Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγώ που έχω ναι μεν είναι σταθερή τιμή αλλά επινοούν έξτρα χρεώσεις. Πχ έβαλαν πέρσυ 6% από όσα έβγαλες ως τέλος. Άρα έμμεσα κάνανε μειωση

https://pelop.gr/neo-charatsi-sta-fotovoltaika-stegis/

 

Ωραία απάτη κι αυτή... φοβερός συνέταιρος το κράτος, λίρα εκατό η εμπιστοσύνη που μας δίνει!

Τελικά η φάση είναι για off-the-grid, να τα στείλεις όλα στον διάολο και όποιος επιβιώσει (σίγουρα δεν θα επιβιώσουν και τα 8 δις). Αφού εκεί μας σπρώχνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρα αυτοι δεν εχουν τροπο να ξερουν, και μαλλον θα παρουν τον εκκαθαριστικο /4 και θα χρεωσουν την kwh αναλογικα για καθε τεταρτο?

Βλέπουν την συνολική κατανάλωση του συστήματος στην περιοχή σου ανά μήνα και σύμφωνα με αυτή γίνεται ο επιμερισμός στον λογαριασμό σου. Δηλαδή μπορεί να έχεις 1400kwh το τετράμηνο και να βάλουν  300, 360, 340, 400, άσχετα αν εσύ είχες διαφορετική κατανάλωσή κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι(!)
Είμαι στην elpedison (δυστυχώς) και ακόμα δεν έχω αλλάξει πάροχο. 
Με ενημέρωσαν εχθές που μίλησα, ότι με τον νέο νόμο μπορώ να αποχωρήσω χωρίς να επιβαρυνθώ (δεν έχω ανανεώσει και το συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς), εάν βρω πάροχο ο οποίος έχει πιο οικονομικές «τιμές». Το θέμα είναι ότι μου είπαν ότι στις 20 κάθε μήνα ο κάθε πάροχος, ανακοινώνει νέο τιμοκατάλογο. Αυτό σημαίνει πως πουθενά δεν είμαι «σίγουρη»; Σκεφτόμουν να πάω ΔΕΗ από τον Ιούνιο, αλλά όταν τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα -με τη συμβουλή σας-. Πραγματικά όμως είμαι μπερδεμένη. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να περιμένω ακόμα στην elpedison? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, itsathina είπε

Καλησπέρα και πάλι(!)
Είμαι στην elpedison (δυστυχώς) και ακόμα δεν έχω αλλάξει πάροχο. 
Με ενημέρωσαν εχθές που μίλησα, ότι με τον νέο νόμο μπορώ να αποχωρήσω χωρίς να επιβαρυνθώ (δεν έχω ανανεώσει και το συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς), εάν βρω πάροχο ο οποίος έχει πιο οικονομικές «τιμές». Το θέμα είναι ότι μου είπαν ότι στις 20 κάθε μήνα ο κάθε πάροχος, ανακοινώνει νέο τιμοκατάλογο. Αυτό σημαίνει πως πουθενά δεν είμαι «σίγουρη»; Σκεφτόμουν να πάω ΔΕΗ από τον Ιούνιο, αλλά όταν τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα -με τη συμβουλή σας-. Πραγματικά όμως είμαι μπερδεμένη. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να περιμένω ακόμα στην elpedison? 

Volton: 0.94 με συνέπεια, 5ευρώ πάγιο (το διέγραψαν, μπορεί να αλλάξουν)

Ελίν: 0.70

WE: 0.54 οικιακό, 0.51 επαγγελματικό

ΗΡΩΝ: 0,60 με συνέπεια, 3 ευρώ πάγιο

OTE Εstate: 0.72, 3.5ευρώ πάγιο

ΔΕΗ: 0.79, 3.5ευρώ πάγιο

Protergia: 0,78 , 5ευρώ πάγιο

Watt&Volt: 0.78

Ζενίθ: 0.69, 4,5ευρώ πάγιο

Elpedison: Περίπου 1.03 μείον άγνωστο loyalty pass

Nrg 0.75, 5ευρώ πάγιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akaloith είπε

Volton: 0.94 με συνέπεια, 5ευρώ πάγιο (το διέγραψαν, μπορεί να αλλάξουν)

