Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα..έχω το myhomeenter+(ημερήσιο 0.18€ νυκτερινό 0.13€ σταθερό) και στον τελευταίο λογαριασμό όλη η κατανάλωση μου είναι υπολογισμένη με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0.18 ενώ έχω νυκτερινό..στον προηγούμενο ήταν ολα υπολογισμένα και νυκτερινη και ημερήσια χρέωση.να τους πάρω τηλέφωνο??τι παίζει??

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Καλησπέρα..έχω το myhomeenter+ και στον τελευταίο λογαριασμό όλη η κατανάλωση μου είναι υπολογισμένη με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0.18 ενώ έχω νυκτερινό..στον προηγούμενο ήταν υπό υπολογισμένα και νυκτερινη και ημερήσια χρέωση.να τους πάρω τηλέφωνο??τι παίζει??

Όπως λέει κι ο korakios και το είδα κι εγώ στην πράξη όχι τηλέφωνο...μόνο εγγράφως, στείλε mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Όπως λέει κι ο korakios και το είδα κι εγώ στην πράξη όχι τηλέφωνο...μόνο εγγράφως, στείλε mail

Που στέλνω??θα είναι λάθος δικό τους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Που στέλνω??θα είναι λάθος δικό τους??

Καταρχάς θα πρεπει να δεις αν έχει δώσει σωστά την καταμέτρηση ο Δεδδηε... Και μετά παρε την ΔΕΗ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καταρχάς θα πρεπει να δεις αν έχει δώσει σωστά την καταμέτρηση ο Δεδδηε... Και μετά παρε την ΔΕΗ... 

Ναι φαίνονται και οι κιλοβατώρες οι νυκτερινές και οι ημερήσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Ναι φαίνονται και οι κιλοβατώρες οι νυκτερινές και οι ημερήσιες...

Άρα θα παρεις τηλέφωνο και θα στείλεις email στον προμηθευτη σου... Ότι έχει γίνει λάθος τιμολόγηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, takoulou είπε

Άρα θα παρεις τηλέφωνο και θα στείλεις email στον προμηθευτη σου... Ότι έχει γίνει λάθος τιμολόγηση.. 

Στη ΔΕΗ είμαι...έχει κάποιος μέιλ τους σχετικά με τέτοιο πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Στη ΔΕΗ είμαι...έχει κάποιος μέιλ τους σχετικά με τέτοιο πρόβλημα??

Μάλλον έχεις κοτ για αυτό είναι όλα ημερησια. Αν έχεις κοτ, μπες στο σωστό νήμα να ενημερωθεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Στη ΔΕΗ είμαι...έχει κάποιος μέιλ τους σχετικά με τέτοιο πρόβλημα??

Μήπως είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο;

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Στη ΔΕΗ είμαι...έχει κάποιος μέιλ τους σχετικά με τέτοιο πρόβλημα??

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μήπως είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/

Ναι Κοτ έχω..ξέρεις τίποτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Ξαναγραφω εδω υστερα απο μερικες μερες. Η περιπτωση μου ειναι παρομοια με του χρηστη @Prasino Mantarinh

Συνοπτικα, μολις μπορεσα να ενεργοποιησω και να συνδεθω στο e-bill, εχοντας υπογραψει συμβολαιο Γ1 προερχομενος απο διαφορετικο παροχο και θελω να ενεργοποιησω το myHome Online για το οποιο αιτηθηκα (μεσω τηλεφωνου) στις 29/07.

Ο αναλυτικος τιμοκαταλογος (προφανως τωρα) μου δειχνει τις νεες τιμες, αλλα εχω γραπτη απαντηση απο ΔΕΗ μεσω καταγγελιας στην ΡΑΕ οτι θα μπορεσω να ενεργοποιησω το προγραμμα με την παλια τιμη (0.229).

Ποια πρεπει να ειναι τα επομενα βηματα που θα ακολουθησω;

Ευχαριστω πολυ.

