Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, satsok2 είπε

Εφόσον άλλαξες το όνομα, θα πάρεις τηλ στη ΔΕΗ με τον παλιό αριθμό της παροχής και τα τωρινά στοιχεία (ταυτότητα/ΑΦΜ) αυτού που έχει πλέον την παροχή και θα στο δώσουν. Θα πεις ότι θέλεις για e-bill.

Sellout, κάνε εδώ μια προσπάθεια στο [email protected]  γιατί στο τηλέφωνο θα σου πουν ότι είπαν και σε μένα να περιμένεις να εκδώσουν τον πρώτο λογαριασμό, σε δύο μήνες δλδ !!!

Επεξ/σία από BigJim34
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Sellout, κάνε εδώ μια προσπάθεια στο [email protected]  γιατί στο τηλέφωνο θα σου πουν ότι είπαν και σε μένα να περιμένεις να εκδώσουν τον πρώτο λογαριασμό, σε δύο μήνες δλδ !!!

αδερφε μου σε ευχαριστω πολυ, αλλα κοιταξα το συμβολαιο μου και ειχε πανω τον κωδικο εταιρου οποτε την εκανα τη διαδικασια, τωρα μενει να με πει καποιος τι με συμφερει απο τις επιλογες που δινει, πχ να κανω το λογαριασμο μινιαιο, αν ειναι να μπω στο online και διαφορα αλλα. οποιος μπορει να βοηθησει ας πει. σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sellout είπε

Αδερφε μου ειλικρινα σε ευχαριστω, ναι ειχαμε εκπτωσεις στον τελικο λογαριασμο. Δυστυχως ειμαι σε ενα ενα σπιτι με αλλα δυο μελη με αναπηριες και μεχρι προτινος καιγαμε θερμοπομπους, αλλα επειδη περσι ηρθε 1100κατι ο λογαριασμος και φετος με αλλες τιμες οπως λες πολυ μεγαλυτερες αναμενεται να ερθει αρκετα πιο υψηλα, ειπα ν αρχισω καποιες διαδιακασιες οπως κοτ, να βαλουμε δυο air condition κτλ, οτι μπορουμε δηλαδη. για το λογαριασμο δυστυχως δεν εχω smartphone τη δεδομενη χρονικη περιοδο για να στον ανεβασω και ebill δεν μπορω - μαλλον - να κανω ακομα μεχρι να εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος στο ονομα μου. εαν γινεται να κανω ebill διαφωτισε με, γιατι ζηταει αριθμο εταιρου και δεν εχω κατι τετοιο. αν και ο τελευταιος λογαριασμος που μας ηρθε ειναι τελικος και σε αλλο ονομα, ανησυχω μηπως το νεο συμβολαιο που εκανα στο ονομα μου εχει χειροτερες τιμες απο αυτες που ειχαμε παλαιοτερα και γι αυτο σε ρωτησα πιο πολυ αν ξες πως κυμαινονται οι τιμες και αν ηταν καλες οι ηδη υπαρχουσες που ειχαμε.

Να 'σια καλά. Κράτα το ποστ που σου έγραψα και μελέτα το να κάνεις σίγουρα όσα είπα. Αν σε παίρνει για αιρκοντίσιον καλώς, αλλιώς κοίτα την επιλογή για σόμπες υγραερίου με γέμισμα φιάλης σε βενζινάδικο που το κάνει. Λεφτά από το "Pοwer Pass", πήρες; Ελπίζω να το πήρες χαμπα΄ρι και να είχες κάνει αίτηση δλδ. Επίσης αν το σπίτι έχει θέμα με θερμομόνωση (ειδικά αν είναι μονοκατοικία χωρίς να γειτνιάζει με άλλα, και δη παλιά) κοίτα μήπως τουλάχιστον μπορέσεις να βάψεις (έστω τα πιο "προβληματικά" σημεία) με θερμομονωτική μπογια, γιατί ναι μεν τα a/c τα σημερινά είναι πιο αποδοτικά, αλλά αν το σπίτι έχει απώλειες, τότε κι αυτά θα δουλεύουν περισσότερο/πιο έντονα για να διατηρήσουν θερμοκρασία τον χειμώνα. Ο λογαριασμός δεν είναι απαραίτητο ν' ανέβει (αν και δεν χρειάζεσαι smartphone ντε και καλά για να τον ανεβάσεις : ένα σκανάρισμα ακόμη πχ και σε φίλο ή σε βιβλιοπωλείο και ανεβάζεις το αρχείο από τον υπολογιστή που χρησιμοποιείς). Για ebill χρειάζεται όντως ο κωδικός εταίρου που φαίνεται πάνω και στον λογαριασμό με το νέο όνομα και όπως σου είπε ο Big Jim θ' αργήσει (αν δεν σου 'χει έρθει ακόμα), αλλά από όσο ξέρω αν πάρεις τηλ. την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ (8009001000 αν θυμάμαι καλά) και τους δώσεις ΑΦΜ/παροχή, θα στον πούνε.

