Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Χρειάζεται όμως να έχεις κάποιο αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο, να αποδείξεις πως είσαι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής ή στο έχουν παραχωρήσει.

Φαινεται στο Ε1 το δικο μου και στο Ε1 της μητερας μου η παραχωρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Φαινεται στο Ε1 το δικο μου και στο Ε1 της μητερας μου η παραχωρηση

Τότε μια χαρά... Το εκτυπώνεις αυτό και πας σε ένα καταστήμα και ζητάς την αλλαγή αυτή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, antykaps είπε

Φαινεται στο Ε1 το δικο μου και στο Ε1 της μητερας μου η παραχωρηση

Τα τελευταία Ε1 σας αφορούν την περσινή χρονιά, όχι το παρόν. Θα πρέπει η μητέρα σου να σου κάνει μια Υ/Δ ότι στο παραχωρεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DeareN είπε

Και θα με σώσει εσύ πιστεύεις ότι μέχρι το Μάρτιο θα έχω 0.18? Μετά τί?

Μέχρι τότε θα έχεις γλυτώσει μερικά χιλιάρικα και δεν θα έχεις μπει σε χρέος.
Μετά βλέπεις (όπως όλοι μας).
Και αν έχεις και κάποιες εναλλακτικές (π.χ σπίτι στο χωριό/επαρχία/εκτός αστικών κέντρων) μήπως και τις αξιοποιήσεις.

Για όποιον δεν το έχει καταλάβει, μας έχουν βάλει σε ένα «παιχνιδάκι» τύπου «μουσικές καρέκλες».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μερικοι ποσο θρασος εχετε ρε παιδια θελετε να σπασετε το 0,18 και το 0,23 σταθερο που εχετε για κανα χρονο.. 1000φορες να ειχα το 0,23 παρα το ανχος καθε μηνα θα δωσει η δεν θα δωσει επιδοτηση και ποσο θα ειναι αυτη .. η διαφορα ειναι 0,23-0,16 κανα 7 λεπτα.. κανα 100 ευρω δλδ το 4 μηνο για μια οικογενεια.. δηλαδη 25 ευρω ανα μηνα.. θα προτιμουσα να δινω 25 ευρω παραπανω το μηνα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο για κανα χρονο παρα αυτο το αισχος..

για την ιστορία εχω 0,10 τιμή -0,044 λογο λιγνιτικης περιοχής που τελειώνει σε 20 μερες και σκέφτομαι Γ1 μετα να μπω 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, pasxaliskar said:

καλα μερικοι ποσο θρασος εχετε ρε παιδια θελετε να σπασετε το 0,18 και το 0,23 σταθερο που εχετε για κανα χρονο.. 1000φορες να ειχα το 0,23 παρα το ανχος καθε μηνα θα δωσει η δεν θα δωσει επιδοτηση και ποσο θα ειναι αυτη .. η διαφορα ειναι 0,23-0,16 κανα 7 λεπτα.. κανα 100 ευρω δλδ το 4 μηνο για μια οικογενεια.. δηλαδη 25 ευρω ανα μηνα.. θα προτιμουσα να δινω 25 ευρω παραπανω το μηνα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο για κανα χρονο παρα αυτο το αισχος..

για την ιστορία εχω 0,10 τιμή -0,044 λογο λιγνιτικης περιοχής που τελειώνει σε 20 μερες και σκέφτομαι Γ1 μετα να μπω 

αν το ειχα μέχρι μαρτη και εγω θα το εσπαγα. αν ηταν μεχρι τον αλλο μαρτη ισως οχι. αλλα τωρα φαινετε ξεκαθαρα η προθεση να δωσει τα παντα για να μεινουν χαμηλα οι τιμες. το πολύ να τις αφησει καποια στιγμη στο 0.20. μεχρι τον μαρτη θα χανει λεφτα καθε μηνα. αντε να μειωθει η εποδότηση τον γεναρη. για 2 μήνες δηλαδη θα ρεφαρει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, basilis_k6 said:

αν το ειχα μέχρι μαρτη και εγω θα το εσπαγα. αν ηταν μεχρι τον αλλο μαρτη ισως οχι. αλλα τωρα φαινετε ξεκαθαρα η προθεση να δωσει τα παντα για να μεινουν χαμηλα οι τιμες. το πολύ να τις αφησει καποια στιγμη στο 0.20. μεχρι τον μαρτη θα χανει λεφτα καθε μηνα. αντε να μειωθει η εποδότηση τον γεναρη. για 2 μήνες δηλαδη θα ρεφαρει?

