Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Εβγαλα καποια ακρη για την αναλογια των κιλοβατωρων , κοιταξα ολους τους λογαριασμους πισω και η προηγουμενη τελευταια καταμετρηση , ηταν ιουλιο του 2021 οποτε αφου το εκαναν παλι τον ιουλιο του 2022 ουσιαστικα ειναι ενας χρoνος

Για αυτο εχουμε απο 2115 κιλοβατωρες , 1125 με 0,11 Γ1 και οι υπολοιπες  990 με 0,096 που παλι οι περισσοτερες κιλοβατωρες επρεπε να ειναι με 0,096 γιατι ειναι περισσοτεροι μηνες απο Νοεμβριο

Δεν νομίζω να τα υπολογίζεις σωστά, οι 2.115 KWh δεν πρέπει να είναι η συνολική κατανάλωση που είχες στο δωδεκάμηνο Ιούλιος 2021 - Ιούλιος 2022, πρέπει να είναι η διαφορά που προκύπτει αφαιρώντας τις KWh που έχεις χρεωθεί στους έναντι από τη συνολική κατανάλωση του δωδεκαμήνου.

Γράψε αν θέλεις τις ενδείξεις Ιουλίου του 2021 και τις ενδείξεις Ιουλίου 2022 για να το επιβεβαιώσουμε.

12 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Συμπερασματα

1.Δεν πρεπει να δινεις δικες σου μετρησεις , το συστημα μπλοκαρει

2.Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γινει καταμετρηση απο Δεδδηε καθε 4 μηνες αλλιως  δεν βγαινει ακρη..

3.Οσον αφορα το -30 ,για να καταλαβεις τον λογαριασμο της ΔΕΗ χρειαζεσαι απο διδακτορικο και πανω, αδυνατω να πιστεψω μετα απο ολα αυτα οτι εχουν κανει λαθος υπερ εμου.

1. Κάνεις μεγάλο λάθος, τίποτα δεν μπλοκάρει όταν δίνεις τις δικές σου μετρήσεις στο ebill, ίσα ίσα που βοηθάει στο να χρεώνεσαι με ότι πραγματικά κατανάλωσες και όχι κατά προσέγγιση.

2. Και εδώ κάνεις λάθος, ακόμα και αν δεν κάνει καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο μπορείς να δώσεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ τις ενδείξεις τηλεφωνικά. Επιπροσθέτως μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ μέσω του site του και στο ενδιάμεσο, έτσι μπορείς να λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε δίμηνο.

3. Όσον αφορά το -30 είσαι λίγο υπερβολικός, δεν χρειάζεσαι κανένα διδακτορικό για να καταλάβεις τι ακριβώς αφορά το "Επιστροφή myHome - 30 , 00" που βλέπεις στο λογαριασμό.

25 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Τελος παντων θα χασω αλλες 2-3 ωρες απο την ζωη μου να κανω αναλυση ΟΛΩΝ των λογαριασμων και θα επανελθω

Θα μπορούσες απλά να είχες χάσει σκάρτο λεπτό από τη ζωή σου δίνοντας ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ με την πρώτη ευκαιρία αφού είχες αλλάξει πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Brown είπε

Καλημέρα διαβάζω στο ίντερνετ ότι η ΔΕΗ σπάει σταθερά συμβόλαια online enter και τα πάει στο open ξέρει κανείς τπτ; 

Δεν τα σπάει... τα γυρνάει σε κυμαινόμενο μετά τη λήξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ΔΕΗ στο Γ1 Οικιακό, βλέπω πως με χρεώνει τους τελευταίους λογαριασμούς 0.11Ε στον υπολογισμό για τις KWh.....Για καταναλώσεις τον χειμώνα ήμουν περίπου στις 350-400 KWh ανά μήνα....Σχετικά με τον επικείμενο δύσκολο χειμώνα λέτε να κινηθώ σε άλλο πρόγραμμα ή πάροχο; οι επιδοτήσεις θα συνεχίσουν να ισχύουν στο Γ1 Οικιακό;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

οι επιδοτήσεις θα συνεχίσουν να ισχύουν στο Γ1 Οικιακό;

ναι κανονικά όπως σε όλα τα κυμαινομενα προγράμματα μέχρι στιγμής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Είμαι στην ΔΕΗ στο Γ1 Οικιακό, βλέπω πως με χρεώνει τους τελευταίους λογαριασμούς 0.11Ε στον υπολογισμό για τις KWh...

