Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, satsok2 είπε

Αυτό από πού είναι; Εννοώ είναι για όλους τους παρόχους; Πηγή;

Ναι, οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες για όλους τους παρόχους.

https://www.dei.gr/media/u0dpfidg/g1_g1n_092022v-1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαλλον θα χει χιλιοαπαντηθει αλλα ας το πω λιγο την απορια μου γιατο πηγα στις πισω σελιδες και μονο για την αυξηση της kwh γινεται αναφορα.

Οσοι ειχανε μπει στα προγραμματα της δεη πριν αυτη την ανοδο ισχυουν οι παλιες τιμες της kwh; 

Εγω ειμαι στο myhomeonline ως 17/11/23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,  τέλος Ιουλίου μπήκα στο my home online με τιμή 0.2290 και για νυχτερινό 0.17 , έχω και ΚοτΒ , κατέβηκα να δω πόσο έχω κάψει έως τώρα από τον Ιούνιο που είχαν έρθει,  έχω 1.870 kwh και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας , με την επιδότηση του Αυγούστου η τιμή έφτανε στα 14.9 έως 17 λεπτά και για το νυχτερινό νομίζω στα 0.10 λεπτά, , μήπως έπρεπε να παραμείνω στο Γ1Ν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, man22 είπε

Καλησπέρα σας,  τέλος Ιουλίου μπήκα στο my home online με τιμή 0.2290 και για νυχτερινό 0.17 , έχω και ΚοτΒ , κατέβηκα να δω πόσο έχω κάψει έως τώρα από τον Ιούνιο που είχαν έρθει,  έχω 1.870 kwh και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας , με την επιδότηση του Αυγούστου η τιμή έφτανε στα 14.9 έως 17 λεπτά και για το νυχτερινό νομίζω στα 0.10 λεπτά, , μήπως έπρεπε να παραμείνω στο Γ1Ν ;

κάτσε κανα δίμηνο και βλέπεις πως πάει ανάλογα και τις επιδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Μαλλον θα χει χιλιοαπαντηθει αλλα ας το πω λιγο την απορια μου γιατο πηγα στις πισω σελιδες και μονο για την αυξηση της kwh γινεται αναφορα.

Οσοι ειχανε μπει στα προγραμματα της δεη πριν αυτη την ανοδο ισχυουν οι παλιες τιμες της kwh; 

Εγω ειμαι στο myhomeonline ως 17/11/23

Spoiler

Είναι σαν να λες: Βρήκα αυτή την πέτρα στο χωράφι μου. Αξίζει τίποτα;

to-megalutero-akatergasto-diamanti.jpg.bc45d8f17e156a9af58cdd308f1150c4.jpg

Δεν σε αφορούν οι αυξήσεις, εκτός κι αν μελλοντικά ειδοποιηθείς από τη ΔΕΗ ότι σου σπάει το συμβόλαιο (δεν το έχει κάνει σε κανέναν).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε κανα δίμηνο και βλέπεις πως πάει ανάλογα και τις επιδοτήσεις

Αυτό σκεφτόμουν όμως με τρομάζει ο λογαριασμός που θα βγει τον Σεπτέμβριο εφόσον έχω κάψει ηδη 1.800 kwh, νομίζω ότι Είναι μικρή η διαφορά εάν ξέρει κάποιος ας μου πει,  εγω ξέρω ότι έκλεισα το my home online στα 0.2290 και για νυχτερινό 0.17640 έχω όμως και το κοτΒ αρα θα πάει πιο κάτω η τιμή,  όμως δεν ξέρω αν θα φτάσει τα 0.1490-0.1700 που θα φτάσει τον Αύγουστο υο Γ1Ν έπειτα από τις επιδοτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες για όλους τους παρόχους.

https://www.dei.gr/media/u0dpfidg/g1_g1n_092022v-1.pdf

το ίδιο γράφει και στην we - Οι χρεώσεις αυτές είναι ίδιες για όλους τους καταναλωτές, ανεξαρτήτως του προμηθευτή που έχουν επιλέξει, καθορίζονται βάσει των νομοθετικών διατάξεων και αποφάσεων της Πολιτείας και όχι από τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας-

. αλλα ακομα δεν έχουν αλλάξει τις τιμες οπως η Δεη( μεχρι και το νυχτερινο χρεωνει πλεον) https://weenergy.gr/eksipiretisi/rithmizomenes-xreoseis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, man22 είπε

εφόσον έχω κάψει ηδη 1.800 kwh, ν

εχεις πολυ μεγαλη καταναλωση, πρεπει να δεις τι μπορεις να κανεις για να την μειωσεις. Απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις ηλιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, man22 είπε

Αυτό σκεφτόμουν όμως με τρομάζει ο λογαριασμός που θα βγει τον Σεπτέμβριο εφόσον έχω κάψει ηδη 1.800 kwh, νομίζω ότι Είναι μικρή η διαφορά εάν ξέρει κάποιος ας μου πει,  εγω ξέρω ότι έκλεισα το my home online στα 0.2290 και για νυχτερινό 0.17640 έχω όμως και το κοτΒ αρα θα πάει πιο κάτω η τιμή,  όμως δεν ξέρω αν θα φτάσει τα 0.1490-0.1700 που θα φτάσει τον Αύγουστο υο Γ1Ν έπειτα από τις επιδοτήσεις 

Yπομονή μέχρι Τετάρτη να δεις πόσο θα έχει το Γ1 με επιδότηση, και θα έχεις μέτρο σύγκρισης για ΔΕΗ.

