Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

1) Αν δεις πιο προσεκτικά το άρθρο θα διαπιστώσεις ότι η τιμή αυτή δεν αφορά γενικά "τα solar", αφορά ειδικά το πρόγραμμα "φωτοβολταϊκά στις στέγες" με το οποίο πουλάς όλη την παραγωγή σου, καμία σχέση με net metering (στα ελληνικά αυτοπαραγωγή με ενεργειακό συμψηφισμό) που ανέφερες πριν.

2) Μα ακριβώς επειδή δεν πρόκειται να γίνει (για πολλούς και διάφορους λόγους) δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να αναλύσουμε τις επιπτώσεις που θα είχε η ΔΕΗ (και η κάθε ΔΕΗ) από κάτι τέτοιο.

Άσε που είμαστε και off topic.

1) Η παραγωγή που δεν ιδιοκαταναλώνεται από τα οικιακά φωτοβολταϊκά στις στέγες και περισσεύει, πληρώνεται με €0,087/kWh ή όχι;

Αν εγώ παράγω 10.000 kWh ετησίως και καταναλώνω 8.000 kWh, δεν θα πληρωθώ για τις 2.000 kWh με €0,087 έκαστη; Και μετά η ΔΕΗ δεν θα το πουλήσει αλλού με €0,80/kWh; Αυτό είναι ή δεν είναι απάτη; Όπως ακριβαίνει το ρεύμα στην λιανική, έτσι πρέπει να ακριβύνει και το €0,087. Σωστά; Δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο.

Ρωτάω απλά και περιμένω εξίσου απλές απαντήσεις, δεν κολλάω στα technicalities (arguing semantics). Το λέω επειδή σε παρατηρώ ότι έχεις θέμα ("τα solar"). Περιμένω καλόπιστα μια απλή απάντηση λοιπόν.

2) Δεν είμαστε offtopic.

Αν ο στόχος της ΕΕ είναι η γενικευμένη χρήση ΑΠΕ σε επίπεδο κτιρίου (δημόσιου/ιδιωτικού), θα πρέπει να μας πουν τι ρόλο θα βαράει η ΔΕΗ μετά ως επιχείρηση... με μειωμένο κύκλο εργασιών απλά θα κλείσουν.

Εγώ νόμιζα ότι στις οργανωμένες κοινωνίες στόχος δεν είναι η ατομική παραγωγή (τροφίμων/ρεύματος), αλλά οι οικονομίες κλίμακας.

Αν ο στόχος είναι να γυρίσουμε στον ατομισμό, κανένα πρόβλημα, μετακομίζω, βγαίνω off the grid και δεν ξαναπληρώνω ούτε φόρους, ούτε τίποτα άλλο.

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Έχουν μπει στις θαλλασες Δανίας, Ηνωμένου Βασιλείου κτλπ

Δεν έχουν όλες οι χώρες το ίδιο αιολικό δυναμικό:

8a7c2a25b3c4490d92aaf15437d479fb.jpg

22 λεπτά πριν, takoulou είπε

Όπως υποχρεωτικά όλοι οι δήμοι και νομαρχίες ,υπουργεία, να αλλάξουν όλα τα φώτα σε δρόμους, γραφεία, κτίρια με led.. 

Αυτό δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει γίνει ή μάλλον καταλαβαίνω: το δημόσιο χρήμα είναι γλυκό και δεν πριμοδοτεί την οικονομία.

Θυμήθηκα και αυτόν τώρα:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά μήπως είναι typo, ή ξαφνικά ανέβασαν τη χρέωση ΑΔΜΗΕ από 0.0056 σε 0.00844 και την έβαλαν και στο νυκτερινό;

Καινούργιο φρούτο..