Ελίν: 0.70

WE: 0.54 οικιακό, 0.51 επαγγελματικό

ΗΡΩΝ: 0,60 με συνέπεια, 3 ευρώ πάγιο

OTE Εstate: 0.72, 3.5ευρώ πάγιο

ΔΕΗ: 0.79, 3.5ευρώ πάγιο

Protergia: 0,78 , 5ευρώ πάγιο

Watt&Volt: 0.78

Ζενίθ: 0.69, 4,5ευρώ πάγιο

Elpedison: Περίπου 1.03 μείον άγνωστο loyalty pass

Nrg 0.75, 5ευρώ πάγιο

Ευχαριστώ πολύ! Ποια θεωρείτε την πιο αξιόπιστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα δεσμευτεις προφανως με συμβολαιο εκτος αν σου δωσουν σταθερο κανενα 0,15-0,20 ....
θα παρακολουθεις τις τιμες 
φευγεις οποτε θες
αξιοπιστη....
το μονο που μπορω να πω ειναι τα μεριδια τους στην αγορα

ΔΕΗ: 64,39% τον Μαρτιο
Protergia : 6.98%
Ήρων: 6.52%
Elpedison: 6.14%
NRG: 4.47%
Watt and Volt: 2.24%
Φυσικό Αέριο Αττικής: 2.08%
Volterra: 2.00%
Ζeniθ: 1.91%
Volton: 1.50%
we: φθηνη και με λιγο κοσμο

αλλαζουν τα παντα καθε μηνα... καλη μας τυχη
οσο για ΟΛΕΣ αυτες οι εταιρειες οπως και στη τηλεφωνια δε νομιζω να επιβιωσουν

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Καλημερα. Δεν μας βλεπω καλα. Ρευμα καυσιμα. Πανε να τα κανουν για λιγους. Ξεφυγε το πράγμα.  Και ο χειμωνας θα ναι πιο ζορικος. 

Η κριση τωρα ειναι. Πριν απλα καναμε προθερμανση.

Δεν είναι κρίση. Είναι APOCALYPSEVERSE.

4 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ερώτηση.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα net metering που να υποστηρίζει το ρεύμα που κάνει το άνοιγμα μπαλκονόπορτας;

Όταν την ανοίγω κάνει πολύ ρεύμα και πάει χαμένο.

P.S για γέλια ή για κλάματα είναι η κατάσταση;

Για κλάματα είναι... για πάρα πολλά κλάματα.

Και για πολύ οργή και θυμό.

Γιατί το ρεύμα θα συμπαρασύρει σε ακρίβεια ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bedazzled είπε

Αν εγώ παράγω 10.000 kWh ετησίως και καταναλώνω 8.000 kWh, δεν θα πληρωθώ για τις 2.000 kWh με €0,087 έκαστη; Και μετά η ΔΕΗ δεν θα το πουλήσει αλλού με €0,80/kWh; Αυτό είναι ή δεν είναι απάτη; Όπως ακριβαίνει το ρεύμα στην λιανική, έτσι πρέπει να ακριβύνει και το €0,087. Σωστά; Δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι στην τιμή των €0.8 η kWh συμπεριλαμβάνεται και η ζημιά που έχει η εταιρεία με το να διατηρεί τα fix συμβόλαια των €0.096 κτλ. Ναι από κάπου θα πρέπει να βγει η διαφορά για να καλυφτεί η ζημιά για την επιχείρηση από τη στιγμή που είπε θα τα τιμήσει για τη διάρκεια τους. Μαντεύω από την επιδότηση του κράτους. Επίσης το ρεύμα που παράγεται από τα οικιακά Φ/Β είναι μονοψωνιακή αγορά και στο μονοψώνιο έχει τη δύναμη ο αγοραστής. Δεν είναι μυστικό. Το κάνουμε στη μικροοικονομία Ι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bedazzled είπε

Και μετά σου λένε πάρε ηλεκτρικό ΙΧ, αλλά κάνε και οικονομία στο ρεύμα! Παράνοια λέμε.

Κι ένα σχετικό γραφηματάκι που πέτυχα:

Earth104Mod8Fig5.png

Αναρωτιέμαι τι θα συμβεί στην κόκκινη καμπύλη αν μειωθεί βίαια η καταναλισκόμενη ενέργεια (μπλε καμπύλη)...

Η κόκκινη γραμμή θα ακολουθήσει με μαθηματική ακρίβεια την μπλε.

