Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, ea6gka είπε

"Από 0,75 έως ένα ευρώ οι τιμές που ανακοίνωσαν οι πάροχοι για το Σεπτέμβριο. Μέσα στην εβδομάδα οι ανακοινώσεις του υπουργείου Ενέργειας"

in.gr

Έτυχε να ακούσω το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ, αυτό που είπαν είναι ότι η πολιτεία θα  επιδιτήσει την kWh ώστε η τιμή της για τον πολίτη να πέσει γύρω στις 0.18€.

Το τι θα γίνει (εαν θα γινει),  θα το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/8/2022 στις 11:02 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα φιλε μου, σορρυ ημουν εκτος σπιτιου αυτες τις μερες, σε καλη μερια με την απαντηση σου, απο οτι βλεπω στο e-bill δεν εχει αλλαξει η περιοδος του προγραμματος μου, απο Δευτερα θα αρχισω να σπαμμαρω με εμαιλ να δω τι κανουνε

Απο την ΡΑΕ δεν ειχα καμια απαντηση γιατι το αιτημα μου ειναι ακομα στο 1ο σταδιο στην υποβολη.... 

EDIT: Θυμαμαι πριν καιρο ειχε μια κατηγορια self metering στο λογαριασμο μου τωρα δεν την εχει, καλο κακο αυτο? τι φαση?

Η ΡΑΕ ειναι για τα μπαζα... και εμενα στο υποβολη ειναι η καταγγελία... 

Εχει εξαφανιστεί και εμενα το self metering...καλο, κακο δεν ξερω θα δειξει 😂

Εγω λεω να μην σπαμμαρω αφου εχω και επισημη γραπτη απάντηση... λεω να περιμένω μεχρι και τον πρωτο λογαριασμο... 

Και η ημερομηνία να μην αλλαξει δεν εχω θεμα... οι τιμες που σε χρεώνει ειναι το προβλημα.. οποτε λεω να περιμενω 1ο λογαριασμο να δω με τι kwh με χρεωσε και αν δεν ειναι οι τιμες του Ιουλιου, τοτε reply στο email τους, attach τον λογαριασμο και κραξιμο... Αλλα νομιζω οτι δεν θα φτάσουμε σε αυτο το σημείο και θα πανε ολα καλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Merenda7 είπε

το ίδιο γράφει και στην we - Οι χρεώσεις αυτές είναι ίδιες για όλους τους καταναλωτές, ανεξαρτήτως του προμηθευτή που έχουν επιλέξει, καθορίζονται βάσει των νομοθετικών διατάξεων και αποφάσεων της Πολιτείας και όχι από τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας-

. αλλα ακομα δεν έχουν αλλάξει τις τιμες οπως η Δεη( μεχρι και το νυχτερινο χρεωνει πλεον) https://weenergy.gr/eksipiretisi/rithmizomenes-xreoseis/

Ε θα τις αλλάξουν και οι άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tounion είπε

Ελλάδα 0,80 

Γερμανία 0,33

Ελβετία 0,22 

 

Ελβετία, Ζυρίχη. 

https://www.ewz.ch/de/private/strom/tarife/tarifuebersicht.html

4 ώρες πριν, man22 είπε

Που τις είδες τις καλές καιρικές συνθήκες γιατι εδώ και 3 μήνες καιγόμαστε από τη ζέστη, 

Σε σχέση με πέρσι, φέτος ήταν πολύ καλά. 

Εμείς πολύ λίγο λειτουργησαμε τα κλιματιστικά φέτος. 

Πέρσι τα είχαμε ξεσκίσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση : ειμαι εδω και περιπου 1 χρονο στο ΔΕΗ home online μετα απο υποδειξη συνομιλητων τους οποιους και ευχαριστω θερμα  με σταθερη τιμη KW 0.95 Ε/KW

εχω τους γονεις μου στο Γ1 γιατι δε θελαν να πληρωνουν καθε μηνα με τιμη 0,10 Ε/KW

η οποια ανατιμηση της τιμης του ρευματος που θα ανακοινωθει προσεχως θα επηρεασει και τους 2?