Δείτε:

Spoiler

image.png.43da3669d0413bb15767dca2e18a4d06.png

image.png.e8fd7f8b11061421a0e3fac3ea4bc41d.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανεμογεννήτριες συγκεκριμένα θέλεις μελέτη αν έχεις αρκετό αέρα μέσα στο χρόνο ώστε να έχεις και απόσβεση-κέρδος. Το να πας στα τυφλά σε ένα βουνό να αγοράσεις και να τοποθετήσεις κάποιες ανεμογεννήτριες και να μην παράγεις αρκετό ρεύμα γιατί δεν έχεις τον αέρα που απαιτείται είναι δώρο άδωρο. Φυσικά και υπάρχουν μέρη στην Ελλάδα που μπορούν να στηθούν και αξίζει, αλλα μην νομίζετε ότι μπορούμε σε όλα τα καράφλα βουνά, ψηλά μέρη κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw πως ξερουν οι παροχοι ποιες kwh να χρεωσουν με ποια τιμη αναλογα τον μηνα? Πως ξερουν οτι τον Αυγουστο θα εχω καψει 350, και τον Σεπτεμβριο 250 ξερωγω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

btw πως ξερουν οι παροχοι ποιες kwh να χρεωσουν με ποια τιμη αναλογα τον μηνα? Πως ξερουν οτι τον Αυγουστο θα εχω καψει 350, και τον Σεπτεμβριο 250 ξερωγω? 

Δυστυχώς ως έχει η κατάσταση, αν είσαι στο Γ1/Γ1Ν, τότε ενεργοποιείς μηνιαίο λογαριασμό από το e-bill και δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα εσύ, εκτός από όταν μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ...

Με τους έναντι χειρότερα θα ναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

btw πως ξερουν οι παροχοι ποιες kwh να χρεωσουν με ποια τιμη αναλογα τον μηνα? Πως ξερουν οτι τον Αυγουστο θα εχω καψει 350, και τον Σεπτεμβριο 250 ξερωγω? 

Αναλογικά. Πχ αν δεν έχεις κάψει τίποτα Ιούνιο και Ιούλιο, τις 600kw θα τις χρεωθείς 150kw ανά μήνα στον εκκαθαριστικό.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δυστυχώς ως έχει η κατάσταση, αν είσαι στο Γ1/Γ1Ν, τότε ενεργοποιείς μηνιαίο λογαριασμό από το e-bill και δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα εσύ, εκτός από όταν μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ...

Με τους έναντι χειρότερα θα ναι..

Αρα αυτοι δεν εχουν τροπο να ξερουν, και μαλλον θα παρουν τον εκκαθαριστικο /4 και θα χρεωσουν την kwh αναλογικα για καθε τεταρτο?

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bedazzled είπε

1) Η παραγωγή που δεν ιδιοκαταναλώνεται από τα οικιακά φωτοβολταϊκά στις στέγες και περισσεύει, πληρώνεται με €0,087/kWh ή όχι;

Αν εγώ παράγω 10.000 kWh ετησίως και καταναλώνω 8.000 kWh, δεν θα πληρωθώ για τις 2.000 kWh με €0,087 έκαστη; Και μετά η ΔΕΗ δεν θα το πουλήσει αλλού με €0,80/kWh; Αυτό είναι ή δεν είναι απάτη; Όπως ακριβαίνει το ρεύμα στην λιανική, έτσι πρέπει να ακριβύνει και το €0,087. Σωστά; Δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο.

Ρωτάω απλά και περιμένω εξίσου απλές απαντήσεις, δεν κολλάω στα technicalities (arguing semantics). Το λέω επειδή σε παρατηρώ ότι έχεις θέμα ("τα solar"). Περιμένω καλόπιστα μια απλή απάντηση λοιπόν.

Τη μια γράφεις συγκεκριμένα "net metering", την άλλη γενικά για "solar", την άλλη αόριστα για "σπιτικές ΑΠΕ", και τώρα ξανά πολύ συγκεκριμένα για "οικιακά φωτοβολταϊκά στις στέγες", ε δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε περίπτωση όπως νόμιζες, πως να το κάνουμε. Sorry κιόλας που δεν σε άφησα με τη λανθασμένη εντύπωση ότι στο net metering αγοράζουν ρεύμα από τον παραγωγό.

Επίσης αυτό που ρωτάς το έχω απαντήσει ήδη, εφόσον πρόκειται για φωτοβολταϊκά που έχουν μπει με το πρόγραμμα που ονομάζεται "φωτοβολταϊκά στις στέγες" τότε πουλάς όλη την παραγωγή σου. Αν εσύ παράγεις 10.000 KWh ετησίως τότε θα πάρεις ακριβώς 870€, άσχετα αν θα καταναλώνεις 8.000 ή 20.000 ή 1.000. Και ναι, τον Σεπτέμβριο η ΔΕΗ θα το πουλήσει με 0,80.