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ρε παιδιά μήπως είναι typo, ή ξαφνικά ανέβασαν τη χρέωση ΑΔΜΗΕ από 0.0056 σε 0.00844 και την έβαλαν και στο νυκτερινό;

Καινούργιο φρούτο..

Δείτε:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.43da3669d0413bb15767dca2e18a4d06.png

image.png.e8fd7f8b11061421a0e3fac3ea4bc41d.png

 

Πω ρε μαφία!

2 ώρες πριν, bedazzled είπε

Σταμάτα να έχεις κριτική σκέψη, πρέπει να είμαστε NPC drones (ξέρεις, με «σημαιάκια» στα social media κλπ)!

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τώρα τι εστί πληθωρισμός, δεν μπορεί να μην το καταλάβει σε 20 χρόνια από σήμερα...

€100.000 θα έχεις στην τράπεζα και δεν θα αγοράζεις ούτε ακίνητο!

Μονά-ζυγά δικά τους. ΑΠΕτεώνες με κοστούμι και γραβάτα. Και κάποιοι τους υπερασπίζονται (άνευ μισθού κιόλας)! Με μισθό θα το καταλάβαινα και θα το σεβόμουν, κι ας διαφωνούσα.

Πόσο υποτακτικός πρέπει να είναι κάποιος για να μην αντιδρά στην παραφροσύνη των καιρών μας;

ΥΓ: Φαντάσου να υπήρχε σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ για 20 χρόνια. Θα ήταν δίκαιο να υπάρχει σταθερότητα (ασχέτως πληθωρισμού) αμφίδρομα.

Ραγιαδισμός λέγεται.

Κάτσε να δούμε σε λίγους μήνες πόσο ψωμί θα μπορείς να αγοράσεις με €100.000.

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Βάλτε όλα τα λιγνιτικα μπροστά και ας πληρώνουμε πρόστιμο στην ΕΕ. ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΌ ΡΕΎΜΑ. ΝΤΡΟΠΉ ΚΎΡΙΟΙ. 

https://energypress.gr/news/nea-lginitiki-monada-ptolemaida-5-ti-giati-pos-pote-apo-poion-kai-gia-poion

«Η ΔΕΗ ΑΕ, η κυβέρνηση αλλά και οι ανταγωνιστές της ΔΕΗ ΑΕ γνωρίζουν σαφώς, ότι η νέα υπό ένταξη υπερσύγχρονη μονάδα ΠΤΟΛ/ΔΑ 5 είναι συμβατή περιβαλλοντικά, με δυνατότητα προσθήκης εξοπλισμού ακόμη και για τη δέσμευση του παραγόμενου κατά την καύση διοξειδίου του άνθρακα (CO2), με υψηλό καθαρό βαθμό απόδοσης (>41%), μείωση εκπομπών CO2 κατά ~30% ανά  παραγόμενη MWh ως προς τις παλιές μονάδες και με χαμηλό κόστος λιγνίτη από το ορυχείο Μαυροπηγής λόγω της μικρής σχέσης  εκμετάλλευσης (<3:1). Συγκεκριμένα, θα είναι ανταγωνιστική, δηλ. με μικρότερο μεταβλητό κόστος ως προς τις μονάδες φυσικού αερίου (φ.α.), κι αυτό ισχύει και για υψηλές τιμές των δικαιωμάτων εκπομπών CO2...»

«Πρόκειται καθαρά για εμμονή στη βίαιη και πρόωρη απολιγνιτοποίηση, δηλ. στη «δημιουργική» (φευ) καταστροφή του ενεργειακού ορυκτού πλούτου της Δ. Μακεδονίας, για τα συμφέροντα του μπλοκ φ.α. (προμηθευτών, μεταφορέων LNG, παραγωγών Η.Ε.), των εισαγωγέων Η.Ε., της γερμανικής RWE στη συνεργασία της (51%) με τη ΔΕΗΑΝ ΑΕ(49%) αναφορικά με την εγκατάσταση τεράστιων μεγαΜ/Φ πάρκων στις εκτάσεις των ορυχείων της ΔΕΗ στη Δ. Μακεδονία απαξιώνοντας οριστικά 50.000 στρ. αποδεδειγμένα εύφορης γεωργικής γης, κι όχι μόνο. »