Τέλος ξαναλέω "μην ανησυχείς", τουλάχιστον από την άποψη του ότι "δεν υπάρχει κάτι που να σε συμφέρει καλύτερα", από το Γ1 της ΔΕΗ, πλέον (...αν είχες πάρει χαμπάρι πιο νωρίς τί παίζεται, έστω μέχρι αρχές Δεκέμβρη, θα είχες "σωθεί" μπαίνοντας από τότε και για 2 χρόνια στα σταθερά της προγράμματα που τότε κόστιζαν μόλις 0,10/kWh και δεν θα είχες καν πληρώσει τα "1.100" λόγω θερμοπομπών....Γι' αυτό και μόνο, κράτα επαφή με το thread και κοίταζε τις τιμές που θ' ανακοινώνονται κάθε 20 του κάθε μήνα από όλους τους παρόχους, για να έχεις μια ιδέα τί γίνεται - πολλά σάιτ ειδησεογραφικά θα τις ανακοινώνουν άλλωστε. Λογικά δεν θ' αλλάξει κάτι και η ΔΕΗ θα παραμείνει το πιο ασφαλές καταφύγιο όσο θα είμαστε σε αυτήν την κατάσταση - ...ΑΝ ποτέ βελτιωθεί ξαάνα....- λόγω τους μεγέθους της και του ρόλου της σε σχέση με το κράτος, αλλά καλού-κακού να ενημερώνεσαι για τις εξελίξεις....Παρ' ολ' αυτά, οικονομία, κυρίως για το τί έρχεται από τιμές χονδρικής.

Το ΚΟΤ αν τυχόν ΔΕΝ είναι ΚΟΤ-Α ήδη, δες, αφού μιλάς για άτομα με αναπηρίες, μήπως τυχόν γίνεται να το δικαιωθεί κάποιο από αυτά. Θα πρέπει να έχει τον λογαριασμό στο δικό του όνομα, αλλά και το σπίτι (αν είναι νοίκι είναι πιο εύκολο), γι' αυτό απευθύνσου καλύτερα σε λογιστή, λέγοντάς του όλα τα δεδομένα να δει αν μπορεί να βγάλει ένα πλάνο σχετικά. Επίσης, αν τα άτομα αυτά είναι δηλωμένα στο νοικοκυριό, τότε σημαίνει (αν θυμάμαι καλά), όριο ΚΟΤ στα 1.700, το οποίο είναι "ικανοποιητικό", εάν θα υπάρχει μεγαλούτσικη κατανάλωση (τον χειμώνα ειδικά). Ανάφερέ το κι αυτό στον λογιστή, αν είναι να τα κανονίσει να φαίνονται ως μέλη του νοικοκυριού (αν δεν φαίνονται ήδη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εμένα 30 Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο στην protergia που ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα. Τώρα που τα κοιτουσα πάλι σκέφτομαι να επιστρέψω στο Γ1Ν. Αν επιλέξω να πληρώνω τον λογαριασμό μου κάθε μήνα θα μου έρχονται τρεις έναντι και ένας εκκαθαριστικός ή θα μπορώ κάθε μήνα να καταχωρίζω τη μέτρηση και θα μου έρχονται όλοι εκκαθαριστικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, caveneo είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εμένα 30 Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο στην protergia που ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα. Τώρα που τα κοιτουσα πάλι σκέφτομαι να επιστρέψω στο Γ1Ν. Αν επιλέξω να πληρώνω τον λογαριασμό μου κάθε μήνα θα μου έρχονται τρεις έναντι και ένας εκκαθαριστικός ή θα μπορώ κάθε μήνα να καταχωρίζω τη μέτρηση και θα μου έρχονται όλοι εκκαθαριστικοί;

Υπάρχει και η λυση να δίνεις εσύ κάθε δίμηνο την μέτρηση στον Δεδδηε και κάθε τετράμηνο που έρχονται για την τακτική καταμέτρηση να βγαίνουν οι λογαριασμοί.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Υπάρχει και η λυση να δίνεις εσύ κάθε δίμηνο την μέτρηση στον Δεδδηε 

Κάθε 2 μήνες σου επιτρέπει καταχώρηση το site του ΔΕΔΔΗΕ?

