Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, man22 είπε

Έχω ξεπεράσει το όριο του κοτβ είναι 1.800 και έχω κάψει 1.870 , θα ψασω τελείως την έκπτωση; η η πρώτες 1.800 θα έχουν εκτπωση ;

συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

με ηλιακο και 680kwh τον μηνα, ειναι πολυ υψηλη κατανάλωση,  απο που προερχεται, μιας και φετος είχαμε πολυ καλες καιρικες συνθήκες. 

Που τις είδες τις καλές καιρικές συνθήκες γιατι εδώ και 3 μήνες καιγόμαστε από τη ζέστη, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, man22 είπε

Καλησπέρα σας,  τέλος Ιουλίου μπήκα στο my home online με τιμή 0.2290 και για νυχτερινό 0.17 , έχω και ΚοτΒ , κατέβηκα να δω πόσο έχω κάψει έως τώρα από τον Ιούνιο που είχαν έρθει,  έχω 1.870 kwh και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας , με την επιδότηση του Αυγούστου η τιμή έφτανε στα 14.9 έως 17 λεπτά και για το νυχτερινό νομίζω στα 0.10 λεπτά, , μήπως έπρεπε να παραμείνω στο Γ1Ν ;

...για την ώρα πληρώνεις 0,08 παραπάνω την κιλοβατώρα, και λίγο δεν το λες. Το ερώτημα όμως είναι τί ΘΑ γίνει μέχρι την λήξη του συμβολαίου σου : α) πού θα πάνε οι χρηματιστηριακές τιμές; Για την ώρα είναι στον θεό, με προοπτική να πάνε,,,κατα διαβόλου, ειδικά το 4μηνο του χειμώνα β) τί επιδοτήσεις θα δίνει η κυβέρνηση και για πόσο καιρό ακόμα και θα συνεχίσει το ίδιο βιολι=για ΟΛΟΥΣ, για ΟΛΗ την κατανάλωση, για ΟΛΟΥΣ τους τύπους κατοικιών; Η λογική λέει ότι ήδη από Σεπτέμβρη θα επαναφέρει "κόφτες" (της κατανάλωσης το πιθανότερο σιγουράκι), διότι ήδη σκάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ποσά.

Άρα μήπως να περιμένεις μήνα τον μήνα να δεις πού θα πάει η βαλίτσα, πριν βιαστείς να απεμπολήσεις το 0,23; Εγώ θα το έβλεπα σαν να πληρώνω ασφαλιστήριο για πιθανή μελλοντική ζημιά...Τώρα, ΑΝ τυχόν γίνει κα'να "μαγικό", και κατά Δεκέμβρη μεριά αρχίσει να,,,βρέχει φτηνό ρεύμα, ε τότε ναι σπάσε το Ονλάιν και γύρνα Γ1 ΔΕΗ, ή σε όποιον άλλον πάροχο είναι συμφερτικότερος τότε...Προβλέπω πάντως, αν το κόψεις τώρα, να χτυπάς το κεφάλι σου τον χειμώνα (μπορεί και νωρίτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...για την ώρα πληρώνεις 0,08 παραπάνω την κιλοβατώρα, και λίγο δεν το λες. Το ερώτημα όμως είναι τί ΘΑ γίνει μέχρι την λήξη του συμβολαίου σου : α) πού θα πάνε οι χρηματιστηριακές τιμές; Για την ώρα είναι στον θεό, με προοπτική να πάνε,,,κατα διαβόλου, ειδικά το 4μηνο του χειμώνα β) τί επιδοτήσεις θα δίνει η κυβέρνηση και για πόσο καιρό ακόμα και θα συνεχίσει το ίδιο βιολι=για ΟΛΟΥΣ, για ΟΛΗ την κατανάλωση, για ΟΛΟΥΣ τους τύπους κατοικιών; Η λογική λέει ότι ήδη από Σεπτέμβρη θα επαναφέρει "κόφτες" (της κατανάλωσης το πιθανότερο σιγουράκι), διότι ήδη σκάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ποσά.

