Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Καλησπέρα σε ολους.

Έκανα μεταφορά παροχής σε ΔΕΗ γ1ν πριν 2 ημερες. Έκανα και λογαριασμό ebill. 

Θα ήθελα 2-3 πληροφορίες αν είναι ευκολο, στο ebill, που αναγράφει το πακέτο που έχεις;

Εμένα μόλις μπαίνω μέσα μου βγάζει πρόταση να γραφτώ στο myhomeonline.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.ed33ebb2eb384a9828f031d3b9dc9c1f.png

Αναγράφει και αν σε έβαλαν με ΚΟΤ;

Και τέλος, πόσες μέρες πήρε για να γίνει η αλλαγή παρόχου σε εσάς; Είμαι Αθήνα. 

Η αλλαγη παροχου γινεται συνηθως εντος  των 3-4  ημερων..Αν εχει προσβαση στις παροχες ο Δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, caveneo είπε

Για ποιον λόγο πρέπει να έρθει ο δεδδηε στον μετρητή όταν αλλάζεις πάροχο; Κάνει κατι;

Κάνει, παίρνει ενδείξεις ώστε να ενημερώσει τους παρόχους (και τον παλιό και τον νέο) για το τι ακριβώς θα χρεώσει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, caveneo είπε

Για ποιον λόγο πρέπει να έρθει ο δεδδηε στον μετρητή όταν αλλάζεις πάροχο; Κάνει κατι;

Κάτι κάνει.. Χρειάζεται... Ποιος θα πάρει τις ενδείξεις; Ποιος θα πιστοποιήσει αν είναι εντάξει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Για ποιον λόγο πρέπει να έρθει ο δεδδηε στον μετρητή όταν αλλάζεις πάροχο; Κάνει κατι;

 

55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάνει, παίρνει ενδείξεις ώστε να ενημερώσει τους παρόχους (και τον παλιό και τον νέο) για το τι ακριβώς θα χρεώσει ο καθένας.

 

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Κάτι κάνει.. Χρειάζεται... Ποιος θα πάρει τις ενδείξεις; Ποιος θα πιστοποιήσει αν είναι εντάξει;;

@caveneo για πιο λόγο;

α) Για να ταλαιπωρούν το κόσμο.

β) Για να πληρώνονται οι υπάλληλοι του ΔΕΔΔΗΕ παραπάνω εργατοώρες, ίσως και υπερωρίες. Εγώ αυτό έχω συμπεράνει.

Αυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ (όχι σε όλες τις περιοχές ευτυχώς) είναι αυθαίρετο καθώς ο νόμος ορίζει ότι η αλλαγή παρόχου γίνεται με ένδειξη δική μας.

ΚΠΗΕ Άρθρο 18, παράγραφος 6.

444.jpg.1a24ddcb94a8bbe4392f26493940f694.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

@caveneo για πιο λόγο;

α) Για να ταλαιπωρούν το κόσμο.

β) Για να πληρώνονται οι υπάλληλοι του ΔΕΔΔΗΕ παραπάνω εργατοώρες, ίσως και υπερωρίες. Εγώ αυτό έχω συμπεράνει.

Αυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ (όχι σε όλες τις περιοχές ευτυχώς) είναι αυθαίρετο καθώς ο νόμος ορίζει ότι η αλλαγή παρόχου γίνεται με ένδειξη δική μας.

ΚΠΗΕ Άρθρο 18, παράγραφος 6.

444.jpg.1a24ddcb94a8bbe4392f26493940f694.jpg

 

Έρχεται γιατί θέλει να δει και κάτι παραπανω.. Δεν βλέπει μόνο την ένδειξη.. Κοιτάζει και αλλά.. 

Υ.Γ έχει ζητηθεί και από τους παρόχους να γίνεται αυτό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Κατανοητά όλα. Εγώ πριν πάω είχα βγαλει φωτογραφία τον ψηφιακό μετρητή, τις έδειξα στην κοπέλα και όλα καλά. Ένα θέμα που είναι καθαρά του δεδδηε είναι πότε θα ενεργοποιήσει το σύστημα αυτό για να βλέπουμε live την κατανάλωση από τον υπολογιστή μας όσοι έχουμε ψηφιακό μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, caveneo είπε

Μάλιστα. Κατανοητά όλα. Εγώ πριν πάω είχα βγαλει φωτογραφία τον ψηφιακό μετρητή, τις έδειξα στην κοπέλα και όλα καλά. Ένα θέμα που είναι καθαρά του δεδδηε είναι πότε θα ενεργοποιήσει το σύστημα αυτό για να βλέπουμε live την κατανάλωση από τον υπολογιστή μας όσοι έχουμε ψηφιακό μετρητή.