Νομίζω ότι κάθε 4 με αφήνει εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 10:07 ΜΜ, alex19871987 είπε

Καλησπέρα..έχω το myhomeenter+(ημερήσιο 0.18€ νυκτερινό 0.13€ σταθερό) και στον τελευταίο λογαριασμό όλη η κατανάλωση μου είναι υπολογισμένη με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0.18 ενώ έχω νυκτερινό..στον προηγούμενο ήταν ολα υπολογισμένα και νυκτερινη και ημερήσια χρέωση.να τους πάρω τηλέφωνο??τι παίζει??

Καλησπέρα, το έλυσα πρόσφατα αυτό το μυστήριο και σε μένα. Μου εξήγησαν απο τον πάροχο (NRG) και το επιβεβαίωσε εδώ και ο κοράκιος οτι μέχρι να φτάσεις το όριο του ΚΟΤ (1400kwh/μηνο), οι μετρήσεις του νυχτερινού προσμετρώνται στο ημερήσιο. Είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το ΚΟΤ και όχι ο εκάστοτε πάροχος. Αν τις ξεπεράσεις, τότε οι πρώτες 1400 πάνε στο ημερήσιο και οι επόμενες 1401+++ πάνε με βάση το κανονικό τιμολόγιο στο ημερήσιο και νυχτερινό. Δεν μου έχει τύχει όμως το σενάριο των 1400+ για να ξέρω πως καταλογίζουν τις επιπλέον σε ημερήσιες και νυχτερινές..

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Κάθε 2 μήνες σου επιτρέπει καταχώρηση το site του ΔΕΔΔΗΕ?

Νομίζω ότι κάθε 4 με αφήνει εμένα.

Εμένα ο εναλλακτικός μου δίνει δυνατότητα στο δικό του site να καταχωρώ κάθε μήνα.

Ο ΔΕΔΔΗΕ δέχεται μέτρηση τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά την ημέρα που γράφει ο προηγούμενος λογαριασμός οτι θα γίνει η καταμέτρηση και 1 μέρα πριν και (νομίζω και) 1 μέρα μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Κάθε 2 μήνες σου επιτρέπει καταχώρηση το site του ΔΕΔΔΗΕ?

Νομίζω ότι κάθε 4 με αφήνει εμένα.

Κάθε 4 σου επιτρέπει στο site, στο ενδιάμεσο όμως στην συγκεκριμένη ημερομηνία της προγραμματισμένης καταμέτρησης μπορείς να δώσεις την ένδειξη τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Κάθε 4 σου επιτρέπει στο site, στο ενδιάμεσο όμως στην συγκεκριμένη ημερομηνία της προγραμματισμένης καταμέτρησης μπορείς να δώσεις την ένδειξη τηλεφωνικά.

Α τηλεφωνικά, οκ δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Α τηλεφωνικά, οκ δεν το ήξερα.

Και μέσα στο site    του Δεδδηε.. Θα πρεπει να βλέπεις ποτε είναι για περασεις την ένδειξη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω δεδδηε καταχωρούμε οι ίδιοι στο δίμηνο, τηλεφωνικά και μέσω της σελίδας του και στο τετραμηνο έρχονται και μετρούν αυτοί. Αυτό που γράφει η ΔΕΗ στους λογαριασμούς της για την καταμέτρηση είναι του διμήνου.

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει στο Γ1Ν, δε μπορεί να ενεργοποιήσει μηνιαίο λογαριασμό στο e-bill, ώστε να δίνει ενδείξεις κάθε μήνα;

Προσωπικά έχουμε my home online, όπου δίνω εγώ ενδείξεις τρεις μήνες στη σειρά και στον 4ο δε δίνω γιατί περνάει ΔΕΔΔΗΕ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν πάει στο Γ1Ν, δε μπορεί να ενεργοποιήσει μηνιαίο λογαριασμό στο e-bill, ώστε να δίνει ενδείξεις κάθε μήνα;

Προσωπικά έχουμε my home online, όπου δίνω εγώ ενδείξεις τρεις μήνες στη σειρά και στον 4ο δε δίνω γιατί περνάει ΔΕΔΔΗΕ..

 

Ακριβώς αυτό ρωτάω. Μέσα από το ebill βλέπω το e self-metering. Ρωτάω αν εκεί μπορώ να δίνω κάθε μήνα. 
F02425F1-3650-4940-B0F1-218B9643356B.jpeg.edc97f6a9386c52443879cbdf39f71d3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να ρωτησω αναφορικα με το e self-metering αν αλλαξεις το λογαριασμο σε μηνιαιο σου δινει επιλογη η δεη για μηνιαια καταμετρηση ή μονο την περιοδο που αναφερει στο ebill οπως εδω;996359807_(20).png.6262a28c490ebba95f432c05fa5b1680.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...