Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Εστειλαν γραμμα στους γονεις οτι το συμβολαιο τους απο Οκτωμβριο θα παει αυτοματα στο ΔΕΗ myHomeOpen. Αξιζει αυτο γενικα το προγραμμα ή να πανε καπου αλλου? Γιατι απο οτι βλεπω ολα τα προγραμματα ειναι παντου σοκ.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Παρόλα αυτά , εμείς κάνουμε συμβόλαιο για 20 χρόνια που δεν μπορούμε μονομερώς να σπάσουμε , οι ιδιωτικές εταιρίες ρεύματος όμως κανονικά και με τον νόμο έχουν το δικαίωμα να το κάνουν στο 6μηνο.

Όπως και επίσης κανονικά και με τον νόμο πλέον δεν έχουν καμία χασούρα.

 

Σταμάτα να έχεις κριτική σκέψη, πρέπει να είμαστε NPC drones (ξέρεις, με «σημαιάκια» στα social media κλπ)!

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τώρα τι εστί πληθωρισμός, δεν μπορεί να μην το καταλάβει σε 20 χρόνια από σήμερα...

€100.000 θα έχεις στην τράπεζα και δεν θα αγοράζεις ούτε ακίνητο!

Μονά-ζυγά δικά τους. ΑΠΕτεώνες με κοστούμι και γραβάτα. Και κάποιοι τους υπερασπίζονται (άνευ μισθού κιόλας)! Με μισθό θα το καταλάβαινα και θα το σεβόμουν, κι ας διαφωνούσα.

Πόσο υποτακτικός πρέπει να είναι κάποιος για να μην αντιδρά στην παραφροσύνη των καιρών μας;

ΥΓ: Φαντάσου να υπήρχε σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ για 20 χρόνια. Θα ήταν δίκαιο να υπάρχει σταθερότητα (ασχέτως πληθωρισμού) αμφίδρομα.

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Ο τελευταιος λογαριασμος ηταν εναντι με εκδοση 27/07. Μπορω να προχωρησω κανονικα? Φανταζομαι οτι τωρα, θα βαλω ενδειξη για τον Αυγουστο και Σεπτ θα περασει ο υπαλληλος ετσι και αλλιως.

Δεν εχω κανει ακομα εγγραφη για να ξερω, αλλα αν περασει ο υπαλληλος θα με ενημερωνει καπου εσωτερικα?

Οπότε, λογικά κατά τις 27/9 θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθαριστικό..

Τώρα έντυπους τους λαμβάνεις τους λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Ο τελευταιος λογαριασμος ηταν εναντι με εκδοση 27/07. Μπορω να προχωρησω κανονικα? Φανταζομαι οτι τωρα, θα βαλω ενδειξη για τον Αυγουστο και Σεπτ θα περασει ο υπαλληλος ετσι και αλλιως.

Δεν εχω κανει ακομα εγγραφη για να ξερω, αλλα αν περασει ο υπαλληλος θα με ενημερωνει καπου εσωτερικα?

Ο λογαριασμος καπου επανω αναγραφει την ημερομηνια καταμετρησης που θα γινει..Η να παρεις τηλεφωνο να μαθεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οπότε, λογικά κατά τις 27/9 θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθαριστικό..

Τώρα έντυπους τους λαμβάνεις τους λογαριασμούς;

Ναι, εντυπους

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ο λογαριασμος καπου επανω αναγραφει την ημερομηνια καταμετρησης που θα γινει..Η να παρεις τηλεφωνο να μαθεις..

ναι γραφει 28/9 επομενη καταμετρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ναι, εντυπους

ναι γραφει 28/9 επομενη καταμετρηση.

Αρα μετα την ημερομηνια αυτη θα βγει και ο λογαριασμος σου..Να υπαρχει προσβαση στον μετρητη..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bedazzled είπε

Μπορείς να μιλάς πιο ευγενικά και χωρίς υφάκι ή θες να αλλάξω κι εγώ ύφος; Το κάνεις χρόνια εδώ μέσα αυτό το τροπάρι, δεν είμαι καινούριος στο Insomnia...

Πάντως για χειροκροτητής κυβερνήσεων/εταιριών καλά το πας, δεν μπορώ να πω!

Μηδέν κριτική σκέψη ρε φίλε; Σήμερα με 8-9 cents ούτε τσίχλα δεν αγοράζεις. Σε 20 χρόνια θες να σου πω τι θα παίρνεις; Και το χειροκροτείς αυτό κι από πάνω; Γιατί; Τι κερδίζεις; Ηθική ικανοποίηση σε ένα μάλλον ξεπεσμένο forum;

Όχι, δεν είναι λογικό το €0,087 όταν η λιανική έχει ανέβει στο €0,80. Αυτό μόνο ένας μέτοχος θα το έλεγε ή ένας χειροκροτητής (ξέρεις εσύ, «βάστα γερά»).

Καλή συνέχεια!

Ούτε υφάκι έχω, ούτε είμαι αγενής.

