Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

η τιμη του Γ1 ειναι για 09/22 στα 0,78/0,80 .. με την επιδότηση που ειπανε σημερα παει περιπου 0,16-0,18 χοντρικα.. 0,54/0,56 ειναι τα σταθερα myhome/myhomeenter+ κλπ..

προς το παρων το πιο συμφέρον εαν δν εχεις ηδη κλεισμένο με χαμηλή τιμη, ειναι το Γ1 (οσο δινει λεφτα στο βαρελι ο mr. bean)

αυτο έχω καταλάβει και εγώ αλλά αυτό θα ισχύει μόνο όσο ισχύουν οι επιδοτήσεις και βλέπουμε.. Τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβρη που λήγει το υπάρχον σταθερό πρόγραμμα δεν μπορώ να κάνω τίποτα και δε θέλω φυσικά. Μέχρι τότε θα έχει ανακοινωθεί και το σταθερό open να δούμε τι τιμές θα έχει και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, allifora είπε

αυτο έχω καταλάβει και εγώ αλλά αυτό θα ισχύει μόνο όσο ισχύουν οι επιδοτήσεις και βλέπουμε.. Τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβρη που λήγει το υπάρχον σταθερό πρόγραμμα δεν μπορώ να κάνω τίποτα και δε θέλω φυσικά. Μέχρι τότε θα έχει ανακοινωθεί και το σταθερό open να δούμε τι τιμές θα έχει και αυτό. 

το Γ1 απλα θα αλλαξει σε myopen απο οτι μου λενε γνωστοι μου στην δεη που δουλεουν... Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.. ιδιες τιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

Μετα ομως; 

Εγω ειμαι μεχρι 30/11/2023 αλλα απο τωρα σκεφτομαι τι εχει να γινει αν παει η κατασταση ετσι κανα χρονο ακομα

Μετα οπως ολος ο κοσμος.. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Όσοι έχουν ΚΟΤ σε παρόχους που ανακοινωσαν 0.70, θα έχουν τζάμπα ρεύμα το Σεπτέμβριο ενώ εγώ με Online 0.095 και ΚΟΤ θα πληρώσω παραπάνω🤪

Τι ανατροπή ήταν αυτή, τέτοια σενάρια δε τα έγραφε ούτε ο Φόσκολος. 😅

Γιατι θα έχουν τσάμπα ρεύμα;  εσύ από τα 0.095 έχεις κοτ 45%η 70% ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Ακόμα και μετά τις παρεμβάσεις που κάνει τις τιμές "φθηνές" θα παραμείνω στο 0.18 και 0.13 νυχτερινό. Ούτως ή άλλως τώρα δεν έχω μεγάλη κατανάλωση. Από Οκτώβριο το συζητμ2.. Εκλογές ποτέ έχουμε? 

Και πολύ καλά κάνεις. (0,17 εδώ)

Τέλος Οκτώβρη θα το συζητήσουμε, αλλά όχι με ιδιαίτερη ψυχική ήρεμα και μάλλον θα είναι πια αργά.

9 λεπτά πριν, man22 είπε

Γιατι θα έχουν τσάμπα ρεύμα;  εσύ από τα 0.095 έχεις κοτ 45%η 70% ;

 

3 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

δν νομιζω να εχει κανεις τσαμπα... ισως πολυ χαμηλη τιμη αλλα οχι τσαμπα 

Καθόλου ρεύμα δεν θα έχει, όπως πηγαίνουν τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 11:44 ΠΜ, dtzgr είπε

Από 1/9 :

* η πάγια χρέωση ΑΔΜΗΕ kVA * ΣΙ/έτος μηδενίζεται

η χρέωση ΑΔΜΗΕ ανά kWh πήγε από 0,0056 σε 0,00844

Αυτό που δεν βρίσκω είναι από πού προκύπτει ότι η χρέωση ανά kWh πρέπει να εφαρμοστεί και στο νυχτερινό τιμολόγιο...

 

Δεν έχω καταλάβει εαν αυτό ισχύει μόνο για την ΔΕΗ , ή για όλους τους παρόχους? Με την Ελιν που μίλησα νωρίτερα μου είπαν οτι δεν έχει αλλάξει κατι στις χρεωσεις των ρυθμιζόμενων χρεωσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 λεπτό ανά κιλοβατώρα μόνιμη εισφορά δλδ στις 300 kw τον μήνα βγαινει 3€! Όλο το ποσό για μελλοντικές εκπτώσεις... Φτάσανε σε σημείο να πληρώνουμε περισσότερο τα έξτρα από ότι το ρεύμα! 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

Δεν έχουν όλοι αέριο.

