Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτι κατάλαβες λάθος, αποκλείεται η σύμβαση που υπέγραψες να αναφέρει μηνιαίο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Αυτό που ισχύει είναι ότι εκκαθαριστικός μπορεί να βγει μόνο αν ο πάροχος λάβει εκκαθαριστική ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ, μια φορά στους 4 μήνες δλδ ή και κάθε 2 μήνες αν στο ενδιάμεσο δίνεις εσύ ενδείξεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος από αυτά που γράφει;

IMG_20220820_090806.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, caveneo είπε

Καταλαβαίνω κάτι λάθος από αυτά που γράφει;

IMG_20220820_090806.jpg

Τελικά είχες δίκιο, δεν περίμενα να έχουν κάνει τέτοιο λάθος.

Εκεί που γράφει "[δώδεκα (12) μηνιαίοι εκκαθαριστικοί λογαριασμοί]" θα έπρεπε να γράφει έναντι, τα υπόλοιπα είναι σωστά.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και στο κατάστημα όταν υπέγραψα τη σύμβαση και μου είπε και εκεί η κοπέλα πως μπορώ να κάνω κάθε μήνα την καταμέτρηση για να λαμβάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό μέσω του e self metering στο ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, caveneo είπε

Ρώτησα και στο κατάστημα όταν υπέγραψα τη σύμβαση και μου είπε και εκεί η κοπέλα πως μπορώ να κάνω κάθε μήνα την καταμέτρηση για να λαμβάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό μέσω του e self metering στο ebill.

Δεν ισχύει αυτό, αν δώσεις ένδειξη εσύ μέσω ebill τότε θα εκδοθεί λογαριασμός "έναντι πελάτη", και η διαφορά του με τον απλό έναντι θα είναι ότι υπολογίζεται με βάση την ένδειξη που έδωσες εσύ και όχι κατά προσέγγιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια. 

Αναφορά σε κείμενο

Η διαφορά μεταξύ της αποζημίωσης και της χρηματιστηριακής τιμής της ηλεκτρικής ενέργειας θα μεταφέρεται στο Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης (ΤΕΜ) και θα δεσμεύεται για τη χρηματοδότηση των μέτρων στήριξης των καταναλωτών για την αντιστάθμιση των επιπτώσεων της διεθνούς ενεργειακής κρίσης

https://www.enikonomia.gr/my-money/xefouskonoun-apo-ton-ioulio-oi-loga/374610/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα τα στοιχεία του ΔΕΔΔΗΕ δείχνουν ότι έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός όσων δεν έχουν, λόγω χρεών, σύμβαση με πάροχο και καταφεύγουν στην λεγομενη Καθολική Υπηρεσία. Περίπου 35.500 μετρητές προστέθηκαν σε αυτή το δεύτερο τρίμηνο του έτους ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό σε 182.000. Προκειται πλεον για τον πέμπτο μεγαλύτερο πάροχο.

Τι είναι η καθολική υπηρεσία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ακομα τα στοιχεία του ΔΕΔΔΗΕ δείχνουν ότι έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός όσων δεν έχουν, λόγω χρεών, σύμβαση με πάροχο και καταφεύγουν στην λεγομενη Καθολική Υπηρεσία. Περίπου 35.500 μετρητές προστέθηκαν σε αυτή το δεύτερο τρίμηνο του έτους ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό σε 182.000. Προκειται πλεον για τον πέμπτο μεγαλύτερο πάροχο.

Τι είναι η καθολική υπηρεσία;

 

Υπηρεσία για κακούς οφειλέτες... Που πάνε όταν δεν τους θέλει κανένας προμηθευτής ρεύματος.. Και πληρώνουν πολυ παραπάνω τις τιμές σε ρευμα... Και είναι με το ένα πόδι πριν την αποκοπή του ρεύματος.. 

