο πατρικο για μεγαλο διαστημα ακομα (μαλλον φευγω μετα τις γιορτες), απενεργοποιω το ebill ξανα ή απλα δεν τηρω τις ημερομηνιες καταθεσης του ρολογιου και ετσι απλα πηγαινει αυτοματα σε εναντι και εκκαθαριστικο?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...