Άρα μήπως να περιμένεις μήνα τον μήνα να δεις πού θα πάει η βαλίτσα, πριν βιαστείς να απεμπολήσεις το 0,23; Εγώ θα το έβλεπα σαν να πληρώνω ασφαλιστήριο για πιθανή μελλοντική ζημιά...Τώρα, ΑΝ τυχόν γίνει κα'να "μαγικό", και κατά Δεκέμβρη μεριά αρχίσει να,,,βρέχει φτηνό ρεύμα, ε τότε ναι σπάσε το Ονλάιν και γύρνα Γ1 ΔΕΗ, ή σε όποιον άλλον πάροχο είναι συμφερτικότερος τότε...Προβλέπω πάντως, αν το κόψεις τώρα, να χτυπάς το κεφάλι σου τον χειμώνα (μπορεί και νωρίτερα).

Δεν πληρώνω 0.08 παραπάνω γιατί απο τα 0.2290 έχω και το κοτΒ -45% αρα πάει σίγουρα κάπου στα 0.18 λεπτά νομίζω με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, man22 είπε

Δεν πληρώνω 0.08 παραπάνω γιατί απο τα 0.2290 έχω και το κοτΒ -45% αρα πάει σίγουρα κάπου στα 0.18 λεπτά νομίζω με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς 

0,229-ΚΟΤ

Γ1-ΚΟΤ

άρα δε μετράς το ΚΟΤ

0,229-Γ1 είναι η διαφορά

πχ

10-3 vs 7-3 = 10 vs 7

edit 0,045 όχι 45% της τιμής της κιλοβατώρας

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, man22 είπε

Δεν πληρώνω 0.08 παραπάνω γιατί απο τα 0.2290 έχω και το κοτΒ -45% αρα πάει σίγουρα κάπου στα 0.18 λεπτά νομίζω με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς 

Η έκπτωση του ΚΟΤ (η οποία δεν είναι "45%" αλλά,,,0,045 Ευρωλεπτά, επί της ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ τιμής κιλοβατώρας πληρώνεις/ΘΑ πληρώνεις) δεν είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογίζεις, από την στιγμή που όλοι την εμπεριέχουν όταν είσαι δικαιούχος. Έχει νόημα μόνο για να δεις τί ακριβώς βγαίνει από το πορτοφόλι σου (όπως και με τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"), και όχι κατά την σύγκριση μεταξύ παρόχων (για την ακρίβεια, κάπου θα γίνει μπέρδεμα βάζοντάς την, οπότε καλύτερα άφηνέ την απέξω).

Για τον Αύγουστο λοιπόν που η φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας που θα μποορύσες να είχες βρει ήταν στο Γ1 της ΔΕΗ = ~0,15, άρα στο Ονλάιν που είσαι και πληρώνεις ~0,23, χάνεις ~0,08/kWh...  

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Η έκπτωση του ΚΟΤ (η οποία δεν είναι "45%" αλλά,,,45 Ευρωλεπτά, επί της ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ τιμής κιλοβατώρας πληρώνεις/ΘΑ πληρώνεις) δεν είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογίζεις, από την στιγμή που όλοι την εμπεριέχουν όταν είσαι δικαιούχος. Έχει νόημα μόνο για να δεις τί ακριβώς βγαίνει από το πορτοφόλι σου (όπως και με τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις").

Για τον Αύγουστο λοιπόν που η φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας που θα μποορύσες να είχες βρει ήταν στο Γ1 της ΔΕΗ = ~0,15, άρα στο Ονλάιν που είσαι και πληρώνεις ~0,23, χάνεις 0,08/kWh...  