Μετά θα έχεις το δίλλημμα να πας σε κυμαινόμενο της WE το οποίο με αρχική 0.55 και μεγάλη επιδότηση θα βγει σίγουρα φτηνότερο απ'το Οnline που έχεις. Ίσως βγει φτηνότερο κι απ'το Γ1 του Αυγούστου.

Ταυτόχρονα θα σε ζώνουν τα φίδια τι θα γίνει αν η We ανακοινώσει υψηλές τιμές τον Οκτώβρη ή ακόμα χειρότερα αν καταργηθούν εντελώς οι επιδοτήσεις... σ'αυτή τη περίπτωση θα λες τι χαζομάρα έκανα που έφυγα απ'το 0.22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

εχεις πολυ μεγαλη καταναλωση, πρεπει να δεις τι μπορεις να κανεις για να την μειωσεις. Απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις ηλιακο

Έχω ηλιακό αλλά κάτι έχει πάθει ο νυχτερινός μετρητής και δεν μετράει καθόλου εδώ και καιρό 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Yπομονή μέχρι Τετάρτη να δεις πόσο θα έχει το Γ1 με επιδότηση, και θα έχεις μέτρο σύγκρισης για ΔΕΗ.

Μετά θα έχεις το δίλλημμα να πας σε κυμαινόμενο της WE το οποίο με αρχική 0.55 και μεγάλη επιδότηση θα βγει σίγουρα φτηνότερο απ'το Οnline που έχεις. Ίσως βγει φτηνότερο κι απ'το Γ1 του Αυγούστου.

Ταυτόχρονα θα σε ζώνουν τα φίδια τι θα γίνει αν η We ανακοινώσει υψηλές τιμές τον Οκτώβρη ή ακόμα χειρότερα αν καταργηθούν εντελώς οι επιδοτήσεις... σ'αυτή τη περίπτωση θα λες τι χαζομάρα έκανα που έφυγα απ'το 0.22.

Ποια είναι η We πρώτη φορά την ακούω , δεν νομίζω ότι θα το ρισκάρω να πάω σε εταιρεία, απλά πιστεύω ότι θα πληρώσω λίγο παραπάνω σε αυτό το λογαριασμό από το αν είχα Γ1Ν με τις επιδοτήσεις του Αυγούστου,  όμως απο κει και πέρα βλέπω ότι κάθε μήνα θα ανεβαίνει οπότε μάλλον θα λέω ευχαριστώ που έχω 0.2290 -45% κοτΒ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, man22 είπε

Έχω ηλιακό αλλά κάτι έχει πάθει ο νυχτερινός μετρητής και δεν μετράει καθόλου εδώ και καιρό 

Δεν σου δίνει ένδειξη για το πόσο νυχτερινο έχεις? Πρέπει να επικοινωνήσεις με δεδδηε και κατά προτίμηση με email να δηλώσεις βλάβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, man22 είπε

Αυτό σκεφτόμουν όμως με τρομάζει ο λογαριασμός που θα βγει τον Σεπτέμβριο εφόσον έχω κάψει ηδη 1.800 kwh,

το νου σου μήπως ξεπέρασες το όριο ΚΟΤ και χάσεις την έκπτωση

1 ώρα πριν, man22 είπε

Είναι μικρή η διαφορά εάν ξέρει κάποιος ας μου πει,

τι να σου πει ?μαθηματικά είναι , 0,229 online vs 0,486-0,377=0,106 Γ1 (ΚΟΤ) για Αύγουστο

1 ώρα πριν, man22 είπε

γω ξέρω ότι έκλεισα το my home online στα 0.2290 και για νυχτερινό 0.17640 έχω όμως και το κοτΒ αρα θα πάει πιο κάτω η τιμή,  όμως δεν ξέρω αν θα φτάσει τα 0.1490-0.1700 που θα φτάσει τον Αύγουστο υο Γ1Ν έπειτα από τις επιδοτήσεις 

Για Σεπ είναι 0,80 η κιλοβατώρα και περιμένεις να δεις τις επιδοτήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Μαλλον θα χει χιλιοαπαντηθει αλλα ας το πω λιγο την απορια μου γιατο πηγα στις πισω σελιδες και μονο για την αυξηση της kwh γινεται αναφορα.

Οσοι ειχανε μπει στα προγραμματα της δεη πριν αυτη την ανοδο ισχυουν οι παλιες τιμες της kwh; 

Εγω ειμαι στο myhomeonline ως 17/11/23

Του χρόνου τέτοια εποχή αρχίζεις να σκέφτεσαι. Φέτος είσαι οκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

το νου σου μήπως ξεπέρασες το όριο ΚΟΤ και χάσεις την έκπτωση

τι να σου πει ?μαθηματικά είναι , 0,229 online vs 0,486-0,377=0,106 Γ1 (ΚΟΤ) για Αύγουστο

Για Σεπ είναι 0,80 η κιλοβατώρα και περιμένεις να δεις τις επιδοτήσεις

Έχω ξεπεράσει το όριο του κοτβ είναι 1.800 και έχω κάψει 1.870 , θα ψασω τελείως την έκπτωση; η η πρώτες 1.800 θα έχουν εκτπωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, man22 είπε

Έχω ηλιακό αλλά κάτι έχει πάθει ο νυχτερινός μετρητής και δεν μετράει καθόλου εδώ και καιρό

με ηλιακο και 680kwh τον μηνα, ειναι πολυ υψηλη κατανάλωση,  απο που προερχεται, μιας και φετος είχαμε πολυ καλες καιρικες συνθήκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...