Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ίσως συμφέρει κάποιος αν μπορεί να δηλώσει κατανάλωση για να βγει εκκαθάριστικος να τζογαρει να δηλώσει παραπάνω αν ξέρει ότι θα ανεβει η τιμη

 

Δε καταφέρνεις τίποτα έτσι. Όταν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ τον Σεπτέμβρη για εκκαθαριστική καταμέτρηση 4μηνου, οι κιλοβατώρες θα μοιραστούν αναλογικά σε όλο το 4μηνο, άσχετα τι ενδείξεις έχεις δώσει εσύ. Δηλαδή ακόμα κι αν κάποιος έκαψε ρεύμα μόνο τον Ιούνιο και για τους υπόλοιπους μήνες το σπίτι ήταν κλειστό... θα πληρώσει 1/4 της κατανάλωσης με τιμές Ιουνίου, 1/4 με Ιουλίου, 1/4 με Αυγούστου και 1/4 με Σεπτεμβρίου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Στις 18/8/2022 στις 10:17 ΜΜ, Aurumnus είπε

Είστε έτοιμοι για 1€ την kWh μέχρι τέλος του χρόνου;

Εγώ όχι.

Εντάξει, το 1€ θα το πιάσουμε πριν το τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Λογικά θα μοιράζονται οι καταναλώσεις όπως γράφει και θα σε χρεώνει ανά μήνα.

Ίσως συμφέρει κάποιος αν μπορεί να δηλώσει κατανάλωση για να βγει εκκαθάριστικος να τζογαρει να δηλώσει παραπάνω αν ξέρει ότι θα ανεβει η τιμη

Αυτό υπόψιν μπορεί να γίνει μόνο αν δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, μόνο έτσι βγαίνει εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό υπόψιν μπορεί να γίνει μόνο αν δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, μόνο έτσι βγαίνει εκκαθαριστικός.

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ νομίζω πλέον ζητάνε και φωτογραφία; Ακόμα κι αν κάνω λάθος, θέλει μεγάλη προσοχή η φουσκωμένη κατανάλωση να μη φουσκώσει τα ΥΚΩ ή ακόμα χειρότερα να μη βγει εκτός ορίων ΚΟΤ. Όποιος το κάνει πρέπει να είναι γνώστης των ορίων και να μπορεί να υπολογίσει αναλογικές καταναλώσεις με μέθοδο των τριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

33,7 λεπτά ανά kwh = 1 δισ. 136 εκατ

τωρα για 50 λεπτα ανα kwh θέλουν κοντα 1.8 δις!

Η αλλη εκδοχη,

αν εκλογες πανε για την ανοιξη κι οχι τωρα, ειναι να βαλουν στοπ στην οριζοντια επιδοτηση (μεχρι και θερμαινομενων πισινων στα εξοχικα) κλιμακωσεις καταναλωσης και αλλα τετοια μετρα εξοικονομησης κοστους επιδοτησης.

Με λιγα λογια, δεν θα επιδοτουν τον Βαρδινογιαννη/Λατση κ λοιπους παροχους, στο ρολοι του ρευματος του και θα τον αναγκασουν να πληρωνει οσο μας χρεωνει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Απλα εβαλε χερι καποιος απο ψηλα να ανεβασει τιμες για να μην χασουν κι αλλους οι αλλοι παροχοι. 

Συνομωσίες επιπέδου καφενέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, satsok2 είπε

Γρίφος για δυνατούς λύτες ο υπολογισμός των νέων τιμών για το ρεύμα. Πυρετωδώς εργάζονται οι οικονομικοί αναλυτές των παροχών μπροστά στις οθόνες του χρηματιστηρίου ενέργειας.

tzoker4-1.jpg

Από Σεπτέμβριο οι οικονομικοί αναλυτές μπορεί να δουν αλλαγές στο χώρο εργασίας τους...

 

propatzidiko-1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε και μια ανάλυση αν συμφέρει να μαγειρεύεις πλέον, να αγοράζεις από σουπερμάρκετ πράγματα, να μετακινείσαι με το αμάξι για να τα πάρεις, ή να παραγγέλνεις απέξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ νομίζω πλέον ζητάνε και φωτογραφία; Ακόμα κι αν κάνω λάθος, θέλει μεγάλη προσοχή η φουσκωμένη κατανάλωση να μη φουσκώσει τα ΥΚΩ ή ακόμα χειρότερα να μη βγει εκτός ορίων ΚΟΤ. Όποιος το κάνει πρέπει να είναι γνώστης των ορίων και να μπορεί να υπολογίσει αναλογικές καταναλώσεις με μέθοδο των τριών.

Όχι ακριβώς, απλά σου δίνουν τη δυνατότητα να ανεβάσεις και φωτό αν θέλεις, η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά και χωρίς.

Πάντως ο υπολογισμός όντως χρειάζεται προσοχή, πχ η δική μου παροχή καταμετρήθηκε στις 18/08 και εγώ θα μπορέσω να δώσω ενδείξεις από 06/10 έως 12/10, αν δώσω στις 10/10 οι KWh που θα δηλώσω θα μοιραστούν/τιμολογηθούν αναλογικά σε 3 μήνες, 13/53 με τιμές Αυγούστου, 30/53 με τιμές Σεπτεμβρίου και 10/53 με τιμές Οκτωβρίου.

Υποθετικά πάντα μια και εγώ δεν είμαι στο Γ1 αλλά στο online.

15 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε και μια ανάλυση αν συμφέρει να μαγειρεύεις πλέον, να αγοράζεις από σουπερμάρκετ πράγματα, να μετακινείσαι με το αμάξι για να τα πάρεις, ή να παραγγέλνεις απέξω.

Τι εννοείς? Δεν έχουμε κάνει όλοι τέτοιες αναλύσεις ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...