Αν ναι πως μπορω να μεταφερω τους γονεις μου στο αντιστοιχο προγραμμα που ειμαι εγω με σταθερη τιμη 0.95Ε/ Κw ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PedroG είπε

 ειμαι εδω και περιπου 1 χρονο στο ΔΕΗ home online  με σταθερη τιμη KW 0.95 Ε/KW

Με σταθερή 0,95 μάλλον είσαι ένα χρόνο μπροστά, όχι πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, idefixius είπε

Είσαι σίγουρος πως θέλεις να πας στα 0,95 €/kWh?

 

12 λεπτά πριν, afentiko είπε

Με σταθερή 0,95 μάλλον είσαι ένα χρόνο μπροστά, όχι πίσω

0,095 θα εννοει

 

21 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ερωτηση : ειμαι εδω και περιπου 1 χρονο στο ΔΕΗ home online μετα απο υποδειξη συνομιλητων τους οποιους και ευχαριστω θερμα  με σταθερη τιμη KW 0.95 Ε/KW

εχω τους γονεις μου στο Γ1 γιατι δε θελαν να πληρωνουν καθε μηνα με τιμη 0,10 Ε/KW

η οποια ανατιμηση της τιμης του ρευματος που θα ανακοινωθει προσεχως θα επηρεασει και τους 2?

Αν ναι πως μπορω να μεταφερω τους γονεις μου στο αντιστοιχο προγραμμα που ειμαι εγω με σταθερη τιμη 0.95Ε/ Κw ???

Αφου εισαι με σταθερο(οπως και εγω) για την ωρα θα συνεχισουμε να ειμαστε με αυτη την χρεωση.Δεν εχω διαβασει ουτε εχω ακουσει για enforced αλλαγες στα συμβολαια απο ΔΕΗ.(Αλλα ποτε δεν ξερεις οποτε κοιταω που και που εδω)

 

Τωρα για τους γονεις σου,τα σταθερα αυτα προγραμματα σε αυτες τις τιμες δεν υπαρχουν. Βλεπε ΔΕΗ myhomeonline απο το σαιτ τους.(Αν εχουν π.χ. Γ1 οικιακο, η οποια ανατιμηση του ρευματος θα τους επηρεασει/Οπως επισης και η επιδοτηση που δινει το κρατος)

Επεξ/σία από Turbani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζητω ειλικρινα συγνωμη εφαγα ενα "0" οι τιμες ειναι οι ακολουθες: 

Τιμη Χρεωσης Γ1 οικιακο : Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 92,83

Πάγια Χρέωση 5 , 19

kWh 724X0,11058€/kWh

80 , 06

 

Τιμη Χρεωσης ΔΕΗ online :Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 16 , 22

Πάγια Χρέωση 0 , 48

kWh 164X0,09598€/kWh 1 5 , 74

 

εχω καταλαβει κατι αλλο? ειμαι σε υπερβολικα ακριβο τιμολογιο θελετε να πειτε??? μπορειτε να γινετε πιο σαφης?

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PedroG είπε

ζητω ειλικρινα συγνωμη εφαγα ενα "0" οι τιμες ειναι οι ακολουθες: 

Τιμη Χρεωσης Γ1 οικιακο : Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 92,83

Πάγια Χρέωση 5 , 19

kWh 724X0,11058€/kWh

80 , 06

 

Τιμη Χρεωσης ΔΕΗ online :Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 16 , 22

Πάγια Χρέωση 0 , 48

kWh 164X0,09598€/kWh 1 5 , 74

 

εχω καταλαβει κατι αλλο? ειμαι σε υπερβολικα ακριβο τιμολογιο θελετε να πειτε??? μπορειτε να γινετε πιο σαφης?

Μια χαρά είσαι φίλε μου. Δεν πειράζεις τίποτα μέχρι αν σου λήξει το πρόγραμμα σου. Όταν λήξει θα πρέπει να δεις εκείνη την περίοδο τιμές του τότε online και του κυμαινόμενου και να αποφασίσεις. Οι γονείς σου δε μπορούν να μπουν στο προγραμμα με την τιμή που το έχεις εσύ γιατί αυτό ίσχυε πριν ένα χρόνο και όχι πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ερωτηση : ειμαι εδω και περιπου 1 χρονο στο ΔΕΗ home online μετα απο υποδειξη συνομιλητων τους οποιους και ευχαριστω θερμα  με σταθερη τιμη KW 0.95 Ε/KW

εχω τους γονεις μου στο Γ1 γιατι δε θελαν να πληρωνουν καθε μηνα με τιμη 0,10 Ε/KW

η οποια ανατιμηση της τιμης του ρευματος που θα ανακοινωθει προσεχως θα επηρεασει και τους 2?

