Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, doom26 είπε

Σε εμένα έχει κάτω κάτω μια έκπτωση σε εσένα δεν υπάρχει γιατί όμως? Αυτό θα έψαχνα 

Την εκπτωση ΠΟΤ λες ε; ναι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτό.

 

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε ίσως να μην μπήκες απευθείας στο online όπως νομίζεις, αλλά να μπήκες πρώτα στο Γ1.

Σε πολλούς από εμάς έχει συμβεί, είμαι ένας από αυτούς.

Λογικά αυτό που λες ναι. Δεν με χαλάει καθώς ήταν φθηνότερο το κυμαινόμενο εκείνη την περίοδο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, zestikios είπε

Την εκπτωση ΠΟΤ λες ε; ναι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτό.

 

Ναι γιατί 

Είχα κατανάλωση 941 kv/h και αυτήν την έκπτωση που ούτε εγώ ξέρω τι είναι την πήρα σε όλες και προ Online και μετά. Σε εμένα ενεργοποιήθηκε το online 7/7 και προ 1/8 αναφέρει 162€ σε σύνολο 163€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ant_ είπε

Σαν να ριχνουν(ριχνουμε) λεφτα σε ενα βαρελι διχως πατο ειναι αυτες οι "επιδοτησεις"

 

Μηπως θα ηταν καλυτερο αυτα τα λεφτα να τα επενδυσουν σε τετοια πραγματα?

https://www.ertnews.gr/roi-idiseon/kozani-to-megalytero-fotovoltaiko-parko-sti-notioanatoliki-eyropi/

 

Δεν χρειάζεται καν να επενδύσει το κράτος,υπάρχουν πολλοί που θέλουν να φτιάξουν μικρά φωτοβολταϊκά πάρκα αλλά δεν παίρνουν άδεια αφού το δίκτυο πρέπει να αναβαθμιστεί,δεν χωράνε άλλα.Την δεδομένη στιγμή απορρίπτονται όλες οι αιτήσεις από μικροεπενδυτές για πάρκο.Με το να δίνει το κράτος 2 δις κάθε μήνα σε επιδοτήσεις οδεύουμε στην καταστροφή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, doom26 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

 

Εκεί στο ebill πρέπει να είναι πολύ πίσω.... Το βλέπει κανείς άλλος? 

Screenshot_20220822_163916.jpg

Back to the Future στη ΔΕΗ.

great-scott-surprised.gif

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moure είπε

Δεν χρειάζεται καν να επενδύσει το κράτος,υπάρχουν πολλοί που θέλουν να φτιάξουν μικρά φωτοβολταϊκά πάρκα αλλά δεν παίρνουν άδεια αφού το δίκτυο πρέπει να αναβαθμιστεί,δεν χωράνε άλλα.Την δεδομένη στιγμή απορρίπτονται όλες οι αιτήσεις από μικροεπενδυτές για πάρκο.Με το να δίνει το κράτος 2 δις κάθε μήνα σε επιδοτήσεις οδεύουμε στην καταστροφή.

πρωτη φορα το ακουω αυτο. και οσοι μπηκαν σε ενεργειακες κοινοτητες τι θα κανουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doom26 είπε

Σε εμένα έχει κάτω κάτω μια έκπτωση σε εσένα δεν υπάρχει γιατί όμως? Αυτό θα έψαχνα 

 

1 ώρα πριν, zestikios είπε

Την εκπτωση ΠΟΤ λες ε; ναι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτό.

.........

Η έκπτωση ΠΟΤ (Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο) είναι μια ενίσχυση λόγω περιβαλλοντικής επιβάρυνσης από λιγνιτική δραστηριότητα.  Προφανώς ο φίλος @doom26 βρίσκεται Δυτική Μακεδονία ή Αρκαδία, σε μια λιγνιτική περιοχή δηλαδή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

πρωτη φορα το ακουω αυτο. και οσοι μπηκαν σε ενεργειακες κοινοτητες τι θα κανουν??

Δεν ξέρω τι γίνεται για αυτό που αναφέρεις,ξέρω ότι ενδιαφέρθηκα για να επενδύσω στη δημιουργία ενός πάρκου αλλά όπου και αν ρώτησα μου είπαν ότι δεν θα πάρω άδεια.

https://www.michanikos.gr/index/articles/ενέργεια-απε/«έμφραγμα»-στις-άδειες-λειτουργίας-απε-5600-αιτήσεις-με-άδεια-παραγωγής-και-μόνο-14-από-αυτές-σε-λειτουργία-r12286/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να επαναλάβω κάτι που δεν έχω καταλάβει:

Ήρθε και σε μένα το γράμμα της ΔΕΗ για ένταξη στο myHome Open. Αφού λήξουν οι 60 μέρες προθεσμία για προσβολή της τροποποιημένης Σύμβασης με ΔΕΗ και μέχρι να ενταχθούμε στο νέο myHome Open (για εμένα 22/11/22) δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής άλλου προϊόντος της ΔΕΗ; Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να περιμένω να δημοσιευτούν τα χαρακτηριστικά του Open στις 20/9 πριν αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα το online με τιμες Ιουλιου 0,229 και 0,176.

