Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα μπορεί να φαίνεται, αν όμως κάνεις νέα αίτηση μέσα από το ebill για online το λογικό είναι η παλιά αίτηση να ακυρωθεί.

Όπως είπαν και παραπάνω καλύτερα επικοινώνησε μαζί τους ηλεκτρονικά, από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Τεχνική υποστήριξη υπηρεσίας e-bill (dei.gr)

Δεν εχω ιδεα τι να τους γραψω εδω, να τους γραψω ολη την ιστορια απο την αρχη ή μονο το σημερινο συμβαν?

Edit: Επισης με ειχανε πει οτι ετσι ειναι η διαδικασια για οσους εκαναν την "μεθοδο του Γ1" δεν ξερω αμα καποιος που εκανε τηλεφωνικη αιτηση για το home online μπορει να το επιβεβαιωσει

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Δεν εχω ιδεα τι να τους γραψω εδω, να τους γραψω ολη την ιστορια απο την αρχη ή μονο το σημερινο συμβαν?

Edit: Επισης με ειχανε πει οτι ετσι ειναι η διαδικασια για οσους εκαναν την "μεθοδο του Γ1" δεν ξερω αμα καποιος που εκανε τηλεφωνικη αιτηση για το home online μπορει να το επιβεβαιωσει

Στείλε ένα κείμενο και να αναφερθείς τι εχει γινει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

FUck τωρα καταλαβα τι εννουοσες με ιστορικο νομιζα ελεγες το ιστορικο με τα email... 
Η εχω την συμβαση ομως που λεει οτι εκανα αιτηση 29 του μηνα, μου αρεσει που ημυον στο τηλεφωνο με υπαλληλο και τον ρωταω "Αμα πατησω υποβολη εχει επομενο βημα ή εχει επομενο βημα" και μου λεει εχει και αλλο βημα..

Μου ειπαν οτι θα μου σταλθει τιμοκαταλογος για την παροχη μου

Ναι το ιστορικο εχει διαγραφθει.....

Eμένα το ιστορικό στην αρχή ήταν έτσι (είχα ebill από παλιά όταν έκανα την αίτηση)

1.jpg.9a159183277107e4fd7ebcccc3f9bd98.jpg

Μόλις ολοκληρώθηκε η μεταφορά στη ΔΕΗ εξαφανίστηκαν τα πάντα και τα ενεργοποίησα ξανά.

2.jpg.465d965efffbdbcf26b8243925d56443.jpg

Τελικώς η ενεργοποίηση του προγράμματος έγινε απ'την ημερομηνία της αρχικής υποβολής... 15/10/21 με λήξη 14/10/23.

3.jpg.e809bdf4faaa078d5b862390d32086d2.jpg

 

Σε μερικούς συμφορουμήτες το ebill δεν έπιασε την αρχική ημερομηνία υποβολής και τελικώς τους ενεργοποίησε το πρόγραμμα με την μεταγενέστερη ημερομηνία. Όταν πέφτεις και σε περίοδο αλλαγής τιμών είναι γάμα τα η κατάσταση.

Για να έχεις γρήγορη εξυπηρέτηση στο πρόβλημα σου, πήγαινε στο ebill στο κάτω μέρος της σελίδας και πάτα το "εδώ".

image.png.235fbc8d75f8c5742a6cdb17a84d0385.png

Μ'αυτό το τρόπο επικοινωνείς απ'ευθείας με το τμήμα ebill. Δε νομίζω πάντως να έχουν τη δυνατότητα να σου ενεργοποιήσουν από μόνοι τους το πρόγραμμα, χωρίς να πατήσεις εσύ τίποτα.

Μάλλον θα αναγκαστείς να ενεργοποιήσεις πάλι όλα τα απαραίτητα (online, μηνιαίο λογαριασμό, ηλεκτρονικό λογαριασμό, πάγια)... κι αν ενεργοποιηθείς με τις παλιές τιμές καλώς. Αν όχι, τότε ζητάς να σου αλλάξουν την ημερομηνία ενεργοποίησης για να πας στις παλιές τιμές (αυτό γίνεται).

Υπάρχει φυσικά το ρίσκο να ξεμείνεις πολύ καιρό στις καινούργιες τιμές και να πληρώνεις 0.50 μέχρι να βγάλεις άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Δεν εχω ιδεα τι να τους γραψω εδω, να τους γραψω ολη την ιστορια απο την αρχη ή μονο το σημερινο συμβαν?