Edit: Στο προγραμμα που το ειδα τωρα αναγραφει: το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση

Edit2: Ιστορικο επιλογων (αυτα εγιναν αυτοματα, δεν ενεργοποιησα το προγραμμα myHome Online)

image.png.bb372bc00db9ed21039eee467be88499.png

@ForuMakis ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα απλα μερικα βηματα πιο πισω....

28/7 εκανα αιτηση για το online μεσω του e-contract

(to e-contract για τα μπαζα, προβληματα στα δικαιολογητικά και στην διαδικασία γενικά, ευτυχως μου εχει ερθει email απο την δεη στις 28/7 οτι ευχαριστούμε και κλπ, και οτι η αιτηση σας ειναι σε εξέλιξη... βεβαια χωρις να αναφερει για πιο πρόγραμμά εκανα αιτηση) 

1/8 μου ερχετε το συμβόλαιο μαζι με τις οδηγιες και αναφερει ακριβως οτι και του @Tsigalkos... χωρις επισυναπτομενο τιμολογιο...

2/8 ερχεται sms οτι παμε για δεδδηε και είμαστε σε εξέλιξη 

4/8 έστειλαν email για να κανω ebill καθως και τον κωδικο εταιρου

(εκανα κανονικά, και το online ελεγε οτι ειναι υπο εξεταση στο ebill...εκει βλεπω οτι ο τιμοκαταλογος εχει αλλαξει και απο 0,22 πηγε 0,53 και περνω τηλεφωνο... οτι να ναι ελεγε ο καθενας, οτι μα***κια ηθελες την ακουγες... σκοπος της εξυπηρετησης τους ηταν πως θα σου πουν μια μπαρούφα για να κλεισουν το τηλεφωνο ευγενικα ή πως θα σε συνδεσουν σε αλλο υπαλληλο...ειλικρινά ενα δράμα αν αρχισω και λεω δεν θα εχει τελειωμο..) 

5/8 στο ebill ακομα υπο εξέταση, τους ξανα περνω τηλεφωνο για το θεμα τιμοκαταλογου...παιδια;; τι γινετε; με ποια τιμη θα χρεωνομαι είναι αυγουστος και εγω εκανα ιουλιο την αιτηση...ο ενας μου λεει με του Αυγούστου, ο αλλος μου λεει με του αυγουστου και μετα θα στειλετε αιτημα να σας το αλλαξουν, η σύμβαση στους ειδικους ορους λεει οτι ισχυει απο την ημερα που ο δεδδηε σε αλλαζει... περνω δεδδηε λεει στις 2 αυγουστου κύριε εχει γινει η αλλαγή 

11/8 απο το ebill εξαφανίζεται το "αιτημα σας ειναι  υπο εξεταση" και αντι να μου λεει "το προιον σας ειναι ενεργο μεχρι ΧΧ/ΧΧ/ΧΧΧΧ"... μου εχει βγαλει κουμπι να κανω ΥΠΟΒΟΛΗ για αιτηση στο myonline..τρελααα😂

ακομα δεν το εχω κανει... γιατι δεν ξέρω τι με συμφερει, καθως εχει ρητρα αποχωρησης...

Οποτε, εχουμε και λεμε:

Α) να μεινω στο Γ1Ν κυμαινομενο και αγιος ο θεος;

Β) να κανω υποβολη οπως μου λεει και να παω στο online και να προσπαθησω να διεκδικησω το 0,22 /0,17 οπως εκανες εσυ και αν κατσει εκατσε;;;

Γ) οτι και στο Β, απλα η περιπτωση που δεν μου δωσουν το 0,22/0,17...τρωω το 0,53/0,48 και τι; ειμαι χαρουμενος; μηπως το Α είναι καλύτερο σε αυτη την περιπτωση; 

@ForuMakis εσυ στην ΡΑΕ τι εστειλες σαν κειμενο; το δέχτηκε αμεσως η δεη; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iwdarwin είπε

@ForuMakis ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα απλα μερικα βηματα πιο πισω....

