Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Την πίστωση ΤΕΜ, την ανέλυσες (...μια και ΔΕΝ το κάνανε οι ίδιοι.....) και αφορά την περίοδο προ 1/8;


Πρέπει να ομολογήσω δεν είχα καταννοήσει πώς προέκυπτε ακριβώς η πίστωση ΤΕΜ προ της 01/08, οπότε, όχι, δεν την ανέλυσα.
Αν και ΝΟΜΙΖΩ ότι αναφέρεται μέχρι 31/07 και δεν αφορά τις 3 μέρες του Αυγούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, manos426f είπε


Πρέπει να ομολογήσω δεν είχα καταννοήσει πώς προέκυπτε ακριβώς η πίστωση ΤΕΜ προ της 01/08, οπότε, όχι, δεν την ανέλυσα.
Αν και ΝΟΜΙΖΩ ότι αναφέρεται μέχρι 31/07 και δεν αφορά τις 3 μέρες του Αυγούστου.

απο τη στιγμή που είναι έναντι το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να αφαιρεθεί το ποσό στον εκκαθαριστικό

δεν έχει και πολύ νόημα να αναλύσεις το λογαριασμό απο τη στιγμή που θα μηδενιστεί στην εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς στον ΔΕΔΔΗΕ δεν έδωσες αμέσως μετά όπως γράφεις, αλλά αρκετό καιρό μετά, δλδ μεσολάβησε διάστημα τουλάχιστον μιας εβδομάδας και έτσι η ΔΕΗ πρόλαβε να εκδώσει λογαριασμό πριν πάρει εκκαθαριστική ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ.

Πχ στη δική μου παροχή το ebill μου δίνει παράθυρο να δώσω ένδειξη 11/08 - 17/08, ο ΔΕΔΔΗΕ μου δίνει παράθυρο 17/08 - 23/08, ε αν δώσω στο ebill στις 11 και στον ΔΕΔΔΗΕ στις 23 φυσικά και θα προλάβει η ΔΕΗ να εκδώσει έναντι πελάτη.

Για τις περιπτώσεις που αναφέρομαι, αμέσως μετά έδωσα. 10 λεπτά διαφορά.
Τις ίδιες ενδείξεις με βάση την ίδια φωτογραφία από το ρολόι.
Και στον ΔΕΔΔΗΕ ανέβασα κάθε φορά και τις φωτογραφίες για ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, manos426f είπε

Πρέπει να ομολογήσω δεν είχα καταννοήσει πώς προέκυπτε ακριβώς η πίστωση ΤΕΜ προ της 01/08, οπότε, όχι, δεν την ανέλυσα.
Αν και ΝΟΜΙΖΩ ότι αναφέρεται μέχρι 31/07 και δεν αφορά τις 3 μέρες του Αυγούστου.

Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μέιλ στην ΔΕΗ να ρωτήσεις πώς ακριβώς προέκυψαν "όλα αυτά" (λέω εγώ).

(...περισσότερο για να τους "επιστήσεις την προσοχή" -....λέμε τώρα........)

3 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που είναι έναντι το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να αφαιρεθεί το ποσό στον εκκαθαριστικό

δεν έχει και πολύ νόημα να αναλύσεις το λογαριασμό απο τη στιγμή που θα μηδενιστεί στην εκκαθάριση

...σωστά, αλλά με έναντι πελάτη, δεν θα έπρεπε να ήταν "πιο συγκεκριμένα τα πράγματα" (όσον αφορά τις χρεώσεις/πιστώσεις); Αν στον επόμενο έναντι του πετάξουν 400kWh "με διατίμηση άνω των 2.000kWh"; Nτάξει, δεν θα καταστραφεί κι όλας, αλλά.........

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Για τις περιπτώσεις που αναφέρομαι, αμέσως μετά έδωσα. 10 λεπτά διαφορά.
Τις ίδιες ενδείξεις με βάση την ίδια φωτογραφία από το ρολόι.
Και στον ΔΕΔΔΗΕ ανέβασα κάθε φορά και τις φωτογραφίες για ασφάλεια.

Τότε δεν μπορώ να εξηγήσω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωση σου.

Στη δική μου παροχή πάντως δεν έχω δει ποτέ να συμπίπτουν οι ημερομηνίες που μπορώ να δώσω ένδειξη σε ebill και ΔΕΔΔΗΕ.