Να τους γράψεις όσα ακριβώς χρειάζεται ώστε όταν κάποιος διαβάσει το mail σου να καταλάβει όλο το στόρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας εστειλα αιτημα αναλυτικα τι εχει συμβει, πηρα και τηλεφωνο στο τηλεφωνο που ειναι για το e-bill και τωρα απλα περιμενουμε.....  Λιγο το αγχος μου εχει φυγει εκτος ελεγχου μεχρι να τελειωσει αυτη η ιστορια με συγχωρειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να ενεργοποιήσω το ebil online δεν άνοιγε καθόλου και με το παλιό μου e bil δεν ανοίγει καθόλου κι με κατεύθυναν σε άλλο e bil online όπου έβαλα τους κωδικούς κι άνοιξε και βλέπω το προϊόν ενεργοποιημένο μέχρι τον Ιούλιο του 23 και μπαίνω στο τιμοκατάλογο του παραπάνω προϊόν και είδα το 0.55 που λέει ο λόγος ενώ εγώ τηλεφωνικά ενεργοποίησα το on line με τι ς παλιές τιμές το 0.24 εκεί γύρω και υπέγραψα συμβόλαιο.Και ενώ μου άνοιγε το παλιό μου e bil που το έχω δύο χρόνια από την αρχή με το 0.049 θυμάμαι εκεί γύρω ξαφνικά δεν άνοιγε και με κατηύθυναν σε άλλο on line e bil να συνδεθώ και πέτσα τους κωδικούς και άνοιξε Αλλά οι τιμές είναι οι ακριβές κι οι οι παλιές.Αυτα έγιναν σήμερα.Τι έχει συμβεί τε παιδιά;Βγήκα από το προηγούμενο και μπήκα στο τέλειος ακριβότερο;Εγώ από απλά τι e dil ήθελα να λειτουργήσει.

Πήρα τηλ την ΔΕΗ στο 8009001000 και μου είπαν ότι το πρόγραμμα μου είναι με το 0.22900 κι όχι άλλες τιμές . Αν όλα όταν το άνοιξα το μονίμως ενεργοποιημένο εδώ και δύο έτη  το ebil μου της ΔΕΗ είδα τις νέες τιμές κι υπέθεσα ότι μήπως φανεί ότι ακύρωσα το παλιό κι έκανα το ακριβό Όχι μου λένε ισχύει αυτό που έφτιαξες 25/7/22 και λήγει 25/7/23.Ολα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα είμαι στο Εντερ. Έχω διαβάσει οτι αν ενεργοποιήσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας τότε η εγγύηση θα μου επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό. Αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα στο λογαριασμό, θα μπορέσει  να τραβήξει χρήματα από τα 100 εύρω της εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mits777 είπε

 

Καλησπέρα είμαι στο Εντερ. Έχω διαβάσει οτι αν ενεργοποιήσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας τότε η εγγύηση θα μου επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό. Αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα στο λογαριασμό, θα μπορέσει  να τραβήξει χρήματα από τα 100 εύρω της εγγύησης;

Να τραβηξει απο που τα χρηματα;; Αλλο πραγμα  ειναι η εγγυηση..Γινεται συμψηφισμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mits777 είπε

 

Καλησπέρα είμαι στο Εντερ. Έχω διαβάσει οτι αν ενεργοποιήσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας τότε η εγγύηση θα μου επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό. Αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα στο λογαριασμό, θα μπορέσει  να τραβήξει χρήματα από τα 100 εύρω της εγγύησης;

Η εγγύηση δεν αφαιρείται αυτόματα κατά τη πληρωμή.... αλλά πιστώνεται στον επόμενο λογαριασμό.

Σε αρκετές περιπτώσεις δε πιστώνεται ούτε στον επόμενο λογαριασμό και πρέπει να πάρεις τηλ να τους πεις ότι έχεις ενεργοποιήσει πάγια εντολή, ώστε να σου πιστωθεί η εγγύηση στον μεθεπόμενο λογαριασμό

 

1 ώρα πριν, radiotileorasi είπε

 Όχι μου λένε ισχύει αυτό που έφτιαξες 25/7/22 και λήγει 25/7/23.Ολα ΟΚ.

Αν λέει ότι λήγει 25/7/23, όλα οκ.

