Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Diyan είπε

Στην ΡΑΕ απ' ότι φαίνεται απαντάνε ότι να ναι απλά και μόνο για να απαντήσουν.
Απάντησαν και σε εμένα τώρα τα τζίμάνια, αφού πλέον είχα απηυδήσει και πήγα και έκανα Γ1 στο κατάστημα.

ή θα περίμενες πότε θα σε συνδέανε με το online ή Γ1

απο τη στιγμή που έκανες Γ1 σε κατάστημα τέλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Στην ουσια λες δεν μπορει να αλλαξει η περιοδος του προγραμματος αλλα μπορω να διεκδικισω τις τιμες Ιουλιου που και στην απαντηση του εμαιλ αυτο λεει ουσιαστηκα, οτι θα τιμολογηθω με τις τιμες πριν-αλλαγης σωστα?

 

EDIT: 8 Αυγουστου ειχε γινει η αλλαγη παροχου ( ειχα παρει την ΔΕΔΔΗΕ τηλεφωνο γιατι κατι με ειχανε πει απο την ΔΕΗ οτι δεν μπορει να προχωρησει το προγραμμα χωρις την βεβαιωση εγκαταστατη που ητανε μπουρδες...)

Nαι, στον Κώδικα Προμήθειας αναφέρεται ως προσυμβατική ενημέρωση. Είναι μπλέξιμο η κατάσταση, κάποια δικαιώθηκαν το Δεκέμβρη δε θυμάμαι ποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ποσο τυχερος ειμαι που θα εχω για ακομα ενα χρονο κιλοβατωρα στα 0.09/0.11.. 

Μετα ομως; 

Εγω ειμαι μεχρι 30/11/2023 αλλα απο τωρα σκεφτομαι τι εχει να γινει αν παει η κατασταση ετσι κανα χρονο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και μετά τις παρεμβάσεις που κάνει τις τιμές "φθηνές" θα παραμείνω στο 0.18 και 0.13 νυχτερινό. Ούτως ή άλλως τώρα δεν έχω μεγάλη κατανάλωση. Από Οκτώβριο το συζητμ2.. Εκλογές ποτέ έχουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο κ. Σκρέκας:

Tον Σεπτέμβριο απορροφούμε το 94% της αύξησης στα νοικοκυριά με την επιδότηση να φθάνει τα 639 ευρώ/MWh.

Η μέση μηνιαία ενίσχυση για το ΚΟΤ ανέρχεται στα 677 ευρώ τον Σεπτέμβριο απορροφώντας σχεδόν το 100% της αύξησης.

Βγάλτε κομπιουτεράκι όσοι είστε κυμαινόμενο να δειτε τι θα πληρωσετε Σεπτέμβριο. 2 δις το μήνα σε βαρέλι δίχως πάτο πριν καν μπει ο χειμώνας, καλά πάμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

2 δις το μήνα σε βαρέλι δίχως πάτο πριν καν μπει ο χειμώνας, καλά πάμε....

Αυτά υποτίθεται υπολογίζουν οτι θα τα πάρουν πίσω από τις φορολογήσεις των υπερκερδών των εταιρειών ενέργειες ή θα τα ζητάνε πάλι από τους υπερχρεωμένους πολίτες;

Αν είναι να αρχίσουμε να φτιάχνουμε βαλίτσες σιγά-σιγά...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όπως είπε ο κ. Σκρέκας:

Tον Σεπτέμβριο απορροφούμε το 94% της αύξησης στα νοικοκυριά με την επιδότηση να φθάνει τα 639 ευρώ/MWh.

Η μέση μηνιαία ενίσχυση για το ΚΟΤ ανέρχεται στα 677 ευρώ τον Σεπτέμβριο απορροφώντας σχεδόν το 100% της αύξησης.

Βγάλτε κομπιουτεράκι όσοι είστε κυμαινόμενο να δειτε τι θα πληρωσετε Σεπτέμβριο. 2 δις το μήνα σε βαρέλι δίχως πάτο πριν καν μπει ο χειμώνας, καλά πάμε....

Εν τω μεταξύ αν επιδοτούσαν το αέριο και όχι το ρεύμα, θα χρειαζόντουσαν 800 εκατομμύρια και όχι 2 δις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, michael92 είπε

Εν τω μεταξύ αν επιδοτούσαν το αέριο και όχι το ρεύμα, θα χρειαζόντουσαν 800 εκατομμύρια και όχι 2 δις.

Ναι αλλά τα λεφτάκια δεν θα πηγαίναν στους παρόχους...

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, michael92 είπε

Εν τω μεταξύ αν επιδοτούσαν το αέριο και όχι το ρεύμα, θα χρειαζόντουσαν 800 εκατομμύρια και όχι 2 δις.