Και όχι, δεν είναι απάτη, και αυτό γιατί έτσι ακριβώς προβλέπει η το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει, τόσα ακριβώς θα παίρνεις για 20 χρόνια βρέξει χιονίσει, όσο και αν ανέβει ή πέσει το ρεύμα στη λιανική. Απάτη θα ήταν μόνο αν θα σου έδιναν λιγότερα από τα συμφωνημένα, και γενικότερα αν δεν τηρούσαν τους όρους του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δυστυχώς ως έχει η κατάσταση, αν είσαι στο Γ1/Γ1Ν, τότε ενεργοποιείς μηνιαίο λογαριασμό από το e-bill και δίνεις ενδείξεις κάθε μήνα εσύ, εκτός από όταν μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ...

Με τους έναντι χειρότερα θα ναι..

 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αναλογικά. Πχ αν δεν έχεις κάψει τίποτα Ιούνιο και Ιούλιο, τις 600kw θα τις χρεωθείς 150kw ανά μήνα στον εκκαθαριστικό.

Ο τελευταιος λογαριασμος ηταν εναντι με εκδοση 27/07. Μπορω να προχωρησω κανονικα? Φανταζομαι οτι τωρα, θα βαλω ενδειξη για τον Αυγουστο και Σεπτ θα περασει ο υπαλληλος ετσι και αλλιως.

Δεν εχω κανει ακομα εγγραφη για να ξερω, αλλα αν περασει ο υπαλληλος θα με ενημερωνει καπου εσωτερικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρα αυτοι δεν εχουν τροπο να ξερουν, και μαλλον θα παρουν τον εκκαθαριστικο /4 και θα χρεωσουν την kwh αναλογικα για καθε τεταρτο?

Ετσι παει, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τη μια γράφεις συγκεκριμένα "net metering", την άλλη γενικά για "solar", την άλλη αόριστα για "σπιτικές ΑΠΕ", και τώρα ξανά πολύ συγκεκριμένα για "οικιακά φωτοβολταϊκά στις στέγες", ε δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε περίπτωση όπως νόμιζες, πως να το κάνουμε. Sorry κιόλας που δεν σε άφησα με τη λανθασμένη εντύπωση ότι στο net metering αγοράζουν ρεύμα από τον παραγωγό.

Επίσης αυτό που ρωτάς το έχω απαντήσει ήδη, εφόσον πρόκειται για φωτοβολταϊκά που έχουν μπει με το πρόγραμμα που ονομάζεται "φωτοβολταϊκά στις στέγες" τότε πουλάς όλη την παραγωγή σου. Αν εσύ παράγεις 10.000 KWh ετησίως τότε θα πάρεις ακριβώς 870€, άσχετα αν θα καταναλώνεις 8.000 ή 20.000 ή 1.000. Και ναι, τον Σεπτέμβριο η ΔΕΗ θα το πουλήσει με 0,80.

Και όχι, δεν είναι απάτη, και αυτό γιατί έτσι ακριβώς προβλέπει η το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει, τόσα ακριβώς θα παίρνεις για 20 χρόνια βρέξει χιονίσει, όσο και αν ανέβει ή πέσει το ρεύμα στη λιανική. Απάτη θα ήταν μόνο αν θα σου έδιναν λιγότερα από τα συμφωνημένα, και γενικότερα αν δεν τηρούσαν τους όρους του συμβολαίου.

Μπορείς να μιλάς πιο ευγενικά και χωρίς υφάκι ή θες να αλλάξω κι εγώ ύφος; Το κάνεις χρόνια εδώ μέσα αυτό το τροπάρι, δεν είμαι καινούριος στο Insomnia...

Πάντως για χειροκροτητής κυβερνήσεων/εταιριών καλά το πας, δεν μπορώ να πω!