Αν ναι πως μπορω να μεταφερω τους γονεις μου στο αντιστοιχο προγραμμα που ειμαι εγω με σταθερη τιμη 0.95Ε/ Κw ???

Το περίεργο δεν είναι το "χαμένο μηδενικό," (0,095), το περίεργο είναι που οι γονείς σου δεν θέλανε να πληρώνουν κάθε μήνα την κιλοβατώρα με 0,10. Δηλαδή προτιμούσαν να τους έρχεται ο λογαριασμός κάθε δίμηνο κι ας πληρώνουν την κιλοβατώρα χρυσάφι; Σε λίγο που θα φτάσει 1 ευρώ θα λένε: "ευτυχώς που δεν κάναμε το λάθος να βάλουμε το πρόγραμμα που μας πρότεινε το παιδί μας;" Meanwhile, υπήρχε τότε και το Myhome Enter με εξίσου φθηνή κιλοβατώρα και δίμηνους, χάρτινους λογαριασμούς. Δηλαδή, καμία αλλαγή στην καθημερινότητά τους (ταχυδρόμος με μηχανάκι, παρκάρει απέξω, κατεβαίνει, αφήνει φάκελο, γκραν-γκραν φεύγει, κατεβαίνει ο πατέρας σου, "γυναικααααα, ήρθε η ΔΕΗ", άνοιγμα φακέλου, 100 ευρώ ο λογαριασμός, repeat in 2 months). Τώρα είναι αργά. Μένουν εκεί που είναι και εσύ εκεί που είσαι (δεν σε αφορούν οι αυξήσεις). Εκτός αν θέλετε να μείνετε όλοι μαζί στο δικό σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kirileman είπε

Το περίεργο δεν είναι το "χαμένο μηδενικό," (0,095), το περίεργο είναι που οι γονείς σου δεν θέλανε να πληρώνουν κάθε μήνα την κιλοβατώρα με 0,10. Δηλαδή προτιμούσαν να τους έρχεται ο λογαριασμός κάθε δίμηνο κι ας πληρώνουν την κιλοβατώρα χρυσάφι; Σε λίγο που θα φτάσει 1 ευρώ θα λένε: "ευτυχώς που δεν κάναμε το λάθος να βάλουμε το πρόγραμμα που μας πρότεινε το παιδί μας;" Meanwhile, υπήρχε τότε και το Myhome Enter με εξίσου φθηνή κιλοβατώρα και δίμηνους, χάρτινους λογαριασμούς. Δηλαδή, καμία αλλαγή στην καθημερινότητά τους (ταχυδρόμος με μηχανάκι, παρκάρει απέξω, κατεβαίνει, αφήνει φάκελο, γκραν-γκραν φεύγει, κατεβαίνει ο πατέρας σου, "γυναικααααα, ήρθε η ΔΕΗ", άνοιγμα φακέλου, 100 ευρώ ο λογαριασμός, repeat in 2 months). Τώρα είναι αργά. Μένουν εκεί που είναι και εσύ εκεί που είσαι (δεν σε αφορούν οι αυξήσεις). Εκτός αν θέλετε να μείνετε όλοι μαζί στο δικό σου.

Ξέρεις πόσοι πολλοί γέροι είναι έτσι στα μυαλά!;

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα πέρα από αυτό που λέει η τηλεόραση.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Merenda7 είπε

το ίδιο γράφει και στην we - Οι χρεώσεις αυτές είναι ίδιες για όλους τους καταναλωτές, ανεξαρτήτως του προμηθευτή που έχουν επιλέξει, καθορίζονται βάσει των νομοθετικών διατάξεων και αποφάσεων της Πολιτείας και όχι από τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας-

. αλλα ακομα δεν έχουν αλλάξει τις τιμες οπως η Δεη( μεχρι και το νυχτερινο χρεωνει πλεον) https://weenergy.gr/eksipiretisi/rithmizomenes-xreoseis/

http://www.et.gr/api/DownloadFeksApi/?fek_pdf=20220204090

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...