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/

20/8 θα ανακοινωθούν οι τιμές του Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Είμαι στην ΔΕΗ στο Γ1 Οικιακό, βλέπω πως με χρεώνει τους τελευταίους λογαριασμούς 0.11Ε στον υπολογισμό για τις KWh.....

έτυχε και αυξήσαν την επιδότηση επειδή ανέβηκε η χοντρική τον Ιούλιο αλλά η ΔΕΗ πήρε για υπολογισμό του Ιουνίου και βγήκε χαμηλά

οι τιμές πλέον είναι αυτές απο το πιο πάνω λινκ με επιδότηση 0,337 που και αυτή θα αλλάξει τον άλλο μήνα

29 λεπτά πριν, ilias_sa είπε

Για καταναλώσεις τον χειμώνα ήμουν περίπου στις 350-400 KWh ανά μήνα...

το νου σου αν ξαναέρθει πλαφόν επιδότησης με όριο κατανάλωσης , παλιά ήταν έως 300kw/μήνα για κύριες κατοικίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς δηλαδή που είχαμε κοντά στις 600kwh ανά μήνα το χειμώνα με θέρμανση κ νερό αποκλειστικά με ρεύμα την κάτσαμε. Είχα αγοράσει πέρυσι σόμπα υγραερίου ως βοηθητικό μέσο θέρμανσης, με βλέπω να αγοράζω και δεύτερη και να τις χρησιμοποιώ ως κύρια πηγή πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Εμείς δηλαδή που είχαμε κοντά στις 600kwh ανά μήνα το χειμώνα με θέρμανση κ νερό αποκλειστικά με ρεύμα την κάτσαμε. Είχα αγοράσει πέρυσι σόμπα υγραερίου ως βοηθητικό μέσο θέρμανσης, με βλέπω να αγοράζω και δεύτερη και να τις χρησιμοποιώ ως κύρια πηγή πλέον.

μάλλον οικονομικότερα θα σου βγει με τη σόμπα αλλά τσέκαρε και  εκεί

βέβαια η γερή μόνωση παραμένει προϋπόθεση

επίσης δες για νυχτερινό ρεύμα απο τώρα (αν δεν έχεις)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

μάλλον οικονομικότερα θα σου βγει με τη σόμπα αλλά τσέκαρε και  εκεί

βέβαια η γερή μόνωση παραμένει προϋπόθεση

επίσης δες για νυχτερινό ρεύμα απο τώρα (αν δεν έχεις)

 

Το διάβασα, αλλά δυστυχώς δεν έχω πολλές εναλλακτικές, αναγκαστικά θα πάω σε σόμπα υγραερίου. Το διαμέρισμα που μένω είναι ενοίκιο, οπότε για μόνωση ούτε καν.

Νυχτερινό έχω αλλά δε ξέρω αν σωθεί η κατάσταση, να είναι καλά τα ηλεκτρικά υποστρώματα για ύπνο. 😅

Σορυ για το οφ τοπικ!

Επεξ/σία από Gogo-36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Θα μπορούσες απλά να είχες χάσει σκάρτο λεπτό από τη ζωή σου δίνοντας ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ με την πρώτη ευκαιρία αφού είχες αλλάξει πρόγραμμα.

Εχω απαντησει οτι ηδη το ειχα κανει αυτο πολλες φορες(πρεπει να εχασα εναν μηνα) αφου ειχα αλλαξει προγραμμα

Αναφορά σε κείμενο

Τυπωνω ολους τους λογαριασμους απο Νοεμβριο και πηγαινω καταστημα ΔΕΗ και χανω μια μερα στην καλυτερη ?

Μονο ο τελευταιος εχει διαφορα καταμετρησης , οι προηγουμενοι ειχαν μονο το συνολο καταναλωσης ( το ιδιο που εστελνα μεσω e-bill).

---------------------

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

1. Κάνεις μεγάλο λάθος, τίποτα δεν μπλοκάρει όταν δίνεις τις δικές σου μετρήσεις στο ebill, ίσα ίσα που βοηθάει στο να χρεώνεσαι με ότι πραγματικά κατανάλωσες και όχι κατά προσέγγιση.

Ετσι είναι στην θεωρία, το εκανα ηδη αυτο και νομιζα ολα καλα μεχρι που ηρθε ο "πραγματικος" εκκαθαριστικος.

------------------------

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

2. Και εδώ κάνεις λάθος, ακόμα και αν δεν κάνει καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο μπορείς να δώσεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ τις ενδείξεις τηλεφωνικά. Επιπροσθέτως μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ μέσω του site του και στο ενδιάμεσο, έτσι μπορείς να λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε δίμηνο.