Επίσης στον ΔΕΔΔΗΕ ποτέ δεν έχω ανεβάσει φωτογραφίες, και πάντα ακολουθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός με τις ενδείξεις που δίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν, από ότι καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να ξαναρχίσω να δηλώνω kWh ανά 2 μήνες και στον ΔΕΔΔΗΕ (μέχρι τώρα ήμουν ΟΚ με τρεις Έναντι Πελάτη και έναν εκκαθαριστικό στο κάθε 4μηνο), μπορεί κάποιος να μου πει τι θα μου ζητηθεί πλέον στο site, αφού βάλω τον αριθμό παροχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manos426f είπε

Επειδή λοιπόν, από ότι καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να ξαναρχίσω να δηλώνω kWh ανά 2 μήνες και στον ΔΕΔΔΗΕ (μέχρι τώρα ήμουν ΟΚ με τρεις Έναντι Πελάτη και έναν εκκαθαριστικό στο κάθε 4μηνο), μπορεί κάποιος να μου πει τι θα μου ζητηθεί πλέον στο site, αφού βάλω τον αριθμό παροχής;

Αν θυμάμαι καλά σου στέλνουν στο κινητό ένα pin, το οποίο πρέπει να το βάλεις στο site για να ολοκληρωθεί η καταχώρηση των ενδείξεων.

Η φωτό δεν είναι απαραίτητη, προχωράει και χωρίς αυτήν, ή τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν 1,5 μήνα που το έκανα τελευταία φορά.

26 λεπτά πριν, washcloud είπε

...σωστά, αλλά με έναντι πελάτη, δεν θα έπρεπε να ήταν "πιο συγκεκριμένα τα πράγματα" (όσον αφορά τις χρεώσεις/πιστώσεις); Αν στον επόμενο έναντι του πετάξουν 400kWh "με διατίμηση άνω των 2.000kWh"; Nτάξει, δεν θα καταστραφεί κι όλας, αλλά.........

Όχι απαραίτητα, ακριβώς επειδή η εκκαθάριση δεν γίνεται στους έναντι αλλά στους εκκαθαριστικούς.

Στον επόμενο έναντι για να του πετάξουν 400 με διατίμηση άνω των 2k θα πρέπει να έχει ακόμα 500 τις οποίες θα τους τις χρεώσουν με την τιμή έως 2k, συνολικά 900 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στον επόμενο έναντι για να του πετάξουν 400 με διατίμηση άνω των 2k θα πρέπει να έχει ακόμα 500 τις οποίες θα τους τις χρεώσουν με την τιμή έως 2k, συνολικά 900 :)

Το κατάστημα παίζει με 13.8-14.2 kWh /ημέρα σταθερά εδώ και μια 5ετία, εξ' ου και δεν καταλαβαίνω πώς η ΔΕΗ θεωρεί ότι θα ξεπεράσω τις 2.000 στο 4μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manos426f είπε

Επειδή λοιπόν, από ότι καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να ξαναρχίσω να δηλώνω kWh ανά 2 μήνες και στον ΔΕΔΔΗΕ (μέχρι τώρα ήμουν ΟΚ με τρεις Έναντι Πελάτη και έναν εκκαθαριστικό στο κάθε 4μηνο), μπορεί κάποιος να μου πει τι θα μου ζητηθεί πλέον στο site, αφού βάλω τον αριθμό παροχής;

Μπορείς να δίνεις κάθε δυο μήνες στον Δεδδηε.. Αναγράφει όταν μπεις μέσα ποτε μπορεί να γίνει.. Και κάθε τέσσερις μήνες περνουν για την καταμέτρηση αν είναι ανοιχτά... Γράφει την ημερομηνία καταμέτρησης.. 

2 λεπτά πριν, manos426f είπε

Το κατάστημα παίζει με 13.8-14.2 kWh /ημέρα σταθερά εδώ και μια 5ετία, εξ' ου και δεν καταλαβαίνω πώς η ΔΕΗ θεωρεί ότι θα ξεπεράσω τις 2.000 στο 4μηνο...

Βλέπουν με έναν μαθηματικό τυπο τις καταναλώσεις που έχουν γίνει.. Και βγάζουν την αναλογία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, manos426f είπε

Το κατάστημα παίζει με 13.8-14.2 kWh /ημέρα σταθερά εδώ και μια 5ετία, εξ' ου και δεν καταλαβαίνω πώς η ΔΕΗ θεωρεί ότι θα ξεπεράσω τις 2.000 στο 4μηνο...

Ρε συ η απάντηση μου στον πλενοσύννεφο ήταν υποθετική, όπως εντελώς υποθετικό ήταν και το ότι στον επόμενο έναντι θα σε χρεώσουν 400 στην κλίμακα πάνω από 2.000... Ο μόνος λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι εσύ να δηλώσεις ότι έκαψες μέσα σε ένα μήνα 900, εξηγώ παρακάτω το γιατί.