 

εμενα γνωμη μου ειναι ακομα και μεχρι μαρτιο να το ειχα δν θα το εσπαγα.. στην χειροτερη να εχανα 25 ευρω καθε μηνα ..μεχρι μαρτιο ειναι 7 μηνες..θα εχανα 175 ευρω.. 

μικρη ζημια.. τα 175 ευρω αξιζουν οτι κανεις δν βαζει στο χερι του στην φωτια οτι το χειμωνα δεκεμβριο-ιανουαριο δν θα το πανε 0,40-0,50-0,60 η κιλ/ωρα .. ποσο θα αντεξουν να δινουν 2-3 δις καθε μηνα? τους επομενους 2 μηνες ληγουν παρα πολλα σταθερα τιμολογια και ολοι αυτοι θα θελουν και αυτοι επιδοτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pasxaliskar said:

εμενα γνωμη μου ειναι ακομα και μεχρι μαρτιο να το ειχα δν θα το εσπαγα.. στην χειροτερη να εχανα 25 ευρω καθε μηνα ..μεχρι μαρτιο ειναι 7 μηνες..θα εχανα 175 ευρω.. 

μικρη ζημια.. τα 175 ευρω αξιζουν οτι κανεις δν βαζει στο χερι του στην φωτια οτι το χειμωνα δεκεμβριο-ιανουαριο δν θα το πανε 0,40-0,50-0,60 η κιλ/ωρα .. ποσο θα αντεξουν να δινουν 2-3 δις καθε μηνα? τους επομενους 2 μηνες ληγουν παρα πολλα σταθερα τιμολογια και ολοι αυτοι θα θελουν και αυτοι επιδοτηση 

τωρα που μπηκε στο χορο θα χορευει. δεν μπορει να κανει πισω με τις επιδοτησεις. το ταβάνι τους ειναι εκει στο 0.18-0.20. Θα παρουν δανειο στην αναγκη να επιδοτησουν ρευμα. Αν οι οικιακοι το χειμώνα εχουν πάνω απο 0.20 θα καταρευσει η αγορα . Χιλιάδες ανθρωποι φετος θα ζεσταθουν με ρευμα. με 0.25 θεωριτικη τιμη αν πεσει η εποδότηση, θα μεινουν απλήρωτοι τοσοι λογαριασμοι που θα έχουν προβλημα και οι παροχοι. Καλα για λιανεμποριο κτλ δεν το συζητάμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, basilis_k6 said:

τωρα που μπηκε στο χορο θα χορευει. δεν μπορει να κανει πισω με τις επιδοτησεις. το ταβάνι τους ειναι εκει στο 0.18-0.20. Θα παρουν δανειο στην αναγκη να επιδοτησουν ρευμα. Αν οι οικιακοι το χειμώνα εχουν πάνω απο 0.20 θα καταρευσει η αγορα. Χιλιάδες ανθρωποι φετος θα ζεσταθουν με ρευμα. με 0.25 θεωριτικη τιμη αν πεσει η εποδότηση, θα μεινουν απλήρωτοι τοσοι λογαριασμοι που θα έχουν προβλημα και οι παροχοι. Καλα για λιανεμποριο κτλ δεν το συζητάμε..

πριν 3 χρονια εαν σου ελεγα οτι θα σε εχουμε κοκκινο συναγερμο σε ολο τον πλανητη και μετα απο καποια ωρα δν θα σε αφηναν να κυκλοφορεις και θα σε τσεκαραν με backcode να μπεις σε κλειστους χωρους η θα εστελνες μνμ για δικαιολογια πως θα σε φαινοτανε? 

ολα γινονται και ολα καταπινονται.. το τι μπορει ακομα να γινει ουτε το φανταζομαστε..ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δηλαδή κάποιος που θέλει να κάνει αλλαγή και να έρθει στην ΔΕΗ.

Βλέπει τιμή τέλος Αυγούστου, για Σεπτέμβριο, κάνει αίτηση στην ΔΕΗ στις 23/8. Θα ολοκληρωθεί η διαδικασία μέχρι τέλους του μήνα?

Και κάθε μήνα κάθε θα προλαβαίνουν οι πάροχοι να κάνουν αυτή την δουλειά?

