Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ..Να κάνω μια ερώτηση γιατί νομίζω κάτι μ διαφεύγει.Έκανα μεταφορά στον Γ1Ν και μου εκδόθηκε λογαριασμός πριν λίγες μέρες.Για ένα μήνα κατανάλωση 200+ ευρώ (οκ τα 100 είναι εγγύηση.)Αλλά σύμφωνα με το site της ΔΕΗ οι KWH έχουν τιμές 0,14900 €/kWh κ 0,10800 €/kWh.Σύμφωνα με την κατανάλωση μου ειναι 315/127 άρα 60,651 ευρω.Ενώ όπως θα δείτε στην φωτογραφία είναι παραπάνω.Τι παίχτηκε?

Χμ..Άκυρο...υπολόγιζα με τις νέες τιμές κ όχι τις παλιές..My bad.

 

 

image.png.f31adb856095633ad1edd92c616d8335.png

Επεξ/σία από savoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αλλο θεμα για ιδιωτικούς παρόχους που εξαφανίστηκε;

(Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ στα 0,18€ (ολη τη μερα) και 5€ παγιο αλλα με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη; )

 

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Το αλλο θεμα για ιδιωτικούς παρόχους που εξαφανίστηκε;

(Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ στα 0,18€ (ολη τη μερα) και 5€ παγιο αλλα με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη; )

Δεν εξαφανίστηκε, εγώ κανονικά το βλέπω:

Κάνε την ερώτηση σου εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Το αλλο θεμα για ιδιωτικούς παρόχους που εξαφανίστηκε;

(Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ στα 0,18€ (ολη τη μερα) και 5€ παγιο αλλα με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη; )

 

Υπάρχει και το άλλο με τους παροχους.. Κοίταξε πιο πισω.. 

Δεν υπάρχει αυτή η τιμή που λές... 

Υπάρχει ένα excel εκεί.. Με τιμές... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, wasd είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Θα κάνω αλλαγή στο ΔΕΗ Γ1Ν απο NRG, είμαι με ΚΟΤΒ, τριφασικό και νυχτερινό και στην nrg έχω πρόγραμμα χωρίς δέσμευση συμβολαίου.

Μετά απο πρόταση του κοράκιου, αναζήτησα αν το Γ1Ν εφαρμόζει το ΚΟΤ.

Αν κάποιος το αναζητά, στην σελίδα 6 της σύμβασης αναγράφει το παρακάτω (οι ακατανόητοι χαρακτήρες είναι λόγο της κωδικοποίησης που χρησιμοποιεί το site της ΔΕΗ μάλλον):

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2.3 Υπηρεσίε# Κοινή# Ωφέλεια# (ΥΚΩ) Οι ΥΚΩ, οι οποίε καθορίζονται κάθε φορά από την Πολιτεία, όπω: α) η παροχή ηλεκτρική ενέργεια στου καταναλωτέ των μη διασυνδεδεμένων νησιών με τιμολογήσει ίδιε ανά κατηγορία πελατών με αυτέ τη ηπειρωτική χώρα, β) η παροχή ειδικού Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου$ (Κ.Ο.Τ.) στου δικαιούχου καταναλωτέ, και γ) η προμήθεια ηλεκτρική ενέργεια με ειδικό Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύη$ (Τ.Υ.Α.) σε νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου προνοιακού χαρακτήρα, όπω εκκλησιαστικά-φιλανθρωπικά ιδρύματα, φορεί ιδιωτικού δικαίου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίε κοινωνική φροντίδα κ.ά. Δυνάμει του άρθρου 55 του Νόμου 4001/2011, ο εθνικό και κανονιστικό νομοθέτη διαθέτουν τη διακριτική ευχέρεια ορισμού και άλλων υπηρεσιών κοινή ωφέλεια. Ενόψει τούτου, τυχόν ορισμό νέα ΥΚΩ κατά το χρόνο ισχύο τη παρούσα, υπολογίζεται από τον Προμηθευτή αυτόματα, χωρί να επέρχεται τροποποίηση στου όρου τη παρούσα. Τύπο υπολογισμού: kWh x Μοναδιαία χρέωση (€/kWh).