Σε μια παροχη η χρεωση ειναι με 0,23 και 0,18 και στην αλλη 0,22898 και 0,17599 (κανονικες τιμες δηλαδη στην δευτερη παροχη). Χρειαζεται να κανω καποια επικοινωνια για την στρογγυλοποιηση προς τα πανω στην πρωτη παροχη η ειναι glitch συστηματος και θα αποκατασταθει στους επομενους λογαριασμους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, skiace είπε

εκανα το online με τιμες Ιουλιου 0,229 και 0,176.

Σε μια παροχη η χρεωση ειναι με 0,23 και 0,18 και στην αλλη 0,22898 και 0,17599 (κανονικες τιμες δηλαδη στην δευτερη παροχη). Χρειαζεται να κανω καποια επικοινωνια για την στρογγυλοποιηση προς τα πανω στην πρωτη παροχη η ειναι glitch συστηματος και θα αποκατασταθει στους επομενους λογαριασμους ;

Αίτημα να σου επιστρέψουν την 'διαφορά'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chstergiou είπε

Θα ήθελα να επαναλάβω κάτι που δεν έχω καταλάβει:

Ήρθε και σε μένα το γράμμα της ΔΕΗ για ένταξη στο myHome Open. Αφού λήξουν οι 60 μέρες προθεσμία για προσβολή της τροποποιημένης Σύμβασης με ΔΕΗ και μέχρι να ενταχθούμε στο νέο myHome Open (για εμένα 22/11/22) δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής άλλου προϊόντος της ΔΕΗ; Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να περιμένω να δημοσιευτούν τα χαρακτηριστικά του Open στις 20/9 πριν αποφασίσω.

θα "πέσεις" στο Open to οποιο μάλλον θα ειναι σαν το γ1 και θα μπορεις να φυγεις οποτε θες. λογικα το open θα ειναι ενα ελαφρως φθηνοτερο γ1 με παγια εντολη και μηναιο λογαριασμο χωρις δεσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, iwdarwin είπε

Η ΡΑΕ ειναι για τα μπαζα... και εμενα στο υποβολη ειναι η καταγγελία... 

Εχει εξαφανιστεί και εμενα το self metering...καλο, κακο δεν ξερω θα δειξει 😂

Εγω λεω να μην σπαμμαρω αφου εχω και επισημη γραπτη απάντηση... λεω να περιμένω μεχρι και τον πρωτο λογαριασμο... 

Και η ημερομηνία να μην αλλαξει δεν εχω θεμα... οι τιμες που σε χρεώνει ειναι το προβλημα.. οποτε λεω να περιμενω 1ο λογαριασμο να δω με τι kwh με χρεωσε και αν δεν ειναι οι τιμες του Ιουλιου, τοτε reply στο email τους, attach τον λογαριασμο και κραξιμο... Αλλα νομιζω οτι δεν θα φτάσουμε σε αυτο το σημείο και θα πανε ολα καλα... 

Εστειλα μυνημα στην ΔΕΗ στην απαντηση που μου ειχανε στειλει και απαντησαν "Απολογούμαστε για την ταλαιπωρία το αίτημα σας έχει ήδη προωθηθεί με σκοπό να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις του λογαριασμού σας.
Μπηκα ξανα στο e-bill σημερα καμια αλλαγη...

Απο την ΡΑΕ ομως κατι στειλανε αλλα δεν ξερω τι φαση... φαινεται σαν κενο μηνυμα ( ή πρεπει να πατησω το Αποδοχη απαντησης για να εμφανιστει το μηνυμα? )image.png.63ae9aacbedb78a3b6b2658b96ef299d.png

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ήρθε σήμερα και σε μένα η επιστολή της ΔΕΗ για μετάβαση με την λήξη (28/11/22) της τρέχουσας σύμβασης (myHome Enter) στο νέο προϊόν myHome Open, τι κάνουμε?!  Έχω να διαβάσω αυτό το thread ένα χρόνο, παρακάτω είναι οι χρεώσεις από τον τελευταίο λογαριασμό.

 

 

Screenshot 2022-08-22 at 16.59.48.png

Screenshot 2022-08-22 at 17.00.29.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Εστειλα μυνημα στην ΔΕΗ στην απαντηση που μου ειχανε στειλει και απαντησαν "Απολογούμαστε για την ταλαιπωρία το αίτημα σας έχει ήδη προωθηθεί με σκοπό να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις του λογαριασμού σας.
Μπηκα ξανα στο e-bill σημερα καμια αλλαγη...

Απο την ΡΑΕ ομως κατι στειλανε αλλα δεν ξερω τι φαση... φαινεται σαν κενο μηνυμα ( ή πρεπει να πατησω το Αποδοχη απαντησης για να εμφανιστει το μηνυμα? )image.png.63ae9aacbedb78a3b6b2658b96ef299d.png

Όχι μη πατήσεις αποδοχή.

Μάλλον η ΔΕΗ απάντησε, κοίτα κάτω απ'τα δικαιολογητικά σου μήπως προστέθηκε κάποιο αρχείο pdf ή word. Έτσι απαντάνε αυτοί, αντί να γράφουν κείμενο, ανεβάζουν αρχείο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...