Αν έχεις και 2ο ebill που λέει άλλη ημερομηνία δε ξέρω τι να πω... δε κατάλαβα τίποτα απ'όσα έγραψες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα ΔΕΗ Online 30/7 με τιμές περίπου 0,20€.

Βλέπω σήμερα πως Γ1 έχει Αρχική: 0,48600 €/kWh και Τελική: 0,14900 €/kWh,  με επιδότηση 0,33700 €/kWh.

Επειδή η αίτηση μου δεν έχει εγκριθεί ακόμα (και φαντάζομαι μπορώ να το αλλάξω), λέτε να αλλάξω από Online σε Γ1 ;

Η επιδότηση που δίνει το κράτος θα είναι για 1 έτος και θα είναι κυμαινόμενη ανάλογα την τιμή της kWh ή θα είναι σταθερή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xakou είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα ΔΕΗ Online 30/7 με τιμές περίπου 0,20€.

Βλέπω σήμερα πως Γ1 έχει Αρχική: 0,48600 €/kWh και Τελική: 0,14900 €/kWh,  με επιδότηση 0,33700 €/kWh.

Επειδή η αίτηση μου δεν έχει εγκριθεί ακόμα (και φαντάζομαι μπορώ να το αλλάξω), λέτε να αλλάξω από Online σε Γ1 ;

Η επιδότηση που δίνει το κράτος θα είναι για 1 έτος και θα είναι κυμαινόμενη ανάλογα την τιμή της kWh ή θα είναι σταθερή;

 

Για το αμα αξιζει κανενας δεν ξερει την απαντηση γιατι μπορει σε 2 μηνες να πουν " ΩΠ παιδια λεφτα δεν εχουμε παει η επιδοτηση βγαλτε τα περα μονοι σας με κουβερτες΄"

Ναι μπορεις να το αλλαξεις ειναι το μονο ευκολο, τους λες "υποχορω απο το Home Online" και σε βαζουν στο Γ1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2022 στις 10:58 ΠΜ, nikos33340 είπε

Καλημέρα.Εχω συμβόλαιο με την ΔΕΗ μέχρι 2/12/2023 στο MyHomeOnline με σταθερή χρέωση 0,096/κιλοβατώρα. Σήμερα που μπήκα στο ebill μου λέει ότι το συμβόλαιο μου λήγει 13/07/2024. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξανε μονομερώς το συμβόλαιο μου άρα και την χρέωση της κιλοβατώρας;

Σε μένα.

Δες εδώ:


Στον τελευταίο λογαριασμό που μου ήρθε (Έναντι Πελάτη Λογαριασμός) μετά την αλλαγή στη διάρκεια του συμβολαίου, οι χρεώσεις ήταν κανονικά αυτές του Online (0,17000€/kWh ημέρας, 0,13000€/kWh νύχτας).

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xakou είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα ΔΕΗ Online 30/7 με τιμές περίπου 0,20€.

Βλέπω σήμερα πως Γ1 έχει Αρχική: 0,48600 €/kWh και Τελική: 0,14900 €/kWh,  με επιδότηση 0,33700 €/kWh.

Επειδή η αίτηση μου δεν έχει εγκριθεί ακόμα (και φαντάζομαι μπορώ να το αλλάξω), λέτε να αλλάξω από Online σε Γ1 ;

Η επιδότηση που δίνει το κράτος θα είναι για 1 έτος και θα είναι κυμαινόμενη ανάλογα την τιμή της kWh ή θα είναι σταθερή;

 

Οι ειδοτήσεις θα ανακοινώνονται κάθε μήνα (μετά τις 20, "μαζί" με τις τιμές των παρόχων για τον μήνα). Κόστισαν πάνω από 1 δις, ήδη για τον Αύγουστο (τα μισά από το "Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης", και τα άλλα μισά - και λίγο παραπάνω - θα βγουν απ' τα κρατικά ταμεία). Συνεπώς, καταλαβαίνεις ότι μάλλον λίγο δύσκολα θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό (με το ίδιο εύρος κατανάλωσης/με το ίδιο ύψος/με μεγαλύτερο ύψος, αν ανέβει κι άλλο το φθινόπωρο/τον χειμώνα η χονδρική). Άρα το "0,149" είναι εξασφαλισμένο ΜΟΝΟ για τον Αύγουστο. Το τί ακριβώς θα γίνει από εκεί και πέρα, ουδείς γνωρίζει, αλλά ή που θα ξαναβάλουν όριο κατανάλωσης (απόρώ που το άφησαν ελεύθερο δηλαδή,,,τί σκατά, "υπάρχουν - πια - λεφτά"...;!) ή/και κόφτη κύριας/δευτερεύουσας κατοικίας (ή ό,τι άλλο φανταστούν τεσπα, πχ εισοδημα).