Εγω τωρα ειμαι στο σταδιο που λεει για πρωτη φορα το αιτημα ειναι υπο εξεταση και δεν ξερω αν το επομενο σταδιο θα ειναι ενεργοποιηση ή θα χρειαστει παλι υποβολη οπως εγινε στην δικη σου περιπτωση.

1 ώρα πριν, iwdarwin είπε

@ForuMakis εσυ στην ΡΑΕ τι εστειλες σαν κειμενο; το δέχτηκε αμεσως η δεη; 

Περιεγραψα ακριβως τι ειχε γινει, δηλαδη οτι την ταδε ημερομηνια εκανα την αιτηση, την ταδε ημερομηνια ελαβα το συμβολαιο για Γ1 (το οποιο και επισυναψα στην φορμα), αντι για το myHome Online, και οτι επισης δεν υπηρχε τιμολογιο στο μειλ που ελαβα. Αμεσα μου απαντησε εκπροσωπος απο την ΔΕΗ οτι ετσι ειναι η διαδικασια και οτι θα εχω την τιμη στην ημερομηνια που αιτηθηκα οταν ολοκληρωθει η αιτηση στο e-bill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Μάρτη επισκέφτηκα κατάστημα της ΔΕΗ και σε λιγότερο από εβδομάδα επέστρεψα στη ΔΕΗ με Enter +.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=59135570

Όλα καλά έκτος των 50€ επιστροφή, οπότε μετά από νέα επίσκεψη διευθετήθηκε στον αμέσως επόμενο λογαριασμό κάτι που τηλεφωνικά δεν μπόρεσα να το λύσω, παρά τις διαβεβαιώσεις των τηλεφωνητών (πέρασαν μήνες και δεν...).
Τέλη Ιουλίου (25/7) πάω εκ νέου σε κατάστημα και αιτούμαι αλλαγή σε Γ1 (...ακόμα περιμένω αλλαγή μετρητή).
Στο νέο έναντι λογαριασμό βλέπω, ότι από 25/7 είμαι στο Γ1 χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ( ! ) κι όλα καλά 
( ...μέχρι νεοτέρας)
Όποτε επαναλαμβάνομαι:
Ηθικό Δίδαγμα: Επισκεφθείτε άμεσα κατάστημα ΔΕΗ με τα απαραίτητα έγγραφα
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Εγω τωρα ειμαι στο σταδιο που λεει για πρωτη φορα το αιτημα ειναι υπο εξεταση και δεν ξερω αν το επομενο σταδιο θα ειναι ενεργοποιηση ή θα χρειαστει παλι υποβολη οπως εγινε στην δικη σου περιπτωση.

Περιεγραψα ακριβως τι ειχε γινει, δηλαδη οτι την ταδε ημερομηνια εκανα την αιτηση, την ταδε ημερομηνια ελαβα το συμβολαιο για Γ1 (το οποιο και επισυναψα στην φορμα), αντι για το myHome Online, και οτι επισης δεν υπηρχε τιμολογιο στο μειλ που ελαβα. Αμεσα μου απαντησε εκπροσωπος απο την ΔΕΗ οτι ετσι ειναι η διαδικασια και οτι θα εχω την τιμη στην ημερομηνια που αιτηθηκα οταν ολοκληρωθει η αιτηση στο e-bill.

 

@ForuMakis ευχαριστω για την απάντηση!

Μολις πατησα για 2η φορα το ΥΠΟΒΟΛΗ και λεει παλι οτι ειναι υπο εξεταση... Θα ξεκινήσω να γραφω το κειμενο για την ΡΑΕ τωρα γιατι λογικα θα μου ενεργοποιηθει με ημερομηνια 12/08...

Επειδη βλεπω οτι σου απαντησε η ΔΕΗ μετα την αιτηση σου στην ΡΑΕ, αρα και δικαιωθηκες....

Τι δικαιολογητικά επισυναψες εσυ στην ΡΑΕ περαν του συμβολαιου για το Γ1;;

Σε ρωταω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου βρουν κανενα λογο να την απορριψουν (π.χ, δεν μας εστειλες αυτο το χαρτι, κλπ.) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...