Τηλεφωνικα ειναι η αληθεια δεν εδωσα μετρηση, για το δευτερο μερος εχω απαντησει ηδη παραπανω

 

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

3. Όσον αφορά το -30 είσαι λίγο υπερβολικός, δεν χρειάζεσαι κανένα διδακτορικό για να καταλάβεις τι ακριβώς αφορά το "Επιστροφή myHome - 30 , 00" που βλέπεις στο λογαριασμό.

Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα μονο στο -30 ,αλλα σε ολοκληρο τον εκκαθαριστικο λογαριασμο,

---------------------------------
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Δεν νομίζω να τα υπολογίζεις σωστά, οι 2.115 KWh δεν πρέπει να είναι η συνολική κατανάλωση που είχες στο δωδεκάμηνο Ιούλιος 2021 - Ιούλιος 2022, πρέπει να είναι η διαφορά που προκύπτει αφαιρώντας τις KWh που έχεις χρεωθεί στους έναντι από τη συνολική κατανάλωση του δωδεκαμήνου.

Γράψε αν θέλεις τις ενδείξεις Ιουλίου του 2021 και τις ενδείξεις Ιουλίου 2022 για να το επιβεβαιώσουμε.

 

Μετρηση Ιουλιου 2021:25524

Μετρηση Ιουλιου 2022:27639

 

 

Επεξ/σία από crypkratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Εχω απαντησει οτι ηδη το ειχα κανει αυτο πολλες φορες(πρεπει να εχασα εναν μηνα) αφου ειχα αλλαξει προγραμμα

---------------------

Ετσι είναι στην θεωρία, το εκανα ηδη αυτο και νομιζα ολα καλα μεχρι που ηρθε ο "πραγματικος" εκκαθαριστικος.

------------------------

Τηλεφωνικα ειναι η αληθεια δεν εδωσα μετρηση, για το δευτερο μερος εχω απαντησει ηδη παραπανω

 

Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα μονο στο -30 ,αλλα σε ολοκληρο τον εκκαθαριστικο λογαριασμο,

---------------------------------
 

Μετρηση Ιουλιου 2021:25524

Μετρηση Ιουλιου 2022:27639

 

 

Να ρωτήσω κάτι που περνάει από το μυαλό μου? Αν όπως ο φίλος από εδώ δίνεις μέσω ebill τις μετρήσεις και είσαι τυπικός, μήπως ο δεδδηε περνάει μια φορά τον χρόνο και βγάζει την διαφορά? Από ότι κατάλαβα ο δεδδηε έχει αναθέσει το έργο σε εργολάβους για την καταμέτρηση και την αλλαγή των μετρητών. Νομίζω πως πρέπει να υπολογίσεις τις κιλοβατώρες του έτους για να δεις αν όντως βγαίνει η διαφορά. 

Επεξ/σία από doom26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, doom26 είπε

Να ρωτήσω κάτι που περνάει από το μυαλό μου? Αν όπως ο φίλος από εδώ δίνεις μέσω ebill τις μετρήσεις και είσαι τυπικός, μήπως ο δεδδηε περνάει μια φορά τον χρόνο και βγάζει την διαφορά? Από ότι κατάλαβα ο δεδδηε έχει αναθέσει το έργο σε εργολάβους για την καταμέτρηση και την αλλαγή των μετρητών. Νομίζω πως πρέπει να υπολογίσεις τις κιλοβατώρες του έτους για να δεις αν όντως βγαίνει η διαφορά. 

Νομιζω φίλος είπες καλη ιδέα, επειδή ειναι πολυκατοικια θα ρωτησω μηπως ξερουν ποτε περασε και σε αυτους σαν πρωτο βημα, εγω σαν συνολο οι κιλοβατωρες που εχω δωσει απο Νοεμβρη ειναι 1253 ,δεν κολλαει το νουμερο σε σχεση με τις 1125 με 0,11 και με 990 με 0,096.

Κατι τετοιο που περιγραφεις ισως εξηγει σε ενα βαθμο το μπερδεμα, με βλεπω να πηγαινω δεη στο τελος αν και εκει το εχω σκεφτει οτι υπαρχει ρισκο , ΔΕΝ ξερεις τι αλλο τρελο μπορεις να ακουσεις..