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, τι με ενδιαφέρει εάν ο κάθε πάροχος δίνει εκτύπωση κοτβ , εγώ ξέρω ότι 1.800 που έχω κάψει θα γράφει 0.2290χ 1.800 kwh -45% 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, man22 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, τι με ενδιαφέρει εάν ο κάθε πάροχος δίνει εκτύπωση κοτβ , εγώ ξέρω ότι 1.800 που έχω κάψει θα γράφει 0.2290χ 1.800 kwh -45% 

χμμμ, μάλλον θα στεναχωρηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, man22 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, τι με ενδιαφέρει εάν ο κάθε πάροχος δίνει εκτύπωση κοτβ , εγώ ξέρω ότι 1.800 που έχω κάψει θα γράφει 0.2290χ 1.800 kwh -45% 

...ε πρέπει επίσης λοιπόν να ξέρεις ότι παραμένοντας στο Ονλάιν, έχασες ~40€ για τον μήνα Αύγουστο, ανεξαρτήτως εκπτώσεως ΚΟΤ (...πχ και ΚΟΤ-Α να είχες, δηλαδή έκπτωση επί της κιλοβατώρας 0,075 αντί 0,045, πάλι τόση θα ήταν η χασούρα που θα είχες). Αυτό λοιπόν που (θα έπρεπε να) σε ενδιαφέρει, είναι ότι η διαφορά τιμών με ΚΟΤ ή χωρίς ΚΟΤ μεταξύ Γ1 και Ονλάιν, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ήταν 0,08€. Αδιαπραγμάτευτα δηλαδή

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ε πρέπει επίσης λοιπόν να ξέρεις ότι παραμένοντας στο Ονλάιν, έχασες ~40€ για τον μήνα Αύγουστο, ανεξαρτήτως εκπτώσεως ΚΟΤ (...πχ και ΚΟΤ-Α να είχες, δηλαδή έκπτωση επί της κιλοβατώρας 0,075 αντί 0,045, πάλι τόση θα ήταν η χασούρα που θα είχες).

Γιατι όμως αυτό; δηλαδή πάλι 40 ευρώ θα εχανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, man22 είπε

Γιατι όμως αυτό; δηλαδή πάλι 40 ευρώ θα εχανα;

Ω γιες. Αν το ένα πρόγραμμα έχει τελική τιμή 0,23 "για όλους" και το άλλο 0,15 "για όλους", λογικό δεν είναι την αφαίρεση του ΚΟΤ να την κάνουν ΜΕΤΑ οι έχοντας και ΚΟΤ, για να δούνε πόσο ακριβώς θα πληρώσουν την κιλοβατώρα; Εν προκειμένω 0,23-0,045= 0,185 και 0,15-0,045=0,105... Απλό είναι και κακώς μπερδεύεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ω γιες. Αν το ένα πρόγραμμα έχει τελική τιμή 0,23 "για όλους" και το άλλο 0,15 "για όλους", λογικό δεν είναι την αφαίρεση του ΚΟΤ να την κάνουν ΜΕΤΑ οι έχοντας και ΚΟΤ, για να δούνε πόσο ακριβώς θα πληρώσουν την κιλοβατώρα; Εν προκειμένω 0,23-0,045= 0,185 και 0,15-0,045=0,105... Απλό είναι και κακώς μπερδεύεσαι...

Ναι τώρα κατάλαβα τι εννοείς αλά εντάξει δεν τα θέλω και όλα δικά μου εφόσον έχουν έρθει ετσι τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεί κανείς τι τιμή είχαν αυτά τα προγράμματα όταν ξεκίνησαν και πού έχει φτάσει τώρα, ή ακόμα και 10 μήνες πριν, η διαφορά είναι τεράστια! Κι ότι φτάσαμε να συζητάμε ότι το online τελικά δεν συμφέρει στις τωρινές τιμές σε σχέση με τα κυμαινόμενα! Πέρσι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη θυμάμαι όλους εδώ να έχουμε πέσει με τα μούτρα στις αιτήσεις και εν τέλει να προλαβαίνουμε προνομιακές τιμές που τώρα φαντάζουν ψεύτικες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...