Πηγή:

https://www.dei.gr/media/q24leidc/symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias-mikroipelates.pdf

οπότε θεωρώ οτι είμαι καλυμμένος και "νομικά".

Είχε κανείς πρόβλημα με το ΚΟΤ στο Γ1Ν;

 

 

Σχετικά με τα χαρτιά βρήκα το post του Joshua21. 

Ισχύουν ακόμα ή έχει προστεθεί κάποιο άλλο χαρτί;

 

Διαβάζω τις συμβουλές σας και έχω ακόμα αρκετές σελίδες να διαβάσω. Έχω δει οτι προτείνετε επίσκεψη σε κατάστημα για να γίνει η διαδικασία το ταχύτερο. Μπορώ απλά να πάω σε κατάστημα ή θέλει ραντεβού;

 

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ωστόσο είναι τι γίνεται με την εγγύηση. Την καταβάλω και αφού ενεργοποιήσω την πάγια εντολή, θα μου επιστραφεί (είτε ως ποσό στην τράπεζα, είτε ως "πιστωτικό" στον επόμενο λογαριασμό); Υπάρχει τρόπος να αποφύγω να καταβάλω το ποσό; Η NRG για παράδειγμα εαν ενεργοποιούσες άμεσα την πάγια εντολή πριν τον πρώτο λογαριασμό, δεν σε χρέωνε κάτι.

 

Και "τέλος" υπάρχει κάτι που μου έχει διαφύγει και προτείνετε να το δω;

Η εγγύηση σε Κοτ β είναι 20 ευρώ σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα στο κοντινο μελλον τουλαχιστον δεν δειχνουν βελτιωση

Το φυσικο αεριο τελευταια ειναι σταθερα πανω απο τα 200 ευρω (τον χειμωνα που ηδη μας φαινοτανε πανακριβο ηταν γυρω στα 90)

Και οι τιμες τον Αυγουστο μεχρι τιμης στο ρευμα ειναι +10٪ πανω απο τον ιουλιο

Βλεπω την κιλοβατωρα να ανακοινωνεται σε λιγες μερες απο τα 0.48   στα 0.52 τουλαχιστον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, savoukos είπε

Καλημέρα ..Να κάνω μια ερώτηση γιατί νομίζω κάτι μ διαφεύγει.Έκανα μεταφορά στον Γ1Ν και μου εκδόθηκε λογαριασμός πριν λίγες μέρες.Για ένα μήνα κατανάλωση 200+ ευρώ (οκ τα 100 είναι εγγύηση.)Αλλά σύμφωνα με το site της ΔΕΗ οι KWH έχουν τιμές 0,14900 €/kWh κ 0,10800 €/kWh.Σύμφωνα με την κατανάλωση μου ειναι 315/127 άρα 60,651 ευρω.Ενώ όπως θα δείτε στην φωτογραφία είναι παραπάνω.Τι παίχτηκε?

Χμ..Άκυρο...υπολόγιζα με τις νέες τιμές κ όχι τις παλιές..My bad.

 

 

image.png.f31adb856095633ad1edd92c616d8335.png

Τελικά τι έγινε με τον λογαριασμό σου; Τι σου είπαν;

18 ώρες πριν, caveneo είπε

Εγώ έκλεισα ραντεβού να πάω αύριο σε κατάστημα της ΔΕΗ το μεσημεράκι μετά τη δουλειά να μεταβώ στο Γ1Ν. Η εγγύηση πόση είναι; Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.