1 ώρα πριν, itsathina είπε

Καλησπέρα και πάλι(!)
Είμαι στην elpedison (δυστυχώς) και ακόμα δεν έχω αλλάξει πάροχο. 
Με ενημέρωσαν εχθές που μίλησα, ότι με τον νέο νόμο μπορώ να αποχωρήσω χωρίς να επιβαρυνθώ (δεν έχω ανανεώσει και το συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς), εάν βρω πάροχο ο οποίος έχει πιο οικονομικές «τιμές». Το θέμα είναι ότι μου είπαν ότι στις 20 κάθε μήνα ο κάθε πάροχος, ανακοινώνει νέο τιμοκατάλογο. Αυτό σημαίνει πως πουθενά δεν είμαι «σίγουρη»; Σκεφτόμουν να πάω ΔΕΗ από τον Ιούνιο, αλλά όταν τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα -με τη συμβουλή σας-. Πραγματικά όμως είμαι μπερδεμένη. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να περιμένω ακόμα στην elpedison? 

 

1 ώρα πριν, akaloith είπε

Volton: 0.94 με συνέπεια, 5ευρώ πάγιο (το διέγραψαν, μπορεί να αλλάξουν)

Ελίν: 0.70

WE: 0.54 οικιακό, 0.51 επαγγελματικό

ΗΡΩΝ: 0,60 με συνέπεια, 3 ευρώ πάγιο

OTE Εstate: 0.72, 3.5ευρώ πάγιο

ΔΕΗ: 0.79, 3.5ευρώ πάγιο

Protergia: 0,78 , 5ευρώ πάγιο

Watt&Volt: 0.78

Ζενίθ: 0.69, 4,5ευρώ πάγιο

Elpedison: Περίπου 1.03 μείον άγνωστο loyalty pass

Nrg 0.75, 5ευρώ πάγιο

Μην το πολυκουράζεις.

Πήγαινε στη WE τώρα και σε ένα μήνα βλέπεις τι θα κάνεις.

Και παρακολούθα από εδώ και πέρα συνέχεια τις εξελίξεις σχετικά με το ηλεκτρικό ρεύμα.


ΥΓ:
Πάρα πολύς κόσμος ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει με το ρεύμα!
Και πολλοί ακόμα νομίζουν ότι η ΔΕΗ είναι δημόσια και για όλα φταίει αυτή!

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ρε παιδιά μήπως είναι typo, ή ξαφνικά ανέβασαν τη χρέωση ΑΔΜΗΕ από 0.0056 σε 0.00844 και την έβαλαν και στο νυκτερινό;

Καινούργιο φρούτο..

Δείτε:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.43da3669d0413bb15767dca2e18a4d06.png

image.png.e8fd7f8b11061421a0e3fac3ea4bc41d.png

 

Αυτό από πού είναι; Εννοώ είναι για όλους τους παρόχους; Πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επιστρέψω λίγο σε προηγούμενη συζήτηση. Διαβάζω και ξαναδιαβάζω εντός κι εκτός φόρουμ και δεν έχω καταλάβει το εξής:

Αφού λήξουν οι 60 μέρες προθεσμία για προσβολή της Σύμβασης με ΔΕΗ και μέχρι να ενταχθούμε στο νέο myHome Open (για εμένα 22/11/22) δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής άλλου προϊόντος της ΔΕΗ; Σκέφτομαι να περιμένω να δημοσιευτούν τα χαρακτηριστικά του Open στις 20/9 πριν αποφασίσω.

Επεξ/σία από chstergiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία έχει αυτή τη στιγμή 0,42

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/enbw-eeg-umlage-strompreis-enbw-corona-ukraine-inflation-preiserhoehung-101.html#:~:text=Nach Angaben des Vergleichsportals Verivox,rund 42 Cent pro Kilowattstunde.

και αν υπολογίσουμε και το τέλος τον 5 λεπτών ανά κιλοβατώρα που ψηφίστηκε τις τελευταίες μέρες πάει στα 0,47

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.80 έκλεισε για Σεπτέμβριο

(Τέλος Σεπτεμβρίου θα ανακοινωθεί ξανά η τιμή για Οκτώβριο )

-επιδοτηση που έχουν δεσμευτεί 

(Ήταν στα 0.20 η κιλοβατώρα)

Τωρα περιμένουμε την νέα απόφαση για επιδότηση ώστε να παραμείνει στα 0.20

Για κα δούμε, θέλουν 500 εκατομμύρια +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...