Η τιμή για Ονλάιν προ 1/8 είναι 0,23. Αν φύγεις τώρα, θα πληρώσεις 60€ ποινή. Σίγουρα, ανάλογα την κατανάλωση, θα χάσεις "αρκετούτσικα" από την διαφορά Ονλάιν με Γ1 Αυγούστου = 0,08. Αν μιλάμε για πχ 500 κιλοβατώρες, θα χάσεις 40€ (ήδη έχεις χάσει 13 και μέχρι να γίνει η αλλαγή θα χάσεις κάτι περισσότερο, 15 με 20), άρα περίπου ένα 40άρι λόγω της ποινής, αν φύγεις. Με άλλα λόγια, αυτή τη στιγμή δεν θα κερδίσεις κάτι από τις τιμές Αυγούστου, αν φύγεις. Τον δε Σεπτέμβρη (ανακοίνωση τιμών στις 20/8), αναμένονται αυξήσεις, τύπου 20, ή και 30% παραπάνω. Τί επιδότηση θα δοθεί, άγνωστο. Θα είναι παραπάνω για να ισοφαρίσει την αύξηση; Θα είναι η ίδια άρα το 0,149 θα βγει παραπάνω; Θα είναι λιγότερη; Θα υπάρξει από τώρα όριο στην κατανάλωση; (...)

Αν τα βάλεις όλ' αυτά σ' ένα μίξερ, λένε "καλύτερα μείνε μέχρι τουλάχιστον να ανακοινωθούν οι τιμές Σεπτέμβρη", και μετά βλέπεις. Εγώ μάλιστα θα έλεγα ότι με προοπτική να πληρώσουμε ΠΟΛΥ ακριβά την κιλοβατώρα, ειδικά τον χειμώνα (μπορεί και ένα Ευρώ - μπορεί και παραπάνω), καλύτερα να μείνεις στο "0,23" και μπορεί να σου αποδειχτεί σωτήρια επιλογή για ένα έτος. Μετά το 3μηνο παραμονής στο Ονλάιν, η ποινή θα πέσει στα 40€, και ανάλογα πώς θα έχουν τα πράγματα με χονδρική μείον επιδότηση, βλέπεις πόσο θα σου κοστίζει το Γ1, και κάνεις τους υπολογισμούς αν σε συμφέρει να πας εκεί (χωρίς όμως να ξέρεις τί ΘΑ ακολουθήσει τους επόμενους μήνες....).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα εκδόθηκε Έναντι Πελάτη λογαριασμός ΔΕΗ (μέσω δήλωσης από e-bill) για Γ21 παροχή καταστήματος, που αφορά στο διάστημα 06/07 - 03/08. Παρατηρώ κάποια πολύ κουφά:

1. H τιμή της kWh πέραν της 01/08 αντιστοιχεί σε αυτή της κατανάλωσης 2.000+ KWh, ενώ μιλάμε για μόλις 41kWh. Προεξοφλεί η ΔΕΗ ότι στο τετράμηνο 8ος-11ος θα ξεπεράσω τις 2.000kWh, κάτι μάλιστα που δεν έχει γίνει ποτέ;
Αν δε τις ξεπεράσω τελικά, θα πιστώσει το ανάλογο ποσό στον εκκαθαριστικό λογαριασμό; Και αν ναι, με βάση ποιανού μηνός τιμολόγιο;

2. Αυτές οι 41kWh έχουν τιμή 0.498€, αλλά χωρίς να εφαρμόζεται η παραμικρή επιδότηση, που, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΔΕΗ

"Για τους εμπορικούς καταναλωτές με παροχή ισχύος μέχρι 35KVA εμπορικά καταστήματα, εστιατόρια, περίπτερα, ψιλικά η επιδότηση είναι 300 ευρώ ανά MWh για το σύνολο της μηνιαίας κατανάλωσης"

θα έπρεπε να είναι 0.30€/kWh.
Πρόκειται για λάθος, ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

ΔΕΗ.jpg

Επεξ/σία από manos426f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...