Δεν έχουν όλοι αέριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Βγάλτε κομπιουτεράκι όσοι είστε κυμαινόμενο να δειτε τι θα πληρωσετε Σεπτέμβριο. 2 δις το μήνα σε βαρέλι δίχως πάτο πριν καν μπει ο χειμώνας, καλά πάμε....

Όσοι έχουν ΚΟΤ σε παρόχους που ανακοινωσαν 0.70, θα έχουν τζάμπα ρεύμα το Σεπτέμβριο ενώ εγώ με Online 0.095 και ΚΟΤ θα πληρώσω παραπάνω🤪

Τι ανατροπή ήταν αυτή, τέτοια σενάρια δε τα έγραφε ούτε ο Φόσκολος. 😅

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αυτά υποτίθεται υπολογίζουν οτι θα τα πάρουν πίσω από τις φορολογήσεις των υπερκερδών των εταιρειών ενέργειες ή θα τα ζητάνε πάλι από τους υπερχρεωμένους πολίτες;

Αν είναι να αρχίσουμε να φτιάχνουμε βαλίτσες σιγά-σιγά...

Δεν υπαρχει τετοιο σεναριο, αλλα και να υπηρχε θα εμφανιζαν οριακα (υπερ)κερδη οι παροχοι. Ειναι καλα στημένη η φασουλα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.  Είμαι στο πρόγραμμα homeenter N, με τιμή 0,10502€/kWh το οποίο λήγει τον Οκτώβριο. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε καμία αύξηση στους λογαριασμούς που πληρώνω σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Τώρα έλαβα επιστολή από τη ΔΕΗ ότι λήγει το πρόγραμμα και αν επιθυμώ να ενταχθώ σε κάποιο άλλο ή να εκπέσω αυτόματα στο Γ1 το οποίο έχει κυμαινόμενη τιμή και επιδοτείται από το κράτος. Η τιμή όπως θα είναι περίπου 0,50€/kWh αν έχω καταλάβει καλά; δηλ το πενταπλάσιο; Ποιο πρόγραμμα γενικά προτείνεται ως συμφερότερο στην παρούσα φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dazed είπε

Δεν υπαρχει τετοιο σεναριο, αλλα και να υπηρχε θα εμφανιζαν οριακα (υπερ)κερδη οι παροχοι. Ειναι καλα στημένη η φασουλα τους.

Τι...δεν περιμένουν να τους φορολογήσουν στο 95% που έλεγαν;

Εγώ εκεί είχα μείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, allifora είπε

Καλημέρα.  Είμαι στο πρόγραμμα homeenter N, με τιμή 0,10502€/kWh το οποίο λήγει τον Οκτώβριο. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε καμία αύξηση στους λογαριασμούς που πληρώνω σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Τώρα έλαβα επιστολή από τη ΔΕΗ ότι λήγει το πρόγραμμα και αν επιθυμώ να ενταχθώ σε κάποιο άλλο ή να εκπέσω αυτόματα στο Γ1 το οποίο έχει κυμαινόμενη τιμή και επιδοτείται από το κράτος. Η τιμή όπως θα είναι περίπου 0,50€/kWh αν έχω καταλάβει καλά; δηλ το πενταπλάσιο; Ποιο πρόγραμμα γενικά προτείνεται ως συμφερότερο στην παρούσα φάση;

η τιμη του Γ1 ειναι για 09/22 στα 0,78/0,80 .. με την επιδότηση που ειπανε σημερα παει περιπου 0,16-0,18 χοντρικα.. 0,54/0,56 ειναι τα σταθερα myhome/myhomeenter+ κλπ..

προς το παρων το πιο συμφέρον εαν δν εχεις ηδη κλεισμένο με χαμηλή τιμη, ειναι το Γ1 (οσο δινει λεφτα στο βαρελι ο mr. bean)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, agnostos13 said:

Αυτά υποτίθεται υπολογίζουν οτι θα τα πάρουν πίσω από τις φορολογήσεις των υπερκερδών των εταιρειών ενέργειες ή θα τα ζητάνε πάλι από τους υπερχρεωμένους πολίτες;

Αν είναι να αρχίσουμε να φτιάχνουμε βαλίτσες σιγά-σιγά...

Μέρος των επιδοτήσεων προέρχεται από τα υπερκέρδη. Οι επιδοτήσεις Αυγούστου που ήταν 1,3 δις προέρχονταν κατά 50% από αυτά,  άγνωστο σε τι ποσοστό η επιδότηση Σεπτεμβρίου θα καλυφθεί από τη φορολογία των παροχών. 

Όπως και να έχει το να βγαίνει κάθε μήνα από τα ταμεία πάνω από 1 δις οδηγεί με ταχύτητα στο γκρεμό, τίποτα δεν δίνεται τζάμπα αυτό είναι γνωστό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...