Μηδέν κριτική σκέψη ρε φίλε; Σήμερα με 8-9 cents ούτε τσίχλα δεν αγοράζεις. Σε 20 χρόνια θες να σου πω τι θα παίρνεις; Και το χειροκροτείς αυτό κι από πάνω; Γιατί; Τι κερδίζεις; Ηθική ικανοποίηση σε ένα μάλλον ξεπεσμένο forum;

Όχι, δεν είναι λογικό το €0,087 όταν η λιανική έχει ανέβει στο €0,80. Αυτό μόνο ένας μέτοχος θα το έλεγε ή ένας χειροκροτητής (ξέρεις εσύ, «βάστα γερά»).

Καλή συνέχεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και όχι, δεν είναι απάτη, και αυτό γιατί έτσι ακριβώς προβλέπει η το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει, τόσα ακριβώς θα παίρνεις για 20 χρόνια βρέξει χιονίσει, όσο και αν ανέβει ή πέσει το ρεύμα στη λιανική. Απάτη θα ήταν μόνο αν θα σου έδιναν λιγότερα από τα συμφωνημένα, και γενικότερα αν δεν τηρούσαν τους όρους του συμβολαίου.

Παρόλα αυτά , εμείς κάνουμε συμβόλαιο για 20 χρόνια που δεν μπορούμε μονομερώς να σπάσουμε , οι ιδιωτικές εταιρίες ρεύματος όμως κανονικά και με τον νόμο έχουν το δικαίωμα να το κάνουν στο 6μηνο.

Όπως και επίσης κανονικά και με τον νόμο πλέον δεν έχουν καμία χασούρα.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τη μια γράφεις συγκεκριμένα "net metering", την άλλη γενικά για "solar", την άλλη αόριστα για "σπιτικές ΑΠΕ", και τώρα ξανά πολύ συγκεκριμένα για "οικιακά φωτοβολταϊκά στις στέγες", ε δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε περίπτωση όπως νόμιζες, πως να το κάνουμε. Sorry κιόλας που δεν σε άφησα με τη λανθασμένη εντύπωση ότι στο net metering αγοράζουν ρεύμα από τον παραγωγό.

Επίσης αυτό που ρωτάς το έχω απαντήσει ήδη, εφόσον πρόκειται για φωτοβολταϊκά που έχουν μπει με το πρόγραμμα που ονομάζεται "φωτοβολταϊκά στις στέγες" τότε πουλάς όλη την παραγωγή σου. Αν εσύ παράγεις 10.000 KWh ετησίως τότε θα πάρεις ακριβώς 870€, άσχετα αν θα καταναλώνεις 8.000 ή 20.000 ή 1.000. Και ναι, τον Σεπτέμβριο η ΔΕΗ θα το πουλήσει με 0,80.

Και όχι, δεν είναι απάτη, και αυτό γιατί έτσι ακριβώς προβλέπει η το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει, τόσα ακριβώς θα παίρνεις για 20 χρόνια βρέξει χιονίσει, όσο και αν ανέβει ή πέσει το ρεύμα στη λιανική. Απάτη θα ήταν μόνο αν θα σου έδιναν λιγότερα από τα συμφωνημένα, και γενικότερα αν δεν τηρούσαν τους όρους του συμβολαίου.

Εγώ που έχω ναι μεν είναι σταθερή τιμή αλλά επινοούν έξτρα χρεώσεις. Πχ έβαλαν πέρσυ 6% από όσα έβγαλες ως τέλος. Άρα έμμεσα κάνανε μειωση

https://pelop.gr/neo-charatsi-sta-fotovoltaika-stegis/

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ρε παιδιά μήπως είναι typo, ή ξαφνικά ανέβασαν τη χρέωση ΑΔΜΗΕ από 0.0056 σε 0.00844 και την έβαλαν και στο νυκτερινό;

Καινούργιο φρούτο..

Δείτε:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.43da3669d0413bb15767dca2e18a4d06.png

image.png.e8fd7f8b11061421a0e3fac3ea4bc41d.png

 

Έχεις πολύ καλη παρατηρητικότητα!

Και από ότι φαίνεται δεν είναι typo, φαίνεται να είναι αλλαγή με ισχύ από 01/09/2022, στις παραπομπές έχει το εξής:

"1.Ισχύς Χρεώσεων: Σύστημα Μεταφοράς από 1.9.2022, Δίκτυο Διανομής από 1.4.2020, ΕΤΜΕΑΡ από 1.1.2019 & ΥΚΩ από 1.1.2018"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...