Την έχει κάνει κάποιος απο εδώ μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Αρα δηλαδή κάποιος που θέλει να κάνει αλλαγή και να έρθει στην ΔΕΗ.

Βλέπει τιμή τέλος Αυγούστου, για Σεπτέμβριο, κάνει αίτηση στην ΔΕΗ στις 23/8. Θα ολοκληρωθεί η διαδικασία μέχρι τέλους του μήνα?

Και κάθε μήνα κάθε θα προλαβαίνουν οι πάροχοι να κάνουν αυτή την δουλειά?

Την έχει κάνει κάποιος απο εδώ μέσα?

εξαρτατε τον παροχο ποσο μεγαλο καταστημα ειναι.. καποου διαβασα σε ενας χρηστης ελεγε θελει περιπου 8-10 μερες να γινει η αλλαγη και εχει χαρτουρα γενικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Nαι, στον Κώδικα Προμήθειας αναφέρεται ως προσυμβατική ενημέρωση. Είναι μπλέξιμο η κατάσταση, κάποια δικαιώθηκαν το Δεκέμβρη δε θυμάμαι ποιοι.

Αρχιζεις και με φοβιζεις master..  αλλα και λιγο προβληματιζομαι δλδ αμα καποιος θελει να κανει αιτηση τελος του μηνα πχ οπως τωρα 31/07  πως θα φαινεται ο Κωδικος Προμηθειας πριν τον Αυγουστο εκτος αμα στειλουν Drones στο ρολοι για να κανουν την δουλεια τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Αρχιζεις και με φοβιζεις master..  αλλα και λιγο προβληματιζομαι δλδ αμα καποιος θελει να κανει αιτηση τελος του μηνα πχ οπως τωρα 31/07  πως θα φαινεται ο Κωδικος Προμηθειας πριν τον Αυγουστο εκτος αμα στειλουν Drones στο ρολοι για να κανουν την δουλεια τους 

έχεις μπερδέψει το τι είναι ο Κώδικας Προμήθειας (=νομοθεσία) ή δεν κατάλαβα τι ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Αρχιζεις και με φοβιζεις master..  αλλα και λιγο προβληματιζομαι δλδ αμα καποιος θελει να κανει αιτηση τελος του μηνα πχ οπως τωρα 31/07  πως θα φαινεται ο Κωδικος Προμηθειας πριν τον Αυγουστο εκτος αμα στειλουν Drones στο ρολοι για να κανουν την δουλεια τους 

Κώδικας Προμήθειας = Νόμος του κράτους.

Λέει πως αν αιτηθείς ένα πρόγραμμα (στη περίπτωση σου Ιούλιο), θα τιμολογηθείς με αυτές τις τιμές ανεξάρτητα αν ενεργοποιηθείς τον Αύγουστο. Γι'αυτό σου είχα πει να βγάλεις φωτογραφία απ'το ιστορικό επιλογών του ebill, ώστε να έχεις αποδεικτικό πότε έκανες την αίτηση για το Online... πράγμα που δεν έκανες.

Aυτή τη στιγμή στο ιστορικό επιλογής γράφει ότι η ημερομηνία αίτησης για το Online έγινε τον Αύγουστο, και έχεις και μια υπόσχεση ότι θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες να ενεργοποιηθείς με τιμές Ιουλίου (ίσως στη ΔΕΗ έχουν εικόνα ότι η αρχική αίτηση έγινε Ιούλιο).

Τουλάχιστον έχεις κρατήσει το αποδεικτικό αίτησης του Online, όταν ολοκλήρωσες την αρχική αίτηση του Econtract; Είναι σαν αυτό παρακάτω:

111.jpg.e7aaa6b5f8a6e16f6c3ee85023ffd99b.jpg

Σου είπα ότι είναι μπάχαλο η κατάσταση και μέχρι να ξεμπλέξεις, κινδυνεύεις να τιμολογείται με 0.50.

Εγώ δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, κάποιο απ'τα παιδιά που είχαν παρόμοιο θέμα με τη μετάβαση από 0.10 σε 0.17 ή από 0.17 σε 0.22 θα μπορούσε να σου πει 2 πράγματα παραπάνω, αλλά ως συνήθως μόλις κάποιος εδώ πέρα λύσει το πρόβλημα του μετά εξαφανίζονται.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...