π.χ επειδη δεν εγινε εκκαθαριστικος το πρωτο εξαμηνο μετα την αλλαγη εισαι πλεον εκτος προγραμματος, τους εχω ικανους για τα ΠΑΝΤΑ :)

Φοβαμαι λιγο μην ξυπνησω το θηριο γιατι αυτο το προγραμμα με 0,096 απλα ΔΕΝ υπαρχει για την συγκεκριμενη στιγμη ,ημουν ΠΟΛΥ τυχερος σε αυτο !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, doom26 είπε

Να ρωτήσω κάτι που περνάει από το μυαλό μου? Αν όπως ο φίλος από εδώ δίνεις μέσω ebill τις μετρήσεις και είσαι τυπικός, μήπως ο δεδδηε περνάει μια φορά τον χρόνο και βγάζει την διαφορά? Από ότι κατάλαβα ο δεδδηε έχει αναθέσει το έργο σε εργολάβους για την καταμέτρηση και την αλλαγή των μετρητών. Νομίζω πως πρέπει να υπολογίσεις τις κιλοβατώρες του έτους για να δεις αν όντως βγαίνει η διαφορά. 

Καλησπερα..Ο Δεδδηε περναει καθε τεσσερεις μηνες...Ετσι ειναι υποχρεωμενος να κανει..Μονο αν γινει κατι δεν θα περασει..Αναφερεται  στον λογαριασμο επανω η ημερα της καταμετρησης..Αυτο θα το  ρωτησεις στο τηλεφωνικο κεντρο του Δεδδηε ποτε και αν περασαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crypkratos είπε

Εχω απαντησει οτι ηδη το ειχα κανει αυτο πολλες φορες(πρεπει να εχασα εναν μηνα) αφου ειχα αλλαξει προγραμμα

---------------------

Ετσι είναι στην θεωρία, το εκανα ηδη αυτο και νομιζα ολα καλα μεχρι που ηρθε ο "πραγματικος" εκκαθαριστικος.

------------------------

Τηλεφωνικα ειναι η αληθεια δεν εδωσα μετρηση, για το δευτερο μερος εχω απαντησει ηδη παραπανω

Δες ξανά τι έγραψα, θα μπορούσες να είχες δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, εσύ κάθε μήνα έδινες στη ΔΕΗ.

Ένδειξη δική σου στη ΔΕΗ --> Έναντι Πελάτη λογαριασμός.

Ένδειξη δική σου στον ΔΕΔΔΗΕ --> Εκκαθαριστικός λογαριασμός.

Αν είχες δώσει ένδειξη κάπου Νοέμβριο ή Δεκέμβριο στον ΔΕΔΔΗΕ, θα είχες λάβει άμεσα εκκαθαριστικό και θα είχες τελειώσει από τότε με τις χρεώσεις σε Γ1Ν.

2 ώρες πριν, crypkratos είπε

Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα μονο στο -30 ,αλλα σε ολοκληρο τον εκκαθαριστικο λογαριασμο,

Τότε κακώς ξεκίνησες την πρόταση σου γράφοντας "3.Οσον αφορα το -30". Ολόκληρο τον λογαριασμό σαφώς και δεν είναι εύκολο να τον καταλάβεις (σε αυτό δε διαφωνώ), ειδικά αν το προσπαθείς για πρώτη φορά, αλλά για η συγκεκριμένη χρέωση καταλαβαίνεις χωρίς δεύτερη σκέψη τι αφορά.

2 ώρες πριν, crypkratos είπε

Μετρηση Ιουλιου 2021:25524

Μετρηση Ιουλιου 2022:27639

Ωραία τότε, αυτές οι 2.115 αφορούν την συνολική κατανάλωση του δωδεκαμήνου, πάμε παρακάτω.

Επί της ουσίας τώρα, εσύ υποστηρίζεις ότι από τις 2.115 που έκαψες μέσα σε αυτό το διάστημα (07/21 - 07/22) δεν έπρεπε να σου χρεώσουν στο Γ1 τις 1.125 αλλά μόνο τις 700 πχ, σωστά? Α ναι, μπορείς να αποδείξεις κάπως ότι το συγκεκριμένο διάστημα έκαψες μόνο τόσες? Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις τότε δεν έχει καν νόημα να ασχοληθείς, αυτό σου λέω.

Υπόψιν οι ενδείξεις που δίνεις κάθε μήνα στη ΔΕΗ δεν αποδεικνύουν τίποτα, ο λόγος που τις δίνεις είναι αποκλειστικά και μόνο για να ρυθμίζουν το ύψος του έναντι που θα εκδοθεί αμέσως μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...