Η τιμή της κιλοβατώρας καθορίζεται από την ακριβότερη παραγωγή (Dutch auction). Το αέριο συνεισφέρει περίπου στο 40% της ηλεκτροπαραγωγής, οπότε επιδοτώντας το αέριο θα έπεφτε η τιμή της kwh με μόλις το 40% των κονδυλίων. Αυτή τη στιγμή επιδοτείται όλη η παραγωγή ανεξάρτητα αν προέρχεται από ΑΠΕ/υδροηλεκτρικά/λιγνίτη/Φ.Α κλπ.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ος μήνας σερί που το απλό Γ1 με την επιδότηση βγαίνει φθηνότερο από τα σταθερά που υπογράψαμε το Μάρτιο με 0.18

Για να δούμε μέχρι το Μάρτιο που λήγει το συμβόλαιο πως θα παει η δουλειά, 2-0 μας έχει αυτός που δεν ξέρει καν τι θα πει η λέξη κιλοβατώρα, αυτός που απλά κοιτάει το οφειλόμενο ποσό...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DeareN είπε

2ος μήνας σερί που το απλό Γ1 με την επιδότηση βγαίνει φθηνότερο από τα σταθερά που υπογράψαμε το Μάρτιο με 0.18

Για να δούμε μέχρι το Μάρτιο που λήγει το συμβόλαιο πως θα παει η δουλειά, 2-0 μας έχει αυτός που δεν ξέρει καν τι θα πει η λέξη κιλοβατώρα, αυτός που απλά κοιτάει το οφειλόμενο ποσό...

Για να λέμε την αλήθεια τόσο καιρό τα πλήρωναν διπλότριπλα αυτοί.

Τώρα απλά τους θυμήθηκαν (και οτι θα έρθει η στιγμή που θα πάνε και αυτοί να ψηφίσουν).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DeareN said:

2ος μήνας σερί που το απλό Γ1 με την επιδότηση βγαίνει φθηνότερο από τα σταθερά που υπογράψαμε το Μάρτιο με 0.18

Για να δούμε μέχρι το Μάρτιο που λήγει το συμβόλαιο πως θα παει η δουλειά, 2-0 μας έχει αυτός που δεν ξέρει καν τι θα πει η λέξη κιλοβατώρα, αυτός που απλά κοιτάει το οφειλόμενο ποσό...

Οπως παει  χαμενοι ειματε με 0.18 κ 0.17. Εδω αλλοι παιζει να δινουν 1 λεπτο τη kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, DeareN said:

2ος μήνας σερί που το απλό Γ1 με την επιδότηση βγαίνει φθηνότερο από τα σταθερά που υπογράψαμε το Μάρτιο με 0.18

Για να δούμε μέχρι το Μάρτιο που λήγει το συμβόλαιο πως θα παει η δουλειά, 2-0 μας έχει αυτός που δεν ξέρει καν τι θα πει η λέξη κιλοβατώρα, αυτός που απλά κοιτάει το οφειλόμενο ποσό...

χαμενοι θα ειστε μεχρι τελος. η κυβερνηση είδε οτι αν αφησει τα οικιακα να πανε στο 0.20 θα ξεφτυλιστει ασχημα. γιαυτο και η σημερινη εξωφρενικη επιδοτητη. ποιος περιμενε 64λεπτα?! Στην χειροτερη το γ1 θα ερθει ισα με εσας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, man22 είπε

Γιατι θα έχουν τσάμπα ρεύμα;  εσύ από τα 0.095 έχεις κοτ 45%η 70% ;

Eγώ σταθερό Online 0.095 μείον 0.045 ΚΟΤΒ = 0.05 τελική τιμή

Κάποιος που έχει αρχική τιμή 0.72 για Σεπτέμβρη - 0.677 επιδότηση Σεπτεμβρίου - 0.045 ΚΟΤΒ = 0

Κάποιow που έχει αρχική τιμή 0.75 με ΚΟΤΑ επίσης δε θα πληρώσει τίποτα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα την άποψη σας για κάτι που βέβαια όπως το βλέπω είναι υποκειμενικό. Έκανα αίτηση χθες για το ΔΕΗ my energy heat pump που από ότι είδα έχει την πιο φθηνή σταθερή χρέωση της αγοράς αυτήν την στιγμή (0,247 με 5% εκπτωση νέου πελάτη και άλλο 5% έκπτωση συνέπειας). Η σκέψη είναι είναι ότι είναι ελάχιστα πιο ακριβό από τα αντίστοιχα κυμαινόμενα αλλά σε μια ενδεχόμενη αύξηση όπως προβλέπεται την επόμενη διετία, όσο και να υπάρχει κρατική επιδότηση, μοιραία η επιβάρυνση στον καταναλωτή θα ξεπεράσει τις τιμές αυτές - έστω και για κάποιες περιόδους. Ήδη έχει εκτροχιαστεί ο προϋπολογισμός, προβλεπεται δύσκολη διετία για την οποία κυβερνηση. Επομένως κινήθηκα να κλειδωσω αυτήν την τιμή πριν να πάρει την ανηφόρα. Εννοείται πως αν πέσουν οι τιμές θα πληρώνω χωρίς λογο. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία / άποψη σχετικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από GGiamas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...