Εσύ μπορείς να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι γράφω πριν σχολιάσεις? Έγραψα πως δεν είναι απάτη επειδή έτσι προβλέπεται, δεν εξέφρασα άποψη για το τι θεωρώ λογικό και τι παράλογο.

Καλή συνέχεια και σε σένα.

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Παρόλα αυτά , εμείς κάνουμε συμβόλαιο για 20 χρόνια που δεν μπορούμε μονομερώς να σπάσουμε , οι ιδιωτικές εταιρίες ρεύματος όμως κανονικά και με τον νόμο έχουν το δικαίωμα να το κάνουν στο 6μηνο.

Όπως και επίσης κανονικά και με τον νόμο πλέον δεν έχουν καμία χασούρα.

Μάλλον 1-2 χρόνια ήθελες να γράψεις και όχι 20, και έχεις δίκιο, έτσι ακριβώς είναι. Προσωπικά φέτος τον Μάρτιο μπήκα στο online για ένα χρόνο εις γνώση μου πως αν κάποια στιγμή θελήσω να σπάσω το συμβόλαιο θα έχω πέναλτι, ενώ η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα να το σπάσει στο 6μηνο χωρίς ποινή.

Καμία σχέση βέβαια αυτό που γράφεις με τα συμβόλαια του προγράμματος "φωτοβολταϊκά στις στέγες", οι πρώτοι που μπήκαν σε αυτό υπέγραψαν με 55 λεπτά, και τόσα ακριβώς παίρνουν ακόμα και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αρα μετα την ημερομηνια αυτη θα βγει και ο λογαριασμος σου..Να υπαρχει προσβαση στον μετρητη..

Ε? Προφανώς είναι ήδη σε προσβάσιμο μέρος. 

Αναφέρομαι στο ebill (διάβασε και τα τελευταία posts) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάλτε όλα τα λιγνιτικα μπροστά και ας πληρώνουμε πρόστιμο στην ΕΕ. ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΌ ΡΕΎΜΑ. ΝΤΡΟΠΉ ΚΎΡΙΟΙ. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχω κανει ακομα εγγραφη για να ξερω, αλλα αν περασει ο υπαλληλος θα με ενημερωνει καπου εσωτερικα?

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ στο σημείο που μπορείς να καταχωρήσεις ενδείξεις μπορείς να δεις αν πέρασε την προβλεπόμενη ημερομηνία, δες τι λέει για την δική μου παροχή:

image.png.f9666d15a43826fb79f68f3d2d9b4de0.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, @pnea1973 said:

 

Βάλτε όλα τα λιγνιτικα μπροστά και ας πληρώνουμε πρόστιμο στην ΕΕ. ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΌ ΡΕΎΜΑ. ΝΤΡΟΠΉ ΚΎΡΙΟΙ. 

Κάτι μου λέει ότι πρώτη πρώτη η Γερμανία θα σπάσει τις κυρώσεις και θα τα βρει με τη Gazprom... 

Κι εμείς πάλι τελευταίοι και καταϊδρωμένοι να πληρώνουμε πρόστιμα για λιγνίτες που δεν ξέρουμε πλέον ούτε να τους δουλεύουμε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, @pnea1973 said:

 

Βάλτε όλα τα λιγνιτικα μπροστά και ας πληρώνουμε πρόστιμο στην ΕΕ. ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΌ ΡΕΎΜΑ. ΝΤΡΟΠΉ ΚΎΡΙΟΙ. 

Δεν μπορουν να μπουν ολα μπροστα..Ειναι πολυ παλια τα λιγνιτικα  εργοστασια αυτα...Με πολλα προβληματα..

 

https://www.notospress.gr/oikonomia/story/82607/deh-den-tha-epanaleitoyrgisei-i-megalopoli-3-para-tis-anagkes-gia-lignitiki-paragogi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Δεν μπορουν να μπουν ολα μπροστα..Ειναι πολυ παλια τα λιγνιτικα  εργοστασια αυτα...Με πολλα προβληματα..

Δνε διαφωνώ,  όταν όμως δίνεις 1.8 δις τον μήνα για επιδοτήσεις ας τα φτιάξει όσο είναι δυνατό.. 

Και πάλι όσα μπούνε καλύτερα θα είναι. Αλλά όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, περιμένουμε εντολές από τους γερμαναραδες... Αυτοί θα τα βρούνε και εμείς θα πληρώνουμε 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγώ που έχω ναι μεν είναι σταθερή τιμή αλλά επινοούν έξτρα χρεώσεις. Πχ έβαλαν πέρσυ 6% από όσα έβγαλες ως τέλος. Άρα έμμεσα κάνανε μειωση

https://pelop.gr/neo-charatsi-sta-fotovoltaika-stegis/

Αυτό είναι ξεκάθαρα θέμα φορολογίας, δεν έχει να κάνει με το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις οτι υπαρχει και το χρημαστηριο ρυπων..Που ανεβαινει και αυτο σε τιμες καθε μερα..

https://energypress.gr/news/pos-tha-ehoyme-energeiaki-eparkeia-ton-heimona-ta-senaria-gia-ligniti-kai-lng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...