Η ΔΕΗ δεν θεωρεί τίποτα, κάνει αναγωγή τις ημέρες τις περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού (28 στην περίπτωση σου) στις 120 του τετραμήνου, και χρεώνει ανάλογα. Υποθετικά αν η περίοδος κατανάλωσης είναι 30 ημέρες και έχεις δηλώσει 600KWh, τότε θα σου τιμολογήσει τις 500 στην κλίμακα έως 2000/4μηνο και τις 100 στην κλίμακα πάνω από 2000/4μηνο.

Και φυσικά όταν βγει ο εκκαθαριστικός θα τα επαναυπολογίσει όλα από την αρχή, και από το σύνολο απλά θα αφαιρέσει ότι έχεις πληρώσει στους έναντι, για αυτό λέμε ότι δεν έχει και πολύ σημασία τι έχεις χρεωθεί στους έναντι.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Τότε δεν μπορώ να εξηγήσω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωση σου.

Στη δική μου παροχή πάντως δεν έχω δει ποτέ να συμπίπτουν οι ημερομηνίες που μπορώ να δώσω ένδειξη σε ebill και ΔΕΔΔΗΕ.

Επίσης στον ΔΕΔΔΗΕ ποτέ δεν έχω ανεβάσει φωτογραφίες, και πάντα ακολουθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός με τις ενδείξεις που δίνω.

Το ίδιο περίπου έγινε και αε μένα. Οι μετρήσεις δεδδηε συμπίπτουν με τις μετρήσεις του ebill. Έδωσα τις  μετρήσεις στην ΔΕΗ και πέρασε επιτόπια καταμέτρηση δεδδηε 2-3 μέρες μετά και αρχικά βγαίνει ένας λογαριασμός ΔΕΗ έναντι 21€ και έπειτα από 2-3 μέρες βγαίνει ένας νέος λογαριασμός εκκαθαριστικός που ήταν πχ 22-23€ Στα οποία έλεγε προηγούμενη οφειλή 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας εστειλα αιτημα αναλυτικα τι εχει συμβει, πηρα και τηλεφωνο στο τηλεφωνο που ειναι για το e-bill και τωρα απλα περιμενουμε.....  Λιγο το αγχος μου εχει φυγει εκτος ελεγχου μεχρι να τελειωσει αυτη η ιστορια με συγχωρειτε...

Ρε φίλε μου μήπως η υποβολή είναι για τις πρόσθετες υπηρεσίες? Και σε εμένα είναι υπό εξέταση και ακριβώς από κάτω είναι οι πρόσθετες υπηρεσιες αν θες δες το λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το ίδιο περίπου έγινε και αε μένα. Οι μετρήσεις δεδδηε συμπίπτουν με τις μετρήσεις του ebill. Έδωσα τις  μετρήσεις στην ΔΕΗ και πέρασε επιτόπια καταμέτρηση δεδδηε 2-3 μέρες μετά και αρχικά βγαίνει ένας λογαριασμός ΔΕΗ έναντι 21€ και έπειτα από 2-3 μέρες βγαίνει ένας νέος λογαριασμός εκκαθαριστικός που ήταν πχ 22-23€ Στα οποία έλεγε προηγούμενη οφειλή 21

Σε αυτή τη περίπτωση η ΔΕΗ βιάστηκε να βγάλει τον έναντι πελάτη λογαριασμό, συνήθως τον εκδίδει τουλάχιστον 7 ημέρες μετά. Πάντως κανένα πρόβλημα, απλά αγνοείς εντελώς τον έναντι και πληρώνεις μόνο τον εκκαθαριστικό, ή αν έχεις πάγια εντολή θα σου τραβήξουν από μόνοι τους μόνο το ποσό του εκκαθαριστικού στη λήξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

30 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ρε φίλε μου μήπως η υποβολή είναι για τις πρόσθετες υπηρεσίες? Και σε εμένα είναι υπό εξέταση και ακριβώς από κάτω είναι οι πρόσθετες υπηρεσιες αν θες δες το λιγο

Οχι φιλε μου αυτα ηταν ενεργοποιημενα απο πριν απο μονα τους χωρις να κανω κατι, σημερα που ξανα μπηκα ολα ηταν απερνεγοποιημενα και επρεπε να πατησω υποβολη για το home online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Οχι φιλε μου αυτα ηταν ενεργοποιημενα απο πριν απο μονα τους χωρις να κανω κατι, σημερα που ξανα μπηκα ολα ηταν απερνεγοποιημενα και επρεπε να πατησω υποβολη για το home online

γιαυτό και έχει αναφερθεί πολλές φορές , sceenshots ή και video recording το ebill εξαρχής.

επίσης ποτέ τηλέφωνο , μόνο email για να έχεις γραπτά , αν τυχών σε πάρουν τηλ το κλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...