Πώς γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@caveneo για πιο λόγο;

α) Για να ταλαιπωρούν το κόσμο.

β) Για να πληρώνονται οι υπάλληλοι του ΔΕΔΔΗΕ παραπάνω εργατοώρες, ίσως και υπερωρίες. Εγώ αυτό έχω συμπεράνει.

Αυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ (όχι σε όλες τις περιοχές ευτυχώς) είναι αυθαίρετο καθώς ο νόμος ορίζει ότι η αλλαγή παρόχου γίνεται με ένδειξη δική μας.

Ο λόγος είναι προφανής, για να εξασφαλιστεί ότι ο κάθε προμηθευτής θα χρεώσει (και θα χρεωθεί φυσικά) αυτά που πραγματικά του αναλογούν, αυτό δεν είναι εφικτό αν ο πελάτης δώσει λανθασμένη ένδειξη είτε από λάθος είτε από πρόθεση.

Επίσης το μόνο αυθαίρετο είναι τα συμπεράσματα σου, ο νόμος δεν απαγορεύει η αλλαγή να γίνει με ένδειξη που έχει παρθεί από ΔΕΔΔΗΕ, απλά δίνει χρονικό περιθώριο για να γίνει αυτό (5 ημέρες). Επίσης δεν τίθεται θέμα "εργατοωρών" ή και "υπερωριών" μια και εδώ και πολλά χρόνια τη δουλειά αυτή την κάνουν εξωτερικοί συνεργάτες οι οποίοι αμοίβονται με standard ποσό ανά εργασία.

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Αυριο θα βγει τελικη τιμη με επιδοτησεις;

Μέχρι αύριο οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να γνωστοιποιήσουν τους τιμοκαταλόγους τους για τον Σεπτέμβριο, και από όσο ξέρω οι επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πώς γίνεται αυτό?

Μάλλον με κάποιο σήμα. Υποτίθεται πως ήταν και αυτός ένας λόγος που τοποθετούν ψηφιακούς μετρητές. Η protergia είχε στη σελίδα της για live παρακολούθηση της κατανάλωσης. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν πως είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, caveneo είπε

Μάλλον με κάποιο σήμα. Υποτίθεται πως ήταν και αυτός ένας λόγος που τοποθετούν ψηφιακούς μετρητές. Η protergia είχε στη σελίδα της για live παρακολούθηση της κατανάλωσης. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν πως είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ.

Ο λόγος που τοποθετούν έξυπνους μετρητές είναι για να γίνει κάποια στιγμή εφικτή η τηλεμέτρηση, και σύμφωνα με τον ίδιο τον ΔΕΔΔΗΕ αυτό δεν θα γίνει πριν το 2030 που προβλέπεται να έχουν αλλαχτεί όλοι οι μετρητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα χθες τηλ στο 8009001000 και μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη τι μου είπαν.
Για το Γ1 αν ξεπεράσει κάποιος τις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο το σύνολο τιμολογειται με την αυξημένη τιμή που ισχύει για πάνω από 2000 κιλοβατώρες.

Για το home open θα ανακοινωθούν οι τιμές που θα αλλάζουν κάθε μήνα. Χρηματιστήριο δηλαδή.
Τα παραπάνω δεν έχουν χρονική δέσμευση και υπάρχει κρατική επιδότηση.
Το home enter και home On line δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος λόγος να τα επιλέγουμε γιατί έχουν χρέωση 0.5 περίπου ανά κιλοβατώρα χωρίς κρατική επιδότηση και έχουν και χρονική δέσμευση συμβόλαιου.
Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, takoulou said:

Έρχεται γιατί θέλει να δει και κάτι παραπανω.. Δεν βλέπει μόνο την ένδειξη.. Κοιτάζει και αλλά.. 

Υ.Γ έχει ζητηθεί και από τους παρόχους να γίνεται αυτό.. 

εννοείς να ελέγξει για ρευματοκλοπες, παραβιάσεις ρολογιού  κλπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2022 at 13:22, Bomber-21 said:

Θα πέσει γέλιο και κλάμα μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...