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/57592_erhontai-megales-ayxiseis-sto-reyma-gia-165000-hreomenoys-katanalotes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρίφος για δυνατούς λύτες ο υπολογισμός των νέων τιμών για το ρεύμα. Πυρετωδώς εργάζονται οι οικονομικοί αναλυτές των παροχών μπροστά στις οθόνες του χρηματιστηρίου ενέργειας.

tzoker4-1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2021 στις 8:47 ΜΜ, ekrepali είπε

Οπότε μάγκες προσοχή... αν δε πληρώσετε με πάγια εντολή σε 3 διαδοχικές πληρωμές, αποχαιρετήστε το Online. @HERTHAN

Eυχαριστώ τον @Pantzan9 για την ενημέρωση. Μας έσωσε

Πολύ προσοχή! Εχω το σούπερ προνομιακό MyHomeOnline και μου ήρθε προ ολίγου sms ότι ο λογαριασμός μου λήγει μεθαύριο και τον κωδικό πληρωμής να πληρώσω ! 
 

Εχω ενεργοποιημένη την πάγια εντολή ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ αλλά μου φάνηκε πολύ ύποπτο και ύπουλο ότι ήρθε sms ! 
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ

Επεξ/σία από vrkyriakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrkyriakos είπε

Πολύ προσοχή! Εχω το σούπερ προνομιακό MyHomeOnline και μου ήρθε προ ολίγου sms ότι ο λογαριασμός μου λήγει μεθαύριο και τον κωδικό πληρωμής να πληρώσω ! 
 

Εχω ενεργοποιημένη την πάγια εντολή ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ αλλά μου φάνηκε πολύ ύποπτο και ύπουλο ότι ήρθε sms ! 


ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ !  

Μια μικρή διόρθωση / σχόλιο, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας υπάρχουν. Αειφόρος (sustainable) και «πράσινος» τρόπος να τις εκμεταλλευτείς ΔΕΝ υπάρχει, όποτε η προταση που υπονοεί ότι θα μπορούσαμε να μην τις «αρμέγουμε» δεν ευσταθεί εκτός κι αν πάμε σε μη ενεργειακή κοινωνία (φωτιά κλπ). Κατά τα αλλά εξαιρετική , και με λαϊκό λόγο όμορφα δωσμενη επεξήγηση/προσέγγιση , εκτός του παρακάτω:

 

…και του πώς λειτουργεί εκατομμύρια χρόνια τώρα ο πλανήτης …

Εγώ ενεργοποίηση τον προηγούμενοηνα το myhome online και ήρθε ο πρώτος λογαριασμος.το έχω με.παγια εντολή και ο λογαριασμός λήγει στις 5/9.εκεινη την μέρα θα μου τραβήξουν την πληρωμή από την κάρτα?πρώτη φορά βάζω κάτι με πάγια εντολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε
5 ώρες πριν, washcloud είπε

με στήσει μια πρακτικά αρρωστημένη πλανητικά κοινωνία όπου απομυζούμε μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας για να κάνουμε ο καθένας την γκάβλα του για καμμιά 80αριά χρόνια

Μια μικρή διόρθωση / σχόλιο, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας υπάρχουν. Αειφόρος (sustainable) και «πράσινος» τρόπος να τις εκμεταλλευτείς ΔΕΝ υπάρχει, όποτε η προταση που υπονοεί ότι θα μπορούσαμε να μην τις «αρμέγουμε» δεν ευσταθεί εκτός κι αν πάμε σε μη ενεργειακή κοινωνία (φωτιά κλπ). Κατά τα αλλά εξαιρετική , και με λαϊκό λόγο όμορφα δωσμενη επεξήγηση/προσέγγιση , εκτός του παρακάτω:

 

5 ώρες πριν, washcloud είπε

λόγω των παρεμβάσεών μας

…και του πώς λειτουργεί εκατομμύρια χρόνια τώρα ο πλανήτης …

1 λεπτό πριν, tomassongr είπε

Εγώ ενεργοποίηση τον προηγούμενοηνα το myhome online και ήρθε ο πρώτος λογαριασμος.το έχω με.παγια εντολή και ο λογαριασμός λήγει στις 5/9.εκεινη την μέρα θα μου τραβήξουν την πληρωμή από την κάρτα?πρώτη φορά βάζω κάτι με πάγια εντολη

Ναι, εκείνη την τελευταία μέρα 

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πρώτη φορά σου ήρθε αυτό το sms?

Ναι, ερχόταν μόνο για την καταχώρηση ένδειξης 

Επεξ/σία από vrkyriakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πρώτη φορά σου ήρθε αυτό το sms?

Στέλνουν πριν λήξει ο λογαριασμός sms πλέον, από τον περασμένο μήνα. Απλώς αγνοήστε το αν έχετε πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...