Τελικά πηγες στο κατάστημα; Τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τελικά τι έγινε με τον λογαριασμό σου; Τι σου είπαν;

Τελικά πηγες στο κατάστημα; Τι έγινε;

Τελικά, λόγω ανωτέρας βίας θα πάω αύριο στις 17:00. Θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, satsok2 είπε

How you doin' ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχω και myHome Enter με 0.105 €/κιλοβατώρα. ;)

 

 σε καταγγείλω για παροχόχληση α

9 ώρες πριν, aikaterinib είπε

Ειναι ολα οικιακα αλλά .... ο καθε υπαλληλος είχε άλλη αποψη οπότε από τις 7 νέες παροχές ο κάθε υπάλληλος που είναι διαφορετικός και μου έστειλαν τα συμβόλαια να υπογράψω τα 4 είναι με 100 ευρω εγγύηση και τα 3 χωρίς .Γι αυτό ρωτάω πριν υπογράψω τίποτα τι τελικά ισχύει .

Και γιατί δεν μιλάς μόνο με κάποιον από τους τρεις που συνεννοήθηκες (δοθέντος ότι κράτησες όνομα), να σου στείλει αυτός ΚΑΙ τα 7, χωρίς εγγύηση; ή έστω ξαναπάρε, κι αν πέσεις σε κάποιον που μπορείτε να συνεννοηθείτε περί (καθόλου) εγγύησης, προχωράς με αυτόν και για τα 7 (πάρτι θα κάνει ο τυχερούλης, με τις 7 "προμήθειες" που θα πάρει με την μία...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, washcloud είπε

 σε καταγγείλω για παροχόχληση α

Και γιατί δεν μιλάς μόνο με κάποιον από τους τρεις που συνεννοήθηκες (δοθέντος ότι κράτησες όνομα), να σου στείλει αυτός ΚΑΙ τα 7, χωρίς εγγύηση; ή έστω ξαναπάρε, κι αν πέσεις σε κάποιον που μπορείτε να συνεννοηθείτε περί (καθόλου) εγγύησης, προχωράς με αυτόν και για τα 7 (πάρτι θα κάνει ο τυχερούλης, με τις 7 "προμήθειες" που θα πάρει με την μία...)

Δεν ξαναβρίσκεις τους ίδιους και επίσης μετά από 30 λεπτά στο τηλέφωνο πεφτει αυτόματα η γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Jason13 είπε

Το αλλο θεμα για ιδιωτικούς παρόχους που εξαφανίστηκε;

(Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ στα 0,18€ (ολη τη μερα) και 5€ παγιο αλλα με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη; )

 

Τελικά τι έγινε με την προσφορα που σου έκαναν; Ισχύει; Και με το δώρο των 90 Ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw ενημερωση σχετικα με το e self metering. αλλαξα σε μηνιαιο λογαριασμο και αλλαξε η ημερομηνια καταχωρησης της ενδειξης, ηταν να δωσω τον οκτωβρη και τωρα μου τη δειχνει για σεπτεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sellout είπε

btw ενημερωση σχετικα με το e self metering. αλλαξα σε μηνιαιο λογαριασμο και αλλαξε η ημερομηνια καταχωρησης της ενδειξης, ηταν να δωσω τον οκτωβρη και τωρα μου τη δειχνει για σεπτεμβρη.

Ε λογικό δεν είναι όσο είχες διμηνιαίο λογαριασμό να σε άφηνε να δίνεις ενδείξεις Αύγουστο και μετά Οκτώβρη, ενώ τώρα που ενεργοποίησες μηνιαίο να σου δίνει δυνατότητα και για Σεπτέμβρη? Περίμενες κάτι διαφορετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε λογικό δεν είναι όσο είχες διμηνιαίο λογαριασμό να σε άφηνε να δίνεις ενδείξεις Αύγουστο και μετά Οκτώβρη, ενώ τώρα που ενεργοποίησες μηνιαίο να σου δίνει δυνατότητα και για Σεπτέμβρη? Περίμενες κάτι διαφορετικό?

λογικο ή οχι υπηρχε απορια σε προηγουμενα post σχετικα με αυτο και δεν ειχε δωθει απαντηση. σε καθε περιπτωση ετσι ειναι οποτε λυθηκε και αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...